geonames - en to ckb translation catalogue (640 entries)

en: 1018725
ckb: بلوومفۆنتەین

en: 1040652
ckb: ماپوتۆ

en: 1070940
ckb: ئانتاناناریڤۆ

en: 108410
ckb: ڕیاز

en: 109223
ckb: مەدینە

en: 113646
ckb: تەورێز

en: 1138958
ckb: کابول

en: 115019
ckb: شیراز

en: 1172451
ckb: لاھۆر

en: 117392
ckb: سەقز

en: 1174872
ckb: کەراچی

en: 117574
ckb: سنە

en: 1175864
ckb: جێھلۆم

en: 1176615
ckb: ئیسلاماباد

en: 1185241
ckb: داکا

en: 118743
ckb: ڕەشت

en: 119505
ckb: قەزوین

en: 121110
ckb: پیرانشار

en: 1217662
ckb: بوخارا

en: 1222662
ckb: ئیسفانا

en: 124665
ckb: مەشھەد

en: 1252416
ckb: تیمفوو

en: 1268782
ckb: جەلەندەر

en: 1273294
ckb: دێھلی

en: 1275004
ckb: کەلکەتە

en: 1275339
ckb: مومبای

en: 1278710
ckb: ئامریتسار

en: 1283240
ckb: کاتماندوو

en: 128747
ckb: کەرەج

en: 137436
ckb: دەڕەشار

en: 141681
ckb: بەندەر عەباس

en: 144448
ckb: ئەھواز

en: 146268
ckb: نیکۆسیا

en: 1512569
ckb: تاشکەند

en: 1513064
ckb: ئالمالیق

en: 1513131
ckb: نەڤایی

en: 1513966
ckb: گوڵستان، ئۆزبەکستان

en: 1514210
ckb: چیرچیق

en: 1514402
ckb: بێکاباد

en: 1514581
ckb: ئانگرێن

en: 1518262
ckb: تێمیرتاو

en: 1518542
ckb: تالدقۆرغان

en: 1518980
ckb: شمکێنت

en: 1519422
ckb: سێمێی

en: 1519928
ckb: قۆستانای

en: 1520172
ckb: پێترۆپاڤل

en: 1520240
ckb: پاڤلۆدار

en: 1521370
ckb: ڕیددێر

en: 1522203
ckb: کوێکشێتاو

en: 1522751
ckb: کێنتاو

en: 1524325
ckb: ئێکیباستوز

en: 1526193
ckb: ئارقالق

en: 1527004
ckb: بالقچی

en: 1527199
ckb: تۆقمۆق

en: 1527513
ckb: ئۆزگوێن

en: 1528121
ckb: قاراقۆل

en: 1528249
ckb: جەلالابات، قرغیزستان

en: 1528675
ckb: بیشکێک

en: 1537939
ckb: ستێپنۆگۆرسک

en: 1581130
ckb: ھانۆی

en: 160196
ckb: دۆدۆما

en: 1609350
ckb: بانکۆک

en: 162183
ckb: عەشقاباد

en: 1642911
ckb: جاکارتا

en: 1645457
ckb: دیلی

en: 1651944
ckb: ڤیێنتیان

en: 1701668
ckb: مانیلا

en: 170654
ckb: دیمەشق

en: 1735161
ckb: کوالالومپور

en: 1791247
ckb: ووھان

en: 1816670
ckb: پێکەن

en: 1819729
ckb: ھۆنگ کۆنگ

en: 1820906
ckb: بەندەر سێری بێگاوان

en: 1821306
ckb: پنۆم پێن

en: 1835848
ckb: سێئول

en: 184745
ckb: نایرۆبی

en: 1871859
ckb: پیۆنگیانگ

en: 202061
ckb: کیگالی

en: 2065594
ckb: ماونت ئیسا

en: 2067119
ckb: مێندیۆرا

en: 2070998
ckb: جێراڵدتن

en: 2073124
ckb: داروین

en: 2075265
ckb: باسڵتن

en: 2075432
ckb: بانبوری، ڕۆژاوای ئوسترالیا

en: 2077963
ckb: ئاڵبانی، ڕۆژاوای ئوسترالیا

en: 2088122
ckb: پۆرت مۆرسبی

en: 2143285
ckb: وێدانگا

en: 2144528
ckb: وارنمبووڵ

en: 2144764
ckb: وانگراتا، ڤیکتۆریا

en: 2146108
ckb: ترارالگن

en: 2146142
ckb: تاونزڤیل

en: 2146268
ckb: تووومبا

en: 2147497
ckb: تام وۆرس

en: 2147714
ckb: سیدنی

en: 2149645
ckb: شێپێرتن، ڤیکتۆریا

en: 2151437
ckb: ڕاکھەمپتن

en: 2155472
ckb: نیوکاسڵ

en: 2156643
ckb: ماونت گەمبیێر

en: 2157698
ckb: میلدۆرا

en: 2158562
ckb: مەریبۆرۆ، کوینزلەند

en: 2159045
ckb: مێیتلەند، نیو ساوت وێلز

en: 2159220
ckb: مەکای، کوینزلەند

en: 2160517
ckb: لانسێستن، تاسمانیا

en: 2164422
ckb: گریفیس

en: 2164837
ckb: گوولبۆرن، نیو ساوت وێلز

en: 2165478
ckb: گلەدستۆن

en: 2165798
ckb: جیڵانگ

en: 2168305
ckb: دۆببۆ

en: 2171085
ckb: بەندەری کافس

en: 2171507
ckb: وۆڵۆنگانگ

en: 2171845
ckb: سێسناک، نیو ساو وێلز

en: 2172517
ckb: کانبێرا

en: 2172797
ckb: کێنز

en: 2173125
ckb: بورنی، تاسمانیا

en: 2173323
ckb: باندابێرگ

en: 2174003
ckb: بریزبێن

en: 2176187
ckb: بێندیگۆ

en: 2176632
ckb: بەتۆرست، نیو ساوت وێلز

en: 2177091
ckb: بەلێرات

en: 2177233
ckb: بیرنزدێل

en: 2177671
ckb: ئارمیداڵ

en: 2210247
ckb: تەرابلوس

en: 2220957
ckb: یائوندێ

en: 223817
ckb: جیبووتی

en: 2240449
ckb: لواندا

en: 2253354
ckb: داکار

en: 2274895
ckb: مۆنرۆڤیا

en: 2279755
ckb: یامووسووکرۆ

en: 2306104
ckb: ئەکرا

en: 2309527
ckb: مالابۆ

en: 2314302
ckb: کینشاسا

en: 232422
ckb: کامپالا

en: 2332459
ckb: لاگۆس

en: 2352778
ckb: ئەبووجا

en: 2357048
ckb: واگادووگوو

en: 2365267
ckb: لۆمێ

en: 2374775
ckb: بیساو

en: 2392087
ckb: پۆرتۆ نۆڤۆ

en: 2399697
ckb: لیبرێڤیل

en: 2409306
ckb: فریتاون

en: 2410763
ckb: ساو تۆمێ

en: 241131
ckb: ڤیکتۆریا، سیشێل

en: 2413876
ckb: بانجول

en: 2427123
ckb: نجامێنا

en: 2440485
ckb: نیامەی

en: 2464470
ckb: توونس

en: 2485926
ckb: وەھران

en: 250441
ckb: عەممان

en: 2507480
ckb: جەزائیر

en: 2509954
ckb: ڤالێنسیا

en: 2510911
ckb: سێڤیلیا

en: 2514256
ckb: مەلەگا

en: 2517117
ckb: گرانادا

en: 2519240
ckb: کۆردۆبا

en: 2538475
ckb: ڕەبات

en: 2553604
ckb: کازابلانکا

en: 2562266
ckb: زابار

en: 2562305
ckb: ڤالێتا

en: 2562629
ckb: قۆرمی

en: 2611396
ckb: تۆرشاون

en: 2633352
ckb: یۆرک

en: 2635608
ckb: تۆتنھام

en: 2638077
ckb: شێفیڵد

en: 2639996
ckb: پۆرتسموت

en: 2640194
ckb: پلیموت

en: 2641673
ckb: نیوکاسڵ

en: 2643743
ckb: لەندەن

en: 2644210
ckb: لیڤەرپوول

en: 2648579
ckb: گلاسگۆ

en: 2650225
ckb: ئێدینبەرە

en: 2653822
ckb: کاردیف

en: 2661552
ckb: بێرن

en: 2661604
ckb: بازل

en: 2673730
ckb: ستۆکھۆڵم

en: 2759794
ckb: ئەمستەردام

en: 2759899
ckb: ئەڵکمار

en: 276781
ckb: بەیرووت

en: 281133
ckb: غەززە

en: 281184
ckb: ئورشەلیم

en: 282239
ckb: ڕامەڵا

en: 2825297
ckb: شتوتگارت

en: 2842647
ckb: زاربروکن

en: 284315
ckb: بەیت لەحم

en: 2861650
ckb: نۆریمبێرگ

en: 2867714
ckb: میونخ

en: 287286
ckb: مەسقەت

en: 2873776
ckb: مارباخ ئام نێکا

en: 290030
ckb: دەوحە

en: 290340
ckb: مەنامە

en: 2910831
ckb: ھانۆفەر

en: 292223
ckb: دوبەی

en: 292968
ckb: ئەبووزەبی

en: 293397
ckb: تێل ئەڤیڤ

en: 2934246
ckb: دوسلدۆرف

en: 2935022
ckb: درێسدن

en: 2935517
ckb: دۆرتمۆند

en: 294098
ckb: ناسرە

en: 294801
ckb: حەیفا

en: 2960316
ckb: لوکسەمبورگ

en: 296173
ckb: گەڤەر

en: 2964574
ckb: دوبلین

en: 2973783
ckb: ستراسبورگ

en: 298117
ckb: وان

en: 298846
ckb: مامەکی

en: 2988507
ckb: پاریس

en: 2995469
ckb: مارسێی

en: 2996944
ckb: لیۆن

en: 299817
ckb: تارسوس

en: 2998324
ckb: لیل

en: 300619
ckb: سێواس

en: 300796
ckb: فارقین

en: 300822
ckb: سێرت

en: 301209
ckb: شەمزینان

en: 304081
ckb: مووش

en: 304382
ckb: مدیاد

en: 304797
ckb: مێردین

en: 304922
ckb: مەلەدی

en: 305268
ckb: کوتاھیا

en: 3054643
ckb: بوداپێست

en: 3060972
ckb: براتسیلاڤا

en: 3081368
ckb: ڤرۆتسواف

en: 3083271
ckb: تۆرون

en: 308464
ckb: قەیسەری

en: 3088171
ckb: پۆزنان

en: 309647
ckb: قەرەکۆسە

en: 3099434
ckb: گدانسک

en: 3104324
ckb: سەرەگۆسا

en: 3106672
ckb: ڤایادۆلید

en: 310859
ckb: مەرعەش

en: 311665
ckb: ڕەشقەلاس

en: 3117735
ckb: مەدرید

en: 3119841
ckb: لا کۆرونیا

en: 3121424
ckb: خیخۆن

en: 3128026
ckb: بیلباو

en: 3128760
ckb: بارسێلۆنا

en: 314136
ckb: سەرگۆل

en: 3143244
ckb: ئۆسلۆ

en: 314830
ckb: گازی ئانتەپ

en: 315202
ckb: ئێسکی شەھر

en: 315368
ckb: ئەرزیڕۆم

en: 315373
ckb: ئەرزگان

en: 315808
ckb: خارپێت

en: 316541
ckb: ئامەد

en: 316542
ckb: گیادین

en: 3168070
ckb: سان مارینۆ

en: 317109
ckb: دەنیزلی

en: 3183875
ckb: تیرانا

en: 3186781
ckb: زاپرێشیچ

en: 3186886
ckb: زاگرێب

en: 3186952
ckb: زادار

en: 3187047
ckb: ڤوکۆڤار

en: 3187297
ckb: ڤرباس

en: 3187719
ckb: ڤینکۆڤتسی

en: 3188244
ckb: ڤێلیکا گۆریتسا

en: 3188383
ckb: ڤاراژدین

en: 3188402
ckb: ڤالێڤۆ

en: 3188434
ckb: ئوژیتسێ

en: 3190342
ckb: سۆمبۆر

en: 3190359
ckb: سۆلین

en: 3190586
ckb: سلاڤۆنسکی برۆد

en: 3190589
ckb: پۆژێگا

en: 3190813
ckb: سیساک

en: 3190941
ckb: شیبێنیک

en: 3191281
ckb: سارایێڤۆ

en: 3191376
ckb: شاباتس

en: 3191429
ckb: ڕوما

en: 3192224
ckb: پولا

en: 3193044
ckb: پۆدگۆریتسا

en: 3196359
ckb: لیوبلیانا

en: 3197728
ckb: کۆپریڤنیتسا

en: 3202220
ckb: داکۆڤۆ

en: 3202888
ckb: چاکۆڤێتس

en: 3203982
ckb: بیێلۆڤار

en: 3204674
ckb: باچکا پالانکا

en: 321025
ckb: بدلیس

en: 321337
ckb: بێسنی

en: 321836
ckb: ئێلح

en: 323777
ckb: ئانتالیا

en: 323786
ckb: ئەنقەرە

en: 324944
ckb: کانیی غەزاڵان

en: 325330
ckb: سەمسوور

en: 325363
ckb: ئادانا

en: 3345300
ckb: کارلۆڤاتس

en: 3352136
ckb: ویندھوک

en: 3369157
ckb: کەیپ تاون

en: 3370903
ckb: جەیمستاون

en: 3374333
ckb: پڕایا

en: 3413829
ckb: ڕێکیاڤیک

en: 3429777
ckb: پوێرتۆ ئیگواسوو

en: 343300
ckb: ئەسمەرە

en: 3435910
ckb: بۆینس ئایرس

en: 3451190
ckb: ڕیۆ دێ ژانێرۆ

en: 3469058
ckb: بەڕازیلیا

en: 361058
ckb: ئەسکەندەریە

en: 3688689
ckb: بۆگۆتا

en: 3689759
ckb: ئارکاتاکا

en: 3868626
ckb: ڤالپارایسۆ

en: 3911925
ckb: لاپاز

en: 4054378
ckb: سەنتەر پۆینت، ئەلاباما

en: 4057835
ckb: کەلمەن، ئەلاباما

en: 4058219
ckb: دەفنی، ئەلاباما

en: 4058553
ckb: دیکەیتەر، ئەلاباما

en: 4059102
ckb: دۆتەن، ئەلاباما

en: 4060791
ckb: ئینتەر پرایز، ئەلاباما

en: 4061234
ckb: فێرھۆپ، ئەلاباما

en: 4062577
ckb: فلۆرەنس، ئەلاباما

en: 4062644
ckb: فۆلی، ئەلاباما

en: 4063619
ckb: گەدسدن، ئەلاباما

en: 4066811
ckb: ھێلێنا، ئەلاباما

en: 4067927
ckb: ھۆموود، ئەلاباما

en: 4067994
ckb: ھووڤەر، ئەلاباما

en: 4068446
ckb: ھیویتاون، ئەلاباما

en: 4068590
ckb: ھەنتسڤیل، ئەلاباما

en: 4074267
ckb: مەدیسن، ئەلاباما

en: 4076239
ckb: میلبروک، ئەلاباما

en: 4080555
ckb: نورتپۆرت، ئەلاباما

en: 4081644
ckb: ئۆپێلیکا، ئەلاباما

en: 4081914
ckb: ئۆکسفۆرد، ئەلاباما

en: 4082569
ckb: پێلھەم، ئەلاباما

en: 4082866
ckb: فینیکس سیتی، ئەلاباما

en: 4084796
ckb: پرەتڤیل، ئەلاباما

en: 4084888
ckb: پریچارد، ئەلاباما

en: 4089114
ckb: سێلما، ئەلاباما

en: 4180439
ckb: ئەتڵانتا

en: 418863
ckb: ئەسفەھان

en: 425378
ckb: بوجومبورا

en: 456172
ckb: ریگا

en: 4684888
ckb: داڵاس

en: 4699066
ckb: ھیووستن

en: 472757
ckb: ڤۆڵگۆگراد

en: 4887398
ckb: شیکاگۆ

en: 4930956
ckb: بۆستن

en: 5106834
ckb: ئالبانی، نیویۆرک

en: 53654
ckb: مۆگادیشۆ

en: 5368361
ckb: لۆس ئانجلەس

en: 5391959
ckb: سان فرانسیسکۆ

en: 5393212
ckb: سانتا مۆنیکا، کالیفۆرنیا

en: 5490263
ckb: سانتا فێ

en: 587084
ckb: باکوو

en: 588409
ckb: تاڵین

en: 593116
ckb: ڤیلنیوس

en: 6075357
ckb: میسیساگا

en: 608668
ckb: ئۆرال، کازاخستان

en: 6094817
ckb: ئۆتاوا

en: 610529
ckb: ئاتراو

en: 610612
ckb: ئاقتاو

en: 611717
ckb: تبلیس

en: 616052
ckb: یەریڤان

en: 625144
ckb: مینسک

en: 6354957
ckb: ھێرڤێی بێی

en: 658225
ckb: ھێلسینکی

en: 702550
ckb: لڤیڤ

en: 703448
ckb: کیێڤ

en: 709717
ckb: دۆنێتسک

en: 725712
ckb: ڤراتسا

en: 725988
ckb: ڤێلینگراد

en: 726546
ckb: سڤیلێنگراد

en: 726872
ckb: دوپنیتسا

en: 727011
ckb: سۆفیا

en: 727079
ckb: سلیڤێن

en: 727523
ckb: ڕوسێ

en: 728075
ckb: پۆپۆڤۆ

en: 728330
ckb: پێرنیک

en: 728378
ckb: پازارجیک، بولگاریا

en: 728742
ckb: نۆڤا زاگۆرا

en: 729114
ckb: مۆنتانا، بولگاریا

en: 729559
ckb: لۆڤێچ

en: 730435
ckb: خاسکۆڤۆ

en: 730565
ckb: کارلۆڤۆ

en: 731549
ckb: گابرۆڤۆ

en: 732263
ckb: دیمیترۆڤگراد، بولگاریا

en: 732770
ckb: بورگاس

en: 738648
ckb: ترابزۆن

en: 740264
ckb: سامسون

en: 743952
ckb: قەرس

en: 747014
ckb: گەبزە

en: 748879
ckb: چۆروم

en: 750269
ckb: بورسا

en: 752015
ckb: ئاماسیا

en: 752850
ckb: ئاداپازاری

en: 7647007
ckb: باریلۆچی

en: 783814
ckb: زرێنیانین

en: 784024
ckb: زایێچار

en: 784136
ckb: ڤرشاتس

en: 784227
ckb: ڤرانیێ

en: 785753
ckb: سمێدێرێڤسکا پالانکا

en: 785756
ckb: سمێدێرێفپڤو

en: 786690
ckb: پرۆکوپلێ

en: 786827
ckb: پۆژارێڤاتس

en: 787050
ckb: پیرۆت

en: 787237
ckb: پانچێڤۆ

en: 787516
ckb: ئۆبرێنۆڤاتس

en: 787595
ckb: نۆڤی پازار، سربیا

en: 788709
ckb: لێسکۆڤاتس

en: 788771
ckb: لازارێڤاتس

en: 788975
ckb: کروشێڤاتس

en: 789107
ckb: کرالێڤۆ

en: 789518
ckb: کیکیندا

en: 789923
ckb: یاگۆدینا

en: 790015
ckb: ئیندیا

en: 790367
ckb: گۆرنیی میلانۆڤاتس

en: 791678
ckb: چوپریا

en: 792078
ckb: چاچاک

en: 792456
ckb: بۆر، سربیا

en: 792814
ckb: بێچێی

en: 793111
ckb: ئاراندێلۆڤاتس

en: 890299
ckb: ھەرارێ

en: 909137
ckb: لووساکا

en: 921772
ckb: مۆرۆنی

en: 927967
ckb: لیلۆنگوێ

en: 932505
ckb: ماسێرو

en: 933773
ckb: گابۆرۆن

en: 934154
ckb: پۆرت لویس

en: 934985
ckb: مبابانێ

en: 935048
ckb: لۆبامبا

en: 94787
ckb: کەرکووک

en: 94824
ckb: کەربەلا

en: 964137
ckb: پرێتۆریا

en: 99072
ckb: مووسڵ

en: 99135
ckb: کووفە

en: 993800
ckb: جۆھانسبێرگ

en: AD
ckb: ئاندۆرا

en: AE
ckb: میرنشینە یەکگرتووە عەرەبییەکان

en: AF
ckb: ئەفغانستان

en: AF.10
ckb: پارێزگای ھێلمەند

en: AF.24
ckb: پارێزگای کوندوز

en: AF.42
ckb: پارێزگای پەنجشێر

en: AM
ckb: ئەرمەنستان

en: AT
ckb: نەمسا

en: AU
ckb: ئۆسترالیا

en: AU.01
ckb: ناوچەی پایتەختی ئوسترالیا

en: AU.03
ckb: خاکەکانی باکووری ئوسترالیا

en: AW
ckb: ئارووبا

en: AZ
ckb: ئازەربایجان

en: BA
ckb: بۆسنیا و ھەرزەگۆڤینا

en: BB
ckb: باربادۆس

en: BD
ckb: بەنگلادێش

en: BE
ckb: بەلژیک

en: BF
ckb: بورکینافاسۆ

en: BG
ckb: بولگاریا

en: BM
ckb: بەرموودا

en: BT
ckb: بووتان

en: BZ
ckb: بەلیز

en: CD
ckb: کۆماری دیموکراتیی کۆنگۆ

en: CF
ckb: کۆماری ئەفریقای ناوەندی

en: DE
ckb: ئەڵمانیا

en: DE.01
ckb: بادێن-ڤوورتمبێرگ

en: DE.06
ckb: ساکسۆنیای خواروو

en: DE.08
ckb: ڕاینلەند-پالاتینات

en: DE.09
ckb: زارلاند

en: DE.10
ckb: شلێسڤیگ-ھۆلشتاین

en: DE.11
ckb: براندنبورگ

en: DE.13
ckb: ساکسۆنیا

en: DE.14
ckb: ساکسۆنیا-ئەنھالت

en: DE.16
ckb: بەرلین

en: DK
ckb: دانمارک

en: DM
ckb: دۆمینیکا

en: DO
ckb: کۆماری دۆمینیکان

en: ES
ckb: ئیسپانیا

en: FI
ckb: فینلاند

en: FM
ckb: ویلایەتە فیدراڵییەکانی مایکرۆنیزیا

en: FR
ckb: فەڕەنسا

en: GB
ckb: شانشینی یەکگرتوو

en: GB.ENG
ckb: ئینگلتەرا

en: GD
ckb: گرینادا

en: GE
ckb: گورجستان

en: GE.02
ckb: ئەبخازیا

en: GM
ckb: گامبیا

en: HU
ckb: مەجارستان

en: IE
ckb: ئیرلەند

en: IE.M
ckb: مونستەر

en: IN.12
ckb: جاموو و کەشمیر

en: IQ
ckb: كۆمارى عێراق

en: IR
ckb: ئێران

en: IR.22
ckb: پارێزگای بووشەھر

en: IT
ckb: ئیتاڵی

en: IT.15
ckb: سیسیلیا

en: JM
ckb: جامایکا

en: JP
ckb: ژاپۆن

en: JP.02
ckb: ئاکیتا

en: JP.03
ckb: ئائۆمۆری

en: JP.06
ckb: فوکوئی

en: JP.07
ckb: فوکوئۆکا

en: JP.08
ckb: فوکوشیما

en: JP.09
ckb: گیفو

en: JP.10
ckb: گونما

en: JP.13
ckb: ھیۆگۆ

en: JP.14
ckb: ئیباراکی

en: JP.16
ckb: ئیواتێ

en: JP.17
ckb: کاگاوا

en: JP.19
ckb: کاناگاوا

en: JP.21
ckb: کومامۆتۆ

en: JP.24
ckb: میاگی

en: JP.25
ckb: میازاکی

en: JP.26
ckb: ناگانۆ

en: JP.29
ckb: نیگاتا

en: JP.31
ckb: ئۆکایاما

en: JP.35
ckb: شیگا

en: JP.36
ckb: شیمانێ

en: JP.37
ckb: شیزوئۆکا

en: JP.38
ckb: تۆچیگی

en: JP.41
ckb: تۆتۆری

en: JP.43
ckb: واکایاما

en: JP.44
ckb: یاماگاتا

en: JP.45
ckb: یاماگوچی

en: JP.46
ckb: یاماناشی

en: JP.47
ckb: ئۆکیناوا

en: KY
ckb: دوورگەکانی کەیمەن

en: LC
ckb: سەینت لووسیا

en: LU
ckb: لوکسەمبورگ

en: ME
ckb: مۆنتینیگرۆ

en: MN
ckb: مەنگۆلیا

en: MX
ckb: مەکسیک

en: NI
ckb: نیکاراگوا

en: NL
ckb: ھۆڵەندا

en: NR
ckb: نائووروو

en: NZ
ckb: نیوزیلاند

en: OM
ckb: عومان

en: RS
ckb: سربیا

en: RU
ckb: ڕووسیا

en: SB
ckb: دوورگەکانی سلێمان

en: SO
ckb: سۆماڵیا

en: SY
ckb: سووریا

en: SY.13
ckb: پارێزگای دیمەشق

en: TM
ckb: تورکمانستان

en: TR
ckb: تورکیا

en: TR.05
ckb: پارێزگای ئاماسیا

en: TR.07
ckb: پارێزگای ئانتالیا

en: TR.08
ckb: پارێزگای ئارتڤین

en: TR.09
ckb: پارێزگای ئایدین

en: TR.10
ckb: پارێزگای باڵکەسیر

en: TR.11
ckb: پارێزگای بیلەجیک

en: TR.12
ckb: بینگۆل

en: TR.13
ckb: پارێزگای بدلیس

en: TR.14
ckb: پارێزگای بۆڵو

en: TR.15
ckb: پارێزگای بوردور

en: TR.17
ckb: پارێزگای چاناققەلعە

en: TR.19
ckb: پارێزگای چۆروم

en: TR.20
ckb: پارێزگای دەنیزلی

en: TR.22
ckb: پارێزگای ئێدیرنە

en: TR.24
ckb: پارێزگای ئەرزگان

en: TR.25
ckb: پارێزگای ئەرزیڕۆم

en: TR.26
ckb: پارێزگای ئەسکیشەھر

en: TR.28
ckb: پارێزگای گیرەسون

en: TR.31
ckb: پارێزگای خەتای

en: TR.32
ckb: پارێزگای مێرسین

en: TR.33
ckb: پارێزگای ئیسپارتا

en: TR.37
ckb: پارێزگای کاستامۆنو

en: TR.38
ckb: پارێزگای قەیسەری

en: TR.39
ckb: پارێزگای کرکلارەلی

en: TR.40
ckb: پارێزگای کرشەھر

en: TR.41
ckb: پارێزگای کۆجائێلی

en: TR.43
ckb: پارێزگای کوتاھیا

en: TR.44
ckb: پارێزگای مەلەدی

en: TR.45
ckb: پارێزگای مانیسا

en: TR.46
ckb: پارێزگای مەرعەش

en: TR.48
ckb: پارێزگای موغلا

en: TR.49
ckb: پارێزگای مووش

en: TR.52
ckb: پارێزگای ئۆردو

en: TR.54
ckb: پارێزگای ساکاریا

en: TR.55
ckb: پارێزگای سامسون

en: TR.57
ckb: پارێزگای سینۆپ

en: TR.58
ckb: پارێزگای سێواس

en: TR.59
ckb: پارێزگای تەکیرداغ

en: TR.61
ckb: پارێزگای ترابزۆن

en: TR.62
ckb: پارێزگای دێرسم

en: TR.64
ckb: پارێزگای ئوشاک

en: TR.65
ckb: پارێزگای وان

en: TR.66
ckb: پارێزگای یۆزگات

en: TR.71
ckb: پارێزگای قۆنیە

en: TR.72
ckb: پارێزگای مێردین

en: TR.74
ckb: پارێزگای سێرت

en: TR.75
ckb: پارێزگای ئاکسارای

en: TR.76
ckb: پارێزگای باتمان

en: TR.78
ckb: پارێزگای کارامان

en: TR.79
ckb: پارێزگای کرک کالە

en: TR.80
ckb: پارێزگای شرنەخ

en: TR.81
ckb: پارێزگای ئادانا

en: TR.82
ckb: پارێزگای چانقری

en: TR.83
ckb: پارێزگای دیلۆک

en: TR.86
ckb: پارێزگای ئەردێخان

en: TR.87
ckb: پارێزگای بارتین

en: TR.88
ckb: پارێزگای ئیدر

en: TR.90
ckb: پارێزگای کلیس

en: TR.91
ckb: پارێزگای عوسمانیە

en: TR.92
ckb: پارێزگای یالۆڤا

en: TV
ckb: تووڤالوو

en: TW
ckb: تایوان

en: TW.03
ckb: تایپێ

en: US
ckb: وڵاتە یەکگرتووەکان

en: US.AK
ckb: ئەلاسکا

en: US.AL
ckb: ئەلاباما

en: US.AR
ckb: ئارکنساس

en: US.AZ
ckb: ئەریزۆنا

en: US.CA
ckb: کالیفۆرنیا

en: US.CO
ckb: کۆلۆرادۆ

en: US.CT
ckb: کۆنێتیکت

en: US.DE
ckb: دێلاوێر

en: US.FL
ckb: فلۆریدا

en: US.HI
ckb: ھاوایی

en: US.IA
ckb: ئایۆوا

en: US.ID
ckb: ئایداھۆ

en: US.IL
ckb: ئیلینۆی

en: US.IN
ckb: ئیندیانا

en: US.KS
ckb: کانزاس

en: US.KY
ckb: کێنتاکی

en: US.LA
ckb: لویزیانا

en: US.MA
ckb: ماساچووسیتس

en: US.MD
ckb: مێریلەند

en: US.ME
ckb: مەین

en: US.MI
ckb: میشیگان

en: US.MN
ckb: مینیسۆتا

en: US.MO
ckb: میزوری

en: US.MS
ckb: میسیسیپی

en: US.MT
ckb: مۆنتانا

en: US.NC
ckb: کارۆلینای باکوور

en: US.ND
ckb: داکۆتای باکوور

en: US.NE
ckb: نیبراسکا

en: US.NH
ckb: نیوھەمپشیر

en: US.NJ
ckb: نیوجێرسی

en: US.NM
ckb: نیومەکسیکۆ

en: US.NV
ckb: نیڤادا

en: US.NY
ckb: نیویۆرک

en: US.OH
ckb: ئۆھایۆ

en: US.OK
ckb: ئۆکلاھۆما

en: US.OR
ckb: ئۆریگۆن

en: US.PA
ckb: پێنسیلڤانیا

en: US.RI
ckb: ڕۆد ئایلەند

en: US.SC
ckb: کارۆلینای باشوور

en: US.SD
ckb: داکۆتای باشوور

en: US.TN
ckb: تێنێسی

en: US.TX
ckb: تێکساس

en: US.UT
ckb: یووتا

en: US.VA
ckb: ڤیرجینیا

en: US.VT
ckb: ڤێرمۆنت

en: US.WA
ckb: واشینگتن

en: US.WI
ckb: ویسکۆنسین

en: US.WV
ckb: ڤیرجینیای ڕۆژاوا

en: US.WY
ckb: وایۆمینگ

en: VC
ckb: سەینت ڤینسەنت و گرینادینز
