geonames - en to am translation catalogue (640 entries)

en: 1007311
am: ደርባን

en: 1018725
am: ብሉምፎንቴይን

en: 1040652
am: ማፑቶ

en: 1070940
am: አንታናናሪቮ

en: 108410
am: ሪያድ

en: 109223
am: መዲና

en: 112931
am: ቴህራን

en: 1138958
am: ካቡል

en: 1174872
am: ከራቺ

en: 1176615
am: ኢስላማባድ

en: 1185241
am: ዳካ

en: 1221874
am: ዱሻንቤ

en: 1248991
am: ኮሎምቦ

en: 1252416
am: ጢምጱ

en: 1261481
am: ኒው ዴሊ

en: 1275004
am: ኮልካታ

en: 1283240
am: ካትማንዱ

en: 1298824
am: ያንጎን

en: 146268
am: ሌፍኮዚያ

en: 1512569
am: ታሽኬንት

en: 1528675
am: ቢሽኬክ

en: 1581130
am: ሀኖይ

en: 160196
am: ዶዶማ

en: 1609350
am: ባንኮክ

en: 162183
am: አሽጋባት

en: 1642911
am: ጃካርታ

en: 1651944
am: ቭየንትዬን

en: 1668341
am: ታይፔ

en: 167357
am: ማንቢጅ

en: 1684712
am: ታክሎባን

en: 1701668
am: ማኒላ

en: 170654
am: ደማስቆ

en: 1735161
am: ኩዋላ ሉምፑር

en: 1783934
am: ሻንግጭዩ

en: 1791247
am: ዉሃን

en: 1797333
am: ጩፉ

en: 1804879
am: ካይፈንግ

en: 1816670
am: ቤዪጂንግ

en: 1819729
am: ሆንግ ኮንግ

en: 1820906
am: ባንዳር ሰሪ ቤጋዋን

en: 1821306
am: ፕኖም ፔን

en: 1835848
am: ሶል

en: 184745
am: ናይሮቢ

en: 1871859
am: ፕዮንግያንግ

en: 202061
am: ኪጋሊ

en: 2028462
am: ኡላዓን ባዓታር

en: 2081986
am: ፓሊኪር

en: 2088122
am: ፖርት ሞርስቢ

en: 2108502
am: ሆኒያራ

en: 2135171
am: ፖርት ቪላ

en: 2147714
am: ሲድኒ

en: 2159851
am: ሊቨርፑል፣ አውስትራልያ

en: 2164837
am: ጎልበርን

en: 2168305
am: ዱቦ

en: 2171845
am: ሴስኖክ

en: 2172517
am: ካንበራ

en: 2174003
am: ብርዝበን

en: 2176632
am: ባተርስት

en: 2177671
am: አርሚዳል

en: 2179537
am: ዌሊንግተን

en: 2198148
am: ሱቫ

en: 2210247
am: ትሪፖሊ

en: 2220957
am: ያዉንዴ

en: 2240449
am: ሏንዳ

en: 2253354
am: ዳካር

en: 2260535
am: ብራዛቪል

en: 2262963
am: ሴቱባል

en: 2267057
am: ሊዝቦን

en: 2274895
am: ሞንሮቪያ

en: 2279755
am: ያሙሱክሮ

en: 2306104
am: አክራ

en: 2309527
am: ማላቦ

en: 2314302
am: ኪንሻሳ

en: 232422
am: ካምፓላ

en: 2332459
am: ሌጎስ

en: 2352778
am: አቡጃ

en: 2357048
am: ዋጋዱጉ

en: 2365267
am: ሎሜ

en: 2374775
am: ቢሳው

en: 2389853
am: ባንጊ

en: 2392087
am: ፖርቶ ኖቮ

en: 2399697
am: ሊብረቪል

en: 2409306
am: ፍሪታውን

en: 2410763
am: ሳን ቶሜ

en: 241131
am: ቪክቶሪያ፥ ሲሸልስ

en: 2413876
am: ባንጁል

en: 2427123
am: ንጃሜና

en: 2440485
am: ኒያሜ

en: 2460596
am: ባማኮ

en: 2464470
am: ቱኒስ

en: 250441
am: አማን

en: 2507480
am: አልጀርስ

en: 2510409
am: ቶሌዶ

en: 2510693
am: ታላቬራ ዴ ላ ሬና

en: 2517117
am: ግራናዳ

en: 2520058
am: ካርታሔና

en: 2520600
am: ካዲዝ

en: 2538475
am: ራባት

en: 2562305
am: ቫሌታ

en: 2563191
am: ቢርኪርካራ

en: 256866
am: ሚጢሊኒ

en: 2618425
am: ኮፕንሀግ

en: 2636032
am: ጤትፎርድ

en: 2638664
am: ሳልዝብሪ

en: 2643123
am: ማንችስተር

en: 2643743
am: ለንደን

en: 2644210
am: ሊቨርፑል፣ እንግሊዝ

en: 2648579
am: ግላዝጎ

en: 2651347
am: ደርቢ

en: 2653192
am: ቺቸስተር

en: 2653228
am: ቸስተር

en: 2653266
am: ቸልምስፎርድ

en: 2654993
am: ብራድፎርድ

en: 2655603
am: በርሚንግሃም

en: 2657896
am: ዙሪክ

en: 2661552
am: ቤርን

en: 2661604
am: ባዝል

en: 2673730
am: ስቶኮልም

en: 2691440
am: ሜልንልኬ

en: 2691459
am: ሜልንዳል

en: 2699282
am: ክሪስቲነሃምን

en: 2701680
am: ካርልስታድ

en: 2711537
am: ዬተቦርይ

en: 2750053
am: ኔመሕን

en: 2759794
am: አምስተርዳም

en: 2761369
am: ቪየና

en: 2764279
am: ስቶከራው

en: 276781
am: ቤይሩት

en: 2781503
am: ብሬገንጽ

en: 2790471
am: ናሙር

en: 2806142
am: ቩርምዝ

en: 281184
am: እየሩሳሌም

en: 2818067
am: ኢውተዘን

en: 2821164
am: ትሪር

en: 2826099
am: ስትራውቢንግ

en: 2830582
am: ስፓየር

en: 2848335
am: ሬማገን

en: 284899
am: ኢያሪኮ

en: 285066
am: ኬብሮን

en: 2871992
am: ሜሚንገን

en: 287286
am: መስከት

en: 2873211
am: ማርስበርግ

en: 2873891
am: ማንሃይም

en: 2874225
am: ማይንጽ

en: 2879139
am: ላይፕጽግ

en: 2886242
am: ኮልን

en: 2891834
am: ኬልሃይም

en: 290030
am: ዶሃ

en: 290340
am: ማናማ

en: 292968
am: አቡ ዳቢ

en: 293397
am: ቴል አቪቭ

en: 2934246
am: ዲውስልዶርፍ

en: 2934486
am: ዲውረን

en: 2934691
am: ዱይስቡርግ፣ ጀርመን

en: 2935825
am: ዶርማገን

en: 295530
am: ቤርሳቤ

en: 2960316
am: ሉክሰምበርግ

en: 2964574
am: ደብሊን

en: 2972315
am: ቱሉዝ

en: 2972350
am: ቱል

en: 2973783
am: ስትራዝቡርግ

en: 2982652
am: ሩዋን

en: 298333
am: Ուռհա

en: 2988507
am: ፓሪስ

en: 2989877
am: ኖዮን

en: 2990919
am: ናርቦን፣ ፈረንሳይ

en: 2993875
am: ሚሎ

en: 2994160
am: መትዝ

en: 2995469
am: ማርሴ

en: 2996944
am: ልዮን

en: 2998150
am: ሊዜ

en: 3020810
am: ድርው

en: 3026467
am: ሻርትረ

en: 3029030
am: ካምብሬ

en: 3029241
am: ካየን

en: 3031005
am: ቡርዥ

en: 3031582
am: ቦርዶ

en: 3034006
am: ቦቬ

en: 3037656
am: አንዤ

en: 3041563
am: አንዶራ ላ ቬላ

en: 3042030
am: ፋዱጽ

en: 3054643
am: ቡዳፔስት

en: 3060972
am: ብራቲስላቫ

en: 3067696
am: ፕራግ

en: 3096472
am: ካቶቪጸ

en: 3116689
am: ሚራንዳ ዴ ኤብሮ

en: 3117735
am: ማድሪድ

en: 3128760
am: ባርሴሎና

en: 3143244
am: ኦስሎ

en: 3168070
am: ሳን ማሪኖ

en: 3169070
am: ሮማ

en: 3183875
am: ቲራና

en: 3186886
am: ዛግሬብ

en: 3186952
am: ዛዳር

en: 3191281
am: ሳራዬቮ

en: 3193044
am: ፖድጎሪጻ

en: 3196359
am: ልዩብልያና

en: 323786
am: አንካራ

en: 328689
am: ሻሸመኔ

en: 330546
am: ምጽዋ

en: 331180
am: መቀሌ

en: 333795
am: ጅጅጋ

en: 3347353
am: ሜኖንጉዌ

en: 335035
am: ሐረር

en: 3352136
am: ዊንድሁክ

en: 336014
am: ጎንደር ከተማ

en: 3369157
am: ኬፕ ታውን

en: 3374036
am: ብርጅታውን

en: 3374333
am: ፕራያ

en: 3378644
am: ጆርጅታውን

en: 3383330
am: ፓራማሪቦ

en: 338832
am: ድሬዳዋ

en: 3413829
am: ሬይኪያቪክ

en: 342884
am: ባሕር-ዳር

en: 343300
am: አስመራ

en: 3435910
am: ብዌኖስ አይሬስ

en: 343663
am: አርባ ምንጭ

en: 3439389
am: አሱንሲዮን

en: 3441575
am: ሞንቴቪዴዎ

en: 344420
am: አክሱም

en: 3448439
am: ሳው ፓውሉ

en: 344979
am: Ādīs Ābeba

en: 3451190
am: ሪዮ ዴ ጃኔይሮ

en: 3464975
am: ኩሪቺባ

en: 3469058
am: ብራዚሊያ

en: 3522507
am: ወሓካ ዴ ዋሬዝ

en: 3553478
am: ሀኖይ

en: 3571824
am: ናሶ

en: 3573890
am: ፖርት ኦፍ ስፔን

en: 3575551
am: ባስቴር

en: 3575635
am: ሮዞ

en: 3576022
am: ሴንት ጆንስ፥ አንቲጋ እና ባርቡዳ

en: 3576812
am: ካስትሪስ

en: 3577887
am: ኪንግስታውን

en: 3582672
am: ቤልሞፓን

en: 3583361
am: ሳን ሳልቫዶር

en: 3600949
am: ቴጉሲጋልፓ

en: 360630
am: ካይሮ

en: 361058
am: እስክንድርያ

en: 3617763
am: ማናጓ

en: 3621849
am: ሳን ሆዜ

en: 3632308
am: ሜሪዳ፣ ቬኔዝዌላ

en: 3646738
am: ካራካስ

en: 3652462
am: ኪቶ

en: 3688689
am: ቦጎታ

en: 3703443
am: ፓናማ ከተማ

en: 3718426
am: ፖርቶፕሪንስ

en: 379252
am: ካርቱም

en: 3868626
am: ቫልፓራይሶ

en: 3871336
am: ሳንቲያጎ

en: 3893894
am: ኮንሴፕሲዮን

en: 3899539
am: ኣንቶፋጋስታ

en: 3911925
am: ላፓዝ

en: 3936456
am: ሊማ

en: 4032402
am: ኑኩአሎፋ

en: 4035413
am: አፒያ

en: 4164138
am: ማያሚ

en: 4180439
am: አትላንታ

en: 425378
am: ቡጁምቡራ

en: 4259418
am: ኢንዲያናፖሊስ

en: 4347242
am: አናፖሊስ

en: 4560349
am: ፊላዴልፊያ

en: 456172
am: ሪጋ

en: 4671654
am: ኦስቲን፣ ቴክሳስ

en: 4684888
am: ዳላስ

en: 4699066
am: ሂውስተን

en: 4887398
am: ሺካጎ

en: 4930956
am: ቦስቶን

en: 4990729
am: ዲትሮይት

en: 524901
am: ሞስኮ

en: 5294810
am: ፍላግስታፍ፥ አሪዞና

en: 5294902
am: ፍሎረንስ፥ አሪዞና

en: 5301067
am: ኪንግማን፥ አሪዞና

en: 5306611
am: ኖጋሌስ፥ አሪዞና

en: 5308655
am: ፊኒክስ፥ አሪዞና

en: 5309842
am: ፕሬስኮት፥ አሪዞና

en: 5322053
am: ዩማ፥ አሪዞና

en: 53654
am: ሞቃዲሾ

en: 5368361
am: ሎስ አንጄሌስ

en: 5389489
am: ሳክራመንቶ

en: 5391811
am: ሳንዲየጎ

en: 5419384
am: ደንቨር

en: 5506956
am: ላስ ቬጋስ

en: 5809844
am: ስያትል

en: 5856195
am: ሆኖሉሉ

en: 587084
am: ባኩ

en: 588409
am: ታሊን

en: 593116
am: ቪልኒውስ

en: 6094817
am: ኦታዋ

en: 611717
am: ትብሊሲ

en: 616052
am: ዬሬቫን

en: 6173331
am: ቫንኩቨር

en: 618426
am: ኪሺንው

en: 633679
am: ቱርኩ

en: 658225
am: ሄልሲንኪ

en: 683506
am: ቡካረስት

en: 701822
am: ማሪኡፖል

en: 703448
am: ኪየቭ

en: 71137
am: ሳና

en: 727011
am: ሶፊያ

en: 756135
am: ዋርሶው

en: 7626461
am: ያሬን

en: 785842
am: ስኮፕዬ

en: 792680
am: በልግራድ

en: 890299
am: ሀራሬ

en: 909137
am: ሉሳካ

en: 921772
am: ሞሮኒ

en: 927967
am: ሊሎንጔ

en: 932505
am: መሴሩ

en: 933773
am: ጋቦሮን

en: 934154
am: ፖርት ሉዊስ

en: 934985
am: ምባባኔ

en: 958724
am: ሩስተንበርግ

en: 964137
am: ፕሪቶሪያ

en: 964420
am: ፖርት ኤልሳቤጥ

en: 965289
am: ፖሎክዋኔ

en: 971534
am: ኔልስፕሩዊት

en: 98182
am: ባግዳድ

en: 993800
am: ጆሃንስበርግ

en: AD
am: አንዶራ

en: AE
am: የተባበሩት ዓረብ ኤምሬትስ

en: AF
am: አፍጋኒስታን

en: AG
am: አንቲጓ እና ባሩዳ

en: AI
am: አንጉይላ

en: AL
am: አልባኒያ

en: AM
am: አርሜኒያ

en: AO
am: አንጐላ

en: AO.01
am: ቤንጉዌላ

en: AQ
am: አንታርክቲካ

en: AR
am: አርጀንቲና

en: AS
am: የአሜሪካ ሳሞአ

en: AT
am: ኦስትሪያ

en: AU
am: አውስትራልያ

en: AW
am: አሩባ

en: AX
am: የአላንድ ደሴቶች

en: AZ
am: አዘርባጃን

en: BA
am: ቦስኒያ እና ሄርዞጎቪኒያ

en: BB
am: ባርቤዶስ

en: BD
am: ባንግላዲሽ

en: BE
am: ቤልጄም

en: BF
am: ቡርኪና ፋሶ

en: BG
am: ቡልጌሪያ

en: BH
am: ባህሬን

en: BI
am: ብሩንዲ

en: BJ
am: ቤኒን

en: BL
am: ቅዱስ በርቴሎሜ

en: BM
am: ቤርሙዳ

en: BN
am: ብሩኒ

en: BO
am: ቦሊቪያ

en: BQ
am: የካሪቢያን ኔዘርላንድስ

en: BR
am: ብራዚል

en: BS
am: ባሃማስ

en: BT
am: ቡህታን

en: BV
am: ቡቬት ደሴት

en: BW
am: ቦትስዋና

en: BY
am: ቤላሩስ

en: BZ
am: በሊዝ

en: CA
am: ካናዳ

en: CC
am: ኮኮስ(ኬሊንግ) ደሴቶች

en: CD
am: ኮንጎ-ኪንሻሳ

en: CF
am: ማዕከላዊ አፍሪካ ሪፑብሊክ

en: CG
am: ኮንጎ ብራዛቪል

en: CH
am: ስዊዘርላንድ

en: CI
am: ኮት ዲቯር

en: CK
am: ኩክ ደሴቶች

en: CL
am: ቺሊ

en: CM
am: ካሜሩን

en: CN
am: ቻይና

en: CO
am: ኮሎምቢያ

en: CR
am: ኮስታሪካ

en: CU
am: ኩባ

en: CV
am: ኬፕ ቬርዴ

en: CW
am: ኩራሳዎ

en: CX
am: ክሪስማስ ደሴት

en: CY
am: ሳይፕረስ

en: CZ
am: ቼቺያ

en: DE
am: ጀርመን

en: DE.11
am: ብራንደንቡርግ

en: DE.16
am: በርሊን

en: DJ
am: ጂቡቲ

en: DK
am: ዴንማርክ

en: DM
am: ዶሚኒካ

en: DO
am: ዶመኒካን ሪፑብሊክ

en: DZ
am: አልጄሪያ

en: EC
am: ኢኳዶር

en: EE
am: ኤስቶኒያ

en: EG
am: ግብጽ

en: EG.03
am: Muḩāfaz̧at al Buḩayrah

en: EG.15
am: Muḩāfaz̧at as Suways

en: EH
am: ምዕራባዊ ሳህራ

en: ER
am: ኤርትራ

en: ES
am: ስፔን

en: ET
am: ኢትዮጵያ

en: ET.44
am: Ādīs Ābeba Āstedader

en: ET.45
am: Āfar Kilil

en: ET.46
am: Āmara Kilil

en: ET.47
am: Bīnshangul Gumuz Kilil

en: ET.48
am: Dirē Dawa Āstedader

en: ET.49
am: Gambēla Hizboch Kilil

en: ET.50
am: Hārerī Hizb Kilil

en: ET.51
am: Oromīya Kilil

en: ET.52
am: Sumalē Kilil

en: ET.53
am: Tigray Kilil

en: ET.54
am: YeDebub Bihēroch Bihēreseboch na Hizboch Kilil

en: FI
am: ፊንላንድ

en: FJ
am: ፊጂ

en: FK
am: የፎክላንድ ደሴቶች

en: FM
am: ሚክሮኔዢያ

en: FO
am: የፋሮ ደሴቶች

en: FR
am: ፈረንሳይ

en: GA
am: ጋቦን

en: GB
am: ዩኬ

en: GB.ENG
am: ኢንግላንድ

en: GD
am: ግሬናዳ

en: GE
am: ጆርጂያ

en: GF
am: የፈረንሳይ ጉዊአና

en: GG
am: ጉርነሲ

en: GH
am: ጋና

en: GI
am: ጂብራልተር

en: GL
am: ግሪንላንድ

en: GM
am: ጋምቢያ

en: GN
am: ጊኒ

en: GP
am: ጉዋደሉፕ

en: GQ
am: ኢኳቶሪያል ጊኒ

en: GR
am: ግሪክ

en: GS
am: ደቡብ ጆርጂያ እና የደቡብ ሳንድዊች ደሴቶች

en: GT
am: ጉዋቲማላ

en: GU
am: ጉዋም

en: GW
am: ጊኒ ቢሳኦ

en: GY
am: ጉያና

en: HK
am: ሆንግ ኮንግ

en: HM
am: ኽርድ ደሴቶችና ማክዶናልድ ደሴቶች

en: HN
am: ሆንዱራስ

en: HR
am: ክሮኤሽያ

en: HT
am: ሀይቲ

en: HU
am: ሀንጋሪ

en: ID
am: ኢንዶኔዢያ

en: IE
am: አየርላንድ

en: IL
am: እስራኤል

en: IM
am: አይል ኦፍ ማን

en: IN
am: ህንድ

en: IO
am: የብሪታኒያ ህንድ ውቂያኖስ ግዛት

en: IQ
am: ኢራቅ

en: IR
am: ኢራን

en: IS
am: አይስላንድ

en: IT
am: ጣሊያን

en: IT.08
am: ሊጉርያ

en: IT.15
am: ሲኪልያ

en: JE
am: ጀርሲ

en: JM
am: ጃማይካ

en: JO
am: ጆርዳን

en: JP
am: ጃፓን

en: KE
am: ኬንያ

en: KG
am: ኪርጊስታን

en: KH
am: ካምቦዲያ

en: KI
am: ኪሪባቲ

en: KM
am: ኮሞሮስ

en: KN
am: ቅዱስ ኪትስ እና ኔቪስ

en: KP
am: ሰሜን ኮሪያ

en: KR
am: ደቡብ ኮሪያ

en: KW
am: ክዌት

en: KY
am: ካይማን ደሴቶች

en: KZ
am: ካዛኪስታን

en: LA
am: ላኦስ

en: LB
am: ሊባኖስ

en: LC
am: ሴንት ሉቺያ

en: LI
am: ሊችተንስታይን

en: LK
am: ሲሪላንካ

en: LR
am: ላይቤሪያ

en: LS
am: ሌሶቶ

en: LT
am: ሊቱዌኒያ

en: LU
am: ሉክሰምበርግ

en: LV
am: ላትቪያ

en: LY
am: ሊቢያ

en: MA
am: ሞሮኮ

en: MC
am: ሞናኮ

en: MD
am: ሞልዶቫ

en: ME
am: ሞንተኔግሮ

en: MF
am: ሴንት ማርቲን

en: MG
am: ማዳጋስካር

en: MH
am: ማርሻል አይላንድ

en: MK
am: ሰሜን መቄዶንያ

en: ML
am: ማሊ

en: MM
am: ማይናማር(በርማ)

en: MN
am: ሞንጎሊያ

en: MO
am: ማካኦ

en: MP
am: የሰሜናዊ ማሪያና ደሴቶች

en: MQ
am: ማርቲኒክ

en: MR
am: ሞሪቴኒያ

en: MS
am: ሞንትሴራት

en: MT
am: ማልታ

en: MU
am: ሞሪሸስ

en: MV
am: ማልዲቭስ

en: MW
am: ማላዊ

en: MX
am: ሜክሲኮ

en: MY
am: ማሌዢያ

en: MZ
am: ሞዛምቢክ

en: NA
am: ናሚቢያ

en: NC
am: ኒው ካሌዶኒያ

en: NE
am: ኒጀር

en: NF
am: ኖርፎልክ ደሴት

en: NG
am: ናይጄሪያ

en: NI
am: ኒካራጓ

en: NL
am: ኔዘርላንድ

en: NO
am: ኖርዌይ

en: NP
am: ኔፓል

en: NR
am: ናኡሩ

en: NR.14
am: ያሬን

en: NU
am: ኒኡይ

en: NZ
am: ኒው ዚላንድ

en: NZ.G2
am: ዌሊንግተን

en: OM
am: ኦማን

en: PA
am: ፓናማ

en: PE
am: ፔሩ

en: PF
am: የፈረንሳይ ፖሊኔዢያ

en: PG
am: ፓፑዋ ኒው ጊኒ

en: PH
am: ፊሊፒንስ

en: PK
am: ፓኪስታን

en: PL
am: ፖላንድ

en: PM
am: ቅዱስ ፒዬር እና ሚኩኤሎን

en: PN
am: ፒትካኢርን ደሴቶች

en: PR
am: ፖርታ ሪኮ

en: PS
am: ፍልስጥኤም

en: PT
am: ፖርቱጋል

en: PW
am: ፓላው

en: PY
am: ፓራጓይ

en: QA
am: ኳታር

en: RE
am: ሪዩኒየን

en: RO
am: ሮሜኒያ

en: RS
am: ሰርብያ

en: RU
am: ሩስያ

en: RW
am: ሩዋንዳ

en: SA
am: ሳውድአረቢያ

en: SB
am: ሰሎሞን ደሴት

en: SC
am: ሲሼልስ

en: SD
am: ሱዳን

en: SE
am: ስዊድን

en: SG
am: ሲንጋፖር

en: SH
am: ሴንት ሄለና

en: SI
am: ስሎቬኒያ

en: SJ
am: ስቫልባርድ እና ጃን ማየን

en: SK
am: ስሎቫኪያ

en: SL
am: ሴራሊዮን

en: SM
am: ሳን ማሪኖ

en: SN
am: ሴኔጋል

en: SO
am: ሱማሌ

en: SR
am: ሱሪናም

en: SS
am: ደቡብ ሱዳን

en: ST
am: ሳኦ ቶሜ እና ፕሪንሲፔ

en: SV
am: ኤል ሳልቫዶር

en: SX
am: ሲንት ማርተን

en: SY
am: ሲሪያ

en: SZ
am: ስዋዚላንድ

en: TC
am: የቱርኮችና የካኢኮስ ደሴቶች

en: TD
am: ቻድ

en: TF
am: የፈረንሳይ ደቡባዊ ግዛቶች

en: TG
am: ቶጐ

en: TH
am: ታይላንድ

en: TJ
am: ታጃኪስታን

en: TK
am: ቶክላው

en: TL
am: ቲሞር ሌስቴ

en: TM
am: ቱርክሜኒስታን

en: TN
am: ቱኒዚያ

en: TO
am: ቶንጋ

en: TR
am: ቱርክ

en: TT
am: ትሪናዳድ እና ቶቤጎ

en: TV
am: ቱቫሉ

en: TW
am: ታይዋን

en: TW.03
am: ታይፔ

en: TZ
am: ታንዛኒያ

en: UA
am: ዩክሬን

en: UG
am: ዩጋንዳ

en: UM
am: የዩ ኤስ ጠረፍ ላይ ያሉ ደሴቶች

en: US
am: ዩ ኤስ

en: US.AK
am: አላስካ

en: US.AL
am: አላባማ

en: US.AR
am: አርካንሳው

en: US.AZ
am: አሪዞና

en: US.CA
am: ካሊፎርኒያ

en: US.CO
am: ኮሎራዶ

en: US.CT
am: ኮነቲከት

en: US.DE
am: ዴላዌር

en: US.FL
am: ፍሎሪዳ

en: US.HI
am: ሃዋኢ

en: US.IA
am: አዮዋ

en: US.ID
am: አይዳሆ

en: US.IL
am: ኢሊኖይ

en: US.IN
am: ኢንዲያና

en: US.KS
am: ካንሳስ

en: US.KY
am: ኬንታኪ

en: US.LA
am: ሉዊዚያና

en: US.MA
am: ማሣቹሰትስ

en: US.MD
am: ሜሪላንድ

en: US.ME
am: መይን

en: US.MI
am: ሚሺጋን

en: US.MN
am: ሚንሶታ

en: US.MO
am: ሚዙሪ

en: US.MS
am: ሚሲሲፒ

en: US.MT
am: ሞንታና

en: US.NC
am: ኖርዝ ካሮላይና

en: US.ND
am: ኖርዝ ዳኮታ

en: US.NE
am: ነብራስካ

en: US.NH
am: ኒው ሃምፕሸር

en: US.NJ
am: ኒው ጄርዚ

en: US.NV
am: ነቫዳ

en: US.NY
am: ኒው ዮርክ

en: US.OH
am: ኦሃዮ

en: US.OK
am: ኦክላሆማ

en: US.OR
am: ኦረጎን

en: US.PA
am: ፔንስልቬኒያ

en: US.RI
am: ሮድ አይላንድ

en: US.SC
am: ሳውዝ ካሮላይና

en: US.SD
am: ደቡብ ዳኮታ

en: US.TN
am: ቴነሲ

en: US.TX
am: ቴክሳስ

en: US.UT
am: ዩታህ

en: US.VA
am: ቨርጂኒያ

en: US.VT
am: ቬርሞንት

en: US.WA
am: ዋሽንግተን

en: US.WI
am: ዊስኮንሲን

en: US.WV
am: ዌስት ቨርጂኒያ

en: US.WY
am: ዋዮሚንግ

en: UY
am: ኡራጓይ

en: UZ
am: ኡዝቤኪስታን

en: VA
am: ቫቲካን ከተማ

en: VC
am: ቅዱስ ቪንሴንት እና ግሬናዲንስ

en: VE
am: ቬንዙዌላ

en: VG
am: የእንግሊዝ ቨርጂን ደሴቶች

en: VI
am: የአሜሪካ ቨርጂን ደሴቶች

en: VN
am: ቬትናም

en: VN.20
am: ሆ ቺ ሚን ከተማ

en: VU
am: ቫኑአቱ

en: WF
am: ዋሊስ እና ፉቱና ደሴቶች

en: WS
am: ሳሞአ

en: XK
am: ኮሶቮ

en: YE
am: የመን

en: YT
am: ሜይኦቴ

en: ZA
am: ደቡብ አፍሪካ

en: ZM
am: ዛምቢያ

en: ZW
am: ዚምቧቤ
