Xfce Apps - en to ja translation catalogue (320 entries)

en: %s cannot be added to the composition, because it exceeds the maximum allowed file size for iso9660.
ja: %s をコンポジションに追加できません。ISO9660 で許される最大ファイルサイズを超えています。

en: %s is larger than what iso9660 level 2 allows. This can be a problem for old systems or software.
ja: %s は ISO9660 Level 2 で許されているサイズを超えています。これは古いシステムやソフトウェアで問題が発生するかもしれません。

en: %s is missing.
    
    You do not have a decoder installed to handle this file.
    Probably you need to look at the gst-plugins-* packages
    for the necessary plugins.
ja: %s が見つかりません。
    
    このファイルを扱うデコーダーがインストールされていません。
    おそらく必要なプラグインを含む gst-plugins-* パッケージが
    必要です。

en: %s's home
ja: %s のホームフォルダー

en: %s: %s
    Try %s --help to see a full list of available command line options.
ja: %s: %s
    %s --help と入力すると利用可能なすべてのコマンドラインオプションが表示されます。

en: %s: %s (code %X)
ja: %s: %s (コード %X)

en: %s: node name not unique
ja: %s: ノード名が一意ではありません

en: %s: null pointer
ja: %s: Null ポインター

en: %s: out of memory
ja: %s: メモリ不足

en: <b>Unable to retrieve the speed list for the drive.</b>
    
    This is a known bug for drives. If you're interested in fixing it, please have a look at the libburn library.
    
    Burning should still work, but if there are problems anyways, please let us know.
    
    <i>Thank you!</i>
ja: <b>このデバイスの速度リストを取得できません。</b>
    
    これはこのドライブにおける既知のバグです。これを修正したい場合は libburn ライブラリをご覧ください。
    
    焼き込みは引き続き動作しますが、いずれにしろ問題があれば私たちに知らせてください。
    
    <i>よろしくおねがいします!</i>

en: <big>Burn _Image</big>
ja: <big>イメージを焼く(_I)</big>

en: <big>New _Data Composition</big>
ja: <big>新規データコンポジション(_D)</big>

en: <big>_Audio CD</big>
ja: <big>オーディオ CD(_A)</big>

en: <big>_Blank Disc</big>
ja: <big>ディスクの中身を消去(_B)</big>

en: <small>Would you like to change the default composition name?</small>
ja: <small>デフォルトのコンポジション名を変更しますか?</small>

en: <span weight="bold" foreground="darkred" stretch="semiexpanded">Please select an image to burn</span>
ja: <span weight="bold" foreground="darkred" stretch="semiexpanded">焼き込むイメージを選択してください</span>

en: A file named "%s" already exists in this directory, the file hasn't been added.
ja: ファイル名 "%s" はこのフォルダーにすでに存在します。ファイルは追加されませんでした。

en: A file with the same name is already present in the composition.
ja: 同じ名前のファイルがすでにコンポジション内に存在します。

en: A full, but erasable disc is in the drive
ja: ディスクが満杯です。しかしドライブには消去可能なディスクが入っています。

en: A plugin
ja: プラグイン

en: A problem with the burn backend occurred.
ja: バックエンドでの焼き込みで問題が発生しました。

en: A simple CD burning tool
ja: シンプルな CD 書き込みツール

en: Aborted
ja: 中止しました

en: Aborting...
ja: 中止しています...

en: About
ja: xfce4-dict について

en: Add
ja: 追加

en: Add a new directory to the composition
ja: コンポジションに新しいフォルダーを追加します

en: Add the selected file(s) to the composition
ja: 選択したファイルをコンポジションに追加します

en: Adding files to the composition
ja: コンポジションにファイルを追加しています

en: Adding home directory
ja: ホームフォルダーを追加しています

en: All files
ja: すべてのファイル

en: An error occurred in the burn backend
ja: バックエンドでの焼き込みでエラーが発生しました

en: An error occurred in the burn backend.
ja: バックエンドでの焼き込みでエラーが発生しました。

en: An error occurred setting gstreamer up for transcoding
ja: トランスコード用にgstreamerを設定中にエラーが発生しました

en: An error occurred while identifying '%s' with gstreamer
ja: gstreamerで '%s' を識別中にエラーが発生しました

en: An error occurred while setting the burning backend up
ja: 書き込みバックエンドの設定中にエラーが発生しました

en: An error occurred while writing ISO: %s
ja: ISO の書き込み中にエラーが発生しました: %s

en: Another cd burning GUI
ja: CD 作成ツール

en: Are you sure you want to abort?
ja: 中止してもよろしいですか?

en: Artist
ja: アーティスト

en: Audio CD playable in regular stereos
ja: 一般のステレオで再生可能なオーディオ CD を作成します

en: Automatic
ja: 自動

en: Blank CD-RW
ja: CD-RW を消去

en: Blank Disc
ja: ディスクの中身を消去

en: Blank mode
ja: 消去モード

en: Blanking disc...
ja: ディスクの中身を消去しています...

en: Burn Composition
ja: コンポジションを焼く

en: Burn Image
ja: イメージを焼く

en: Burn Image (xfburn)
ja: イメージを焼く (Xfburn)

en: Burn a prepared composition, i.e. an .ISO file
ja: 準備したコンポジション、つまり .ISO ファイルを書き込む

en: Burn image
ja: イメージを焼く

en: Burn mode is not currently implemented.
ja: 焼き込みモードは現在実装されていません。

en: Burn speeds supported by the device
ja: デバイスがサポートする焼き込み速度

en: Burn_Free
ja: BurnFree を使用する(_F)

en: Burning composition...
ja: コンポジションを焼き込んでいます...

en: Burning device
ja: 焼き込み先のデバイス

en: Burning image...
ja: イメージを焼き込んでいます...

en: Burning track %2d/%d...
ja: トラック %2d/%d を焼き込んでいます...

en: CD Reader device
ja: CD 読み込みデバイス

en: CD and DVD burning application
ja: CD や DVD へ焼き込むアプリケーションです

en: CD copying finished successfully.
ja: CD のコピーが正常に終了しました。

en: Can burn Blu-ray
ja: Blu-ray へ焼き込み可能

en: Can burn CDR
ja: CD-R へ焼き込み可能

en: Can burn CDRW
ja: CD-RW へ焼き込み可能

en: Can burn DVDPLUSR
ja: DVD+R へ焼き込み可能

en: Can burn DVDR
ja: DVD-R へ焼き込み可能

en: Can burn DVDRAM
ja: DVD-RAM へ焼き込み可能

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Cancelled
ja: 取り消されました

en: Cannot access drive (it might be in use)
ja: ドライブにアクセスできません (おそらく使用中です)

en: Cannot append data to multisession disc in this write mode (use TAO instead)
ja: この書き込みモードではマルチセッションディスクにデータを追加できません (代わりに TAO を使用してください)

en: Cannot append data to multisession disc in this write mode (use TAO instead).
ja: この書き込みモードではマルチセッションディスクにデータを追加できません (代わりに TAO を使用してください)。

en: Cannot burn audio onto a DVD.
ja: DVD にオーディオを焼き込むことはできません。

en: Cannot determine disc status - hit enter to try again.
ja: メディアの状態を確定できません - Enter を押して再試行してください。

en: Cannot open image.
ja: イメージを開けません。

en: Cannot recognize state of drive and disc
ja: ドライブおよびディスクの状態を認識できません

en: Cannot recognize the state of the drive and disc.
ja: ドライブおよびディスクの状態を認識できません。

en: Capacity:
ja: 容量:

en: Changing this setting only takes full effect after a program restart.
ja: この設定の変更はプログラムの再起動後にすべて反映されます。

en: Clear
ja: クリア

en: Clear the content of the composition
ja: コンポジションの内容をクリアします

en: Close
ja: 閉じる

en: Closed disc with data detected, a blank or appendable disc is needed.
ja: データが検出されたメディアを閉じました。空か追記可能なディスクが必要です。

en: Closed disc with data detected. Need blank or appendable disc
ja: データが検出されたメディアを閉じました。空か追記可能なディスクが必要です。

en: Closing session...
ja: セッションを閉じています...

en: Closing track...
ja: トラックを閉じています...

en: Completed
ja: 完了しました

en: Composition name
ja: コンポジション名

en: Contents
ja: 内容

en: Continue to _show this notice
ja: このお知らせを今後も表示する(_S)

en: Copy data CD
ja: データ CD をコピー

en: Copy data DVD
ja: データ DVD をコピー

en: Could not create ISO source structure.
ja: ISO ソース構造を生成できませんでした。

en: Could not create destination ISO file: %s
ja: 目標の ISO ファイルを作成できませんでした: %s

en: Could not open %s.
ja: %s を開けませんでした。

en: Could not open %s: %s
ja: %s を開けませんでした: %s

en: Could not stat %s: %s
ja: %s の状態を取得できませんでした: %s

en: Create ISO from CD
ja: CD から ISO イメージを作成

en: Create a new data disc with the files of your choosing
ja: 選択したファイルで新しいデータディスクを作成します

en: Create directory
ja: フォルダーを作成

en: Currently selected device
ja: 現在選択されているデバイス

en: DVD Reader device
ja: DVD 読み込みデバイス

en: DVD+RW does not need blanking
ja: DVD+RW は消去の必要はありません

en: Data Composition
ja: データコンポジション (Xfburn)

en: Data composition
ja: データコンポジション

en: Default value for eject checkbox
ja: 取り出しチェックボックスのデフォルト値

en: Detected devices
ja: 検出されたデバイス

en: Determine whether the close button is visible
ja: 「閉じる」ボタンを表示するかどうか決定してください

en: Device Revision
ja: デバイスリビジョン

en: Device address
ja: デバイスアドレス

en: Device buffer:
ja: デバイスバッファー:

en: Device revision
ja: デバイスリビジョン

en: Devices
ja: デバイス

en: Disc is not erasable.
ja: 消去できないメディアです。

en: Disc status
ja: ディスクの状態

en: Disk Burning
ja: ディスク書き込み

en: Display name
ja: 表示名

en: Display program version and exit
ja: プログラムのバージョンを表示して終了する

en: Do you want to blank the disc, so that it can be used for the upcoming burn process?
ja: ディスクを初期化し、次回の書き込み処理に使用できるようにしますか?

en: Done
ja: 完了しました

en: Drive can't burn on the inserted disc
ja: デバイスは挿入されたディスクに焼き込むことができません

en: Drive is empty
ja: デバイスが空です

en: Duplicate filename '%s' for '%s'
ja: ファイル名が重複しています: '%s' と '%s'

en: E_ject disk
ja: ディスクを取り出す(_J)

en: Eject the disc
ja: ディスクを取り出す

en: Empty speed list
ja: 空の速度リスト

en: Error determining disc
ja: ディスクの決定エラー

en: Error(s) occurred while adding files
ja: ファイルの追加中にエラーが発生しました

en: Estimated writing speed:
ja: 見積り書き出し速度:

en: FIFO buffer size (in kb)
ja: FIFO バッファーサイズ (KB)

en: FIFO buffer:
ja: FIFO バッファー:

en: Failed
ja: 失敗しました

en: Failed to change songs while transcoding
ja: コード変換中に楽曲の変更に失敗しました

en: Failed to get image size
ja: イメージサイズの取得に失敗しました

en: Failed to initialize %s transcoder: %s
    	(falling back to basic implementation)
ja: %s トランスコーダーの初期化に失敗しました: %s
    	(基本実装にフォールバックします)

en: Failed to unmount '%s'. Drive cannot be used for burning.
ja: '%s' のアンマウントに失敗しました。ドライブは書き込みに使用できません。

en: Failure
ja: 失敗しました

en: File
ja: ファイル

en: File %s does not contain uncompressed PCM wave audio
ja: ファイル %s には非圧縮 PCM Wave オーディオデータが含まれていません

en: File %s does not have a .wav extension
ja: ファイル %s には拡張子 .wav がついていません

en: File browser
ja: ファイルブラウザー

en: File content has a decoder but is not audio.
ja: ファイルコンテンツにデコーダーがありますが、オーディオではありません。

en: File(s) to add to composition
ja: コンポジションへのファイルの追加

en: Filename
ja: ファイル名

en: Filesystem
ja: ファイルシステム

en: Flushing cache...
ja: キャッシュをフラッシュしています...

en: Folder
ja: フォルダー

en: Formatted.
ja: フォーマットが完了しました。

en: Formatting failed.
ja: フォーマットに失敗しました。

en: Formatting...
ja: フォーマットしています...

en: Full Blank (slow)
ja: 完全消去 (低速)

en: Full Deformat (slow)
ja: 完全デフォーマット (低速)

en: Full Format
ja: 完全フォーマット

en: General
ja: 一般

en: Gstreamer did not want to start transcoding (timed out)
ja: GStreamer はコード変換を開始できませんでした (タイムアウト)

en: ISO images
ja: ISO イメージ

en: Image
ja: イメージ

en: Image file '%s' does not exist.
ja: イメージファイル '%s' は存在しません。

en: Image to burn
ja: 焼き込むイメージ

en: Initializing...
ja: 初期化しています...

en: Inserted disc is already blank
ja: 挿入されたディスクはすでに消去されています

en: Inserted disc is full
ja: 挿入されたディスクがいっぱいです

en: Inserted disc is unsuitable
ja: 挿入されたディスクが適切ではありません

en: Is it a valid combination
ja: 正しい組み合わせですか

en: Is the combination of hardware and disc valid to burn the composition?
ja: これはコンポジションを焼き込むハードウェアとディスクの正しい組み合わせですか?

en: Is the disc erasable
ja: ディスクの消去の可否

en: Label
ja: ラベル

en: Length
ja: 時間

en: List of devices
ja: デバイスのリスト

en: Local Path
ja: ローカルパス

en: Make sure you selected a valid file and you have the proper permissions to access it.
ja: 正しいファイルを選択しているか、あなたが適切なアクセス権を与えられているか確認してください。

en: Max
ja: 最大

en: Min. fill was %2d%%
ja:  分。 使用率 %2d%%

en: Multi Session / Session-At-Once (SAO)
ja: マルチセッション / セッションアットワンス (SAO)

en: Name
ja: 名前

en: New _audio composition
ja: 新規オーディオコンポジション(_A)

en: New _data composition
ja: 新規データコンポジション(_D)

en: New audio composition
ja: 新規オーディオコンポジション

en: New data composition
ja: 新規データコンポジション

en: New directory
ja: 新しいフォルダー

en: No burners are currently available
ja: 現在有効なバーナがありません

en: No disc detected in drive
ja: ドライブにディスクを検出できませんでした

en: No disc detected in drive.
ja: ドライブにディスクを検出できませんでした。

en: No disc detected in the drive.
ja: ドライブにディスクを検出できませんでした。

en: No information available on which plugin is required.
ja: 必要なプラグインに関する情報がありません。

en: Node
ja: ノード

en: Number of burners in the system
ja: システムにあるバーナ数

en: Number of drives in the system
ja: システムにあるドライブ数

en: Number of drives in the system (readers and writers)
ja: システムにある読み込みおよび書き込みドライブ数

en: On the _fly
ja: オンザフライ(_F)

en: Only create _ISO
ja: ISO 作成のみ(_I)

en: Open the blank disc dialog
ja: 空のディスクダイアログを開く

en: Open the burn image dialog, optionally followed by the image filename
ja: 画像の書き込みダイアログを開き、オプションで画像ファイル名を入力します

en: Options
ja: オプション

en: Please insert a recordable disc and hit enter
ja: 記録可能なメディアを挿入して Enter を押して下さい

en: Please insert a recordable disc.
ja: 記録可能なメディアを挿入して下さい。

en: Pos
ja: 位置

en: Possibly the disc(s) are in use, and cannot get accessed.
    
    If no disc is in the drive, check that you have read and write access to the drive with the current user.
ja: おそらくディスクは使用中であり、アクセスできません。
    
    メディアが挿入されていないなら、現在のユーザーがドライブへの読み込み/書き込み権を与えられているか確認してください。

en: Prefere_nce
ja: 設定(_N)

en: Preferences
ja: 設定

en: Prepare the rewriteable disc for a new burn
ja: リライタブルディスクに新しく焼き込むための準備を行います

en: Proceed to Burn
ja: 焼き込みを開始する

en: Profile name as reported by libburn
ja: libburn が報告したプロファイル名

en: Profile no. as reported by libburn
ja: libburn が報告したプロファイル番号

en: Quick Blank
ja: 高速消去

en: Quick Deformat
ja: 高速デフォーマット

en: Quick Format
ja: 高速フォーマット

en: Reading CD...
ja: CD から読み込んでいます...

en: Ready
ja: 準備 OK

en: Refresh
ja: 更新

en: Refresh file list
ja: ファイルのリストを更新します

en: Remove
ja: 削除

en: Remove the selected file(s) from the composition
ja: 選択したファイルをコンポジションから削除します

en: Rename
ja: 名前の変更

en: Rename Artist
ja: アーティスト名の変更

en: Rename Title
ja: タイトルの変更

en: Required plugins:
ja: 必要なプラグイン:

en: Revision
ja: リビジョン

en: Sc_an for devices
ja: デバイスをスキャン(_A)

en: Select command
ja: コマンドを選択して下さい

en: Select the transcoder, run with --transcoder=list to see the available ones
ja: トランスコーダーを選択する。--transcoder=list で利用可能なものを確認する

en: Show Filebrowser
ja: ファイルブラウザーを表示

en: Show Toolbars
ja: ツールバーを表示

en: Show _hidden files
ja: 隠しファイルを表示する(_H)

en: Show a text entry for the name of the volume
ja: ボリューム名のテキストエントリを表示します。

en: Show close button
ja: 「閉じる」ボタンを表示する

en: Show human_readable filesizes
ja: 認識可能なファイルサイズを表示する(_R)

en: Show main program even when other action is specified on the command line.
ja: コマンドラインで他のアクションが指定されている場合でもメインプログラムを表示する。

en: Show mode selection
ja: モード選択を表示

en: Show mode selection combo
ja: モード選択コンボボックスを表示します

en: Show speed selection
ja: 速度選択を表示

en: Show speed selection combo
ja: 速度選択コンボボックスを表示します

en: Show volume name
ja: ボリューム名を表示する

en: Show warning on _empty speed list
ja: 速度リストが空のとき警告を表示する(_E)

en: Show writers only
ja: 書き込み側のみ表示

en: Size
ja: サイズ

en: Sorry, multisession is not yet supported
ja: もうしわけありません、マルチセッションはまだサポートされていません

en: Start a data composition, optionally followed by files/directories to be added to the composition
ja: データコンポジションを開始します。オプションで、コンポジションに追加するファイル/ディレクトリを指定します

en: Start an audio composition, optionally followed by files/directories to be added to the composition
ja: オーディオコンポジションを開始します。オプションで、コンポジションに追加するファイル/ディレクトリを指定します

en: Start the file browser in the specified directory, or the current directory if none is specified (the default is to start in your home directory)
ja: 指定されたディレクトリでファイルブラウザを起動する。指定されていない場合は現在のディレクトリで起動する（デフォルトではホームディレクトリで起動する）

en: Stream _Recording
ja: ストリーム記録(_R)

en: Temporary directory
ja: 作業用フォルダー

en: The basic transcoder is built in,
    and does not require any library.
    But it can only handle uncompressed
    .wav files.
    If you would like to create audio
    compositions from different types of
    audio files, please compile with
    gstreamer support.
ja: 基本トランスコーダーは組み込まれていますので
    他にライブラリは必要ありませんが、これは非圧縮の
    .wav ファイルしか扱えません。
    他のタイプのオーディオファイルからオーディオ
    コンポジションを作成したい場合には GStreamer
    サポートのオプションを付けてコンパイルしてください。

en: The blank mode shows different disc status messages than regular mode
ja: 消去モードは通常モードとは異なるディスク状態メッセージを表示します

en: The gstreamer transcoder uses the gstreamer
    library for creating audio compositions.
    
    Essentially all audio files should be supported
    given that the correct plugins are installed.
    If an audio file is not recognized, make sure
    that you have the 'good','bad', and 'ugly'
    gstreamer plugin packages installed.
ja: GStreamer トランスコーダーは
    オーディオコンポジションを作成する際
    GStreamer ライブラリを使用します。
    
    基本的に適切なプラグインがインストール
    されていればすべてのオーディオファイルは
    サポートされているはずです。
    もし認識されないオーディオファイルがある
    時は、GStreamer の 'good'、'bad'、
    および 'ugly' プラグインがインストール
    されているかどうか確認してください。

en: The inserted disc is already blank.
ja: 挿入されたディスクはすでに空です。

en: The selected image does not fit on the inserted disc
ja: 選択されたイメージは挿入されたディスクに収まりません

en: The text of the label
ja: ラベルの文字

en: The write mode is not supported currently.
ja: 書き込みモードは現在サポートされていません。

en: There is not enough space available on the inserted disc.
ja: 挿入されたディスクには十分な空き容量がありません。

en: Time total:
ja: 合計時間:

en: Title
ja: タイトル

en: Tune how Xfburn behaves
ja: Xfburn の振る舞いを調整します

en: Type
ja: タイプ

en: Unable to determine image size.
ja: イメージサイズを決定できません。

en: Unable to grab the drive.
ja: ドライブを取得できません。

en: Unable to initialize the burning backend.
ja: バックエンドでの焼き込みの初期化ができません。

en: User Aborted
ja: 中止しました

en: Volume name :
ja: ボリューム名 :

en: Welcome
ja: ようこそ

en: Welcome to Xfburn!
ja: ようこそ Xfburn へ!

en: What files can get burned to an audio CD?
ja: どのようなファイルがオーディオ CD に焼き込めますか?

en: With Track Gaps / Track-At-Once (TAO)
ja: トラックギャップあり / トラックアットワンス (TAO)

en: Write Blu-ray
ja: Blu-ray に書き出す

en: Write CD-R
ja: CD-R に書き出す

en: Write CD-RW
ja: CD-RW に書き出す

en: Write DVD-R
ja: DVD-R に書き出す

en: Write DVD-RAM
ja: DVD-RAM に書き出す

en: Write _mode:
ja: 書き込みモード(_M):

en: Write-once disc, no blanking possible
ja: ライトワンスディスクは消去できません

en: Writing CD...
ja: CD に書き込んでいます...

en: Writing ISO...
ja: ISO を書き込んでいます...

en: Writing Lead-In...
ja: リードインを書き込んでいます...

en: Writing Lead-Out...
ja: リードアウトを書き込んでいます...

en: Writing pregap...
ja: プレギャップを書き込んでいます...

en: Xfburn is a simple CD/DVD burning tool based on libburnia libraries. It can blank CD/DVD(-RW)s, burn and create iso images, audio CDs, as well as burn personal compositions of data to either CD or DVD. It is stable and under ongoing development.
ja: Xfburn は libburnia ライブラリをベースとしたシンプルな CD/DVD 書き込みツールです。CD/DVD(-RW)の初期化、ISO イメージやオーディオ CD の作成と書き込み、個人用データの CD や DVD への書き込みができます。動作は安定しており、開発中です。

en: You are about to add your home directory to the composition. This is likely to take a very long time, and also to be too big to fit on one disc.
    
    Are you sure you want to proceed?
ja: ホームディレクトリをコンポジションに追加しようとしています。これはおそらく非常に長い時間を要し、その上一枚のディスクに収めるにはあまりに大きすぎると思われます。
    
    続行してよろしいですか?

en: You are trying to burn more onto the disc than it can hold.
ja: ディスクに格納できるサイズを超えて焼き付けようとしています。

en: You can only have a maximum of 99 tracks.
ja: トラックは最大で 99 までです。

en: You must give a name to the file.
ja: ファイルに名前を付けなければなりません。

en: _Action
ja: 動作(_A)

en: _Blank
ja: 消去する(_B)

en: _Burn Composition
ja: コンポジションを焼く(_B)

en: _Burn image
ja: イメージを焼く(_B)

en: _Cancel
ja: キャンセル(_C)

en: _Clean temporary directory on exit
ja: 終了時に作業用フォルダーを掃除する(_C)

en: _Close
ja: 閉じる(_C)

en: _Close composition
ja: コンポジションを閉じる(_C)

en: _Copy CD
ja: CD をコピー(_C)

en: _Copy DVD
ja: DVD をコピー(_C)

en: _Dummy write
ja: ダミーを書き出す(_D)

en: _Edit
ja: 編集(_E)

en: _Files
ja: ファイル(_F)

en: _Help
ja: ヘルプ(_H)

en: _Quit
ja: 終了(_Q)

en: _Quit after success
ja: 正常終了後にアプリケーションを終了する(_Q)

en: _Speed:
ja: 速度(_S):

en: _Stop
ja: 停止(_S)

en: _View
ja: 表示(_V)

en: abandoned
ja: 破棄しました

en: aborted
ja: 中止しました

en: addr:
ja: アドレス:

en: basic
ja: 基本

en: default
ja: デフォルト

en: ended
ja: 終了しました

en: ending
ja: 終了中

en: failing
ja: 失敗

en: gstreamer
ja: GStreamer

en: length
ja: 長さ

en: libburn PACKET block types
ja: libburn PACKET ブロックタイプ

en: libburn RAW block types
ja: libburn RAW ブロックタイプ

en: libburn SAO block types
ja: libburn SAO ブロックタイプ

en: libburn TAO block types
ja: libburn TAO ブロックタイプ

en: no info
ja: 情報がありません

en: none
ja: なし

en: not implemented
ja: 実装されていません

en: see console
ja: コンソールを参照してください

en: standby
ja: 待機中

en: unknown
ja: 不明

en: unused
ja: 未使用
