Xfce Panel Plugins - en to sv translation catalogue (291 entries)

en: 	Astronomical data:
    	Last:	%s
    	Next:	%s
    	Current failed attempts: %d
sv: 	Astronomiska data:
    	Senaste:	%s
    	Nästa:	%s
    	Antal misslyclade försök: %d

en: 	Data not available, will use sane default values for night and day.
sv: 	Data är inte tillgänglig, kommer att använda förnuftiga standardvärden för natt och dag.

en: 	Direction: %s (%s%s)
sv: 	Riktning: %s (%s%s)

en: 	Encyclopedic information partly taken from
sv: 	Encyklopedisk information har delvis hämtats från

en: 	Met.no Locationforecast API states that this version
    	of the webservice is deprecated, and the plugin needs to be
    	adapted to use a newer version, or it will stop working within
    	a few months.
    	Please file a bug on https://gitlab.xfce.org/panel-plugins/xfce4-weather-plugin/
    	if no one else has done so yet.
sv: 	Met.no Locationforecast API anger att denna version
    	av nättjänsten är föråldrad och insticksprogrammet måste
    	anpassas för att använda en nyare version, eller kommer sluta fungera inom
    	några månader.
    	Posta en bugrapport på https://gitlab.xfce.org/panel-plugins/xfce4-weather-plugin/
    	om ingen annan redan gjort det.

en: 	Moon phase:	%s
sv: 	Månfas:	%s

en: 	Moon phase:	Unknown
sv: 	Månfas:	Okänd

en: 	Moonrise:	%s
sv: 	Månuppgång:	%s

en: 	Moonrise:	The moon never rises today.
sv: 	Månuppgång:	Månen går inte upp idag.

en: 	Moonset:	%s
sv: 	Månnedgång:	%s

en: 	Moonset:	The moon never sets today.
sv: 	Månnedgång:	Månen går inte ned idag.

en: 	Speed: %s %s (%s on the Beaufort scale)
sv: 	Hastighet: %s %s (%s på Beaufortskalan)

en: 	Sunrise:		%s
sv: 	Soluppgång:		%s

en: 	Sunrise:		The sun never rises today.
sv: 	Soluppgång:		Solen går inte upp idag.

en: 	Sunset:		%s
sv: 	Solnedgång:		%s

en: 	Sunset:		The sun never sets today.
sv: 	Solnedgång:		Solen går inte ned idag.

en: 	Temperatures, wind, atmosphere and cloud data calculated
    	for:		%s
sv: 	Temperaturer, vind, atmosfär och molndata beräknade
    	för:		%s

en: 	Weather data:
    	Last:	%s
    	Next:	%s
    	Current failed attempts: %d
sv: 	Väderdata:
    	Senaste:	%s
    	Nästa:	%s
    	Antal misslyckade försök: %d

en: 
    	Elevation and timezone data provided by
sv: 
    	Höjd- och tidzonsdata tillhandahållen av

en: 
    	Met.no sunrise API states that this version of the webservice
    	is deprecated, and the plugin needs to be adapted to use
    	a newer version, or it will stop working within a few months.
    	Please file a bug on https://gitlab.xfce.org/panel-plugins/xfce4-weather-plugin/
    	if no one else has done so yet.
sv: 
    	Met.no sunrise API anger att denna version av nättjänsten
    	är föråldrad, och insticksprogrammet måste anpassas för att att använda
    	en nyare version, eller kommer sluta fungera inom några månader.
    	Posta en felrapport på https://gitlab.xfce.org/panel-plugins/xfce4-weather-plugin/
    	om ingen redan gjort det.

en: 
    	Precipitation and the weather symbol have been calculated
    	using the following time interval:
    	Start:	%s
    	End:	%s
sv: 
    	Nederbörd och vädersymbol har beräknats
    	genom att använda följande tidsintervall:
    	Början:	%s
    	Slut:	%s

en: 
    	Weather and astronomical data from
sv: 
    	Väder- och astronomisk data från

en: 
    Astronomical Data
sv: 
    Astronomisk data

en: 
    Atmosphere
sv: 
    Atmosfär

en: 
    Clouds
sv: 
    Moln

en: 
    Credits
sv: 
    Tack till

en: 
    Downloads
sv: 
    Nedladdningar

en: 
    Precipitation
sv: 
    Nederbörd

en: 
    Temperatures
sv: 
    Temperaturer

en: 
    Times Used for Calculations
sv: 
    Tider som används för beräkningar

en: 
    Wind
sv: 
    Vind

en: 1 millimeter is one thousandth of a meter - the fundamental unit of length in the International System of Units -, or approximately 0.04 inches.
sv: 1 millimeter är en tusendels meter - den grundläggande längdenheten i det internationella enhetssystemet-, eller ungefär 0,04 tum.

en: <b><span size="large">%s</span></b> <span size="medium">(%s)</span>
    <b><span size="large">%s</span></b>
    
    <b>Temperature:</b> %s
    <b>Wind:</b> %s from %s
    <b>Pressure:</b> %s
    <b>Humidity:</b> %s
sv: <b><span size="large">%s</span></b> <span size="medium">(%s)</span>
    <b><span size="large">%s</span></b>
    
    <b>Temperatur:</b> %s
    <b>Vind:</b> %s from %s
    <b>Tryck:</b> %s
    <b>Fuktighet:</b> %s

en: <b><span size="large">%s</span></b> <span size="medium">(%s)</span>
    <b><span size="large">%s</span></b>
    <span size="smaller">from %s to %s, with %s of precipitation</span>
    
    <b>Temperature:</b> %s		<span size="smaller">(values at %s)</span>
    <b>Wind:</b> %s (%son the Beaufort scale) from %s(%s)
    <b>Pressure:</b> %s    <b>Humidity:</b> %s
    <b>Fog:</b> %s    <b>Cloudiness:</b> %s
    
    <span size="smaller">%s</span>
sv: <b><span size="large">%s</span></b> <span size="medium">(%s)</span>
    <b><span size="large">%s</span></b>
    <span size="smaller">från %s till %s, med %s nederbörd</span>
    
    <b>Temperatur:</b> %s		<span size="smaller">(värden vid %s)</span>
    <b>Vind:</b> %s (%spå Beaufortskalan) från %s(%s)
    <b>Tryck:</b> %s    <b>Fuktighet:</b> %s
    <b>Dimma:</b> %s    <b>Molnighet:</b> %s
    
    <span size="smaller">%s</span>

en: <b>Atmosphere</b>
sv: <b>Atmosfär</b>

en: <b>Clouds</b>
sv: <b>Moln</b>

en: <b>Directory:</b> %s
    
    <b>Author:</b> %s
    
    <b>Description:</b> %s
    
    <b>License:</b> %s
sv: <b>Katalog:</b> %s
    
    <b>Författare:</b> %s
    
    <b>Beskrivning:</b> %s
    
    <b>Licens:</b> %s

en: <b>Precipitation</b>
sv: <b>Nederbörd</b>

en: <b>Show scrollbox</b>
sv: <b>Visa rullningsrutan</b>

en: <b>Temperatures</b>
sv: <b>Temperaturer</b>

en: <b>Times used for calculations</b>
sv: <b>Tider som används för beräkningar</b>

en: <tt><small>Amount:        %s%s%s</small></tt>
sv: <tt><small>Mängd:        %s%s%s</small></tt>

en: <tt><small>Apparent temperature: %s%s%s</small></tt>
sv: <tt><small>Upplevd temperatur: %s%s%s</small></tt>

en: <tt><small>Barometric pressure:  %s%s%s</small></tt>
sv: <tt><small>Barometertryck:  %s%s%s</small></tt>

en: <tt><small>Cloudiness:    %5s%s%s</small></tt>
sv: <tt><small>Molnighet:    %5s%s%s</small></tt>

en: <tt><small>Data calculated for:  %s</small></tt>
sv: <tt><small>Data beräknad för:  %s</small></tt>

en: <tt><small>Dew point:            %s%s%s</small></tt>
sv: <tt><small>Daggpunkt:            %s%s%s</small></tt>

en: <tt><small>Fog:           %5s%s%s</small></tt>
sv: <tt><small>Dimma:           %5s%s%s</small></tt>

en: <tt><small>High clouds:   %5s%s%s</small></tt>
sv: <tt><small>Höga moln:   %5s%s%s</small></tt>

en: <tt><small>Interval end:         %s</small></tt>
sv: <tt><small>Intervalslut:         %s</small></tt>

en: <tt><small>Interval start:       %s</small></tt>
sv: <tt><small>Intervallstart:       %s</small></tt>

en: <tt><small>Low clouds:    %5s%s%s</small></tt>
sv: <tt><small>Låga moln:    %5s%s%s</small></tt>

en: <tt><small>Middle clouds: %5s%s%s</small></tt>
sv: <tt><small>Mellanhöga moln: %5s%s%s</small></tt>

en: <tt><small>Moon phase: %s</small></tt>
sv: <tt><small>Månfas: %s</small></tt>

en: <tt><small>Moon phase: Unknown</small></tt>
sv: <tt><small>Månfas: Okänd</small></tt>

en: <tt><small>Moonrise: %s</small></tt>
sv: <tt><small>Månuppgång: %s</small></tt>

en: <tt><small>Moonrise: The moon never rises this day.</small></tt>
sv: <tt><small>Månuppgång: Månen går inte upp denna dag.</small></tt>

en: <tt><small>Moonset:  %s</small></tt>
sv: <tt><small>Månnedgång:  %s</small></tt>

en: <tt><small>Moonset: The moon never sets this day.</small></tt>
sv: <tt><small>Månnedgång: Månen går inte ner denna dag.</small></tt>

en: <tt><small>Relative humidity:    %s%s%s</small></tt>
sv: <tt><small>Relativ fuktighet:    %s%s%s</small></tt>

en: <tt><small>Sunrise: %s</small></tt>
sv: <tt><small>Soluppgång: %s</small></tt>

en: <tt><small>Sunrise: The sun never rises this day.</small></tt>
sv: <tt><small>Soluppgång: Solen går inte upp denna dag.</small></tt>

en: <tt><small>Sunset:  %s</small></tt>
sv: <tt><small>Solnedgång:  %s</small></tt>

en: <tt><small>Sunset: The sun never sets this day.</small></tt>
sv: <tt><small>Solnedgång: solen går inte ner denna dag.</small></tt>

en: A
sv: U

en: A foot (plural feet) is a unit of length defined as being 0.3048 m exactly and used in the imperial system of units and United States customary units. It is subdivided into 12 inches. The measurement of altitude in the aviation industry is one of the few areas where the foot is widely used outside the English-speaking world.
sv: En fot (eng. fot, pl. feet pl. fot) är en längdenhet som definieras som exakt 0,3048m och används i imperiets enhetssystem och USA som brukliga enheter. Den delas upp i 12 tum (inches). Höjdmätning i flygindustrin är ett av de få områden där fot allmänt används utanför den engelskspråkiga världen.

en: A more calendar-like view, with the days in columns and the daytimes (morning, afternoon, evening, night) in rows.
sv: En mer kalenderlik vy, med dagarna i kolumner och dygnstiderna (morgon, eftermiddag, kväll, natt) i rader.

en: Add the selected value to the labels that should be displayed in the scrollbox.
sv: Lägg till markerat värde till de meddelanden som ska visas i rullningsrutan.

en: Afternoon
sv: Eftermiddag

en: Air temperature, sometimes referred to as dry-bulb temperature. Measured by a thermometer that is freely exposed to the air, yet shielded from radiation and moisture.
sv: Lufttemperatur, ibland kallad torrtemperatur. Mäts med en termometer som är fritt exponerad för luften, men skyddad från strålning och fukt.

en: Also known as <i>felt temperature</i>, <i>effective temperature</i>, or what some weather providers declare as <i>feels like</i>. Human temperature sensation is not only based on air temperature, but also on heat flow, physical activity and individual condition. While being a highly subjective value, apparent temperature can actually be useful for warning about extreme conditions (cold, heat).
    
    <b>Note:</b> This is a calculated value not provided by met.no. You should use a calculation model appropriate for your local climate and personal preferences on the units page.
sv: Också känt som <i>upplevd temperatur</i>, <i>effektiv temperatur</i>, eller vad en del vädertjänster kallar <i>känns som</i>. Mänsklig känsla för temperatur baseras inte bara på lufttemperatur, utan också på värmeflöde, fysisk aktivitet och individuella villkor. Även om det är ett mycket subjektivt värde, kan upplevd temperatur faktiskt vara användbart för att varna för extrema förhållanden (köld, hetta).
    
    <b>Notera:</b> Detta är ett beräknat värde som inte tillhandahålls av met.no. Du bör använda en beräkningsmodell anpassad för ditt lokala klimat och personliga inställningar på fliken för Enheter.

en: Altitu_de:
sv: Höjd över h_avet:

en: Altitude
sv: Höjd över havet

en: Animate transitions between labels
sv: Animera övergångar mellan meddelanden

en: Apparent te_mperature:
sv: Upp_levd temperatur:

en: Apparent temperature
sv: Upplevd temperatur

en: Apparent temperature (A)
sv: Upplevd temperatur (U)

en: Available icon themes are listed here. You can add icon themes to $HOME/.config/xfce4/weather/icons (or the equivalent directory on your system). Information about how to create or use icon themes can be found in the README file. New icon themes will be detected every time you open this config dialog.
sv: Tillgängliga ikonteman listas här. Du kan lägga till ikonteman i $HOME/.config/xfce4/weather/icons (eller motsvarande katalog på ditt system). Information om hur man skapar eller använder ikonteman finns i README-filen. Nya ikonteman kommer att upptäckas varje gång du öppnar denna konfigurationsdialog.

en: Barometric _pressure:
sv: Baromtertr_yck

en: Barometric pressure
sv: Barometertryck

en: Barometric pressure (P)
sv: Lufttryck (L)

en: C
sv: M

en: CH
sv: MH

en: CL
sv: LM

en: CM
sv: MT

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Cannot update weather data
sv: Kan inte uppdatera väderdata

en: Change the name for the location to your liking. It is used for display and does not affect the location parameters in any way.
sv: Ändra namnet på platsen som du vill. Den används för visning och påverkar inte platsparametrarna på något sätt.

en: Change...
sv: Ändra...

en: Check to always use only a single row on a multi-row panel and a small icon in deskbar mode.
sv: Bocka i för att alltid använda en enda rad på en flerradspanel och en liten ikon i skrivbordsradsläge.

en: Choose a font you like and set it to a smaller or larger size. Middle-click on the button to unset the font and use your theme's default.
sv: Välj ett typsnitt du tycker om och ställ in  det i en mindre eller större storlek. Mittenklicka på knappen för att ta bort typsnittet och använda standard för ditt tema.

en: Choose an icon theme.
sv: Välj ett ikontema

en: Choose the value to add to the list below. Values can be added more than once.
sv: Välj värdet att lägga till i listan nedan. Värden kan läggas till mer än en gång.

en: Choose your preferred tooltip style. Some styles give a lot of useful data, some are clearer but provide less data on a glance.
sv: Välj din föredragna verktygstipsstil. Några stilar ger mycket användbar data, några är renare, men ger mindre data vi den titt.

en: Clear
sv: Klar himmel

en: Cloudiness
sv: Molnighet

en: Cloudiness (C)
sv: Molnighet (M)

en: Cloudiness, or cloud cover, defines the fraction of the sky obscured by clouds when observed from a given location. Clouds are both carriers of precipitation and regulator to the amount of solar radiation that reaches the surface. While during daytime they reduce the temperature, at night they have the opposite effect, as water vapor prevents long-wave radiation from escaping into space. Apart from that, clouds reflect light to space and in that way contribute to the cooling of the planet.
sv: Molnighet, eller molntäcke, definierar den del av himlen som täcks av moln då den observeras från en viss plats. Moln är både bärare av nederbörd och regulator för den mängd solstrålning som når ytan. Medan de dagtid reducerar temperaturen, har de på natten den motsatta effekten, då vattenånga förhindrar långvågsstrålning att försvinna ut i rymden. Vid sidan av det, reflekterar moln ljus till rymden och bidrar på det sättet till planetens avkylning.

en: Cloudy
sv: Mulet

en: Coordinates
sv: Koordinater

en: Currently no data available.
sv: För närvarande finns inga tillgängliga uppgifter.

en: Days in columns
sv: Dagar i kolumner

en: Days in rows
sv: Dagar i rader

en: Decide how many values should be shown at once in the scrollbox. You can choose a smaller font or enlarge the panel to make more lines fit.
sv: Bestäm hur många värden som ska visas samtidigt i rullningsrutan. Du kan välja ett mindre typsnitt eller förstora panelen för att få plats med fler rader.

en: Detecting...
sv: Identifierar...

en: Dew point
sv: Daggpunkt

en: Dew point (D)
sv: Daggpunkt (D)

en: E
sv: O

en: East
sv: Öster

en: Enter a city name or address
sv: Ange stadsnamn eller adress

en: Evening
sv: Kväll

en: F
sv: D

en: Feet (ft)
sv: Fot (ft)

en: Feet per second (ft/s)
sv: Fot per sekund (ft/s)

en: First quarter
sv: Första kvarteret

en: Fog
sv: Dimma

en: Fog (F)
sv: Dimma (D)

en: Fog is a type of low-lying stratus cloud, with the moisture in it often generated locally such as from a nearby lake, river, ocean, or simply moist ground, that forms when the difference between temperature and dew point is below 2.5 °C (4 °F), usually at a relative humidity of 100%. Fog commonly produces precipitation in the form of drizzle or very light snow and reduces visibility to less than 1 km (5/8 statute mile).
sv: Dimma är en typ av låga stratusmoln, med fuktigheten i den ofta genererad lokalt som till exempel från en närbelägen sjö, flod, hav, eller helt enkelt fuktig mark, som bildas då skillnaden i temperatur och daggpunkt är under 2,5 °C (4 °F), oftast vid en relativ fuktighet på 100%. Dimma producerar ofta nederbörd i form av duggregn eller mycket fin snö och reducerar sikten till under 1 km (5/8 lagstadgad mile).

en: Font and color:
sv: Typsnitt och färg:

en: For locations outside Norway the elevation model that's used by the met.no webservice is not very good, so it's usually necessary to specify the altitude as an additional parameter, otherwise the reported values will not be correct.
    
    The plugin tries to auto-detect the altitude using the GeoNames webservice, but that might not always be correct too, so you can change it here.
    
    Altitude is given in meters above sea level, or alternatively in feet by changing the unit on the units page. It should match the real value roughly, but small differences will have no influence on the weather data. Inside Norway, this setting has no effect at all.
sv: Höjdmodellen som används av met.no för platser utanför Norge är inte särskilt bra, så det är oftast nödvändigt att ange höjden över havet som en tilläggsparameter, annars kommer de rapporterade värdena inte att bli korrekta.
    
    Insticksprogrammet försöker att automatiskt ange höjden över havet genom att använda webbtjänsten GeoNames, men det är heller inte alltid korrekt, så du kan ändra det här.
    
    Höjden över havet anges i meter över havsytan, eller alternativt i fot genom att ändra enhet på fliken Enheter. Det bör ungefär matcha det verkliga värdet, men små skillnader kommer inte att påverka väderdata. Inom Norge , har denna inställning ingen effekt alls.

en: Full moon
sv: Fullmåne

en: H
sv: F

en: Hectopascals (hPa)
sv: Hectopascal (hPa)

en: Hide the scrollbox to save valuable space on the panel. Most interesting information is also provided in the tooltip - provided you choose an appropriate tooltip style - that is shown when hovering over the icon.
sv: Dölj rullningsrutan för att spara värdefullt utrymme på panelen. Den mest intressanta informationen visas även i verktygstips - förutsatt att du valt en passande verktygstipsstil - som visas då man svävar över ikonen.

en: High clouds
sv: Höga moln

en: High clouds (CH)
sv: Höga moln (HM)

en: Humidity (H)
sv: Luftfuktighet (H)

en: Humidity is defined as the amount of water vapor in the air and increases the possibility of precipitation, fog and dew. While absolute humidity is the water content of air, relative humidity gives (in %) the current absolute humidity relative to the maximum for that air temperature and pressure.
sv: Fuktighet definieras som mängden vattenånga i luften och ökar utsikten för nederbörd, dimma och dagg. Medan absolut fuktighet är luftens vatteninnehåll, ger relativ fuktighet (i %) den absoluta fuktigheten i förhållande till maximum för den lufttemperaturen och trycket.

en: If the chosen location is not in your current timezone, then it is necessary to <i>put</i> the plugin into that other timezone for the times to be shown correctly. The proper timezone will be auto-detected via the GeoNames web service, but you might want to correct it if necessary.
    Leave this field empty to use the timezone set by your system. Invalid entries will cause the use of UTC time, but that may also depend on your system.
sv: Om den valda platsen inte finns i din nuvarande tidszon, är det nödvändigt att <i>placera</i> insticksprogrammet i den andra tidszonen för att tiderna ska visas korrekt. Den korrekta tidszonen kommer att spåras automatiskt genom webbtjänsten GeoNames, men du kan behöva rätta den.
    Lämna detta fält tomt för att använda ditt systems tidszon. Ogiltiga poster kommer att göra att UTC-tid används, men detta kan också styras av ditt system.

en: Improvements by Robert G. Quayle and Robert G. Steadman applied in 1998 to earlier experiments/developments by Steadman. This model only depends on wind speed and temperature, not on relative humidity and can be used for both heat and cold stress.
sv: Förbättringar av Robert G. Quayle och Robert G. Steadman tillämpade 1998 på tidigare experiment/utveckling av Steadman. Den här modellen är endast beroende av vindhastighet och temperatur, inte av relativ fuktighet och kan användas både  för värme- och köldpåfrestning.

en: Inches (in)
sv: Tum (in)

en: Inches of mercury (inHg)
sv: Tum kvicksilver (inHg)

en: Inches of mercury is still widely used for barometric pressure in weather reports, refrigeration and aviation in the United States, but seldom used elsewhere. It is defined as the pressure exerted by a 1 inch circular column of mercury of 1 inch in height at 32 °F (0 °C) at the standard acceleration of gravity.
sv: Tum av kvicksilver används fortfarande ofta för barometertryck i väderrapporter, kylning och flygning i USA, men används sällan någon annanstans. Det definieras som trycket som utövas av 1 tum rund pelare av kvicksilver 1 tum hög vid 32 °F (0 °C) vid gravitationens standardacceleration.

en: Invented by Sir Francis Beaufort in 1805, this empirical scale on wind speed is based on people's observations of specific land or sea conditions, denoting these conditions with numbers from 0 (calm) to 12 (hurricane).
sv: Uppfanns av Sir Francis Beaufort 1805, denna empiriska skala för vindhastighet baseras på folks observationer av specifika land- eller sjöförhållanden, dessa förhållanden betecknas med siffror från 0 (lugnt) till 12 (orkan).

en: Kilometers per hour (km/h)
sv: kilometer per timme (km/h)

en: Knots (kt)
sv: Knop (kt)

en: L_ongitude:
sv: L_ongitud

en: Labels to d_isplay
sv: Meddelanden som v_isas

en: Latitud_e:
sv: Latitu_d:

en: Latitude
sv: Latitud

en: Latitude specifies the north-south position of a point on the Earth's surface. If you change this value manually, you need to provide altitude and timezone manually too.
sv: Latitud anger nord-syd positionen för en punkt på jordens yta. Om du ändrar detta värde manuellt, måste du också ange höjd över havet och tidszon manuellt.

en: Li_nes:
sv: Li_njer:

en: Light rain
sv: Lätt regn

en: Light rain with thunder
sv: Lätt regn med åska

en: Lightly cloudy
sv: Lätt molnighet

en: Location _name:
sv: Plats_namn:

en: Longitude
sv: Longitud

en: Longitude specifies the east-west position of a point on the Earth's surface. If you change this value manually, you need to provide altitude and timezone manually too.
sv: Latitud anger öst-väst positionen för en punkt på jordens yta. Om du ändrar detta värde manuellt, måste du också ange höjd över havet och tidszon manuellt.

en: Low clouds
sv: Låga moln

en: Low clouds (CL)
sv: Låga moln (LM)

en: Met.no provides forecast data for up to %d days in the future. Choose how many days will be shown in the forecast tab in the summary window. On slower computers, a lower number might help against lags when opening the window. Note however that usually forecasts for more than three days in the future are unreliable at best ;-)
sv: Met.no tillhandahåller prognosdata för upp till %d dagar framåt. Välj hur många dagar som ska visas i prognosfliken i sammanfattningsönstret. På långsammare datorer, kan ett lägre antal hjälpa mot eftersläpning då fönstret öppnas. Notera dock att prognoser för mer än tre dagar framåt oftast är minst sagt otillförlitliga ;-)

en: Meter per second is <i>the</i> unit typically used by meteorologists to denote wind speeds.
sv: Meter per sekund är <i>den</i> enhet som normalt används av meteorloger för att uttrycka vindhastigheter.

en: Meters (m)
sv: Meter (m)

en: Meters per second (m/s)
sv: Meter per sekund (m/s)

en: Middle clouds
sv: Mellanhöga moln

en: Middle clouds (CM)
sv: Mellanhöga moln (MM)

en: Miles per hour (mph)
sv: Miles per timme (mph)

en: Miles per hour is an imperial unit of speed expressing the number of statute miles covered in one hour.
sv: Miles per timme är en imperieenhet för hastighet som uttrycker antalet stadgade miles på en timme.

en: Millimeters (mm)
sv: Millimeter (mm)

en: Morning
sv: Morgon

en: Move the selected value down in the list of labels to display.
sv: Flytta markerat värde ner i listan för värden som visas.

en: Move the selected value up in the list of labels to display.
sv: Flytta markerat värde upp i listan för värden som visas.

en: NE
sv: NO

en: NW
sv: NV

en: Named after the astronomer Anders Celsius who invented the original scale in 1742, the Celsius scale is an international standard unit and nowadays defined using the Kelvin scale. 0 °C is equivalent to 273.15 K and 1 °C difference in temperature is exactly the same difference as 1 K. It is defined with the melting point of water being roughly at 0 °C and its boiling point at 100 °C at one standard atmosphere (1 atm = 1013.5 hPa). Until 1948, the unit was known as <i>centigrade</i> - from Latin <i>centum</i> (100) and <i>gradus</i> (steps).
    In meteorology and everyday life the Celsius scale is very convenient for expressing temperatures because its numbers can be an easy indicator for the formation of black ice and snow.
sv: Uppkallad efter astronomen Anders Ceslsius som uppfann originalskalan 1742, Celsiusskalan är en internationell standardenhet och används numera genom att använda Kelvinskalan. 0 °C är lika med 273.15 K och 1 °C skillnad i temperatur är exakt samma skillnad som 1 K. Det bestäms av vattnets fryspunkt vid ungefär 0 °C och kokpunkt vid 100 °C vid en standardatmosfär (1 atm = 1013.5 hPa). Till 1948, var enheten känd som <i>centigrad</i> - från Latinets <i>centum</i> (100) och <i>gradus</i> (steg).
    I meteorologi och vardag är Celsiusskalan mycket användbar för att ange temperaturer eftersom dess siffror är enkla indikatorer för isbildning och snö.

en: New moon
sv: Nymåne

en: Night
sv: Natt

en: No Data
sv: Inga Data

en: No location selected.
sv: Ingen plats vald.

en: North
sv: Norr

en: North-East
sv: Nordöst

en: North-West
sv: Nordväst

en: Nowadays wind speed/velocity is measured using an anemometer (Greek <i>anemos</i>, meaning <i>wind</i>) in 10 m (33 ft) height. Anemometers usually measure either wind speed or pressure, but will provide both values as they are closely related to and can be deduced from each other.
sv: Numera mäts vindhastighet med hjälp av en anemometer (Grekiska <i>anemos</i>, som betyder <i>vind</i>) på 10 m (33 ft) höjd. Anemometrar brukar mäta antingen vindhastighet eller tryck, men tillhandahåller båda värdena eftersom de är nära relaterade och kan härledas ur varandra.

en: Open the user icon themes directory in your file manager, creating it if necessary.
sv: Öppnar användarens katalog för ikonteman i din filhanterare, skapar den om nödvändigt.

en: P
sv: L

en: Partly cloudy
sv: Halvklart

en: Please change location name to your liking and correct alltitude and timezone if they are not auto-detected correctly.
sv: Ändra platsnamn till din smak och rätta altitud och tidszon om de inte identifierats korrekt.

en: Please set a location in the plugin settings.
sv: Ställ in en plats i insticksprogrammets inställningar.

en: Plugin settings...
sv: Inställningar för insticksprogram...

en: Pound-force per square inch (psi)
sv: Pound-kraft per kvadrattum (psi)

en: Prec_ipitations:
sv: Nederb_örd

en: Precipitation (R)
sv: Nederbörd (N)

en: Precipitation amount
sv: Nederbördsmängd

en: R
sv: N

en: Rain
sv: Regn

en: Rain showers
sv: Regnskurar

en: Rain with thunder
sv: Regn med åska

en: Re_fresh
sv: U_ppdatera

en: Relative humidity
sv: Relativ fuktighet

en: Results
sv: Resultat

en: SE
sv: SO

en: SW
sv: SV

en: Scroll the current displayed value(s) out and the new value(s) in instead of simply changing them. Uncheck this option if you find the animation too distracting.
sv: Rulla ut det visade värdet (värdena) och det nya värdet (värdena) in istället för att bara byta dem. Bocka av om du tycker att animationen är alltför störande.

en: Search
sv: Sök

en: Search for a new location and auto-detect its parameters.
sv: Sök efter en ny plats och spåra dess parametrar automatiskt.

en: Search location
sv: Sök plats

en: Searching...
sv: Söker...

en: Select _font
sv: Välj t_ypsnitt

en: Select a value in the list of labels to display and click this button to remove it.
sv: Välj ett värde i listan med meddelanden för att visa och klicka på den här knappen för att ta bort det.

en: Select font
sv: Välj Typsnitt

en: Short-term forecast data unavailable.
sv: Korttidsprognos data ej tillgänglig.

en: Show current weather conditions
sv: Visa aktuella väderförhållanden

en: Show weather conditions and forecasts
sv: Visa väderlek och prognoser

en: Shows the forecasts in a table with the daytimes (morning, afternoon, evening, night) in columns and the days in rows.
sv: Visar prognoserna i en tabell med dygnstiderna (morgon, eftermiddag, kväll, natt) i kolumner och dagarna i rader.

en: Simple
sv: Enkel

en: Sleet
sv: Snöblandat regn

en: Sleet showers
sv: Skurar med snöblandat regn

en: Sleet showers with thunder
sv: Skurar med snöblandat regn och åska

en: Sleet with thunder
sv: Snöblandat regn med åska

en: Snow
sv: Snöfall

en: Snow showers
sv: Snöbyar

en: Snow showers with thunder
sv: Snöbyar med åska

en: South
sv: Söder

en: South-East
sv: Sydöst

en: South-West
sv: Sydväst

en: Sunny
sv: Soligt

en: Temperature
sv: Temperatur

en: Temperature (T)
sv: Temperatur (T)

en: The Canadian counterpart to the US windchill/heat index, with the wind chill being similar to the previous model but with slightly different constraints. Instead of the heat index <i>humidex</i> will be used. For wind chill to become effective, wind speeds need to be above 2.0 km/h (1.24 mph) and air temperature below or equal to 0 °C (32 °F). For humidex, air temperature needs to be at least 20.0 °C (68 °F), with a dewpoint greater than 0 °C (32 °F). If these conditions are not met, the air temperature will be shown.
sv: Den kanadensiska motsvarigheten till USA:s kyleffekt/värmeindex, med liknande kyleffekt som i den föregående modellen men med något annorlunda begränsningar. Istället för värmeindexet kommer <i>humidex</i> att användas. För att aktivera vindkyla, måste vindhastigheterna vara över 2,0 km/h (1,24 mph) och lufttemperaturen under eller lika med 0 °C (32 °F). För humidex, måste lufttemperaturen vara minst 20,0 °C (68 °F), med en daggpunkt högre än 0 °C (32 °F). Om dessa villkor inte möts, kommer lufttemperaturen att visas.

en: The English word <i>inch</i> comes from Latin <i>uncia</i> meaning <i>one-twelfth part</i> (in this case, one twelfth of a foot). In the past, there have been many different standards of the inch with varying sizes of measure, but the current internationally accepted value is exactly 25.4 millimeters.
sv: Det engelska ordet <i>inch</i> kommer från Latinets <i>uncia</i> som betyder <i>en tolftedel</i> (i detta fall en tolftedels fot). Genom tiderna har det funnits flera olika standarder för inch med varierande måttstorlekar, men det nutida internationellt accepterade värdet är exakt 25,4 millimeter.

en: The Norwegian Meteorological Institute
sv: Norska Meteorologiska Institutet

en: The amount of rain, drizzle, sleet, hail, snow, graupel and other forms of water falling from the sky over a specific period.
    
    The values reported by met.no are those of precipitation in the liquid state - or in other words: of rain -, so if snow is expected (but not sleet), then the amount of snow will be <i>guessed</i> by multiplying the original value by a ratio dependent on the air temperature:
    
    <tt><small>                   T &lt; -11.1 °C (12 °F) =&gt; 1:12
    -11.1 °C (12 °F) &lt; T &lt;  -4.4 °C (24 °F) =&gt; 1:10
     -4.4 °C (24 °F) &lt; T &lt;  -2.2 °C (28° F) =&gt; 1:7
     -2.2 °C (28 °F) &lt; T &lt;  -0.6 °C (31 °F) =&gt; 1:5
     -0.6 °C (31 °F) &lt; T                    =&gt; 1:3
    
    </small></tt>Example: If temperature is -5 °C (12 °F), then snow density will be low and a rain to snow ratio of 1:10 will be used for calculation. Assuming the reported value is 5 mm, then the calculated amount of snow precipitation is 50 mm.
    
    <b>Note</b>: While air temperature is an important factor in this calculation, there are other influencing factors that the plugin doesn't know about like the type of snow and ground temperature. Because of that, these rules will only lead to rough estimates and may not represent the real amount of snow.
sv: Den mängd regn, duggregn, snöblandat regn, hagel, snö, drivis och andra former av vatten som faller från himlen under en viss tidsperiod.
    
    Värdena som rapporteras av met.no är de i vätskeform - eller med andra ord; regn-, så om snö väntas (men inte snöblandat regn), kommer snömängden att <i>gissas</i> genom att multiplicera utgångsvärdet med ett förhållande beroende av lufttemperaturen:
    
    <tt><small>                   T &lt; -11,1 °C (12 °F) =&gt; 1:12
    -11,1 °C (12 °F) &lt; T &lt;  -4,4 °C (24 °F) =&gt; 1:10
     -4,4 °C (24 °F) &lt; T &lt;  -2,2 °C (28° F) =&gt; 1:7
     -2,2 °C (28 °F) &lt; T &lt;  -0,6 °C (31 °F) =&gt; 1:5
     -0,6 °C (31 °F) &lt; T                    =&gt; 1:3
    
    </small></tt>Exempel: Om temperaturen är -5 °C (12 °F), kommer snödensiteten att vara låg och ett regn till snöförhållande på 1:10 kommer att användas för beräkning. Under antagande att det rapporterade värdet är 5 mm, kommer snöfallet att beräknas till 50 mm.
    
    <b>Notera</b>: Även om lufttemperatur är en viktig faktor i dessa beräkningar, finns det andra faktorer som påverkar som insticksprogrammet inte känner till som typen av snö och marktemperatur. På grund av detta, kommer dessa regler bara att leda till ungefärliga uppskattningar och motsvarar kanske inte den verkliga snömängden.

en: The current Fahrenheit temperature scale is based on one proposed in 1724 by the physicist Daniel Gabriel Fahrenheit. 0 °F was the freezing point of brine on the original scale at standard atmospheric pressure, which was the lowest temperature achievable with this mixture of ice, salt and ammonium chloride. The melting point of water is at 32 °F and its boiling point at 212 °F. The Fahrenheit and Celsius scales intersect at -40 degrees. Even in cold winters, the temperatures usually do not fall into negative ranges on the Fahrenheit scale.
    With its inventor being a member of the Royal Society in London and having a high reputation, the Fahrenheit scale enjoyed great popularity in many English-speaking countries, but was replaced by the Celsius scale in most of these countries during the metrification process in the mid to late 20th century.
sv: Den nuvarande Fahrenheit temperaturskalan baseras på en som föreslogs 1724 av fysikern Daniel Gabriel Fahrenheit. 0 °F var fryspunkten för saltlösning på originalskalan vid standardatmosfär, vilken var den lägsta temperatur som gick att uppnå med denna blandning av is, salt och ammoniumklorid. Vattens smältpunkt är vid 32 °F och dess kokpunkt vid 212 °F. Fahrenheit och Celsius skalorna korsas vid -40 grader. Inte ens kalla vintrar brukar temperaturen falla till negativa tal på Fahrenheit skalan.
    Med uppfinnaren medlem i Royal Society i London och med gott anseende, blev Fahrenheitskalan mycket populär i många engelskspråkiga länder, men ersattes av Celsiusskalan i de flesta av dessa länder under metifikationsprocessen under mitten och slutet av 1900-talet.

en: The foot per second (pl. feet per second) in the imperial unit system is the counterpart to the meter per second in the International System of Units.
sv: Fot per sekund (eng. foot, pl. feet, pl. fot per sekund) i imperieenhetssystemet är motsvarigheten till meter per sekund i det internationella enhetssystemet.

en: The knot is a unit of speed equal to one international nautical mile (1.852 km) per hour, or approximately 1.151 mph, and sees worldwide use in meteorology and in maritime and air navigation. A vessel travelling at 1 knot along a meridian travels one minute of geographic latitude in one hour.
sv: Knop är en enhet för hastighet lika med en nautisk mil (1,852 m) per timme, eller ungefär 1,151 mph och ser världen över användning i meteorologi och marin flygnavigering. En farkost som färdas med en knop längs en meridian färdas en minut geografisk latitud på en timme.

en: The meter is the fundamental unit of length in the International System of Units. Originally intended to be one ten-millionth of the distance from the Earth's equator to the North Pole at sea level, its definition has been periodically refined to reflect growing knowledge of metrology (the science of measurement).
sv: Metern är den grundläggande längdenheten i det internationella enhetssystemet. Från början avsåg det en tiomiljondel av sträckan från jordens ekvator till nordpolen vid havsnivå, dess definition har då och då förfinats för att avspegla växande kunskap inom metrologi (vetenskapen om mätning).

en: The pascal, named after mathematician, physicist and philosopher Blaise Pascal, is a SI derived unit and a measure of force per unit area, defined as one newton per square meter. One standard atmosphere (atm) is 1013.25 hPa.
sv: Pascal, uppkallad efter matematikern, fysikern och filosofen Balise Pascal, är en SI-härledd enhet och mäter kraft per ytenhet, definierad som en en newton per kvadratmeter. En standardatmosfär (atm) är 1013.25 hPa.

en: The pound per square inch is a unit of pressure based on avoirdupois units (a system of weights based on a pound of 16 ounces) and defined as the pressure resulting from a force of one pound-force applied to an area of one square inch. It is used in the United States and to varying degrees in everyday life in Canada, the United Kingdom and maybe some former British Colonies.
sv: Pound per kvadrattum är en enhet för tryck baserad på avoirdupois enheter (ett system av vikter baserat på ett pound på 16 ounces) och definierat som trycket som resulterar från en kraft av ett pound-kraft på en kvadrattums yta. Det används i USA och i varierande utsträckning i vardagen i Kanada, Storbritannien och möjligen i några före detta brittiska kolonier.

en: The sun never rises and sets at %s.
sv: Solen stiger aldrig upp och går ned vid %s.

en: The sun never rises today.
sv: Solen går inte upp idag.

en: The sun never sets today.
sv: Solen går inte ner idag.

en: The sun rises at %s and never sets.
sv: Solen stiger vid %s och går aldrig ner.

en: The sun rises at %s and sets at %s.
sv: Solen går upp vid %s och ner vid %s.

en: The torr unit was named after the physicist and mathematician Evangelista Torricelli who discovered the principle of the barometer in 1644 and demonstrated the first mercury barometer to the general public. A pressure of 1 torr is approximately equal to one millimeter of mercury, and one standard atmosphere (atm) equals 760 Torr.
sv: Torr-enheten uppkallades efter fysikern och matematikern Evangelista Torricelli som 1644 upptäckte principen för barometern och demonstrerade den första kvicksilverbarometern för allmänheten. Ett tryck på 1 torr är ungefär lika med en millimeter kvicksilver och en standardatmosfär (atm) motsvarar 760 Torr.

en: The weight of the air that makes up the atmosphere exerts a pressure on the surface of the Earth, which is known as atmospheric pressure. To make it easier to compare the value to other values for locations with different altitudes, atmospheric pressure is adjusted to the equivalent sea-level pressure and called barometric pressure. Rising barometric pressures generally indicate an improvement in weather conditions, while falling pressures mean deterioration.
sv: Vikten av luften som bygger upp atmosfären utövar ett tryck på jordytan, som är känt som atmosfäriskt tryck. För att göra det lättare att jämföra värdet med värden för platser på annan höjd över havet, justeras atmosfäriskt tryck till motsvarande havsnivåtryck och kallas barometertryck. Stigande barometertryck indikerar i allmänhet en förbättring i väderläget, medan fallande tryck betyder försämring.

en: There may be problems with some themes that cause the scrollbox text to be hardly readable. If this is the case or you simply want it to appear in another color, then you can change it using this button. Middle-click on the button to unset the scrollbox text color.
sv: Det kan uppstå problem med en del teman som gör text i rullningsrutan knappt läsbar. Om detta är fallet, eller du helt enkelt vill att den ska synas i en annan färg, kan du ändra den med denna knapp. Mellanklicka på knappen för att ta bort rullningsrutans textfärg.

en: These are the values that will be shown in the scrollbox. Select a single value here and click the appropriate button to remove it or move it up and down in the list.
sv: Dessa är de värden som kommer att visas i rullningsrutan. Välj ett ensamt värde här och klicka på lämplig knapp för att ta bort det eller flytta det upp eller ner i listan.

en: Third quarter
sv: Tredje kvarteret

en: This gives the cardinal direction (North, East, South, West) the wind is coming from.
sv: Detta ger kompassriktningen (Norr, öster, söder, väster) som vinden blåser från.

en: This gives the direction the wind is coming from in azimuth degrees (North = 0°, East = 90°, South = 180° and West = 270°).
sv: Detta ger riktningen vinden blåser från i azimuthgrader (Norr = 0°, öster = 90°, söder = 180° and väster = 270°).

en: This gives the low-level cloud cover in percent. According to WMO definition, low-level clouds can be found at altitudes below 4,000 m (13,000 ft), or 5,000 m (16,000 ft) at the equator, though their basis often lie below 2,000 m (6,500 ft). They are mainly composed of water droplets or ice particles and snow, when temperatures are cold enough.
sv: Detta anger molntäcket på låg höjd i procent. Enligt WMO:s definitioner, återfinns lågnivåmoln på höjder under 4000 m (13 000 ft), eller 5000 m (16 000 ft) vid ekvatorn, även om deras bas ofta ligger under 2000 m (6500 ft). De består huvudsakligen av små vattendroppar eller ispartiklar och snö, då temperaturen är tillräckligt låg.

en: This is the model used by the Australian Bureau of Meteorology, especially adapted for the climate of this continent. Possibly used in Central Europe and parts of other continents too, but then windchill and similar values had never gained that much popularity there as in the US or Canada, so information about its usage is scarce or uncertain. It depends on air temperature, wind speed and humidity and can be used for lower and higher temperatures alike.
sv: Detta är modellen som används av Australian Bureau of Meteorology, speciellt anpassad för klimatet på den kontinenten. Möjligen används den också i Centraleuropa och delar av andra kontinenter, men då kyleffekt aldrig har blivit lika populärt där som i USA och Kanada, så är informationen om dess användning knapp och osäker. Den beror på lufttemperatur, vindhastighet och fuktighet och kan användas både för lägre eller högre temperaturer.

en: This is the temperature to which air must be cooled to reach 100% relative humidity, given no change in water content. Reaching the dew point halts the cooling process, as condensation occurs which releases heat into the air. A high dew point increases the possibility of rain and severe thunderstorms. The dew point allows the prediction of dew, frost, fog and minimum overnight temperature, and has influence on the comfort level one experiences.
    
    <b>Note:</b> This is a calculated value not provided by met.no.
sv: Detta är temperaturen till vilken luft måste kylas för att nå 100% relativ fuktighet, förutsatt att vatteninnehållet förblir oförändrat. Då daggpunkten nås stoppas kylprocessen, då kondensation sker vilket släpper ut värme i luften. En hög daggpunkt ökar utsikterna för regn och svåra åskstormar. Daggpunkten tillåter förutsägelse av dagg, frost, dimma och minsta nattemperatur och påverkar komfortnivån man upplever..
    
    <b>Notera:</b> Detta är ett beräknat värde som inte tillhandahålls av met.no.

en: This reports the high-level cloud cover in percent. According to WMO definition, high-level clouds can be found in altitudes of 8,000 to 15,000 m (26,000 to 49,000 ft), or 10,000 m-18,000 m (33,000-59,000 ft) at the equator, where temperatures are so low that they are mainly composed of ice crystals. While typically thin and white in appearance, they can be seen in a magnificent array of colors when the sun is low on the horizon.
sv: Detta rapporterar moln på hög nivå i procent. Enligt WMO:s definition, kan högnivåmoln hittas på höjder från 8000 till 15 000 m (26 000 till 49 000 ft), eller 10 000 m-18 000 m (33 000-59 000 ft) vid ekvatorn, där temperaturer är så låga att de i huvudsak består av iskristaller. Även om de i allmänhet ser vita och tunna ut, kan de skådas i en magnifik samling färger då solen står lågt vid horisonten.

en: This specifies the mid-level cloud cover in percent. According to WMO definition, mid-level clouds form in heights of 4,000-8,000 m (13,000-26,000 ft), or 5,000-10,000 m (16,000-33,000 ft) at the equator. Like their low-level cousins, they are principally composed of water droplets. When temperatures get low enough, ice particles can replace the droplets.
sv: Detta anger molntäcket på mellanhög nivå i procent. Enligt WMO:s definition, bildas mellanhöga moln på höjder av 4000-8000 m ( 13 000-26 000 ft), eller 5000- 10 000 m (16 000-33 000 ft) vid ekvatorn. Liksom sina kusiner på låg nivå, är de i huvudsak uppbyggda av små vattendroppar. Då temperaturen blir tillräckligt låg, kan ispartiklar ersätta dropparna.

en: Thunder showers
sv: Åskskurar

en: Thundersnow
sv: Åska och snö

en: Today
sv: Idag

en: Tomorrow
sv: Imorgon

en: Unnamed place
sv: Namnlös plats

en: Unset
sv: Ta bort

en: Use only a single _panel row
sv: Anv_änd endast en panelrad

en: Used in North America, wind chill will be reported for low temperatures and heat index for higher ones. At night, heat index will be replaced by the Summer Simmer Index. For wind chill, wind speeds need to be above 3.0 mph (4.828 km/h) and air temperature below 50.0 °F (10.0 °C). For heat index, air temperature needs to be above 80 °F (26.7 °C) - or above 71.6 °F (22 °C) at night - and relative humidity at least 40%. If these conditions are not met, the air temperature will be shown.
sv: Använt i Nordamerika, kommer kyleffekten (wind chill) att rapporteras vid låga temperaturer och värmeindex (heat index) vid höga. På natten, kommer värmeindex att ersättas av Summer Simmer Index. För vindkyla, måste vindhastigheten vara över 3,0 mph (4,828 km/h) och lufttemperaturen under 50,0 °F (10,0 °C). För värmeindex, måste lufttemperaturen vara över 80 °F (26,7 °C) - eller över 71,6 °F (22 °C) på natten - och relativ fuktighet minst 40%. Om dessa villkor inte möts, kommer lufttemperaturen att visas.

en: Verbose
sv: Utförlig

en: W
sv: V

en: WB
sv: VB

en: WD
sv: VR

en: WS
sv: VH

en: Waning crescent
sv: Nedan

en: Waning gibbous
sv: Krympande halvmåne

en: Waxing crescent
sv: Nymåne

en: Waxing gibbous
sv: Växande halvmåne

en: Weather Report
sv: Väderrapport

en: Weather Update
sv: Väderuppdatering

en: West
sv: Väster

en: Wind direction (WD)
sv: Vindriktning (VR)

en: Wind direction in degrees (WD)
sv: Vindriktning i grader (VR)

en: Wind speed (WS)
sv: Vindhastighet (VH)

en: Wind speed - Beaufort scale (WB)
sv: Vindstyrka - Beaufortskala (VB)

en: Wind speeds in TV or in the news are often provided in km/h.
sv: Vindhastigheter på TV eller i nyheter anges ofta i km/h.

en: Windchill/Heat index
sv: Vindkyla/värmeindex

en: Windchill/Humidex
sv: Vindkyla/Humidex

en: _Appearance
sv: _Utseende

en: _Close
sv: _Stäng

en: _Details
sv: _Detaljer

en: _Forecast
sv: _Prognos

en: _Forecast layout:
sv: Pro_gnoslayout

en: _Help
sv: _Hjälp

en: _Icon theme:
sv: _Ikontema:

en: _Location
sv: _Plats

en: _Number of forecast days:
sv: A_ntal prognosdagar

en: _Round values
sv: _Avrundade värden

en: _Scrollbox
sv: _Rullningsruta

en: _Temperature:
sv: Te_mperatur:

en: _Timezone:
sv: Tids_zon:

en: _Tooltip style:
sv: _Verktygstipsstil:

en: _Units
sv: _Enheter

en: _Wind speed:
sv: _Vindhastighet:

en: feet
sv: fot

en: meters
sv: meter

en: mph
sv: engelska mil/h
