Xfce Panel Plugins - en to pt translation catalogue (272 entries)

en: 	Astronomical data:
    	Last:	%s
    	Next:	%s
    	Current failed attempts: %d
pt: 	Dados astronómicos:
    	Últimos:	%s
    	Seguintes:	%s
    	Tentativas falhadas: %d

en: 	Data not available, will use sane default values for night and day.
pt: 	Dados indisponíveis; vão ser utilizados os valores predefinidos para noite e dia.

en: 	Direction: %s (%s%s)
pt: 	Direção: %s (%s%s)

en: 	Encyclopedic information partly taken from
pt: 	Informação enciclopédica retirada parcialmente de

en: 	Met.no Locationforecast API states that this version
    	of the webservice is deprecated, and the plugin needs to be
    	adapted to use a newer version, or it will stop working within
    	a few months.
    	Please file a bug on https://gitlab.xfce.org/panel-plugins/xfce4-weather-plugin/
    	if no one else has done so yet.
pt: 	A API "LocationforecastLTS" do Met.no indicou que esta versão
    	do serviço web está obsoleta e que o "plugin" tem que ser
    	adaptado a uma versão mais recente ou deixará de funcionar
    	dentro de poucos meses.
    	Reporte os erros em https://gitlab.xfce.org/panel-plugins/xfce4-weather-plugin/
    	caso ninguém o tenha feito.

en: 	Moon phase:	%s
pt: 	Fase lunar:	%s

en: 	Moon phase:	Unknown
pt: 	Fase lunar:	Desconhecida

en: 	Moonrise:	%s
pt: 	Nascer da Lua:	%s

en: 	Moonrise:	The moon never rises today.
pt: 	Nascer da Lua:	A Lua não nasce hoje.

en: 	Moonset:	%s
pt: 	Pôr da Lua:	%s

en: 	Moonset:	The moon never sets today.
pt: 	Pôr da Lua:	A Lua não se põe hoje.

en: 	Speed: %s %s (%s on the Beaufort scale)
pt: 	Velocidade: %s %s (%s na escala Beaufort)

en: 	Sunrise:		%s
pt: 	Nascer do Sol:		%s

en: 	Sunrise:		The sun never rises today.
pt: 	Nascer do Sol:	O Sol não nasce hoje.

en: 	Sunset:		%s
pt: 	Pôr do Sol:		%s

en: 	Sunset:		The sun never sets today.
pt: 	Pôr do Sol:		O Sol não se põe hoje.

en: 	Temperatures, wind, atmosphere and cloud data calculated
    	for:		%s
pt: 	Os dados de temperatura, vento, atmosfera e nuvens são aplicáveis a:
    	%s

en: 	Weather data:
    	Last:	%s
    	Next:	%s
    	Current failed attempts: %d
pt: 	Dados meteorológicos:
    	Últimos:	%s
    	Seguintes:	%s
    	Tentativas falhadas: %d

en: 
    	Elevation and timezone data provided by
pt: 
    	Altitude e fuso horário disponibilizados pelo

en: 
    	Met.no sunrise API states that this version of the webservice
    	is deprecated, and the plugin needs to be adapted to use
    	a newer version, or it will stop working within a few months.
    	Please file a bug on https://gitlab.xfce.org/panel-plugins/xfce4-weather-plugin/
    	if no one else has done so yet.
pt: 
    A API "Sunrise" do Met.no indicou que esta versão
    do serviço web está obsoleta e que o "plugin" tem que ser
    adaptado a uma versão mais recente ou deixará de funcionar
    dentro de poucos meses.
    Reporte os erros em https://gitlab.xfce.org/panel-plugins/xfce4-weather-plugin/
    caso ninguém o tenha feito.

en: 
    	Precipitation and the weather symbol have been calculated
    	using the following time interval:
    	Start:	%s
    	End:	%s
pt: 
    	A precipitação e o símbolo de condições foram calculados
    	para este intervalo de tempo:
    	Inicio:	%s
    	Fim:	%s

en: 
    	Weather and astronomical data from
pt: 
    	Dados meteorológicos e astronómicos disponibilizados pelo

en: 
    Astronomical Data
pt: 
    Dados astronómicos

en: 
    Atmosphere
pt: 
    Atmosfera

en: 
    Clouds
pt: 
    Nuvens

en: 
    Credits
pt: 
    Créditos

en: 
    Downloads
pt: 
    Transferências

en: 
    Precipitation
pt: 
    Precipitação

en: 
    Temperatures
pt: 
    Temperatura

en: 
    Times Used for Calculations
pt: 
    Horários usados para cálculos

en: 
    Wind
pt: 
    Vento

en: 1 millimeter is one thousandth of a meter - the fundamental unit of length in the International System of Units -, or approximately 0.04 inches.
pt: O milímetro é a unidade utilizada pelo sistema internacional de medidas. 1 milímetro é, aproximadamente, 0.04 polegadas.

en: <b><span size="large">%s</span></b> <span size="medium">(%s)</span>
    <b><span size="large">%s</span></b>
    
    <b>Temperature:</b> %s
    <b>Wind:</b> %s from %s
    <b>Pressure:</b> %s
    <b>Humidity:</b> %s
pt: <b><span size="large">%s</span></b> <span size="medium">(%s)</span>
    <b><span size="large">%s</span></b>
    
    <b>Temperatura:</b> %s
    <b>Vento:</b> %s from %s
    <b>Pressão:</b> %s
    <b>Humidade:</b> %s

en: <b><span size="large">%s</span></b> <span size="medium">(%s)</span>
    <b><span size="large">%s</span></b>
    <span size="smaller">from %s to %s, with %s of precipitation</span>
    
    <b>Temperature:</b> %s		<span size="smaller">(values at %s)</span>
    <b>Wind:</b> %s (%son the Beaufort scale) from %s(%s)
    <b>Pressure:</b> %s    <b>Humidity:</b> %s
    <b>Fog:</b> %s    <b>Cloudiness:</b> %s
    
    <span size="smaller">%s</span>
pt: <b><span size="large">%s</span></b> <span size="medium">(%s)</span>
    <b><span size="large">%s</span></b>
    <span size="smaller">de %s a %s, com precipitação %s</span>
    
    <b>Temperatura:</b> %s		<span size="smaller">(valores em %s)</span>
    <b>Vento:</b> %s (%s na escala Beaufort) de %s(%s)
    <b>Pressão:</b> %s <b>Humidade:</b> %s
    <b>Nevoeiro:</b> %s    <b>Nuvens:</b> %s
    
    <span size="smaller">%s</span>

en: <b>Atmosphere</b>
pt: <b>Atmosfera</b>

en: <b>Clouds</b>
pt: <b>Nuvens</b>

en: <b>Directory:</b> %s
    
    <b>Author:</b> %s
    
    <b>Description:</b> %s
    
    <b>License:</b> %s
pt: <b>Diretório:</b> %s
    
    <b>Autor:</b> %s
    
    <b>descrição:</b> %s
    
    <b>Licença:</b> %s

en: <b>Precipitation</b>
pt: <b>Precipitação</b>

en: <b>Show scrollbox</b>
pt: <b>Mostrar caixa de deslocamento</b>

en: <b>Temperatures</b>
pt: <b>Temperatura</b>

en: <b>Times used for calculations</b>
pt: <b>Horários usados para cálculos</b>

en: <tt><small>Amount:        %s%s%s</small></tt>
pt: <tt><small>Valor:        %s%s%s</small></tt>

en: <tt><small>Apparent temperature: %s%s%s</small></tt>
pt: Temperatura aparente:	%s%s%s

en: <tt><small>Barometric pressure:  %s%s%s</small></tt>
pt: <tt><small>Pressão barométrica:  %s%s%s</small></tt>

en: <tt><small>Cloudiness:    %5s%s%s</small></tt>
pt: <tt><small>Nebulosidade:    %5s%s%s</small></tt>

en: <tt><small>Data calculated for:  %s</small></tt>
pt: Dados calculados para:	%s

en: <tt><small>Dew point:            %s%s%s</small></tt>
pt: <tt><small>Ponto de orvalho:            %s%s%s</small></tt>

en: <tt><small>Fog:           %5s%s%s</small></tt>
pt: <tt><small>Nevoeiro:           %5s%s%s</small></tt>

en: <tt><small>High clouds:   %5s%s%s</small></tt>
pt: <tt><small>Nuvens altas:   %5s%s%s</small></tt>

en: <tt><small>Interval end:         %s</small></tt>
pt: <tt><small>Fim do intervalo:         %s</small></tt>

en: <tt><small>Interval start:       %s</small></tt>
pt: <tt><small>Início do intervalo:       %s</small></tt>

en: <tt><small>Low clouds:    %5s%s%s</small></tt>
pt: <tt><small>Nuvens baixas:    %5s%s%s</small></tt>

en: <tt><small>Middle clouds: %5s%s%s</small></tt>
pt: <tt><small>Nuvens médias: %5s%s%s</small></tt>

en: <tt><small>Moon phase: %s</small></tt>
pt: <tt><small>Fase lunar: %s</small></tt>

en: <tt><small>Moon phase: Unknown</small></tt>
pt: <tt><small>Fase lunar: Desconhecida</small></tt>

en: <tt><small>Moonrise: %s</small></tt>
pt: <tt><small>Nascer da Lua: %s</small></tt>

en: <tt><small>Moonrise: The moon never rises this day.</small></tt>
pt: <tt><small>Nascer da lua: A lua não nasce hoje.</small></tt>

en: <tt><small>Moonset:  %s</small></tt>
pt: <tt><small>Pôr da Lua: %s</small></tt>

en: <tt><small>Moonset: The moon never sets this day.</small></tt>
pt: <tt><small>Pôr da Lua:	A Lua não se põe hoje.</small></tt>

en: <tt><small>Relative humidity:    %s%s%s</small></tt>
pt: Humidade relativa:		%s%s%s

en: <tt><small>Sunrise: %s</small></tt>
pt: <tt><small>Nascer do Sol: %s</small></tt>

en: <tt><small>Sunrise: The sun never rises this day.</small></tt>
pt: <tt><small>Nascer do Sol:	O Sol não nasce hoje.</small></tt>

en: <tt><small>Sunset:  %s</small></tt>
pt: <tt><small>Pôr do Sol: %s</small></tt>

en: <tt><small>Sunset: The sun never sets this day.</small></tt>
pt: <tt><small>Pôr do Sol:	 O Sol não se põe hoje.</small></tt>

en: A foot (plural feet) is a unit of length defined as being 0.3048 m exactly and used in the imperial system of units and United States customary units. It is subdivided into 12 inches. The measurement of altitude in the aviation industry is one of the few areas where the foot is widely used outside the English-speaking world.
pt: Um pé é a unidade de comprimento definida como sendo exatamente 0,3048 m e é usada no sistema imperial de unidades e unidades habituais dos Estados Unidos. Ela é subdividida em 12 polegadas. A medição de altitude na indústria de aviação é uma das poucas áreas em que pé é amplamente usada fora do mundo da língua inglesa.

en: A more calendar-like view, with the days in columns and the daytimes (morning, afternoon, evening, night) in rows.
pt: Um aspeto de calendário, com os dias em colunas e o período do dia (manhã, tarde, fim de tarde e noite) em linhas.

en: Add the selected value to the labels that should be displayed in the scrollbox.
pt: Adicione o valor selecionado aos campos a exibir.

en: Afternoon
pt: Tarde

en: Air temperature, sometimes referred to as dry-bulb temperature. Measured by a thermometer that is freely exposed to the air, yet shielded from radiation and moisture.
pt: Temperatura do ar, algumas vezes referida como a temperatura de bulbo seco. É medida por um termómetro que é exposto livremente ao ar, mas protegido contra radiação e humidade.

en: Also known as <i>felt temperature</i>, <i>effective temperature</i>, or what some weather providers declare as <i>feels like</i>. Human temperature sensation is not only based on air temperature, but also on heat flow, physical activity and individual condition. While being a highly subjective value, apparent temperature can actually be useful for warning about extreme conditions (cold, heat).
    
    <b>Note:</b> This is a calculated value not provided by met.no. You should use a calculation model appropriate for your local climate and personal preferences on the units page.
pt: Também conhecida como <i>sensação térmica</i>, <i>temperatura efetiva</i>. A sensação térmica humana não é baseado somente na temperatura do ar, mas também no fluxo de calor, atividade física e condição individual. Apesar de ser um valor de alto valor subjetivo, a temperatura aparente pode na verdade ser útil para avisar sobre condições extremas (frio, quente).
    
    <b>Nota:</b> Este é um valor calculado, não fornecido pela met.no. Deveria usar um modelo de cálculo apropriado para as suas preferências pessoais e clima local na página de unidades.

en: Animate transitions between labels
pt: Animar as transições entre etiquetas

en: Apparent te_mperature:
pt: Te_mperatura aparente:

en: Apparent temperature
pt: Temperatura aparente

en: Apparent temperature (A)
pt: Temperatura aparente (A)

en: Available icon themes are listed here. You can add icon themes to $HOME/.config/xfce4/weather/icons (or the equivalent directory on your system). Information about how to create or use icon themes can be found in the README file. New icon themes will be detected every time you open this config dialog.
pt: Os temas disponíveis estão listados aqui. Também pode adicionar os temas em $HOME/.config/xfce4/weather/icons (ou diretório equivalente no seu sistema). Pode encontrar mais informações sobre a criação e utilização dos temas no ficheiro README. Os novos temas de ícones serão detetados sempre que abrir esta caixa de diálogo.

en: Barometric _pressure:
pt: _Pressão barométrica:

en: Barometric pressure
pt: Pressão barométrica

en: Barometric pressure (P)
pt: Pressão barométrica (P)

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Cannot update weather data
pt: Incapaz de atualizar os dados

en: Change the name for the location to your liking. It is used for display and does not affect the location parameters in any way.
pt: Altere o nome da localização ao seu gosto. Este nome será utilizado mas não afetará os parâmetros do local.

en: Change...
pt: Mudar...

en: Check to always use only a single row on a multi-row panel and a small icon in deskbar mode.
pt: Assinale para utilizar uma linha por painel num painel com diversas linhas e um ícone no modo deskbar.

en: Choose a font you like and set it to a smaller or larger size. Middle-click on the button to unset the font and use your theme's default.
pt: Escolha o tipo de letra pretendido e defina o tamanho. Clique no botão do meio do rato para retirar o tipo de letra e usar a predefinição do tema.

en: Choose an icon theme.
pt: Escolha o tema de ícones.

en: Choose the value to add to the list below. Values can be added more than once.
pt: Escolha o valor a adicionar à lista. Pode escolher o mesmo valor várias vezes.

en: Choose your preferred tooltip style. Some styles give a lot of useful data, some are clearer but provide less data on a glance.
pt: Escolha o estilo pretendido. Alguns estilos disponibilizam mais dados, outros são mais limpos mas oferecem menos dados.

en: Clear
pt: Céu limpo

en: Cloudiness
pt: Céu carregado

en: Cloudiness (C)
pt: Céu carregado (C)

en: Cloudiness, or cloud cover, defines the fraction of the sky obscured by clouds when observed from a given location. Clouds are both carriers of precipitation and regulator to the amount of solar radiation that reaches the surface. While during daytime they reduce the temperature, at night they have the opposite effect, as water vapor prevents long-wave radiation from escaping into space. Apart from that, clouds reflect light to space and in that way contribute to the cooling of the planet.
pt: A nebulosidade, ou cobertura de nuvem, define a fração de céu obscurecido por nuvens quando observado de uma localização dada. Nuvens tanto são transportadoras de precipitação e reguladoras para a amostra de radiação solar que alcança a superfície. Enquanto durante o dia elas reduzem a temperatura, de noite elas têm o efeito oposto, como o vapor de água previne radiação de ondas longas de escapar para o espaço. Fora isso, as nuvens refletem luz para o espaço e, dessa forma, contribuem para reduzir a temperatura do planeta.

en: Cloudy
pt: Nublado

en: Coordinates
pt: Coordenadas

en: Currently no data available.
pt: Atualmente não existem dados.

en: Days in columns
pt: Dias em colunas

en: Days in rows
pt: Dias em linhas

en: Decide how many values should be shown at once in the scrollbox. You can choose a smaller font or enlarge the panel to make more lines fit.
pt: Decida quantas linhas devem ser exibidas na caixa. Pode escolher um tipo de letra menor ou ampliar o painel para aumentar as linhas.

en: Detecting...
pt: A detetar...

en: Dew point
pt: Ponto de orvalho

en: Dew point (D)
pt: Ponto de orvalho (D)

en: East
pt: Este

en: Enter a city name or address
pt: Indique a cidade ou endereço

en: Evening
pt: Fim de tarde

en: Feet (ft)
pt: Pés (ft)

en: Feet per second (ft/s)
pt: Pés por segundo (ft/s)

en: First quarter
pt: Quarto crescente

en: Fog
pt: Nevoeiro

en: Fog (F)
pt: Nevoeiro (F)

en: Fog is a type of low-lying stratus cloud, with the moisture in it often generated locally such as from a nearby lake, river, ocean, or simply moist ground, that forms when the difference between temperature and dew point is below 2.5 °C (4 °F), usually at a relative humidity of 100%. Fog commonly produces precipitation in the form of drizzle or very light snow and reduces visibility to less than 1 km (5/8 statute mile).
pt: O nevoeiro é um tipo de estrato de nuvem de baixa altitude, com a humidade nele geralmente gerado localmente como perto de um lago, rio, oceano ou simplesmente terra húmida, que é formada quando a diferença entre temperatura e ponto de orvalho está abaixo de 2,5°C (4°F), normalmente em uma humidade relativa de 100%. Um nevoeiro normalmente produz precipitações na forma de chuvisco e neve bem leve e produz visibilidade de menos de 1 km (5/8 milhas terrestres).

en: Font and color:
pt: Tipo de letra e cor:

en: For locations outside Norway the elevation model that's used by the met.no webservice is not very good, so it's usually necessary to specify the altitude as an additional parameter, otherwise the reported values will not be correct.
    
    The plugin tries to auto-detect the altitude using the GeoNames webservice, but that might not always be correct too, so you can change it here.
    
    Altitude is given in meters above sea level, or alternatively in feet by changing the unit on the units page. It should match the real value roughly, but small differences will have no influence on the weather data. Inside Norway, this setting has no effect at all.
pt: Para locais não situados na Noruega, o modelo de elevação utilizado pelo met.no não é muito preciso e normalmente é necessário especificar a altitude como parâmetro adicional ou os valores reportados não estarão corretos.
    
    O "plugin" tenta detetar automaticamente a altitude através do serviço GeoNames, mas nem sempre reporta os valores corretos e aqui é o local para os alterar.
    
    A altitude é reportada em relação ao nível do mar em metros, ou alternativamente em pés ao mudar a unidade na página de unidades. Deve aproximar-se do valor real, mas pequenas diferenças não terão influência nos dados. Dentro da Noruega, esta definição não tem qualquer efeito.

en: Full moon
pt: Lua cheia

en: Hectopascals (hPa)
pt: Hectopascal (hPa)

en: Hide the scrollbox to save valuable space on the panel. Most interesting information is also provided in the tooltip - provided you choose an appropriate tooltip style - that is shown when hovering over the icon.
pt: Esconde a caixa de deslocamento para economizar um espaço valioso no painel. A informação mais interessante também é fornecida na dica - desde que escolha um estilo de dicas apropriado - que é mostrada ao passar o rato sobre o ícone.

en: High clouds
pt: Nuvens altas

en: High clouds (CH)
pt: Nuvens altas (CH)

en: Humidity (H)
pt: Humidade (H)

en: Humidity is defined as the amount of water vapor in the air and increases the possibility of precipitation, fog and dew. While absolute humidity is the water content of air, relative humidity gives (in %) the current absolute humidity relative to the maximum for that air temperature and pressure.
pt: A humidade é definida como a quantidade de vapor de água no ar e aumenta a possibilidade de precipitações, nevoeiro e orvalho. Enquanto humidade absoluta é o conteúdo de água do ar, a humidade relativa dá (em %) a humidade absoluta atual relativa ao máximo para aquela temperatura e pressão de ar.

en: If the chosen location is not in your current timezone, then it is necessary to <i>put</i> the plugin into that other timezone for the times to be shown correctly. The proper timezone will be auto-detected via the GeoNames web service, but you might want to correct it if necessary.
    Leave this field empty to use the timezone set by your system. Invalid entries will cause the use of UTC time, but that may also depend on your system.
pt: Se a localização escolhida não está no seu fuso horário, então é necessário <i>colocar</i> o "plugin" dentro de outro fuso horário para as horas mostradas serem as corretas. O fuso correto irá ser auto detetado através do serviço web GeoNames, mas pode querer corrigir se necessário.
    Deixe este campo em branco para usar o fuso definido pelo seu sistema. Entradas inválidas levarão ao uso do horário UTC, mas também isso depende do seu sistema.

en: Improvements by Robert G. Quayle and Robert G. Steadman applied in 1998 to earlier experiments/developments by Steadman. This model only depends on wind speed and temperature, not on relative humidity and can be used for both heat and cold stress.
pt: Melhoramentos por Robert G. Quayle e Robert G. Steadman aplicados em 1998 às experiências/desenvolvimentos anteriores feitos por Steadman. Este modelo só depende da velocidade do vento e temperatura, não da humidade relativa e pode ser usado tanto para calor quanto frio.

en: Inches (in)
pt: Polegadas (in)

en: Inches of mercury (inHg)
pt: Polegadas de mercúrio (inHG)

en: Inches of mercury is still widely used for barometric pressure in weather reports, refrigeration and aviation in the United States, but seldom used elsewhere. It is defined as the pressure exerted by a 1 inch circular column of mercury of 1 inch in height at 32 °F (0 °C) at the standard acceleration of gravity.
pt: Polegadas de mercúrio ainda é amplamente usado para pressão barométrica em relatórios meteorológicos, refrigeração e aviação nos Estados Unidos, mas de vez em quando é usado noutros lugares. É definido como a pressão exercida por uma coluna circular de 1 polegada de mercúrio com altura de 1 polegada em 32°F (0°C) na aceleração padrão da gravidade.

en: Invented by Sir Francis Beaufort in 1805, this empirical scale on wind speed is based on people's observations of specific land or sea conditions, denoting these conditions with numbers from 0 (calm) to 12 (hurricane).
pt: Inventado por Sir Francis Beaufort em 1805, esta escala empírica sobre a velocidade do vento é baseada em observações de pessoas em certas condições específicas de terra ou mar, denotando essas condições com números de 0 (calmo) a 12 (furacão).

en: Kilometers per hour (km/h)
pt: Quilómetros por hora (km/h)

en: Labels to d_isplay
pt: Campos a ex_ibir

en: Latitude specifies the north-south position of a point on the Earth's surface. If you change this value manually, you need to provide altitude and timezone manually too.
pt: A latitude indica a posição norte-sul de um ponto na superfície da Terra. Se alterar este valor, deve indicar também a altitude correta e fuso horário manualmente.

en: Li_nes:
pt: Li_nhas:

en: Light rain
pt: Chuva ligeira

en: Light rain with thunder
pt: Chuva ligeira com trovoada

en: Lightly cloudy
pt: Pouco nublado

en: Location _name:
pt: _Nome da localização:

en: Longitude specifies the east-west position of a point on the Earth's surface. If you change this value manually, you need to provide altitude and timezone manually too.
pt: A longitude indica a posição este-oeste de um ponto na superfície da Terra. Se alterar este valor, deve indicar também a altitude correta e fuso horário manualmente.

en: Low clouds
pt: Nuvens baixas

en: Low clouds (CL)
pt: Nuvens baixas (CL)

en: Met.no provides forecast data for up to %d days in the future. Choose how many days will be shown in the forecast tab in the summary window. On slower computers, a lower number might help against lags when opening the window. Note however that usually forecasts for more than three days in the future are unreliable at best ;-)
pt: O serviço Met.no disponibiliza previsões para %d dias. Escolha o número de dias que quer visualizar na janela de resumo. Em computadores mais lentos, um número baixo pode ajudar contra atrasos ao abrir a janela. Tenha em atenção que as previsões acima de 3 dias não são muito fiáveis ;-)

en: Meter per second is <i>the</i> unit typically used by meteorologists to denote wind speeds.
pt: Metro por segundo é <i>a</i> unidade normalmente usada por metereologistas para representar velocidades do vento.

en: Meters (m)
pt: Metros (m)

en: Meters per second (m/s)
pt: Metros por segundo (m/s)

en: Middle clouds
pt: Nuvens médias

en: Middle clouds (CM)
pt: Nuvens médias (CM)

en: Miles per hour (mph)
pt: Milhas por hora (mph)

en: Miles per hour is an imperial unit of speed expressing the number of statute miles covered in one hour.
pt: Milhas por hora é uma unidade imperial de velocidade expressando o número de milhas terrestres realizadas numa hora.

en: Millimeters (mm)
pt: Milímetros (mm)

en: Morning
pt: Manhã

en: Move the selected value down in the list of labels to display.
pt: Mover o valor selecionado para baixo.

en: Move the selected value up in the list of labels to display.
pt: Mover o valor selecionado para cima.

en: NW
pt: NO

en: Named after the astronomer Anders Celsius who invented the original scale in 1742, the Celsius scale is an international standard unit and nowadays defined using the Kelvin scale. 0 °C is equivalent to 273.15 K and 1 °C difference in temperature is exactly the same difference as 1 K. It is defined with the melting point of water being roughly at 0 °C and its boiling point at 100 °C at one standard atmosphere (1 atm = 1013.5 hPa). Until 1948, the unit was known as <i>centigrade</i> - from Latin <i>centum</i> (100) and <i>gradus</i> (steps).
    In meteorology and everyday life the Celsius scale is very convenient for expressing temperatures because its numbers can be an easy indicator for the formation of black ice and snow.
pt: Chamada assim depois do astrónomo Anders Celsius que inventou a escala original em 1742, a escala Celsius é uma unidade padrão internacional e hoje em dia definida através da escala Kelvin. 0°C é equivalente a 273,15K e 1°C de diferença na temperatura é exatamente a mesma diferença que 1K. É definida com o ponto de fusão da água a 0°C e o ponto de ebulição a 100°C a uma atmosfera padrão (1 atm = 1013,5 hPa). Desde 1948, a unidade é conhecida como <i>centígrado</i> - do Latim <i>centum</i> (100) e <i>gradus</i> (graus).
    Em meteorologia e no quotidiano, a escala Celsius é muito conveniente para exprimir temperaturas porque os seus números podem ser um fácil indicador para a formação de gelo negro e neve.

en: New moon
pt: Lua nova

en: Night
pt: Noite

en: No Data
pt: Sem dados

en: No location selected.
pt: Nenhuma localização selecionada.

en: North
pt: Norte

en: North-East
pt: Nordeste

en: North-West
pt: Noroeste

en: Nowadays wind speed/velocity is measured using an anemometer (Greek <i>anemos</i>, meaning <i>wind</i>) in 10 m (33 ft) height. Anemometers usually measure either wind speed or pressure, but will provide both values as they are closely related to and can be deduced from each other.
pt: Hoje em dia a rapidez/velocidade do vento é medida usando um anemómetro (do grego <i>anemos</i>, que significa <i>vento</i>) em 10 m (33 ft) de altura. Anemómetros normalmente medem a velocidade do vento ou a pressão, mas fornecem ambos os valores por eles estarem muito relacionados e podem ser deduzidos um do outro.

en: Open the user icon themes directory in your file manager, creating it if necessary.
pt: Abrir o diretório de ícones do utilizador ou criar se for necessário.

en: Partly cloudy
pt: Parcialmente nublado

en: Please change location name to your liking and correct alltitude and timezone if they are not auto-detected correctly.
pt: Mude o nome da localização para o seu gosto e corrija a altitude e fuso horário se não forem detetados corretamente.

en: Please set a location in the plugin settings.
pt: Por favor indique a sua localização nas definições.

en: Plugin settings...
pt: Definições de plugins...

en: Pound-force per square inch (psi)
pt: Libra por polegada quadrada (psi)

en: Prec_ipitations:
pt: Prec_ipitação:

en: Precipitation (R)
pt: Precipitação (R)

en: Precipitation amount
pt: Valor de precipitação

en: Rain
pt: Chuva

en: Rain showers
pt: Aguaceiros

en: Rain with thunder
pt: Chuva com trovoada

en: Re_fresh
pt: Atuali_zar

en: Relative humidity
pt: Humidade relativa

en: Results
pt: Resultados

en: SW
pt: SO

en: Scroll the current displayed value(s) out and the new value(s) in instead of simply changing them. Uncheck this option if you find the animation too distracting.
pt: Desloca os valores exibidos no momento e os novos valores, em vez de simplesmente trocá-los. Desmarque esta opção se achar a animação muito incómoda.

en: Search
pt: Procurar

en: Search for a new location and auto-detect its parameters.
pt: Procurar localização e detetar automaticamente os parâmetros.

en: Search location
pt: Procurar localização

en: Searching...
pt: A procurar...

en: Select _font
pt: Escol_ha o tipo de letra

en: Select a value in the list of labels to display and click this button to remove it.
pt: Selecione um valor da lista de capos a exibir e clique neste botão para o remover.

en: Select font
pt: Escolha o tipo de letra

en: Short-term forecast data unavailable.
pt: A previsão de curto prazo não está disponível.

en: Show current weather conditions
pt: Mostrar condições meteorológicas atuais

en: Show weather conditions and forecasts
pt: Mostrar condições meteorológicas e previsões

en: Shows the forecasts in a table with the daytimes (morning, afternoon, evening, night) in columns and the days in rows.
pt: Mostra a previsão numa tabela com o o período do dia (manhã, tarde, fim de tarde e noite) em colunas e os dias em linhas.

en: Simple
pt: Simples

en: Sleet
pt: Geada

en: Sleet showers
pt: Aguaceiros com possibilidade de geada

en: Sleet showers with thunder
pt: Geada com possibilidade de trovoada

en: Sleet with thunder
pt: Geada com trovoada

en: Snow
pt: Neve

en: Snow showers
pt: Aguaceiros com possibilidade de neve

en: Snow showers with thunder
pt: Neve com possibilidade de trovoada

en: South
pt: Sul

en: South-East
pt: Sudeste

en: South-West
pt: Sudoeste

en: Sunny
pt: Soalheiro

en: Temperature
pt: Temperatura

en: Temperature (T)
pt: Temperatura (T)

en: The Canadian counterpart to the US windchill/heat index, with the wind chill being similar to the previous model but with slightly different constraints. Instead of the heat index <i>humidex</i> will be used. For wind chill to become effective, wind speeds need to be above 2.0 km/h (1.24 mph) and air temperature below or equal to 0 °C (32 °F). For humidex, air temperature needs to be at least 20.0 °C (68 °F), with a dewpoint greater than 0 °C (32 °F). If these conditions are not met, the air temperature will be shown.
pt: A contrapartida canadiana para o índice de calor/vento frio americano, com o vento frio sendo similar aos modelos anteriores, mas com leves diferenças nas restrições. Em vez do índice de calor o <i>humidex</i> vai ser usado. Para o vento frio tornar-se efetivo, as velocidades do vento precisam estar acima de 2,0 km/h (1,23 mph) e a temperatura do ar abaixo de 0°C (32°F). Para o humidex, a temperatura do ar precisa estar em pelo menos 20,0°C (68°F), com um ponto de orvalho maior que 0° C (32°F). Se essas condições não ocorrerem, a temperatura do ar será mostrada.

en: The English word <i>inch</i> comes from Latin <i>uncia</i> meaning <i>one-twelfth part</i> (in this case, one twelfth of a foot). In the past, there have been many different standards of the inch with varying sizes of measure, but the current internationally accepted value is exactly 25.4 millimeters.
pt: Polegada em inglês, a palavra <i>inch</i>, tem sua origem no latim <i>uncia</i> que significa <i>parte um duodécimo</i> (nesse caso, um duodécimo de um pé). No passado, já houve vários padrões diferentes de uma polegada com tamanhos variados de medida, mas o valor internacionalmente aceite na atualidade é exatamente 25,4 milímetros.

en: The Norwegian Meteorological Institute
pt: Instituto de Meteorologia da Noruega

en: The amount of rain, drizzle, sleet, hail, snow, graupel and other forms of water falling from the sky over a specific period.
    
    The values reported by met.no are those of precipitation in the liquid state - or in other words: of rain -, so if snow is expected (but not sleet), then the amount of snow will be <i>guessed</i> by multiplying the original value by a ratio dependent on the air temperature:
    
    <tt><small>                   T &lt; -11.1 °C (12 °F) =&gt; 1:12
    -11.1 °C (12 °F) &lt; T &lt;  -4.4 °C (24 °F) =&gt; 1:10
     -4.4 °C (24 °F) &lt; T &lt;  -2.2 °C (28° F) =&gt; 1:7
     -2.2 °C (28 °F) &lt; T &lt;  -0.6 °C (31 °F) =&gt; 1:5
     -0.6 °C (31 °F) &lt; T                    =&gt; 1:3
    
    </small></tt>Example: If temperature is -5 °C (12 °F), then snow density will be low and a rain to snow ratio of 1:10 will be used for calculation. Assuming the reported value is 5 mm, then the calculated amount of snow precipitation is 50 mm.
    
    <b>Note</b>: While air temperature is an important factor in this calculation, there are other influencing factors that the plugin doesn't know about like the type of snow and ground temperature. Because of that, these rules will only lead to rough estimates and may not represent the real amount of snow.
pt: A quantidade de chuva, chuvisco, água-neve, granizo, neve, graupel e outras formas de queda de água dos céus em um período específico.
    
    Os valores relatados pelo met.no são aqueles de precipitações no estado líquido - ou em outras palavras, de chuva -, então se a neve for esperada (mas não uma água-neve), então a quantidade de neve será <i>adivinhada</i> multiplicando o valor original por um dependente da proporção na temperatura do ar:
    
    <tt><small>                   T &lt; -11,1°C (12°F) =&gt; 1:12
    -11,1°C (12°F) &lt; T &lt;  -4,4°C (24°F) =&gt; 1:10
     -4,4°C (24°F) &lt; T &lt;  -2,2°C (28°F) =&gt; 1:7
     -2,2°C (28°F) &lt; T &lt;  -0,6°C (31°F) =&gt; 1:5
     -0,6°C (31°F) &lt; T                    =&gt; 1:3
    
    </small></tt>Exemplo: se a temperatura é -5° C (12°F), então a densidade da neve será baixa e uma proporção de chuva para neve de 1:10 vai ser usada para o cálculo. Presumindo que o valor relatado é 5 mm, então a quantidade calculada de precipitação de neve é 50 mm.
    
    <b>Nota</b>: Enquanto a temperatura do ar é um fator importante neste cálculo, há outros fatores influenciadores que o plugin não conhece, como o tipo da neve e da temperatura da terra. Por causa disso, essas regras somente vão levar a estimativas aproximadas e podem não representar a quantidade real de neve.

en: The current Fahrenheit temperature scale is based on one proposed in 1724 by the physicist Daniel Gabriel Fahrenheit. 0 °F was the freezing point of brine on the original scale at standard atmospheric pressure, which was the lowest temperature achievable with this mixture of ice, salt and ammonium chloride. The melting point of water is at 32 °F and its boiling point at 212 °F. The Fahrenheit and Celsius scales intersect at -40 degrees. Even in cold winters, the temperatures usually do not fall into negative ranges on the Fahrenheit scale.
    With its inventor being a member of the Royal Society in London and having a high reputation, the Fahrenheit scale enjoyed great popularity in many English-speaking countries, but was replaced by the Celsius scale in most of these countries during the metrification process in the mid to late 20th century.
pt: A escala atual de temperatura Fahrenheit é baseada numa proposta em 1724 pelo físico Daniel Gabriel Fahrenheit. 0°F era o ponto de congelamento da salmoura na escala original na pressão atmosférica padrão, o que era a mais baixa temperatura alcançável com esta mistura de gelo, sal e cloreto de amónio. O ponto de fusão da água é 32°F e seu ponto de ebulição é 212°F. As escalas Fahrenheit e Celsius interceptam-se a -40 graus. Mesmo em invernos frios, a temperatura normalmente não cai em faixas negativas na escala Fahrenheit.
    Como o seu inventor foi um membro da Royal Society em Londres e tendo uma alta reputação, a escala Fahrenheit teve grande popularidade em muitos países de língua inglesa, mas foi substituída pela escala Celsius na maioria desses países durante o processo de metrificação na segunda metade do século 20.

en: The foot per second (pl. feet per second) in the imperial unit system is the counterpart to the meter per second in the International System of Units.
pt: O pé por segundo no sistema imperial é a contraparte do metro por segundo no Sistema Internacional de Unidades.

en: The knot is a unit of speed equal to one international nautical mile (1.852 km) per hour, or approximately 1.151 mph, and sees worldwide use in meteorology and in maritime and air navigation. A vessel travelling at 1 knot along a meridian travels one minute of geographic latitude in one hour.
pt: O nó é uma unidade de velocidade igual a uma milha náutica internacional (1,852 km) por hora, ou aproximadamente 1,151 mph, e vê-se sendo usada em todo o mundo na meteorologia e na navegação marítima e aérea. Um navio viajando a 1 nó ao longo de um meridiano viaja um minuto da latitude geográfica numa hora.

en: The meter is the fundamental unit of length in the International System of Units. Originally intended to be one ten-millionth of the distance from the Earth's equator to the North Pole at sea level, its definition has been periodically refined to reflect growing knowledge of metrology (the science of measurement).
pt: O metro é a unidade fundamental de comprimento no Sistema Internacional de Unidades. Intencionado originalmente para ser um décimo milionésimo da distância do equador até ao Polo Norte no nível do mar, sua definição foi periodicamente refinada para refletir o conhecimento crescente da metrologia (a ciência das medições).

en: The pascal, named after mathematician, physicist and philosopher Blaise Pascal, is a SI derived unit and a measure of force per unit area, defined as one newton per square meter. One standard atmosphere (atm) is 1013.25 hPa.
pt: O pascal, chamado assim por causa do matemático, físico e filósofo Blaise Pascal, é uma unidade derivada do SI e é uma medida de força por área de unidade, definida como um newton por metro quadrado. Uma atmosfera padrão (atm) é 1013,25 hPa.

en: The pound per square inch is a unit of pressure based on avoirdupois units (a system of weights based on a pound of 16 ounces) and defined as the pressure resulting from a force of one pound-force applied to an area of one square inch. It is used in the United States and to varying degrees in everyday life in Canada, the United Kingdom and maybe some former British Colonies.
pt: A libra por polegada quadrada é uma unidade de pressão baseada em unidades de avoirdupois (um sistema de pesos baseado em uma libra de 16 onças) e é definida como a pressão resultante de uma força de uma libra-força aplicada a uma área de uma polegada quadrada. Ela é usada nos Estados Unidos e em graus variados na vida quotidiana do Canadá, no Reino Unido e talvez em algumas ex-colónias britânicas.

en: The sun never rises and sets at %s.
pt: O Sol nunca nasce e põe-se às %s.

en: The sun never rises today.
pt: Hoje, o Sol não nasce.

en: The sun never sets today.
pt: Hoje, o Sol não se põe.

en: The sun rises at %s and never sets.
pt: O Sol nasce às %s e nunca se põe.

en: The sun rises at %s and sets at %s.
pt: O Sol nasce às %s e põe-se às %s.

en: The torr unit was named after the physicist and mathematician Evangelista Torricelli who discovered the principle of the barometer in 1644 and demonstrated the first mercury barometer to the general public. A pressure of 1 torr is approximately equal to one millimeter of mercury, and one standard atmosphere (atm) equals 760 Torr.
pt: A unidade torr foi chamada assim após o físico e matemático Evangelista Torricelli que descobriu o princípio do barómetro em 1644 e demonstrou o primeiro barómetro de mercúrio para o público. Uma pressão de 1 torr é aproximadamente igual a um milímetro de mercúrio, e uma atmosfera padrão (atm) é igual a 760 Torr.

en: The weight of the air that makes up the atmosphere exerts a pressure on the surface of the Earth, which is known as atmospheric pressure. To make it easier to compare the value to other values for locations with different altitudes, atmospheric pressure is adjusted to the equivalent sea-level pressure and called barometric pressure. Rising barometric pressures generally indicate an improvement in weather conditions, while falling pressures mean deterioration.
pt: O peso do ar que forma a atmosfera exerce uma pressão na superfície da Terra, que é conhecido como pressão atmosférica. Para tornar mais fácil comparar o valor a outros valores para localizações com altitudes diferentes, a pressão atmosférica é ajustada ao nível equivalente à pressão do nível do mar e chamada de pressão barométrica. Pressões barométricas crescentes geralmente indicam uma melhora nas condições meteorológicas, enquanto pressões decrescentes significam deterioração.

en: There may be problems with some themes that cause the scrollbox text to be hardly readable. If this is the case or you simply want it to appear in another color, then you can change it using this button. Middle-click on the button to unset the scrollbox text color.
pt: Em alguns temas podem ocorrer problemas que torne a leitura dos dados bastante difícil. Se este for o seu caso ou se quiser que a caixa tenha outra cor pode alterar através deste botão. Clique no botão do meio do rato para redefinir a cor do texto da caixa.

en: These are the values that will be shown in the scrollbox. Select a single value here and click the appropriate button to remove it or move it up and down in the list.
pt: Estes serão os valores exibidos na caixa de deslocação. Escolha aqui um valor e clique no botão apropriado para o remover ou para mover na lista.

en: Third quarter
pt: Quarto minguante

en: This gives the cardinal direction (North, East, South, West) the wind is coming from.
pt: A direção do vento em relação aos pontos cardeais (Norte, Este, Sul e Oeste).

en: This gives the direction the wind is coming from in azimuth degrees (North = 0°, East = 90°, South = 180° and West = 270°).
pt: A direção do vento em graus azimute (Norte = 0°, Este = 90°, Sul = 180° e Oeste = 270°).

en: This gives the low-level cloud cover in percent. According to WMO definition, low-level clouds can be found at altitudes below 4,000 m (13,000 ft), or 5,000 m (16,000 ft) at the equator, though their basis often lie below 2,000 m (6,500 ft). They are mainly composed of water droplets or ice particles and snow, when temperatures are cold enough.
pt: Mostra a cobertura de nuvens de baixo nível em percentagem. De acordo com a definição WMO, as nuvens de baixo nível podem ser encontradas nas altitudes abaixo de 4.000 m (13.000 pés) ou 5.000 m (16.000 pés) na linha do equador, no entanto, normalmente, situam-se abaixo dos 2.000 m (6.500 pés). São compostas, principalmente, por gotas de água ou cristais de gelo e neve, se as temperaturas forem baixas.

en: This is the model used by the Australian Bureau of Meteorology, especially adapted for the climate of this continent. Possibly used in Central Europe and parts of other continents too, but then windchill and similar values had never gained that much popularity there as in the US or Canada, so information about its usage is scarce or uncertain. It depends on air temperature, wind speed and humidity and can be used for lower and higher temperatures alike.
pt: Este é o modelo usado pela Bureau of Meteorology (agência executiva meteorológica da Austrália), especialmente adaptado para o clima deste continente. Possivelmente usado também na Europa Central e em partes de outros continentes, mas o vento frio e valores similares nunca obtiveram tanta popularidade lá como nos EUA ou Canadá, então a informação sobre o seu uso é escasso e incerto. Depende da temperatura do ar, velocidade do vento, humidade e pode ser usado em baixas e altas temperaturas da mesma forma.

en: This is the temperature to which air must be cooled to reach 100% relative humidity, given no change in water content. Reaching the dew point halts the cooling process, as condensation occurs which releases heat into the air. A high dew point increases the possibility of rain and severe thunderstorms. The dew point allows the prediction of dew, frost, fog and minimum overnight temperature, and has influence on the comfort level one experiences.
    
    <b>Note:</b> This is a calculated value not provided by met.no.
pt: Esta é a temperatura à qual o ar deve ser arrefecido para alcançar 100% de humidade relativa, não havendo alterações no conteúdo de água. Ao alcançar o ponto de orvalho, encerra-se o processo de arrefecimento, pois ocorre a condensação, o que libera o calor para o ar. Um ponto de orvalho alto aumenta a possibilidade de chuva e tempestades de trovão severas. O ponto de orvalho permite a previsão de orvalho, geada, nevoeiro e temperatura mínima durante a noite, e tem influência no nível de conforto que alguém sente.
    
    <b>Nota:</b> Este é um valor calculado, não fornecido pela met.no.

en: This reports the high-level cloud cover in percent. According to WMO definition, high-level clouds can be found in altitudes of 8,000 to 15,000 m (26,000 to 49,000 ft), or 10,000 m-18,000 m (33,000-59,000 ft) at the equator, where temperatures are so low that they are mainly composed of ice crystals. While typically thin and white in appearance, they can be seen in a magnificent array of colors when the sun is low on the horizon.
pt: Mostra a cobertura de nuvens de alto nível em percentagem. De acordo com a definição WMO, as nuvens de alto nível podem ser encontradas nas altitudes de 8.000 a 15.000 m (26.000 a 49.000 pés) ou 10.000 m-18.000 m (33.000-59.000 pés) na linha do equador, onde as temperaturas são tão baixas que  são compostas principalmente por cristais de gelo. Apesar de tipicamente finas e brancas no aspeto, podem ser vistas numa magnífica gama de cores quando o sol está baixo no horizonte.

en: This specifies the mid-level cloud cover in percent. According to WMO definition, mid-level clouds form in heights of 4,000-8,000 m (13,000-26,000 ft), or 5,000-10,000 m (16,000-33,000 ft) at the equator. Like their low-level cousins, they are principally composed of water droplets. When temperatures get low enough, ice particles can replace the droplets.
pt: Mostra a cobertura de nuvens médias em percentagem. De acordo com a definição WMO, as nuvens médias podem ser encontradas no intervalo 4.000-8.000 m (13.000-26.000 pés) ou 5.000-10.000 m (16.000-33.000 pés) na linha do equador. São compostas principalmente por gotas de água. Quando as temperaturas baixam, as partículas de gelo podem substituir as gotas de água.

en: Thunder showers
pt: Aguaceiros com possibilidade de trovoada

en: Thundersnow
pt: Tempestade com neve

en: Today
pt: Hoje

en: Tomorrow
pt: Amanhã

en: Unnamed place
pt: Local sem nome

en: Unset
pt: Não definido

en: Use only a single _panel row
pt: Utilizar uma linha _por painel

en: Used in North America, wind chill will be reported for low temperatures and heat index for higher ones. At night, heat index will be replaced by the Summer Simmer Index. For wind chill, wind speeds need to be above 3.0 mph (4.828 km/h) and air temperature below 50.0 °F (10.0 °C). For heat index, air temperature needs to be above 80 °F (26.7 °C) - or above 71.6 °F (22 °C) at night - and relative humidity at least 40%. If these conditions are not met, the air temperature will be shown.
pt: Usado na América do Norte, vento frio será relatado para índices de baixas temperaturas e de calor para altas. De noite, o índice de calor será substituído pelo Summer Simmer Index. Para o vento frito, a velocidade do vento precisa estar acima de 3,0 mph (4,828 km/h) e a temperatura do ar abaixo de 50,0°F (10,0°C). Para o índice de calor, a temperatura do ar precisa estar acima de 80°F (26,7°C) - ou acima de 71,6°F (22°C) de noite - e com humidade relativa de pelo menos 40%. Se essas condições não ocorrerem, a temperatura do ar será mostrada.

en: Verbose
pt: Detalhado

en: W
pt: O

en: WB
pt: VB

en: WD
pt: DV

en: WS
pt: VV

en: Waning crescent
pt: Lua minguante

en: Waning gibbous
pt: Lua balsâmica

en: Waxing crescent
pt: Lua crescente

en: Waxing gibbous
pt: Lua gibosa

en: Weather Report
pt: Relatório meteorológico

en: Weather Update
pt: Atualização meteorológica

en: West
pt: Oeste

en: Wind direction (WD)
pt: Direção do vento (DV)

en: Wind direction in degrees (WD)
pt: Direção do vento em graus (DD)

en: Wind speed (WS)
pt: Velocidade do vento (WS)

en: Wind speed - Beaufort scale (WB)
pt: Velocidade do vento - Escala Beaufort (WB)

en: Wind speeds in TV or in the news are often provided in km/h.
pt: Velocidades do vento na TV e noticiários são geralmente anunciadas em km/h.

en: Windchill/Heat index
pt: Vento frio/Índice de calor

en: _Appearance
pt: A_parência

en: _Close
pt: Fe_char

en: _Details
pt: _Detalhes

en: _Forecast
pt: _Previsão

en: _Forecast layout:
pt: Esq_uema:

en: _Help
pt: _Ajuda

en: _Icon theme:
pt: _Tema de ícones:

en: _Location
pt: _Localização

en: _Number of forecast days:
pt: _Número de dias da previsão:

en: _Round values
pt: A_rredondar valores

en: _Scrollbox
pt: _Deslocamento

en: _Temperature:
pt: _Temperatura:

en: _Timezone:
pt: _Fuso horário:

en: _Tooltip style:
pt: Es_tilo das ajudas:

en: _Units
pt: _Unidades

en: _Wind speed:
pt: Velocidade do _vento:

en: feet
pt: pés

en: ft
pt: pés

en: in
pt: pol

en: meters
pt: metros
