Xfce Panel Plugins - en to oc translation catalogue (287 entries)

en: 	Astronomical data:
    	Last:	%s
    	Next:	%s
    	Current failed attempts: %d
oc: 	Donadas astronomicas :
    	Darrièra :	%s
    	Seguenta :	%s
    	Temptativas infructuosas actualas : %d

en: 	Data not available, will use sane default values for night and day.
oc: 	Donadas pas disponiblas, seràn utilizadas las meteissas valors per defaut pel jorn e la nuèch.

en: 	Direction: %s (%s%s)
oc: 	Direccion : %s (%s%s)

en: 	Encyclopedic information partly taken from
oc: 	Informacion enciclopedica en partida tiradas de

en: 	Met.no Locationforecast API states that this version
    	of the webservice is deprecated, and the plugin needs to be
    	adapted to use a newer version, or it will stop working within
    	a few months.
    	Please file a bug on https://gitlab.xfce.org/panel-plugins/xfce4-weather-plugin/
    	if no one else has done so yet.
oc: 	L’API Met.no Locationforecast API indica qu'aquesta version
    	del servici web es obsolèta e l'empeuton deu èsser mes a jorn
    	per utilizar una version mai recenta, o alara daissarà de
    	foncionar d’aicí qualques meses.
    	Senhalatz un bug sus https://gitlab.xfce.org/panel-plugins/xfce4-weather-plugin/ se degun o a pas encara fach.

en: 	Moon phase:	%s
oc: 	Fasa de la luna :	%s

en: 	Moon phase:	Unknown
oc: 	Fasa de la luna :	Inconnue

en: 	Moonrise:	%s
oc: 	Levar de la luna :	%s

en: 	Moonrise:	The moon never rises today.
oc: 	Levar de la luna :	La luna se lèva pas uèi.

en: 	Moonset:	%s
oc: 	Colcar de la luna :	%s

en: 	Moonset:	The moon never sets today.
oc: 	Colcar de la luna :	La luna se colca pas uèi.

en: 	Speed: %s %s (%s on the Beaufort scale)
oc: 	Velocitat : %s %s (%s sus l'escala de Beaufort)

en: 	Sunrise:		%s
oc: 	Levar del solelh :		%s

en: 	Sunrise:		The sun never rises today.
oc: 	Levar del solelh :		Lo solelh se lèva pas uèi.

en: 	Sunset:		%s
oc: 	Colcar del solelh :		%s

en: 	Sunset:		The sun never sets today.
oc: 	Colcar del solelh :		Lo solelh se colca pas uèi.

en: 	Temperatures, wind, atmosphere and cloud data calculated
    	for:		%s
oc: 	Donadas de temperaturas, de vent, d'atmosfèra e de nívols calculadas
    	pel :		%s

en: 	Weather data:
    	Last:	%s
    	Next:	%s
    	Current failed attempts: %d
oc: 	Donadas meterologicas :
    	Darrièra :	%s
    	Seguenta :	%s
    	Temptativas infructuosas actualas : %d

en: 
    	Elevation and timezone data provided by
oc: 
    	Donadas d'altitud e de fus orari provesidas per

en: 
    	Precipitation and the weather symbol have been calculated
    	using the following time interval:
    	Start:	%s
    	End:	%s
oc: 
    	Las precipitacions e lo simbòl metèo son estats calculats
    	per l'interval de temps seguent :
    	Començament :	%s
    	Fin :	%s

en: 
    	Weather and astronomical data from
oc: 
    	Metèo e donadas astronomicas de

en: 
    Astronomical Data
oc: 
    Donadas astronomicas

en: 
    Atmosphere
oc: 
    Atmosfèra

en: 
    Clouds
oc: 
    Nívols

en: 
    Credits
oc: 
    Crèdits

en: 
    Downloads
oc: 
    Telecargar

en: 
    Precipitation
oc: 
    Precipitacions

en: 
    Temperatures
oc: 
    Temperatura

en: 
    Times Used for Calculations
oc: 
    Temps utilizat pels calculs

en: 
    Wind
oc: 
    Vent

en: 1 millimeter is one thousandth of a meter - the fundamental unit of length in the International System of Units -, or approximately 0.04 inches.
oc: 1 millimètre es un millen de mètre - l'unitat fondamentala de longor del Sistèma internacional d'unitats -, o environ 0,04 poce.

en: <b><span size="large">%s</span></b> <span size="medium">(%s)</span>
    <b><span size="large">%s</span></b>
    
    <b>Temperature:</b> %s
    <b>Wind:</b> %s from %s
    <b>Pressure:</b> %s
    <b>Humidity:</b> %s
oc: <b><span size="large">%s</span></b> <span size="medium">(%s)</span>
    <b><span size="large">%s</span></b>
    
    <b>Temperatura :</b> %s
    <b>Vent :</b> %s dempuèi %s
    <b>Pression :</b> %s
    <b>Umiditat :</b> %s

en: <b><span size="large">%s</span></b> <span size="medium">(%s)</span>
    <b><span size="large">%s</span></b>
    <span size="smaller">from %s to %s, with %s of precipitation</span>
    
    <b>Temperature:</b> %s		<span size="smaller">(values at %s)</span>
    <b>Wind:</b> %s (%son the Beaufort scale) from %s(%s)
    <b>Pressure:</b> %s    <b>Humidity:</b> %s
    <b>Fog:</b> %s    <b>Cloudiness:</b> %s
    
    <span size="smaller">%s</span>
oc: <b><span size="large">%s</span></b> <span size="medium">(%s)</span>
    <b><span size="large">%s</span></b>
    <span size="smaller">de %s a %s, amb %s precipitacions</span>
    
    <b>Temperatura :</b> %s		<span size="smaller">(valors a %s)</span>
    <b>Vent :</b> %s (%ssur l'escala de Beaufort) depuis %s(%s)
    <b>Pression :</b> %s <b>Umiditat :</b> %s
    <b>Bruma :</b> %s <b>Cobèrta nivolosa :</b> %s
    
    <span size="smaller">%s</span>

en: <b>Atmosphere</b>
oc: <b>Atmosfèra</b>

en: <b>Clouds</b>
oc: <b>Nívols</b>

en: <b>Directory:</b> %s
    
    <b>Author:</b> %s
    
    <b>Description:</b> %s
    
    <b>License:</b> %s
oc: <b>Annuari :</b> %s
    
    <b>Autor :</b> %s
    
    <b>Descripcion :</b> %s
    
    <b>Licéncia :</b> %s

en: <b>Precipitation</b>
oc: <b>Precipitacions</b>

en: <b>Show scrollbox</b>
oc: <b>Veire la zòna de desfilament</b>

en: <b>Temperatures</b>
oc: <b>Temperaturas</b>

en: <b>Times used for calculations</b>
oc: <b>Temps utilizat pels calculs</b>

en: <tt><small>Amount:        %s%s%s</small></tt>
oc: <tt><small>Quantitat : %s%s%s</small></tt>

en: <tt><small>Apparent temperature: %s%s%s</small></tt>
oc: Temperatura aparenta :	%s%s%s

en: <tt><small>Barometric pressure:  %s%s%s</small></tt>
oc: <tt><small>Pression barometrica : %s%s%s</small></tt>

en: <tt><small>Cloudiness:    %5s%s%s</small></tt>
oc: <tt><small>Cobèrta nivolosa : %5s%s%s</small></tt>

en: <tt><small>Data calculated for:  %s</small></tt>
oc: Donadas calculadas per :	%s

en: <tt><small>Dew point:            %s%s%s</small></tt>
oc: <tt><small>Punt de rosada : %s%s%s</small></tt>

en: <tt><small>Fog:           %5s%s%s</small></tt>
oc: <tt><small>Bruma : %5s%s%s</small></tt>

en: <tt><small>High clouds:   %5s%s%s</small></tt>
oc: <tt><small>Nívols nautas : %5s%s%s</small></tt>

en: <tt><small>Interval end:         %s</small></tt>
oc: <tt><small>Fin interval : %s</small></tt>

en: <tt><small>Interval start:       %s</small></tt>
oc: <tt><small>Començament interval : %s</small></tt>

en: <tt><small>Low clouds:    %5s%s%s</small></tt>
oc: <tt><small>Nívols bassas : %5s%s%s</small></tt>

en: <tt><small>Middle clouds: %5s%s%s</small></tt>
oc: <tt><small>Nívols mejanas : %5s%s%s</small></tt>

en: <tt><small>Moon phase: %s</small></tt>
oc: <tt><small>Fasa de la luna : %s</small></tt>

en: <tt><small>Moon phase: Unknown</small></tt>
oc: <tt><small>Fasa de la luna : Desconeguda</small></tt>

en: <tt><small>Moonrise: %s</small></tt>
oc: <tt><small>Sortida de la luna : %s</small></tt>

en: <tt><small>Moonrise: The moon never rises this day.</small></tt>
oc: <tt><small>Sortida de la luna : La luna se lèva pas uèi.</small></tt>

en: <tt><small>Moonset:  %s</small></tt>
oc: <tt><small>Colcada de la luna :  %s</small></tt>

en: <tt><small>Moonset: The moon never sets this day.</small></tt>
oc: <tt><small>Colcada de la luna : La luna se colca pas uèi.</small></tt>

en: <tt><small>Relative humidity:    %s%s%s</small></tt>
oc: <tt><small>Umiditat relativa : %s%s%s</small></tt>

en: <tt><small>Sunrise: %s</small></tt>
oc: <tt><small>Sortida del solelh : %s</small></tt>

en: <tt><small>Sunrise: The sun never rises this day.</small></tt>
oc: <tt><small>Sortida del solelh : Lo solelh se lèva pas uèi.</small></tt>

en: <tt><small>Sunset:  %s</small></tt>
oc: <tt><small>Colcada del solelh :  %s</small></tt>

en: <tt><small>Sunset: The sun never sets this day.</small></tt>
oc: <tt><small>Colcada del solelh : Lo solelh se colca pas uèi.</small></tt>

en: A foot (plural feet) is a unit of length defined as being 0.3048 m exactly and used in the imperial system of units and United States customary units. It is subdivided into 12 inches. The measurement of altitude in the aviation industry is one of the few areas where the foot is widely used outside the English-speaking world.
oc: Un pè (plural pès) es una unitat de longor definida coma essent exactament 0,3048 m e utilizat dins lo sistèma d'unitats imperial e las unitats costumièras dels Estats Units. Es subdevesit en 12 poces. La mesura de l'altitud dins l'industria de l'aviacion es l'un dels rares domenis ont lo pè es largament utilizat en defòra del monde anglosaxon.

en: A more calendar-like view, with the days in columns and the daytimes (morning, afternoon, evening, night) in rows.
oc: Una vista que sembla un calendièr, amb los jorns en colomna e las jornadas (matin, miègjorn, ser, nuèch) en linha.

en: Add the selected value to the labels that should be displayed in the scrollbox.
oc: Apondre de la valor seleccionada per las etiquetas que devon èsser afichats dins la zòna de desfilament.

en: Afternoon
oc: Aprèp-miègjorn

en: Air temperature, sometimes referred to as dry-bulb temperature. Measured by a thermometer that is freely exposed to the air, yet shielded from radiation and moisture.
oc: La temperatura de l'aire, de còps apelada temperatura del termomètre sec. Mesurada per un termomètre qu'es liurament expausada a l'aire, tanben a l'abric del raionament e de l'umiditat.

en: Also known as <i>felt temperature</i>, <i>effective temperature</i>, or what some weather providers declare as <i>feels like</i>. Human temperature sensation is not only based on air temperature, but also on heat flow, physical activity and individual condition. While being a highly subjective value, apparent temperature can actually be useful for warning about extreme conditions (cold, heat).
    
    <b>Note:</b> This is a calculated value not provided by met.no. You should use a calculation model appropriate for your local climate and personal preferences on the units page.
oc: Tanben conegut jos <i>temperatura ressentida</i>, la <i>temperatura efectiva</i>, o çò que d'unes provesidors meterologics declaran <i> se ressent coma</i>. La sensacion de temperatura umana es pas solament foncion de la temperatura de l'aire, mas tanben del flux de calor, de l'activitat fisica e de l'estat individual. Tot en essent una valor fòrça subjectiva, la temperatura aparenta pòt efectivament èsser utila per d'alèrtas sus las condicions extrèmas (freg, calor).
    
    <b>Remarca : </b> S'agís d'una valor calculada es pas provesida per met.no. Vos cal utilizar un modèl de calcul apropriat per vòstre climat local e las preferéncias personalas sus la pagina de las unitats.

en: Altitu_de:
oc: Altitu_d :

en: Altitude
oc: Altitud

en: Animate transitions between labels
oc: Animar las transicions entre etiquetas

en: Apparent te_mperature:
oc: Te_mperatura aparenta :

en: Apparent temperature
oc: Temperatura aparenta

en: Apparent temperature (A)
oc: Temperatura aparenta (A)

en: Barometric _pressure:
oc: Pression barometrica :

en: Barometric pressure
oc: Pression barometrica

en: Barometric pressure (P)
oc: Pression atmosferica (P)

en: C
oc: CN

en: CH
oc: NH

en: CL
oc: NB

en: CM
oc: NM

en: Cancel
oc: Anullar

en: Cannot update weather data
oc: Fracàs a la mesa a jorn de las donadas metèo

en: Change the name for the location to your liking. It is used for display and does not affect the location parameters in any way.
oc: Cambiar lo nom de l'emplaçament coma o volètz. Es utilizat per l'afichatge e afècta pas los paramètres de localizacion de cap de faiçon.

en: Change...
oc: Modificar...

en: Check to always use only a single row on a multi-row panel and a small icon in deskbar mode.
oc: Verificatz a totjorn utilizar una sola linha sus un panèl multi-linha e una pichona icòna en mòde barra de burèu.

en: Choose a font you like and set it to a smaller or larger size. Middle-click on the button to unset the font and use your theme's default.
oc: Causissètz una poliça que volètz e afectatz-li una talha mai pichona o mai granda. Clicatz sul boton del mitan per desafectar la poliça e utilizar vòstre tèma per defaut.

en: Choose an icon theme.
oc: Causissètz un tèma d'icònas.

en: Choose the value to add to the list below. Values can be added more than once.
oc: Causir la valor a apondre a la lista çaijós. Las valors pòdon èsser aponduts qu'un sol còp.

en: Choose your preferred tooltip style. Some styles give a lot of useful data, some are clearer but provide less data on a glance.
oc: Causissètz vòstre estil preferit d'infobulla. Certans estils donan fòrça d'informacions utilas, d'autres son mai claras mas provesisson mens de donadas en un còp d'uèlh.

en: Clear
oc: Clar

en: Cloudiness
oc: Cobèrta nivolosa

en: Cloudiness (C)
oc: Cobèrta nivolosa (CN)

en: Cloudiness, or cloud cover, defines the fraction of the sky obscured by clouds when observed from a given location. Clouds are both carriers of precipitation and regulator to the amount of solar radiation that reaches the surface. While during daytime they reduce the temperature, at night they have the opposite effect, as water vapor prevents long-wave radiation from escaping into space. Apart from that, clouds reflect light to space and in that way contribute to the cooling of the planet.
oc: La nebulositat o la cobèrta nivolosa, definís la fraccion del cèl obscurezit per las nívols ​​quand s'obsèrva a partir d'un endrech donat. Las nívols ​​son las dos transportadors de precipitacions e lo regulador de la quantitat de raionament solar qu'atenh la susfàcia. Mentre que pendent la jornada redusisson la temperatura, la nuèch, an l'efièch invèrse, coma la vapor d'aiga empacha lo raionament a granda longor d'onda de s'escapar dins l'espaci. En defòra d'aquò, las nívols reflèctan la lutz cap a l'espaci e d'aquesta faiçon contribuisson al refregiment del planeta.

en: Cloudy
oc: Nivolós

en: Coordinates
oc: Coordenadas

en: Currently no data available.
oc: Pas de donadas disponiblas actualament.

en: D
oc: Td

en: Days in columns
oc: Jorns en colomna

en: Days in rows
oc: Jorns en linha

en: Decide how many values should be shown at once in the scrollbox. You can choose a smaller font or enlarge the panel to make more lines fit.
oc: Decidissètz quant de valors devon figurar a l'encòp dins la zòna de desfilament. Podètz causir una poliça mai pichona o agrandir lo panèl per far mai de linhas adaptadas.

en: Detecting...
oc: Deteccion...

en: Dew point
oc: Punt de rosada

en: Dew point (D)
oc: Temperatura de rosada (Td)

en: East
oc: Èst

en: Enter a city name or address
oc: Entrar un nom de vila o una adreça

en: Evening
oc: Ser

en: F
oc: B

en: Feet (ft)
oc: Pès (ft)

en: Feet per second (ft/s)
oc: Pès per segonda (ft/s)

en: First quarter
oc: Primièr quartièr

en: Fog
oc: Bruma

en: Fog (F)
oc: Bruma (B)

en: Fog is a type of low-lying stratus cloud, with the moisture in it often generated locally such as from a nearby lake, river, ocean, or simply moist ground, that forms when the difference between temperature and dew point is below 2.5 °C (4 °F), usually at a relative humidity of 100%. Fog commonly produces precipitation in the form of drizzle or very light snow and reduces visibility to less than 1 km (5/8 statute mile).
oc: La bruma es un tipe de stratus de bassa altitud, amb l'umiditat es sovent produsit localament, coma dins un lac a proximitat, ribièra, ocean, o tot simplament un sol umid, que se forma quand la diferéncia entre la temperatura e lo punt de rosada es inferiora a 2,5° C (4° F), en general a una umiditat relativa de 100%. La bruma produsís correntament de precipitacions jos la forma de plovina o de la nèu fòrça leugièra e réduit la visibilitat a mens de 1 km (5/8 de mila).

en: Font and color:
oc: Poliça e color :

en: For locations outside Norway the elevation model that's used by the met.no webservice is not very good, so it's usually necessary to specify the altitude as an additional parameter, otherwise the reported values will not be correct.
    
    The plugin tries to auto-detect the altitude using the GeoNames webservice, but that might not always be correct too, so you can change it here.
    
    Altitude is given in meters above sea level, or alternatively in feet by changing the unit on the units page. It should match the real value roughly, but small differences will have no influence on the weather data. Inside Norway, this setting has no effect at all.
oc: Pels emplaçaments en defòra de la Norvègia lo modèl d'elevacion qui es utilizat pel servici web met.no es pas fòrça bon, es generalament necessari d'especificar l'altitud coma paramètre suplementari, siquenon las valors raportadas seràn pas corrèctas.
    
    L'empeuton tente de detectar automaticament l'altitud en utilizant lo servici web GeoNames, mas qui poiriá ne pas totjorn èsser corrècte tanben, per tal que lo poscatz modificar aicí.
    
    L'altitud es donada en mètres al dessús del nivèl de la mar, o encara en pès en cambiant l'unitat sus la pagina de las unitats. Deu correspondre a la valor vertadièra a pauc prèp, mas de pichonas diferéncias auràn pas cap d'influéncia sus las donadas meterologicas. A l'interior la Norvègia, aqueste paramètre n'a pas d'efièch del tout.

en: Full moon
oc: Luna plena

en: GeoNames
oc: Toponims

en: Hectopascals (hPa)
oc: Ectopascals (hPa)

en: Hide the scrollbox to save valuable space on the panel. Most interesting information is also provided in the tooltip - provided you choose an appropriate tooltip style - that is shown when hovering over the icon.
oc: Amagar la zòna de desfilament per estalviar d'espaci preciós sul panèl. L'informacion la mai interessanta es tanben provesida dins l'enquadrat d'ajuda - a condicion de causir un estil de bulla apropriat - qu'es afichada al moment del susvòl de l'icòna.

en: High clouds
oc: Nívols nautas

en: High clouds (CH)
oc: Nívols nautas (NH)

en: Humidity (H)
oc: Umiditat (H)

en: Humidity is defined as the amount of water vapor in the air and increases the possibility of precipitation, fog and dew. While absolute humidity is the water content of air, relative humidity gives (in %) the current absolute humidity relative to the maximum for that air temperature and pressure.
oc: L'umiditat es definida coma la quantitat de vapor d'aiga dins l'aire e aumenta la possibilitat de precipitacions, de bruma e de rosada. Tandis que l'umiditat absolue es la tenor en aiga de l'aire, l'umiditat relativa dona (en %) per rapport al taux d'umiditat absolue instantanèa lo maximum per que la temperatura de l'aire e de la pression.

en: If the chosen location is not in your current timezone, then it is necessary to <i>put</i> the plugin into that other timezone for the times to be shown correctly. The proper timezone will be auto-detected via the GeoNames web service, but you might want to correct it if necessary.
    Leave this field empty to use the timezone set by your system. Invalid entries will cause the use of UTC time, but that may also depend on your system.
oc: Se l'emplaçament causit es pas dins vòstre fus orari actual, es necessari de <i>metre</i> l'empeuton dins un autre fus orari per que los tempses sián afichats corrèctament. Lo fus orari apropriat serà automaticament detectat via lo servici web GeoNames, mas voldretz benlèu lo corregir se necessari.
    Daissar aqueste camp void per utilizar lo fus orari definit per vòstre sistèma. Las entradas invalidas provòcan l'utilizacion del temps UTC, mas aquò pòt tanben dependre de vòstre sistèma.

en: Improvements by Robert G. Quayle and Robert G. Steadman applied in 1998 to earlier experiments/developments by Steadman. This model only depends on wind speed and temperature, not on relative humidity and can be used for both heat and cold stress.
oc: Melhoraments per Robert G. Quayle e Robert G. Steadman aplicat en 1998 a las precedentas experiéncias / desvolopaments per Steadman. Aqueste modèl depend que de la velocitat del vent e de la temperatura, de l'umiditat relativa es pas e pòt pas èsser utilizat a l'encòp per la calor e al freg.

en: Inches (in)
oc: Poces (in)

en: Inches of mercury (inHg)
oc: Poces de mercuri (inHg)

en: Inches of mercury is still widely used for barometric pressure in weather reports, refrigeration and aviation in the United States, but seldom used elsewhere. It is defined as the pressure exerted by a 1 inch circular column of mercury of 1 inch in height at 32 °F (0 °C) at the standard acceleration of gravity.
oc: Los poces de mercuri son encara largament utilizats per la pression barometrica dins los bulletins meterologics, la refrigeracion e l'aviacion als Estats Units, mas rarament utilizat alhors. Es definida coma la pression exerçada per una colomna de 1 cm de mercuri circular de 1 poce de nautor a 32 ° F (0 ° C) a l'acceleracion estandarda de la pesantor.

en: Invented by Sir Francis Beaufort in 1805, this empirical scale on wind speed is based on people's observations of specific land or sea conditions, denoting these conditions with numbers from 0 (calm) to 12 (hurricane).
oc: Inventada per Sir Francis Beaufort en 1805, aquesta escala empirica sus la velocitat del vent es basada sus las observacions de personas de tèrra especifica o de condicions de mar, en designant aquelas condicions amb de nombres que van de 0 (calme) a 12 (auragan).

en: Kilometers per hour (km/h)
oc: Quilomètres per ora (km/h)

en: Knots (kt)
oc: Nosèls (kt)

en: L_ongitude:
oc: L_ongitud :

en: Labels to d_isplay
oc: Etiquetas d'afichar

en: Latitud_e:
oc: Latitu_d :

en: Latitude
oc: Latitud

en: Latitude specifies the north-south position of a point on the Earth's surface. If you change this value manually, you need to provide altitude and timezone manually too.
oc: La latitud especifica la posicion nòrd-sud d'un punt sus la susfàcia de la tèrra. Se modificatz aquesta valor manualament, vos cal provesir una altitud e un fus orari manualament tanben.

en: Li_nes:
oc: L_inhas :

en: Light rain
oc: Pluèja leugièra

en: Light rain with thunder
oc: Pluèja febla amb tròn

en: Lightly cloudy
oc: Pauc nivolós

en: Location _name:
oc: Nom del luòc :

en: Longitude
oc: Longitud

en: Longitude specifies the east-west position of a point on the Earth's surface. If you change this value manually, you need to provide altitude and timezone manually too.
oc: La longitud especifica la posicion èst-oèst d'un punt sus la susfàcia de la tèrra. Se modificatz aquesta valor manualament, vos cal provesir una altitud e un fus orari manualament tanben.

en: Low clouds
oc: Nívols bassas

en: Low clouds (CL)
oc: Nívols bassas (NB)

en: Met.no provides forecast data for up to %d days in the future. Choose how many days will be shown in the forecast tab in the summary window. On slower computers, a lower number might help against lags when opening the window. Note however that usually forecasts for more than three days in the future are unreliable at best ;-)
oc: Met.no provesís de donadas previstas per un maximum de %d jorns dins lo futur. Causissètz quant de jorns seràn afichats dins l'onglet previst dins la fenèstra de resumit. Suls ordenadors mai lents, un nombre mai feble poiriá ajudar a luchar contra los retards al moment de l'obèrta de la fenèstra. Pasmens, notatz que, generalament, las previsions per mai de tres jorns dins lo futur al melhor son pas fisablas ;-)

en: Meter per second is <i>the</i> unit typically used by meteorologists to denote wind speeds.
oc: Mètre per segonda es <i> l'</i> unitat generalament utilizada pels meteorològs per désigner la velocitat del vent.

en: Meters (m)
oc: Mètres (m)

en: Meters per second (m/s)
oc: Mètres per segonda (m/s)

en: Middle clouds
oc: Nívols mejanas

en: Middle clouds (CM)
oc: Nívols mejanas (NM)

en: Miles per hour (mph)
oc: Miles per ora (mph)

en: Miles per hour is an imperial unit of speed expressing the number of statute miles covered in one hour.
oc: Lo miles per ora es una unitat imperiala de velocitat exprimant lo nombre de milles tèrrastres couverts en una ora.

en: Millimeters (mm)
oc: Millimètres (mm)

en: Morning
oc: Matin

en: Move the selected value down in the list of labels to display.
oc: Davalar la valor seleccionada dins la lista de las etiquetas d'afichar.

en: Move the selected value up in the list of labels to display.
oc: Montar la valor seleccionada dins la lista de las etiquetas d'afichar.

en: NW
oc: NO

en: Named after the astronomer Anders Celsius who invented the original scale in 1742, the Celsius scale is an international standard unit and nowadays defined using the Kelvin scale. 0 °C is equivalent to 273.15 K and 1 °C difference in temperature is exactly the same difference as 1 K. It is defined with the melting point of water being roughly at 0 °C and its boiling point at 100 °C at one standard atmosphere (1 atm = 1013.5 hPa). Until 1948, the unit was known as <i>centigrade</i> - from Latin <i>centum</i> (100) and <i>gradus</i> (steps).
    In meteorology and everyday life the Celsius scale is very convenient for expressing temperatures because its numbers can be an easy indicator for the formation of black ice and snow.
oc: Nomenat d'aprèp l'astronòm Anders Celsius qu'inventèt l'escala d'origina en 1742, l'escala Celsius es una unitat estandarda internacionala e a l'ora d'ara definida amb l'ajuda de l'escala Kelvin. 0°C es equivalent a 273,15 K e 1°C de diferéncia dins la temperatura es exactament la meteissa diferéncia que 1 K. Es definida pel punt de fusion de l'aiga qu'es a pauc prèp a 0°C e son punt d'ebullicion a 100°C a una atmosfèra estandarda (1 atm = 1013.5 hPa). Fins a 1948, l'unitat es estada conegut jol nom <i>centigrad</i> (del latin <i>centum</i> (100) e <i>gradus</i> (etapas).
    Dins la meterologia e la vida vidanta l'escala Celsius es fòrça practica per exprimir las temperaturas perque sos nombres pòdon èsser un indicador aisit per la formacion del gelibre e de la nèu.

en: New moon
oc: Novèla luna

en: Night
oc: Nuèch

en: No Data
oc: Pas de donadas

en: No location selected.
oc: Cap d’emplaçament pas seleccionat.

en: North
oc: Nòrd

en: North-East
oc: Nòrd-Èst

en: North-West
oc: Nòrd-Oèst

en: Nowadays wind speed/velocity is measured using an anemometer (Greek <i>anemos</i>, meaning <i>wind</i>) in 10 m (33 ft) height. Anemometers usually measure either wind speed or pressure, but will provide both values as they are closely related to and can be deduced from each other.
oc: A l'ora d'ara, la velocitat del vent / la velocitat es mesurada amb l'ajuda d'un anemomètre (en grèc <i>anemos</i>, que vòl dire <i>vent</i>) a 10 m (33 pès) de nautor. Los anemomètres mesuran generalament la velocitat del vent o la pression, mas provesiràn doas valors perque son estrechament ligadas e pòdon èsser dedusidas las unas de las autras.

en: OK
oc: D’acòrdi

en: Open the user icon themes directory in your file manager, creating it if necessary.
oc: Dobrissètz lo repertòri dels tèmas de las icòna de l'utilizaire dins vòstre gestionari de fichièrs, creatz-lo se necessari.

en: Partly cloudy
oc: Parcialament nivolós

en: Please change location name to your liking and correct alltitude and timezone if they are not auto-detected correctly.
oc: Se vos plai, cambiatz lo nom de l'emplaçament coma o volètz e corregissètz l'altitud e lo fus orari se son pas autodetectats corrèctament.

en: Please set a location in the plugin settings.
oc: Se vos plai, definissètz un emplaçament dins los paramètres de l'empeuton.

en: Plugin settings...
oc: Paramètres d’extension...

en: Pound-force per square inch (psi)
oc: Liura per poce carrat (psi)

en: Prec_ipitations:
oc: Prec_ipitacions :

en: Precipitation (R)
oc: Precipitacions (P)

en: Precipitation amount
oc: Quantitat de precipitacions

en: R
oc: P

en: Rain
oc: Pluèja

en: Rain showers
oc: Raissas de pluèja

en: Rain with thunder
oc: Pluèja amb tròn

en: Re_fresh
oc: Ra_fraichir

en: Relative humidity
oc: Umiditat relativa

en: Results
oc: Resultats

en: SW
oc: SO

en: Scroll the current displayed value(s) out and the new value(s) in instead of simply changing them. Uncheck this option if you find the animation too distracting.
oc: Fasètz desfilar la(s) valor(s) actuala(s) afichada(s) e la(s) novèla(s) valor(s) al luòc de simplament las modificar. Desmarcatz aquesta option se trobatz l'animacion tròp geinanta.

en: Search
oc: Cercar

en: Search for a new location and auto-detect its parameters.
oc: Recercar un novèl emplaçament e detectar automaticament sos paramètres.

en: Search location
oc: Cercar un emplaçament

en: Searching...
oc: Recèrca...

en: Select _font
oc: Seleccionar la poliça

en: Select a value in the list of labels to display and click this button to remove it.
oc: Seleccionar una valor dins la lista de las etiquetas d'afichar e clicar sus aqueste boton per la suprimir.

en: Select font
oc: Seleccionar la poliça

en: Short-term forecast data unavailable.
oc: Las donadas de prevision a cort tèrme son indisponiblas.

en: Show current weather conditions
oc: Afichar las condicions metèos actualas

en: Show weather conditions and forecasts
oc: Voir condicions e previsions meterologicas

en: Shows the forecasts in a table with the daytimes (morning, afternoon, evening, night) in columns and the days in rows.
oc: Afichar las previsions dins una taula amb las jornadas (matin, miègjorn, ser, nuèch) en colomna e los jorns en linha.

en: Sleet
oc: Granissa menuda

en: Sleet showers
oc: Raissas de granissa menuda

en: Sleet showers with thunder
oc: Raissas de granissa menuda amb tròn

en: Sleet with thunder
oc: Granissa menuda amb tròn

en: Snow
oc: Chute de nèu

en: Snow showers
oc: Raissas de nèu

en: Snow showers with thunder
oc: Raissas de nèu amb tròn

en: South
oc: Sud

en: South-East
oc: Sud-Èst

en: South-West
oc: Sud-Oèst

en: Sunny
oc: Ensolelhat

en: Temperature
oc: Temperatura

en: Temperature (T)
oc: Temperatura (T)

en: The Canadian counterpart to the US windchill/heat index, with the wind chill being similar to the previous model but with slightly different constraints. Instead of the heat index <i>humidex</i> will be used. For wind chill to become effective, wind speeds need to be above 2.0 km/h (1.24 mph) and air temperature below or equal to 0 °C (32 °F). For humidex, air temperature needs to be at least 20.0 °C (68 °F), with a dewpoint greater than 0 °C (32 °F). If these conditions are not met, the air temperature will be shown.
oc: L'equivalent canadian als Estats Units del refregiment eolian / indici de calor, amb lo refregiment eolian qu'es similar al modèl precedent mas amb de contrenchas leugièrament diferentas. Al luòc de l'indici de calor <i>humidex</i> serà utilizat. Pel refregiment eolian per venir eficaç, la velocitat del vent devon èsser superiora a 2,0 km/h (1,24 mph) e la temperatura de l'aire inferiora o egala a 0°C (32°F). Per humidex, la temperatura de l'aire deu èsser d'al mens 20,0°C (68°F), amb un punt de rosada superior a 0°C (32°F). Se aquelas condicions ne son pas emplenadas, la temperatura de l'aire serà afichada.

en: The English word <i>inch</i> comes from Latin <i>uncia</i> meaning <i>one-twelfth part</i> (in this case, one twelfth of a foot). In the past, there have been many different standards of the inch with varying sizes of measure, but the current internationally accepted value is exactly 25.4 millimeters.
oc: Lo mot anglés <i>poces</i> ven del latin <i>uncia</i> qui veut dire <i>un douzième</ i> (dins aqueste cas, un dotzen de pè). I a agut fòrça nòrmas diferentas del poce amb de talhas variablas de mesura, la valor actuala internacionalament acceptada es exactament 25,4 millimètres.

en: The Norwegian Meteorological Institute
oc: Institut Meterologic de Norvègia

en: The amount of rain, drizzle, sleet, hail, snow, graupel and other forms of water falling from the sky over a specific period.
    
    The values reported by met.no are those of precipitation in the liquid state - or in other words: of rain -, so if snow is expected (but not sleet), then the amount of snow will be <i>guessed</i> by multiplying the original value by a ratio dependent on the air temperature:
    
    <tt><small>                   T &lt; -11.1 °C (12 °F) =&gt; 1:12
    -11.1 °C (12 °F) &lt; T &lt;  -4.4 °C (24 °F) =&gt; 1:10
     -4.4 °C (24 °F) &lt; T &lt;  -2.2 °C (28° F) =&gt; 1:7
     -2.2 °C (28 °F) &lt; T &lt;  -0.6 °C (31 °F) =&gt; 1:5
     -0.6 °C (31 °F) &lt; T                    =&gt; 1:3
    
    </small></tt>Example: If temperature is -5 °C (12 °F), then snow density will be low and a rain to snow ratio of 1:10 will be used for calculation. Assuming the reported value is 5 mm, then the calculated amount of snow precipitation is 50 mm.
    
    <b>Note</b>: While air temperature is an important factor in this calculation, there are other influencing factors that the plugin doesn't know about like the type of snow and ground temperature. Because of that, these rules will only lead to rough estimates and may not represent the real amount of snow.
oc: La quantitat de pluèja, de plovina, de nèu, de granissa, de nèu, de granissa menuda e d'autras formas d'aiga que tomba del cèl sus un periòde especific
    
    Las valors raportadas per met.no son las de las precipitacions a l'estat liquid - o autrament dich : de la pluèja, se la nèu es esperada (mas pas lo granissa menuda), puèi la quantitat de nèu seràn <i>endevinadas</i> en multiplicant la valor d'origina per un rapòrt que depend de la temperatura de l'aire :
    
    <tt> <small> T &lt; -11,1 °C (12 °F) =&gt; 1:12
    -11,1 °C (12 °F) &lt; T &lt; -4,4 °C (24 °F) =&gt; 1:10
     -4,4 °C (24 °F) &lt; T &lt; -2,2 °C (28° F) =&gt; 1:7
     -2,2 °C (28 °F) &lt; T &lt; -0,6 °C (31 °F) =&gt; 1:5
     -0,6 °C (31 °F) &lt; T =&gt; 1:3
    
    </small></tt> Exemple : Se la temperatura es de -5°C (12°F), alara la densitat de la nèu serà febla e una pluèja de nèu al rapòrt de 1:10 serà utilizat pel calcul. En supausant que la valor declarada es de 5 mm, puèi la quantitat calculada de precipitacions de nèu es de 50 mm
    
    <b>Remarca</ b> : alara que la temperatura de l'aire es un factor important dins aqueste calcul, existisson d'autres factors influents que l'empeutoe coneis pas coma lo tipe de temperatura de la nèu e la tèrra. D'aqueste fach, aquelas règlas faràn pas que condusir a d'estimacions aproximativas e representan pas lo montant vertadièr de la nèu.

en: The current Fahrenheit temperature scale is based on one proposed in 1724 by the physicist Daniel Gabriel Fahrenheit. 0 °F was the freezing point of brine on the original scale at standard atmospheric pressure, which was the lowest temperature achievable with this mixture of ice, salt and ammonium chloride. The melting point of water is at 32 °F and its boiling point at 212 °F. The Fahrenheit and Celsius scales intersect at -40 degrees. Even in cold winters, the temperatures usually do not fall into negative ranges on the Fahrenheit scale.
    With its inventor being a member of the Royal Society in London and having a high reputation, the Fahrenheit scale enjoyed great popularity in many English-speaking countries, but was replaced by the Celsius scale in most of these countries during the metrification process in the mid to late 20th century.
oc: L'escala de temperatura en cors Fahrenheit es basada sus celle proposée en 1724 pel fisician Daniel Gabriel Fahrenheit. 0°F es lo punt de congélation de la saumure sus l'escala originale a la pression atmosferica normale, çò qui es la temperatura la mai bassa possible amb aqueste mélange de glaç, de sel e de chlorure d'ammonium. Lo punt de fusion de l'aiga sus l'escala courante es de 32° F e son punt d'ebullicion de 212° F. Las escalas de Fahrenheit e Celsius se crosan a -40 grases. Quitament dins los ivèrns fregs, las temperaturas son generalament pas situadas dins los limits negatius sus l'escala Fahrenheit.
    Amb son inventor qu'es un membre de la Royal Society de Londres e qu'a una granda reputacion, l'escala Fahrenheit jouissait d'una grande popularité dins fòrça païses anglosaxons, mas es estada remplaçada per l'escala Celsius dins la màger part de aqueles païses al cors del processus de conversion al sistèma metric al mitan de la fin del sègle XX.

en: The foot per second (pl. feet per second) in the imperial unit system is the counterpart to the meter per second in the International System of Units.
oc: Lo pè per segonda (plural pès per segonda) dins lo sistèma d'unitat imperiala es la contrapartida del mètre per segonda dins lo Sistèma internacional d'unitats.

en: The knot is a unit of speed equal to one international nautical mile (1.852 km) per hour, or approximately 1.151 mph, and sees worldwide use in meteorology and in maritime and air navigation. A vessel travelling at 1 knot along a meridian travels one minute of geographic latitude in one hour.
oc: Lo nœud es una unitat de velocitat egala a un mile nautique internacionala (1.852 km) per ora, soit environ 1.151 mph, e voit lo monde entier l'utilizar en meterologia e en navigation maritime e aérienne. Un navire se déplace a 1 nœud lo long d'un méridien d'una minute de latitud géographique en una ora.

en: The meter is the fundamental unit of length in the International System of Units. Originally intended to be one ten-millionth of the distance from the Earth's equator to the North Pole at sea level, its definition has been periodically refined to reflect growing knowledge of metrology (the science of measurement).
oc: Lo mètre es l'unitat fondamentala de longor del Sistèma internacional d'unitats. Concebut a l'origina per èsser un dètz-millionen de la distància de l'eqüator de la Tèrra al pòl Nòrd al nivèl de la mar, sa definicion es estada afinada periodicament per reflectar las coneissenças de mai en mai de la metrologia (sciéncia de las mesuras).

en: The pascal, named after mathematician, physicist and philosopher Blaise Pascal, is a SI derived unit and a measure of force per unit area, defined as one newton per square meter. One standard atmosphere (atm) is 1013.25 hPa.
oc: Lo pascal, nomenat d'aprèp lo matematician, lo fisician e lo filosòf Blaise Pascal, es una unitat SI dérivée e una mesura de fòrça per unitat de susfàcia, definida coma un newton per mètre carrat. Una atmosfèra estandard (atm) es de 1 013,25 hPa.

en: The pound per square inch is a unit of pressure based on avoirdupois units (a system of weights based on a pound of 16 ounces) and defined as the pressure resulting from a force of one pound-force applied to an area of one square inch. It is used in the United States and to varying degrees in everyday life in Canada, the United Kingdom and maybe some former British Colonies.
oc: La liura per poce carrat es una unitat de pression basada sus d'unitats avoirdupoids (un sistèma de pes basada sus una liura de 16 onces) e definida coma la pression que resulta d'una fòrça d'una liura aplicada sus una susfàcia d'un poce carrat. Es utilizat als Estats Units e a de grases divers dins la vida vidanta al Canadà, al Reialme Unit e benlèu dins qualques ancianas colonias britanicas.

en: The sun never rises and sets at %s.
oc: Lo solelh se lèva pas e se colca a %s.

en: The sun never rises today.
oc: Lo solelh se lèva pas uèi.

en: The sun never sets today.
oc: Lo solelh se colca pas uèi.

en: The sun rises at %s and never sets.
oc: Lo solelh se lèva a %s e se colca pas uèi.

en: The sun rises at %s and sets at %s.
oc: Lo solelh se lèva a %s e se colca a %s.

en: The torr unit was named after the physicist and mathematician Evangelista Torricelli who discovered the principle of the barometer in 1644 and demonstrated the first mercury barometer to the general public. A pressure of 1 torr is approximately equal to one millimeter of mercury, and one standard atmosphere (atm) equals 760 Torr.
oc: L'unitat torr es estat nomenat d'aprèp lo fisician e matematician Evangelista Torricelli, qui a découvert lo principi del baromètre en 1644 e a montré lo primièr baromètre a mercuri al grand public. Una pression de 1 torr es aproximativament egala a un millimètre de mercuri, e una atmosfèra estandard (atm) es egala a 760 Torr.

en: The weight of the air that makes up the atmosphere exerts a pressure on the surface of the Earth, which is known as atmospheric pressure. To make it easier to compare the value to other values for locations with different altitudes, atmospheric pressure is adjusted to the equivalent sea-level pressure and called barometric pressure. Rising barometric pressures generally indicate an improvement in weather conditions, while falling pressures mean deterioration.
oc: L'aire que constituís l'atmosfèra exerça una pression sus la susfàcia en dejós de çò qu'es conegut jol nom de pression atmosferica. Per facilitar la comparason de la valor a las autras valors per d'endreches amb d'altituds diferentas, la pression atmosferica es ajustada a l'equivalent de la pression al nivèl de la mar e es apelada pression barometrica. La nauça de las pressions barometricas indican generalament un melhorament de las condicions meterologicas, mentre que las pressions baissan significa una deterioracion.

en: There may be problems with some themes that cause the scrollbox text to be hardly readable. If this is the case or you simply want it to appear in another color, then you can change it using this button. Middle-click on the button to unset the scrollbox text color.
oc: I pòt aver de problèmes amb certans tèmas que rendon lo tèxte de la zòna de desfilament de mal legir. Se es lo cas o que volètz simplament qu'aparesca dins una autra color, lo podètz modificar amb l'ajuda d'aqueste boton. Clicatz amb lo boton del mitan per desafectar la color del tèxte de la zòna de desfilament.

en: These are the values that will be shown in the scrollbox. Select a single value here and click the appropriate button to remove it or move it up and down in the list.
oc: Son las valors que seràn afichadas dins la zòna de desfilament. Seleccionatz una valor unica aicí e clicatz sul boton apropriat per lo suprimir o lo desplaçar cap amont e cap aval dins la lista.

en: Third quarter
oc: Tresen quartièr

en: This gives the cardinal direction (North, East, South, West) the wind is coming from.
oc: Aquò dona a la direccion cardinala (Nòrd, Èst, Sud, Oèst), lo vent ven d'ailà.

en: This gives the direction the wind is coming from in azimuth degrees (North = 0°, East = 90°, South = 180° and West = 270°).
oc: Aquò dona la direccion del vent que venon dels grases d'azimut (Nòrd = 0 °, Èst = 90 °, Sud = 180 ° e Oèst = 270 °).

en: This gives the low-level cloud cover in percent. According to WMO definition, low-level clouds can be found at altitudes below 4,000 m (13,000 ft), or 5,000 m (16,000 ft) at the equator, though their basis often lie below 2,000 m (6,500 ft). They are mainly composed of water droplets or ice particles and snow, when temperatures are cold enough.
oc: Aquò dona de cobèrta nivolosa a bassa altitud en per cent. Segon la definicion de l'OMM, las nívols ​​de bassa altitud se tròban a una altitud inferiora 4000 m (13.000 ft), o 5.000 m (16.000 pi) a l'eqüator, mentre que lor base se tròban sovent en dejós de 2.000 m (6.500 pès). Ils son principalament compausats de gotetas d'aiga o de particulas de glaç e de nèu, quand las temperaturas son pro frejas.

en: This is the model used by the Australian Bureau of Meteorology, especially adapted for the climate of this continent. Possibly used in Central Europe and parts of other continents too, but then windchill and similar values had never gained that much popularity there as in the US or Canada, so information about its usage is scarce or uncertain. It depends on air temperature, wind speed and humidity and can be used for lower and higher temperatures alike.
oc: Es lo modèl utilizat pel Burèu Australian de Meterologia, especialament adaptat pel climat d'aqueste continent. Pòt èsser utilizat en Euròpa centrala e dins certanas partidas dels autres continents tanben, mas las valors semblablas e de refregiment eolian son pas jamai estadas popularizadas tan coma als Estats Units o al Canadà, alara l'informacion sus son utilizacion es rara o incertana. Depend de la temperatura de l'aire, de la velocitat del vent e de l'umiditat e pòt èsser utilizat per de temperaturas inferioras e superioras tan plan.

en: This is the temperature to which air must be cooled to reach 100% relative humidity, given no change in water content. Reaching the dew point halts the cooling process, as condensation occurs which releases heat into the air. A high dew point increases the possibility of rain and severe thunderstorms. The dew point allows the prediction of dew, frost, fog and minimum overnight temperature, and has influence on the comfort level one experiences.
    
    <b>Note:</b> This is a calculated value not provided by met.no.
oc: Es la temperatura a la quala l'aire deu èsser refregit per aténher 100% d'umiditat relativa, compte tengut de cap de cambiament dins la tenor en aiga. Per aténher los arrèstes de punt de rosada lo processus de refregiment, la condensacion se produsís qui dégage de calor dins l'aire. Un punt de rosada elevat aumenta la possibilitat de pluèja e d'auratges violents. Lo punt de rosada permet d'influenciar la prediccion de rosada, del gibre, de la bruma e de la temperatura minimala de la nuèch, e sul nivèl de confòrt esprobat.
    
    <b>Remarca :</b> S'agís d'una valor calculada es pas fourni per met.no.

en: This reports the high-level cloud cover in percent. According to WMO definition, high-level clouds can be found in altitudes of 8,000 to 15,000 m (26,000 to 49,000 ft), or 10,000 m-18,000 m (33,000-59,000 ft) at the equator, where temperatures are so low that they are mainly composed of ice crystals. While typically thin and white in appearance, they can be seen in a magnificent array of colors when the sun is low on the horizon.
oc: Aquesta foncion rend compte de la cobèrta nivolosa de haut nivèl en per cent. Segon la definicion de l'OMM, las nautas nívols ​​se tròban a una altitud de 8.000 a 15.000 m (26.000 a 49.000 ft), o 18.000 m (59.000 ft) a l'eqüator, ont las temperaturas son tan bassas que son principalement compausadas de cristals de glaç. Quitament se son generalament fins e blancs en aparéncia, pòdon èsser vistes dins un tablèu magnific de colors quand lo solelh es bas sus l'orizont.

en: This specifies the mid-level cloud cover in percent. According to WMO definition, mid-level clouds form in heights of 4,000-8,000 m (13,000-26,000 ft), or 5,000-10,000 m (16,000-33,000 ft) at the equator. Like their low-level cousins, they are principally composed of water droplets. When temperatures get low enough, ice particles can replace the droplets.
oc: Aquò indica la cobèrta nivolosa a miègnivèl en per cent. Segon la definicion de l'OMM, la formacion de nívols a miègnivèl son ​​dins las nautors de 4.000-8.000 m (13.000-26.000 pès), o 5,000-10,000 m (16.000-33.000 pi) a l'eqüator. Coma lors cosins ​​de bas nivèl, son principalament compausats de gotetas d'aiga. Quand las temperaturas son pro bassas, las particulas de glaç pòdon remplaçar las gotetas.

en: Thunder showers
oc: Auratges

en: Thundersnow
oc: Auratge

en: Today
oc: Uèi

en: Tomorrow
oc: Deman

en: Unnamed place
oc: Luòc sens nom

en: Unset
oc: Non spécifié

en: Use only a single _panel row
oc: Utilizatz solament una linha a un seul _panèl

en: Used in North America, wind chill will be reported for low temperatures and heat index for higher ones. At night, heat index will be replaced by the Summer Simmer Index. For wind chill, wind speeds need to be above 3.0 mph (4.828 km/h) and air temperature below 50.0 °F (10.0 °C). For heat index, air temperature needs to be above 80 °F (26.7 °C) - or above 71.6 °F (22 °C) at night - and relative humidity at least 40%. If these conditions are not met, the air temperature will be shown.
oc: Utilizat en America del Nòrd, lo refregiment eolian es comunicat a las bassas temperaturas e l'indici de calor a las mai pichonas. A La nuèch, l'indici de calor serà remplaçat per l'indèx Summer Simmer. Per lo refregiment eolian, la velocitat del vent devon èsser superiors a 3,0 mph (4,828 quilomètres per ora) e la temperatura de l'aire en dejós de 50,0°F (10,0°C). Per l'indici de calor, la temperatura de l'aire deu èsser superiora a 80°F (26,7°C) - o en dessús 71,6°F (22°C) pendent la nuèch - e una umiditat relativa d'al mens 40%. Se aquelas condicions son pas emplenadas, la temperatura de l'aire serà afichada.

en: Verbose
oc: Verbós

en: W
oc: O

en: WB
oc: VB

en: WD
oc: DV

en: WS
oc: VV

en: Waning crescent
oc: Darrièr creissent

en: Waning gibbous
oc: Luna gibosa descreissenta

en: Waxing crescent
oc: Primièr creissent

en: Waxing gibbous
oc: Luna gibosa creissenta

en: Weather Report
oc: Rapòrt metèo

en: Weather Update
oc: Mesa a jorn metèo

en: West
oc: Oèst

en: Wikipedia
oc: Wikipèdia

en: Wind direction (WD)
oc: Direccion del vent (DV)

en: Wind direction in degrees (WD)
oc: Direccion del vent en grases (DV)

en: Wind speed (WS)
oc: Velocitat del vent (VV)

en: Wind speed - Beaufort scale (WB)
oc: Velocitat del vent - escala de Beaufort (VB)

en: Wind speeds in TV or in the news are often provided in km/h.
oc: Las velocitats del vent a la television o dins las novèlas son sovent provesidas en km/h.

en: Windchill/Heat index
oc: Refregiment eolian/indici de calor

en: Windchill/Humidex
oc: Refregiment eolian/Humidex

en: _Appearance
oc: _Aparéncia

en: _Close
oc: _Tampar

en: _Details
oc: _Detalhs

en: _Forecast
oc: _Prevision

en: _Forecast layout:
oc: Mesa en pagina de las previsions :

en: _Help
oc: _Ajuda

en: _Icon theme:
oc: Tèma d'icònas :

en: _Location
oc: _Localizacion

en: _Number of forecast days:
oc: _Nombre de jorns de prevision :

en: _Round values
oc: Valors arredondidas

en: _Scrollbox
oc: _Fenèstra amb ascensor

en: _Temperature:
oc: _Temperatura :

en: _Timezone:
oc: Fus orari :

en: _Tooltip style:
oc: Estil d'infobulla :

en: _Units
oc: _Unitats

en: _Wind speed:
oc: Velocitat del vent :

en: feet
oc: pès

en: ft
oc: pè

en: in
oc: p

en: meters
oc: mètres
