geonames - en to pa translation catalogue (841 entries)

en: 1007311
pa: ਡਰਬਨ

en: 1018725
pa: ਬਲੂਮਫੋਂਟੈਨ

en: 102527
pa: ਸਕਾਕਾ

en: 1040652
pa: ਮਾਪੂਤੋ

en: 105343
pa: ਜੱਦਾ

en: 1070940
pa: ਅੰਤਾਨਾਨਾਰੀਵੋ

en: 108410
pa: ਰਿਆਧ

en: 109223
pa: ਮਦੀਨਾ

en: 110336
pa: ਦਮਾਮ

en: 1135689
pa: ਕੁੰਦੂਜ਼

en: 113646
pa: ਤਬਰੀਜ਼

en: 1138958
pa: ਕਾਬੁਲ

en: 1161724
pa: ਚਾਬਹਾਰ

en: 1164909
pa: ਸਿਆਲਕੋਟ

en: 1165221
pa: ਸ਼ੇਖ਼ੂਪੁਰਾ

en: 1166000
pa: ਸਰਗੋਧਾ

en: 1166548
pa: ਸਾਹੀਵਾਲ

en: 1166993
pa: ਰਾਵਲਪਿੰਡੀ

en: 1167528
pa: ਕੋਇਟਾ

en: 1168197
pa: ਪੇਸ਼ਾਵਰ

en: 1170395
pa: ਮਿੰਗੋਰਾ

en: 1172451
pa: ਲਹੌਰ

en: 1174872
pa: ਕਰਾਚੀ

en: 1175864
pa: ਜੇਹਲਮ

en: 1176615
pa: ਇਸਲਾਮਾਬਾਦ

en: 1176734
pa: ਹੈਦਰਾਬਾਦ

en: 1185241
pa: ਢਾਕਾ

en: 1216311
pa: ਕਾਰਸ਼ੀ

en: 1217662
pa: ਬੁਖਾਰਾ

en: 1242833
pa: ਜਾਫਨਾ

en: 124665
pa: ਮਸ਼ਹਦ

en: 1248991
pa: ਕੋਲੰਬੋ

en: 1252416
pa: ਥਿੰਫੂ

en: 1253184
pa: ਵਿਜਯਵਾਡਾ

en: 1253286
pa: ਵੇਲੂਰ

en: 1253573
pa: ਵਡੋਦਰਾ

en: 1253894
pa: ਉਲਹਾਸਨਗਰ

en: 1253914
pa: ਉੱਜੈਨ

en: 1253956
pa: ਉਧਮਪੁਰ

en: 1253986
pa: ਉਦੈਪੁਰ

en: 1255634
pa: ਸ੍ਰੀਨਗਰ

en: 1255947
pa: ਸਿਵਾਕਾਸੀ

en: 1256237
pa: ਸ਼ਿਮਲਾ

en: 1256259
pa: ਸਿਲਵਾਸਾ

en: 1256523
pa: ਸ਼ਿਲਾਂਗ

en: 1258315
pa: ਰੁੜਕੇਲਾ

en: 1258526
pa: ਰਾਂਚੀ

en: 1258980
pa: ਰਾਇਪੁਰ

en: 1259148
pa: ਪੁਸ਼ਕਰ

en: 1259229
pa: ਪੂਨਾ

en: 1259385
pa: ਪੋਰਟ ਬਲੇਅਰ

en: 1260086
pa: ਪਟਨਾ

en: 1260607
pa: ਪਣਜੀ

en: 1261012
pa: ਉਸਮਾਨਾਬਾਦ

en: 1261598
pa: ਨਵਾਂਸ਼ਹਿਰ

en: 1261731
pa: ਨਾਸ਼ਿਕ

en: 1261977
pa: ਨੰਦੇੜ

en: 1262097
pa: ਨਕੋਦਰ

en: 1262180
pa: ਨਾਗਪੁਰ

en: 1262321
pa: ਮੈਸੂਰ

en: 1262374
pa: ਮਸੂਰੀ

en: 1262951
pa: ਮੋਗਾ

en: 1263214
pa: ਮੇਰਠ

en: 1264521
pa: ਮਦੁਰਈ

en: 1264527
pa: ਚੇਨਈ

en: 1264728
pa: ਲੁਧਿਆਣਾ

en: 1264733
pa: ਲਖਨਊ

en: 1264976
pa: ਲੇਹ

en: 1265491
pa: ਕੁਰਨੂਲ

en: 1266049
pa: ਕੋਟਾ

en: 1266366
pa: ਕੋਹਿਮਾ

en: 1266486
pa: ਕਿਲ੍ਹਾ ਹਰਿਕ੍ਰਿਸ਼ਨਗੜ੍ਹ

en: 1268011
pa: ਕੰਨੌਜ

en: 1268593
pa: ਕੈਥਲ

en: 1268782
pa: ਜਲੰਧਰ

en: 1268865
pa: ਜੋਧਪੁਰ

en: 1269321
pa: ਜੰਮੂ

en: 1269507
pa: ਜੈਸਲਮੇਰ

en: 1269515
pa: ਜੈਪੁਰ

en: 1269564
pa: ਜਗਰਾਉਂ

en: 1269743
pa: ਇੰਦੌਰ

en: 1270351
pa: ਹਰਿਦੁਆਰ

en: 1270642
pa: ਗੁੜਗਾਵਾਂ

en: 1270927
pa: ਗੋਰਖਪੁਰ

en: 1271476
pa: ਗੁਹਾਟੀ

en: 1271631
pa: ਗੰਗਟੋਕ

en: 1273294
pa: ਦਿੱਲੀ

en: 1273491
pa: ਦਰਭੰਗਾ

en: 1273618
pa: ਦਮਨ

en: 1273780
pa: ਕਟਕ

en: 1273865
pa: ਕੋਇੰਬਟੂਰ

en: 1274746
pa: ਚੰਡੀਗੜ੍ਹ

en: 1274755
pa: ਚੰਦੇਰੀ

en: 1274848
pa: ਚੰਬਾ

en: 1274987
pa: ਕਨੂਰ

en: 1275004
pa: ਕੋਲਕਾਤਾ

en: 1275339
pa: ਮੁੰਬਈ

en: 1275701
pa: ਬੀਜਾਪੁਰ

en: 1275841
pa: ਭੋਪਾਲ

en: 1276070
pa: ਬਠਿੰਡਾ

en: 1276128
pa: ਭਰਤਪੁਰ

en: 1277333
pa: ਬੰਗਲੌਰ

en: 1278094
pa: ਅਯੋਧਿਆ

en: 1278483
pa: ਆਰਾ

en: 1278667
pa: ਅਨੰਤਨਾਗ

en: 1278710
pa: ਅੰਮ੍ਰਿਤਸਰ

en: 1278715
pa: ਅਮਰੇਲੀ

en: 1278946
pa: ਅਲਵਰ

en: 1278974
pa: ਅਲਮੋੜਾ

en: 1279105
pa: ਅਕੋਲਾ

en: 1279134
pa: ਅਕਬਰਪੁਰ

en: 1279159
pa: ਅਜਮੇਰ

en: 1279186
pa: ਆਈਜ਼ੋਲ

en: 1279233
pa: ਅਹਿਮਦਾਬਾਦ

en: 1279290
pa: ਅਗਰਤਲਾ

en: 1279403
pa: ਅਬੋਹਰ

en: 1280737
pa: ਲਾਸਾ

en: 1283240
pa: ਕਠਮੰਡੂ

en: 1298824
pa: ਰੰਗੂਨ

en: 144448
pa: ਅਹਵਾਜ਼

en: 145459
pa: ਆਬਾਦਾਨ

en: 146268
pa: ਨਿਕੋਸੀਆ

en: 1462733
pa: ਆਦਮਪੁਰ

en: 1511783
pa: ਅਲੇਸਕ

en: 1512165
pa: ਅਕਿੰਸਕ

en: 1512205
pa: ਅਬਾਜ਼ਾ

en: 1512236
pa: ਅਬਾਕਾਨ

en: 1512569
pa: ਤਾਸ਼ਕੰਦ

en: 1513131
pa: ਨਵੋਈ

en: 1513157
pa: ਨਮਾਗਾਨ

en: 1513886
pa: ਜਿਜ਼ਾਖ

en: 1513966
pa: ਗੁਲੀਸਤੋਨ

en: 1519922
pa: ਕਿਜਿਲੋਰਡਾ

en: 1520240
pa: ਪਾਵਲੋਦਰ

en: 1521368
pa: ਬਾਈਕੋਨੂਰ

en: 1528675
pa: ਬਿਸ਼ਕੇਕ

en: 1529102
pa: ਉਰੂਮਕੀ

en: 1581130
pa: ਹਨੋਈ

en: 160196
pa: ਦੋਦੋਮਾ

en: 160263
pa: ਦਾਰ ਅਸ ਸਲਾਮ

en: 1609350
pa: ਬੈਂਕਾਕ

en: 162183
pa: ਅਸ਼ਗ਼ਾਬਾਤ

en: 1642911
pa: ਜਕਾਰਤਾ

en: 1645457
pa: ਦੀਲੀ

en: 1651944
pa: ਵਿਆਂਗ ਚਾਨ

en: 1655559
pa: ਲੁਆਂਗ ਪਰਾਬਾਂਗ

en: 169577
pa: ਹਿਮਸ

en: 170063
pa: ਹਲਬ

en: 170654
pa: ਦਮਸ਼ਕ

en: 1735161
pa: ਕੁਆਲਾ ਲੁੰਪੁਰ

en: 174875
pa: ਕਪਾਨ

en: 174979
pa: ਅਰਤਾਸ਼ਤ

en: 174991
pa: ਅਰਾਰਤ

en: 1784658
pa: ਚੰਙਚੋ

en: 1785286
pa: ਜ਼ੀਬੋ

en: 1790923
pa: ਵੁਕਸੀ

en: 1791247
pa: ਵੂਖ਼ਨ

en: 1792947
pa: ਤਿਆਂਜਿਨ

en: 1793346
pa: ਤਾਂਗਸ਼ਾਨ

en: 1793511
pa: ਤਾਈਯੂਆਨ

en: 1795270
pa: ਸ਼ੀਜ਼ੀਆਜ਼ੂਆਂਗ

en: 1795565
pa: ਸ਼ੈਨਜ਼ੈਨ

en: 1797929
pa: ਕਿੰਗਦਾਓ

en: 1799962
pa: ਨਾਨਜਿੰਗ

en: 1800163
pa: ਨਾਨਛਾਂਙ

en: 1804430
pa: ਲਾਨਜ਼ੂ

en: 1804651
pa: ਕਨਮਿੰਗ

en: 1805753
pa: ਚੀਨਾਨ

en: 1808926
pa: ਹਾਂਙਚੋ

en: 1809461
pa: ਗੁਈਯਾਂਗ

en: 1809858
pa: ਗੁਆਂਗਜ਼ੂ

en: 1810821
pa: ਫ਼ੂਚੋ

en: 1814906
pa: ਚੌਂਗਕਿੰਗ

en: 1815286
pa: ਚੇਂਗਦੂ

en: 1815577
pa: ਛਾਂਙਸ਼ਾ

en: 1816670
pa: ਬੀਜਿੰਗ

en: 1819729
pa: ਹਾਂਗਕਾਂਗ

en: 1820906
pa: ਬੰਦਰ ਸੇਰੀ ਬੇਗਵਾਨ

en: 184745
pa: ਨੈਰੋਬੀ

en: 1857910
pa: ਕਿਓਤੋ

en: 1871859
pa: ਪਿਓਂਗਯਾਂਗ

en: 1886760
pa: ਸੂਜ਼ੂ

en: 202061
pa: ਕਿਗਾਲੀ

en: 2027667
pa: ਅੰਗਾਰਸਕ

en: 2027749
pa: ਅਮੁਰਸਕ

en: 2034937
pa: ਸ਼ੇਨਯਾਂਗ

en: 2036502
pa: ਜਿਲਿਨ

en: 2037013
pa: ਹਾਰਬਿਨ

en: 2037355
pa: ਫ਼ੁਸ਼ੁਨ

en: 2038180
pa: ਚਾਂਗਚੁਨ

en: 2038432
pa: ਬਾਓਟੂ

en: 2038632
pa: ਅਨਸ਼ਾਨ

en: 2073124
pa: ਡਾਰਵਿਨ

en: 2088122
pa: ਪੋਰਟ ਮੋਰੈਸਬੀ

en: 2147714
pa: ਸਿਡਨੀ

en: 2163355
pa: ਹੋਬਾਰਟ

en: 2172517
pa: ਕੈਨਬਰਾ

en: 2174003
pa: ਬ੍ਰਿਜ਼ਬਨ

en: 2179537
pa: ਵੈਲਿੰਗਟਨ

en: 2190324
pa: ਹੈਮਿਲਟਨ

en: 2198148
pa: ਸੂਵਾ

en: 2210247
pa: ਤਰਾਬਲਸ

en: 2220957
pa: ਯਾਊਂਦੇ

en: 2232593
pa: ਦੌਆਲਾ

en: 223817
pa: ਜਿਬੂਤੀ

en: 2240449
pa: ਲੁਆਂਦਾ

en: 2253354
pa: ਡਾਕਾਰ

en: 2274895
pa: ਮੋਨਰੋਵੀਆ

en: 2279755
pa: ਯਾਮੂਸੂਕਰੋ

en: 2293538
pa: ਅਬੀਜਾਨ

en: 2298890
pa: ਕੁਮਾਸੀ

en: 2306104
pa: ਅਕਰਾ

en: 2309527
pa: ਮਲਾਬੋ

en: 2314302
pa: ਕਿਨਸ਼ਾਸਾ

en: 2317765
pa: ਜ਼ਾਰੀਆ

en: 232422
pa: ਕੰਪਾਲਾ

en: 2332459
pa: ਲਾਗੋਸ

en: 2335204
pa: ਕਾਨੋ

en: 2335727
pa: ਕਾਦੂਨਾ

en: 2339354
pa: ਇਬਾਦਾਨ

en: 2347283
pa: ਬੇਨਿਨ ਸ਼ਹਿਰ

en: 2352778
pa: ਅਬੁਜਾ

en: 2357048
pa: ਵਾਗਾਦੁਗੂ

en: 2365267
pa: ਲੋਮੇ

en: 2374775
pa: ਬਿਸਾਊ

en: 2392087
pa: ਪੋਰਤੋ-ਨੋਵੋ

en: 2394819
pa: ਕੋਤੋਨੂ

en: 2399697
pa: ਲਿਬਰਵਿਲ

en: 2409306
pa: ਫ਼ਰੀਟਾਊਨ

en: 2410763
pa: ਸਾਓ ਤੋਮੇ

en: 241131
pa: ਵਿਕਟੋਰੀਆ

en: 2413876
pa: ਬੰਜੁਲ

en: 2440485
pa: ਨਿਆਮੀ

en: 2449067
pa: ਤਿੰਬਕਤੂ

en: 2464470
pa: ਤੂਨਿਸ

en: 2485926
pa: ਵਹਿਰਾਨ

en: 250441
pa: ਅਮਾਨ

en: 2507480
pa: ਅਲ-ਜਜ਼ਾਇਰ

en: 2509954
pa: ਵਾਲੈਂਸੀਆ

en: 2510409
pa: ਤੋਲੇਦੋ

en: 2510911
pa: ਇਸ਼ਬੀਲੀਆ

en: 2520611
pa: ਕਾਥੇਰੇਸ

en: 2538475
pa: ਰਬਾਤ

en: 2553604
pa: ਕਾਸਾਬਲਾਂਕਾ

en: 2562305
pa: ਵਲੈਟਾ

en: 2611396
pa: ਥੋਸ਼ਾਊਨ

en: 2637490
pa: ਸਾਊਥਾਲ

en: 2640729
pa: ਆਕਸਫ਼ੋਰਡ

en: 2643743
pa: ਲੰਡਨ

en: 2648579
pa: ਗਲਾਸਗੋ

en: 2653822
pa: ਕਾਰਡਿਫ਼

en: 2657896
pa: ਜ਼ਿਊਰਿਖ

en: 2661552
pa: ਬਰਨ

en: 2673730
pa: ਸਟਾਕਹੋਮ

en: 2759794
pa: ਅਮਸਤਰਦਮ

en: 276781
pa: ਬੇਰੂਤ

en: 281133
pa: ਗ਼ਜ਼ਾ ਸ਼ਹਿਰ

en: 281184
pa: ਜੇਰੂਸਲਮ

en: 2826082
pa: ਸਟਰਾਸਬਰਗ

en: 287286
pa: ਮਸਕਟ

en: 2879139
pa: ਲਾਈਪਸਿਸ਼

en: 2886242
pa: ਕਲਨ

en: 290030
pa: ਦੋਹਾ

en: 290340
pa: ਮਨਾਮਾ

en: 292672
pa: ਸ਼ਾਰਜਾ

en: 2928810
pa: ਐੱਸਨ

en: 292968
pa: ਅਬੂ ਧਾਬੀ

en: 2964574
pa: ਡਬਲਿਨ

en: 2972315
pa: ਟੁਲੂਜ਼

en: 2973783
pa: ਸਟਰਾਸਬਰਗ

en: 298299
pa: ਉਸ਼ਾਕ

en: 2988507
pa: ਪੈਰਿਸ

en: 2990440
pa: ਨੀਸ

en: 2996944
pa: ਲਿਓਂ

en: 2998324
pa: ਲੀਲ

en: 3028808
pa: ਕੈਨ

en: 3031582
pa: ਬੋਰਦੋ

en: 3042237
pa: ਡਗਲਸ

en: 3054643
pa: ਬੁਦਾਪੈਸਤ

en: 3060972
pa: ਬ੍ਰਾਤਿਸਲਾਵਾ

en: 307515
pa: ਕਿਰਸੇਹਰ

en: 309527
pa: ਕਾਰਮਾਨ

en: 3104324
pa: ਤਾਰਾਗੋਤਾ

en: 3109642
pa: ਸਾਂਤੀਆਗੋ ਦੇ ਕੋਮਪੋਸਤੇਲਾ

en: 3117735
pa: ਮਾਦਰੀਦ

en: 3124132
pa: ਕੁਐਂਕਾ

en: 3128760
pa: ਬਾਰਸੀਲੋਨਾ

en: 3143244
pa: ਓਸਲੋ

en: 314830
pa: ਗਜਿਆਂਤੇਪ

en: 315202
pa: ਏਸਕਿਸੇਹਰ

en: 315373
pa: ਏਰਜਿੰਕਾਨ

en: 315808
pa: ਏਲਾਜਿਗ

en: 317109
pa: ਦੇਨਿਜਲੀ

en: 3183875
pa: ਤਿਰਾਨਾ

en: 3186886
pa: ਜ਼ਾਗਰਬ

en: 3191281
pa: ਸਾਰਾਯੇਵੋ

en: 3193044
pa: ਪਾਡਗੋਰਿਤਸਾ

en: 3196359
pa: ਲਿਊਬਲਿਆਨਾ

en: 322830
pa: ਐਦਿਨ

en: 323786
pa: ਅੰਕਾਰਾ

en: 324496
pa: ਅਕਸਾਰਾਏ

en: 3348313
pa: ਹੁਆਂਬੋ

en: 335035
pa: ਹਾਰਰ

en: 3352136
pa: ਵੰਟਹੁਕ

en: 3369157
pa: ਕੇਪਟਾਊਨ

en: 3374333
pa: ਪ੍ਰਾਈਆ

en: 3378644
pa: ਜਾਰਜਟਾਊਨ

en: 3382160
pa: ਕੈਯਨ

en: 3383330
pa: ਪਾਰਾਮਾਰੀਬੋ

en: 3413829
pa: ਰੇਕਿਆਵਿਕ

en: 3421319
pa: ਨੂਕ

en: 343300
pa: ਅਸਮਾਰਾ

en: 3439389
pa: ਅਸੂੰਸੀਓਨ

en: 3441575
pa: ਮੋਂਤੇਵੀਦਿਓ

en: 3451190
pa: ਰਿਓ ਡੀ ਜਨੇਰੋ

en: 3464975
pa: ਕੁਰੀਤੀਬਾ

en: 3469058
pa: ਬ੍ਰਾਜ਼ੀਲੀਆ

en: 3470127
pa: ਬੈਲੋ ਓਰੀਜ਼ੋਂਤੀ

en: 3520994
pa: ਪੂਏਰਤੋ ਏਸਕੋਂਦੀਦੋ

en: 3521081
pa: ਪੁਐਬਲਾ

en: 3522507
pa: ਵਾਹਾਕਾ ਦੇ ਖ਼ੁਆਰਿਸ

en: 3553478
pa: ਹਵਾਨਾ

en: 3571824
pa: ਨਸਾਊ

en: 3573890
pa: ਪੋਰਟ ਆਫ਼ ਸਪੇਨ

en: 3575635
pa: ਰੋਜ਼ੋ

en: 3576812
pa: ਕਾਸਤਰੀਸ

en: 3577887
pa: ਕਿੰਗਸਟਾਊਨ

en: 358048
pa: ਦਮੀਆਤ

en: 3582672
pa: ਬੈਲਮੋਪਾਨ

en: 3583361
pa: ਸਾਨ ਸਾਲਵਾਦੋਰ

en: 3600949
pa: ਤੇਗੂਸੀਗਾਲਪਾ

en: 360502
pa: ਲਕਸਰ

en: 361058
pa: ਸਿਕੰਦਰੀਆ

en: 3617763
pa: ਮਾਨਾਗੁਆ

en: 3621849
pa: ਸਾਨ ਹੋਸੇ

en: 3625549
pa: ਬਾਲੈਂਸੀਆ

en: 3633009
pa: ਮਾਰਾਕਾਈਬੋ

en: 3646738
pa: ਕਾਰਾਕਾਸ

en: 365137
pa: ਅਮ ਦਰਮਾਨ

en: 3652462
pa: ਕੀਤੋ

en: 3657509
pa: ਗੁਆਇਆਕੀਲ

en: 3674962
pa: ਮੇਦੇਯੀਨ

en: 3688689
pa: ਬੋਗੋਤਾ

en: 3689147
pa: ਬਾਰਾਙਕੀਯਾ

en: 3718426
pa: ਪੋਰਤ-ਓ-ਪ੍ਰੈਂਸ

en: 3868626
pa: ਬਾਲਪਰਾਈਸੋ

en: 3899361
pa: ਆਰੀਕਾ

en: 3903987
pa: ਸੂਕਰੇ

en: 3911925
pa: ਲਾ ਪਾਸ

en: 3936456
pa: ਲੀਮਾ

en: 3981609
pa: ਤੀਖ਼ਵਾਨਾ

en: 3995465
pa: ਮੋਂਤੇਰੇਈ

en: 4005539
pa: ਗੁਆਦਾਲਾਹਾਰਾ

en: 4035413
pa: ਆਪੀਆ

en: 4160021
pa: ਜੈਕਸਨਵਿਲ

en: 418863
pa: ਇਸਫ਼ਹਾਨ

en: 425378
pa: ਬੁਜੁੰਬੁਰਾ

en: 4259418
pa: ਇੰਡੀਆਨਾਪੋਲਿਸ

en: 4347778
pa: ਬਾਲਟੀਮੋਰ

en: 4460243
pa: ਸ਼ਾਰਲਟ

en: 4509177
pa: ਕਲੰਬਸ

en: 453754
pa: ਵਾਲਮੀਰਾ

en: 4560349
pa: ਫ਼ਿਲਾਡੈਲਫ਼ੀਆ

en: 4568127
pa: ਸਾਨ ਹੁਆਨ

en: 459283
pa: ਜੀਕਾਬਪਿਲਸ

en: 4671654
pa: ਆਸਟਿਨ

en: 4684888
pa: ਡਾਲਸ

en: 4691930
pa: ਫ਼ੋਰਟ ਵਰਥ

en: 4699066
pa: ਹੂਸਟਨ

en: 4726206
pa: ਸਾਨ ਆਂਤੋਨੀਓ

en: 472757
pa: ਵੋਲਗਾਗਰਾਤ

en: 4887398
pa: ਸ਼ਿਕਾਗੋ

en: 4930956
pa: ਬੌਸਟਨ

en: 4990729
pa: ਡਿਟਰਾਇਟ

en: 4995197
pa: ਹੈਮਟ੍ਰੈਮਕ

en: 5197079
pa: ਲੈਂਕਿਸਟਰ

en: 5206379
pa: ਪਿਟਸਬਰਗ

en: 5308655
pa: ਫ਼ੀਨਿਕਸ

en: 53654
pa: ਮਕਦੀਸ਼ੂ

en: 5368361
pa: ਲਾਸ ਐਂਜਲਸ

en: 5389489
pa: ਸੈਕਰਾਮੈਂਟੋ

en: 5391811
pa: ਸਾਨ ਦੀਏਗੋ

en: 5391959
pa: ਸੈਨ ਫਰਾਂਸਿਸਕੋ

en: 5392171
pa: ਸਾਨ ਹੋਜ਼ੇ

en: 5419384
pa: ਡੈਨਵਰ

en: 5454711
pa: ਅਲਬੂਕਰਕੀ

en: 5506956
pa: ਲਾਸ ਵੇਗਸ

en: 5780993
pa: ਸਾਲਟ ਲੇਕ ਸਿਟੀ

en: 582182
pa: ਅਨਾਪਾ

en: 582750
pa: ਅਲੇਕਸਿਨ

en: 583041
pa: ਐਲੈਗਜ਼ੈਂਡ੍ਰੋਵਸਕ

en: 583350
pa: ਅਲੈਗਜ਼ੈਂਡਰੋਵ

en: 583983
pa: ਆਗ੍ਰੀਜ਼

en: 584441
pa: ਅਬਿੰਸਕ

en: 584471
pa: ਅਬਦੂਲੀਨੋ

en: 588409
pa: ਤਾਲਿਨ

en: 5907364
pa: ਬਰੈਂਪਟਨ

en: 5913414
pa: ਕੈਲੇਡਨ

en: 5913490
pa: ਕੈਲਗਰੀ

en: 5920288
pa: ਸ਼ਾਰਲਟਟਾਊਨ

en: 5946768
pa: ਐਡਮੰਟਨ

en: 5989045
pa: ਕੈਮਲੂਪਸ

en: 602150
pa: ਊਮਿਓ

en: 6075357
pa: ਮਿਸੀਸਾਗਾ

en: 6094817
pa: ਓਟਾਵਾ

en: 610529
pa: ਅਤੁਰੌ

en: 610611
pa: ਅਕਤੋਬੇ

en: 6119109
pa: ਰਿਜਾਇਨਾ

en: 6122085
pa: ਰਿਚਮੰਡ

en: 616629
pa: ਹਰਾਜਦਾਨ

en: 6167865
pa: ਟੋਰਾਂਟੋ

en: 616877
pa: ਅਸ਼ਤਾਰਕ

en: 6173331
pa: ਵੈਨਕੂਵਰ

en: 6174041
pa: ਵਿਕਟੋਰੀਆ

en: 6183235
pa: ਵਿਨੀਪੈਗ

en: 6325494
pa: ਕੇਬੈਕ ਸ਼ਹਿਰ

en: 658225
pa: ਹੈਲਸਿੰਕੀ

en: 727011
pa: ਸੋਫ਼ੀਆ

en: 7279746
pa: ਨੋਇਡਾ

en: 738648
pa: ਤਰਾਬਜ਼ੋਨ

en: 743166
pa: ਕਿਰਕਲਾਲੇਰੀ

en: 743952
pa: ਕਾਰਸ

en: 744562
pa: ਕਾਰਾਬੁਕ

en: 747712
pa: ਏਦਿਰਨੇ

en: 748879
pa: ਕੋਰੁਮ

en: 749780
pa: ਚਾਨਕਲੇ

en: 750938
pa: ਬੇਬੁਰਤ

en: 752015
pa: ਅਮਾਸਿਆ

en: 7626461
pa: ਯਾਰਨ ਜ਼ਿਲ੍ਹਾ

en: 785842
pa: ਸਕੋਪੀਏ

en: 786714
pa: ਪ੍ਰਿਸ਼ਤੀਨਾ

en: 802078
pa: ਅਲਾਗਿਰ

en: 88319
pa: ਬਨਗ਼ਾਜ਼ੀ

en: 890299
pa: ਹਰਾਰੇ

en: 909137
pa: ਲੁਸਾਕਾ

en: 921772
pa: ਮੋਰੋਨੀ

en: 922704
pa: ਲੂਬੁਮਬਾਸ਼ੀ

en: 927967
pa: ਲਿਲਾਂਗਵੇ

en: 932505
pa: ਮਸੇਰੂ

en: 933773
pa: ਗਾਬੋਰੋਨੀ

en: 934154
pa: ਪੋਰਟ ਲੂਈ

en: 934985
pa: ਅੰਬਾਬਾਨੇ

en: 94824
pa: ਕਰਬਲਾ

en: 964137
pa: ਪ੍ਰਿਟੋਰੀਆ

en: 98717
pa: ਰਮਾਦੀ

en: 99072
pa: ਮੋਸਲ

en: 99135
pa: ਕੂਫ਼ਾ

en: 993800
pa: ਜੋਹਾਨਿਸਬਰਗ

en: AD
pa: ਅੰਡੋਰਾ

en: AE
pa: ਸੰਯੁਕਤ ਅਰਬ ਅਮੀਰਾਤ

en: AF
pa: ਅਫ਼ਗਾਨਿਸਤਾਨ

en: AF.10
pa: ਹੇਲਮੰਦ ਸੂਬਾ

en: AF.30
pa: ਬਲਖ ਸੂਬਾ

en: AG
pa: ਐਂਟੀਗੁਆ ਅਤੇ ਬਾਰਬੁਡਾ

en: AI
pa: ਅੰਗੁਇਲਾ

en: AL
pa: ਅਲਬਾਨੀਆ

en: AM
pa: ਅਰਮੀਨੀਆ

en: AO
pa: ਅੰਗੋਲਾ

en: AQ
pa: ਅੰਟਾਰਕਟਿਕਾ

en: AR
pa: ਅਰਜਨਟੀਨਾ

en: AS
pa: ਅਮੈਰੀਕਨ ਸਮੋਆ

en: AT
pa: ਆਸਟਰੀਆ

en: AU
pa: ਆਸਟ੍ਰੇਲੀਆ

en: AU.01
pa: ਆਸਟ੍ਰੇਲੀਆਈ ਰਾਜਧਾਨੀ ਰਾਜਖੇਤਰ

en: AU.03
pa: ਉੱਤਰੀ ਰਾਜਖੇਤਰ

en: AW
pa: ਅਰੂਬਾ

en: AX
pa: ਅਲੈਂਡ ਟਾਪੂ

en: AZ
pa: ਅਜ਼ਰਬਾਈਜਾਨ

en: BA
pa: ਬੋਸਨੀਆ ਅਤੇ ਹਰਜ਼ੇਗੋਵੀਨਾ

en: BB
pa: ਬਾਰਬਾਡੋਸ

en: BD
pa: ਬੰਗਲਾਦੇਸ਼

en: BE
pa: ਬੈਲਜੀਅਮ

en: BF
pa: ਬੁਰਕੀਨਾ ਫ਼ਾਸੋ

en: BG
pa: ਬੁਲਗਾਰੀਆ

en: BH
pa: ਬਹਿਰੀਨ

en: BI
pa: ਬੁਰੁੰਡੀ

en: BJ
pa: ਬੇਨਿਨ

en: BL
pa: ਸੇਂਟ ਬਾਰਥੇਲੇਮੀ

en: BM
pa: ਬਰਮੂਡਾ

en: BN
pa: ਬਰੂਨੇਈ

en: BO
pa: ਬੋਲੀਵੀਆ

en: BQ
pa: ਕੈਰੇਬੀਆਈ ਨੀਦਰਲੈਂਡ

en: BQ.SE
pa: ਸਿੰਟ ਯੂਸਟੇਸ਼ਸ

en: BR
pa: ਬ੍ਰਾਜ਼ੀਲ

en: BS
pa: ਬਹਾਮਾਸ

en: BT
pa: ਭੂਟਾਨ

en: BV
pa: ਬੌਵੇਟ ਟਾਪੂ

en: BW
pa: ਬੋਤਸਵਾਨਾ

en: BY
pa: ਬੇਲਾਰੂਸ

en: BZ
pa: ਬੇਲੀਜ਼

en: CA
pa: ਕੈਨੇਡਾ

en: CA.01
pa: ਐਲਬਰਟਾ

en: CA.02
pa: ਬ੍ਰਿਟਿਸ਼ ਕੋਲੰਬੀਆ

en: CA.03
pa: ਮਾਨੀਟੋਬਾ

en: CA.04
pa: ਨਿਊ ਬਰੰਸਵਿਕ

en: CA.07
pa: ਨੋਵਾ ਸਕੋਸ਼ਾ

en: CA.08
pa: ਓਂਟਾਰੀਓ

en: CA.09
pa: ਪ੍ਰਿੰਸ ਐਡਵਰਡ ਟਾਪੂ

en: CA.11
pa: ਸਸਕਾਚਵਾਨ

en: CA.12
pa: ਯੂਕੋਨ

en: CA.14
pa: ਨੂਨਾਵੁਤ

en: CC
pa: ਕੋਕੋਸ (ਕੀਲਿੰਗ) ਟਾਪੂ

en: CD
pa: ਕਾਂਗੋ (ਡੀਆਰਸੀ)

en: CF
pa: ਕੇਂਦਰੀ ਅਫ਼ਰੀਕੀ ਗਣਰਾਜ

en: CG
pa: ਕਾਂਗੋ ਗਣਰਾਜ

en: CH
pa: ਸਵਿਟਜ਼ਰਲੈਂਡ

en: CI
pa: ਆਇਵਰੀ ਕੋਸਟ

en: CK
pa: ਕੁੱਕ ਟਾਪੂ

en: CL
pa: ਚਿਲੀ

en: CM
pa: ਕੈਮਰੂਨ

en: CN
pa: ਚੀਨ

en: CN.26
pa: ਸ਼ੈਨਸ਼ੀ

en: CO
pa: ਕੋਲੰਬੀਆ

en: CR
pa: ਕੋਸਟਾ ਰੀਕਾ

en: CU
pa: ਕਿਊਬਾ

en: CV
pa: ਕੇਪ ਵਰਡੇ

en: CW
pa: ਕੁਰਾਕਾਓ

en: CX
pa: ਕ੍ਰਿਸਮਿਸ ਟਾਪੂ

en: CY
pa: ਸਾਇਪ੍ਰਸ

en: CZ
pa: ਚੈਕੀਆ

en: DE
pa: ਜਰਮਨੀ

en: DE.03
pa: ਬਰੇਮਨ

en: DE.09
pa: ਜ਼ਾਰਲਾਂਡ

en: DE.11
pa: ਬ੍ਰਾਂਡਨਬੁਰਕ

en: DJ
pa: ਜ਼ੀਬੂਤੀ

en: DK
pa: ਡੈਨਮਾਰਕ

en: DM
pa: ਡੋਮੀਨਿਕਾ

en: DO
pa: ਡੋਮੀਨਿਕਾਈ ਗਣਰਾਜ

en: DZ
pa: ਅਲਜੀਰੀਆ

en: EC
pa: ਇਕਵੇਡੋਰ

en: EE
pa: ਇਸਟੋਨੀਆ

en: EG
pa: ਮਿਸਰ

en: EH
pa: ਪੱਛਮੀ ਸਹਾਰਾ

en: ER
pa: ਇਰੀਟ੍ਰਿਆ

en: ES
pa: ਸਪੇਨ

en: ET
pa: ਇਥੋਪੀਆ

en: FI
pa: ਫਿਨਲੈਂਡ

en: FJ
pa: ਫ਼ਿਜੀ

en: FK
pa: ਫ਼ਾਕਲੈਂਡ ਟਾਪੂ

en: FM
pa: ਮਾਇਕ੍ਰੋਨੇਸ਼ੀਆ

en: FO
pa: ਫੈਰੋ ਟਾਪੂ

en: FR
pa: ਫ਼ਰਾਂਸ

en: FR.52
pa: ਪੇ ਡ ਲਾ ਲੁਆਰ

en: GA
pa: ਗਬੋਨ

en: GB
pa: ਯੂ.ਕੇ.

en: GB.ENG
pa: ਇੰਗਲੈਂਡ

en: GD
pa: ਗ੍ਰੇਨਾਡਾ

en: GE
pa: ਜਾਰਜੀਆ

en: GE.02
pa: ਅਬਖ਼ਾਜ਼ੀਆ

en: GF
pa: ਫਰੈਂਚ ਗੁਇਆਨਾ

en: GG
pa: ਗਰਨਜੀ

en: GH
pa: ਘਾਨਾ

en: GI
pa: ਜਿਬਰਾਲਟਰ

en: GL
pa: ਗ੍ਰੀਨਲੈਂਡ

en: GM
pa: ਗੈਂਬੀਆ

en: GN
pa: ਗਿਨੀ

en: GP
pa: ਗੁਆਡੇਲੋਪ

en: GQ
pa: ਭੂ-ਖੰਡੀ ਗਿਨੀ

en: GR
pa: ਗ੍ਰੀਸ

en: GS
pa: ਦੱਖਣੀ ਜਾਰਜੀਆ ਅਤੇ ਦੱਖਣੀ ਸੈਂਡਵਿਚ ਟਾਪੂ

en: GT
pa: ਗੁਆਟੇਮਾਲਾ

en: GU
pa: ਗੁਆਮ

en: GW
pa: ਗਿਨੀ-ਬਿਸਾਉ

en: GY
pa: ਗੁਯਾਨਾ

en: HK
pa: ਹਾਂਗ ਕਾਂਗ

en: HK.NTM
pa: ਤੁੰਮੂਨ

en: HM
pa: ਹਰਡ ਤੇ ਮੈਕਡੋਨਾਲਡ ਟਾਪੂ

en: HN
pa: ਹੋਂਡੁਰਸ

en: HR
pa: ਕਰੋਏਸ਼ੀਆ

en: HT
pa: ਹੈਤੀ

en: HU
pa: ਹੰਗਰੀ

en: ID
pa: ਇੰਡੋਨੇਸ਼ੀਆ

en: IE
pa: ਆਇਰਲੈਂਡ

en: IL
pa: ਇਜ਼ਰਾਈਲ

en: IM
pa: ਆਇਲ ਆਫ ਮੈਨ

en: IN
pa: ਭਾਰਤ

en: IN.01
pa: ਅੰਡੇਮਾਨ ਅਤੇ ਨਿਕੋਬਾਰ ਟਾਪੂ

en: IN.02
pa: ਆਂਧਰਾ ਪ੍ਰਦੇਸ਼

en: IN.03
pa: ਅਸਾਮ

en: IN.05
pa: ਚੰਡੀਗੜ੍ਹ

en: IN.07
pa: ਦਿੱਲੀ

en: IN.09
pa: ਗੁਜਰਾਤ

en: IN.10
pa: ਹਰਿਆਣਾ

en: IN.11
pa: ਹਿਮਾਚਲ ਪ੍ਰਦੇਸ਼

en: IN.13
pa: ਕੇਰਲਾ

en: IN.16
pa: ਮਹਾਂਰਾਸ਼ਟਰ

en: IN.17
pa: ਮਣੀਪੁਰ

en: IN.18
pa: ਮੇਘਾਲਿਆ

en: IN.19
pa: ਕਰਨਾਟਕ

en: IN.20
pa: ਨਾਗਾਲੈਂਡ

en: IN.22
pa: ਪਾਂਡੀਚਰੀ

en: IN.23
pa: ਪੰਜਾਬ

en: IN.24
pa: ਰਾਜਸਥਾਨ

en: IN.25
pa: ਤਮਿਲ਼ ਨਾਡੂ

en: IN.26
pa: ਤ੍ਰਿਪੁਰਾ

en: IN.28
pa: ਪੱਛਮੀ ਬੰਗਾਲ

en: IN.29
pa: ਸਿੱਕਮ

en: IN.30
pa: ਅਰੁਨਾਚਲ ਪ੍ਰਦੇਸ਼

en: IN.31
pa: ਮਿਜ਼ੋਰਮ

en: IN.33
pa: ਗੋਅਾ

en: IN.34
pa: ਬਿਹਾਰ

en: IN.35
pa: ਮੱਧ ਪ੍ਰਦੇਸ਼

en: IN.36
pa: ਉੱਤਰ ਪ੍ਰਦੇਸ਼

en: IN.37
pa: ਛੱਤੀਸਗੜ੍ਹ

en: IN.38
pa: ਝਾਰਖੰਡ

en: IN.40
pa: ਤੇਲੰਗਾਣਾ

en: IO
pa: ਬਰਤਾਨਵੀ ਹਿੰਦ ਮਹਾਂਸਾਗਰ ਖਿੱਤਾ

en: IQ
pa: ਇਰਾਕ

en: IR
pa: ਈਰਾਨ

en: IR.22
pa: ਬੁਸ਼ਹਿਰ ਸੂਬਾ

en: IS
pa: ਆਈਸਲੈਂਡ

en: IT
pa: ਇਟਲੀ

en: IT.01
pa: ਆਬਰੂਤਸੋ

en: IT.02
pa: ਬਾਜ਼ਿਲੀਕਾਤਾ

en: IT.03
pa: ਕਾਲਾਬਰੀਆ

en: IT.04
pa: ਕਾਂਪਾਨੀਆ

en: IT.07
pa: ਲਾਤਸੀਓ

en: IT.08
pa: ਲਿਗੂਰੀਆ

en: IT.10
pa: ਮਾਰਕੇ

en: IT.12
pa: ਪੀਏਮੋਂਤੇ

en: IT.13
pa: ਪੂਲੀਆ

en: IT.15
pa: ਸਿਚੀਲੀਆ

en: IT.16
pa: ਤੋਸਕਾਨਾ

en: IT.18
pa: ਅੰਬਰੀਆ

en: IT.20
pa: ਵੈਨੇਤੋ

en: JE
pa: ਜਰਸੀ

en: JM
pa: ਜਮਾਇਕਾ

en: JO
pa: ਜਾਰਡਨ

en: JP
pa: ਜਪਾਨ

en: KE
pa: ਕੀਨੀਆ

en: KG
pa: ਕਿਰਗਿਜ਼ਸਤਾਨ

en: KH
pa: ਕੰਬੋਡੀਆ

en: KI
pa: ਕਿਰਬਾਤੀ

en: KM
pa: ਕੋਮੋਰੋਸ

en: KN
pa: ਸੇਂਟ ਕਿਟਸ ਐਂਡ ਨੇਵਿਸ

en: KP
pa: ਉੱਤਰ ਕੋਰੀਆ

en: KR
pa: ਦੱਖਣ ਕੋਰੀਆ

en: KW
pa: ਕੁਵੈਤ

en: KY
pa: ਕੇਮੈਨ ਟਾਪੂ

en: KZ
pa: ਕਜ਼ਾਖਸਤਾਨ

en: LA
pa: ਲਾਓਸ

en: LB
pa: ਲੈਬਨਾਨ

en: LC
pa: ਸੇਂਟ ਲੂਸੀਆ

en: LI
pa: ਲਿਚੇਂਸਟਾਇਨ

en: LK
pa: ਸ੍ਰੀ ਲੰਕਾ

en: LR
pa: ਲਾਈਬੀਰੀਆ

en: LS
pa: ਲੇਸੋਥੋ

en: LT
pa: ਲਿਥੁਆਨੀਆ

en: LU
pa: ਲਕਜ਼ਮਬਰਗ

en: LV
pa: ਲਾਤਵੀਆ

en: LV.16
pa: ਲਿਪਾਯਾ

en: LY
pa: ਲੀਬੀਆ

en: MA
pa: ਮੋਰੱਕੋ

en: MC
pa: ਮੋਨਾਕੋ

en: MD
pa: ਮੋਲਡੋਵਾ

en: ME
pa: ਮੋਂਟੇਨੇਗਰੋ

en: MF
pa: ਸੇਂਟ ਮਾਰਟਿਨ

en: MG
pa: ਮੈਡਾਗਾਸਕਰ

en: MH
pa: ਮਾਰਸ਼ਲ ਟਾਪੂ

en: MK
pa: ਉੱਤਰੀ ਮੈਕਡੋਨੀਆ

en: ML
pa: ਮਾਲੀ

en: MM
pa: ਮਿਆਂਮਾਰ (ਬਰਮਾ)

en: MN
pa: ਮੰਗੋਲੀਆ

en: MO
pa: ਮਕਾਉ

en: MP
pa: ਉੱਤਰੀ ਮਾਰੀਆਨਾ ਟਾਪੂ

en: MQ
pa: ਮਾਰਟੀਨਿਕ

en: MR
pa: ਮੋਰਿਟਾਨੀਆ

en: MS
pa: ਮੋਂਟਸੇਰਾਤ

en: MT
pa: ਮਾਲਟਾ

en: MU
pa: ਮੌਰੀਸ਼ਸ

en: MV
pa: ਮਾਲਦੀਵ

en: MW
pa: ਮਲਾਵੀ

en: MX
pa: ਮੈਕਸੀਕੋ

en: MY
pa: ਮਲੇਸ਼ੀਆ

en: MZ
pa: ਮੋਜ਼ਾਮਬੀਕ

en: NA
pa: ਨਾਮੀਬੀਆ

en: NA.36
pa: ਓਮੁਸਾਟੀ

en: NC
pa: ਨਿਊ ਕੈਲੇਡੋਨੀਆ

en: NE
pa: ਨਾਈਜਰ

en: NF
pa: ਨੋਰਫੌਕ ਟਾਪੂ

en: NG
pa: ਨਾਈਜੀਰੀਆ

en: NI
pa: ਨਿਕਾਰਾਗੁਆ

en: NL
pa: ਨੀਦਰਲੈਂਡ

en: NO
pa: ਨਾਰਵੇ

en: NP
pa: ਨੇਪਾਲ

en: NR
pa: ਨਾਉਰੂ

en: NU
pa: ਨਿਯੂ

en: NZ
pa: ਨਿਊਜ਼ੀਲੈਂਡ

en: OM
pa: ਓਮਾਨ

en: PA
pa: ਪਨਾਮਾ

en: PE
pa: ਪੇਰੂ

en: PF
pa: ਫਰੈਂਚ ਪੋਲੀਨੇਸ਼ੀਆ

en: PG
pa: ਪਾਪੂਆ ਨਿਊ ਗਿਨੀ

en: PH
pa: ਫਿਲੀਪੀਨਜ

en: PK
pa: ਪਾਕਿਸਤਾਨ

en: PK.05
pa: ਸਿੰਧ

en: PK.06
pa: ਅਜ਼ਾਦ ਕਸ਼ਮੀਰ

en: PL
pa: ਪੋਲੈਂਡ

en: PM
pa: ਸੇਂਟ ਪੀਅਰੇ ਐਂਡ ਮਿਕੇਲਨ

en: PN
pa: ਪਿਟਕੇਰਨ ਟਾਪੂ

en: PR
pa: ਪਿਊਰਟੋ ਰਿਕੋ

en: PS
pa: ਫਿਲੀਸਤੀਨ

en: PS.GZ
pa: ਗਾਜ਼ਾ ਪੱਟੀ

en: PT
pa: ਪੁਰਤਗਾਲ

en: PW
pa: ਪਲਾਉ

en: PY
pa: ਪੈਰਾਗਵੇ

en: QA
pa: ਕਤਰ

en: RE
pa: ਰਿਯੂਨੀਅਨ

en: RO
pa: ਰੋਮਾਨੀਆ

en: RS
pa: ਸਰਬੀਆ

en: RU
pa: ਰੂਸ

en: RU.17
pa: ਦਾਗਿਸਤਾਨ

en: RW
pa: ਰਵਾਂਡਾ

en: SA
pa: ਸਾਊਦੀ ਅਰਬ

en: SB
pa: ਸੋਲੋਮਨ ਟਾਪੂ

en: SC
pa: ਸੇਸ਼ਲਸ

en: SD
pa: ਸੂਡਾਨ

en: SE
pa: ਸਵੀਡਨ

en: SG
pa: ਸਿੰਗਾਪੁਰ

en: SH
pa: ਸੇਂਟ ਹੇਲੇਨਾ

en: SI
pa: ਸਲੋਵੇਨੀਆ

en: SJ
pa: ਸਵਾਲਬਰਡ ਅਤੇ ਜਾਨ ਮਾਯੇਨ

en: SK
pa: ਸਲੋਵਾਕੀਆ

en: SL
pa: ਸਿਏਰਾ ਲਿਓਨ

en: SM
pa: ਸੈਨ ਮਰੀਨੋ

en: SN
pa: ਸੇਨੇਗਲ

en: SO
pa: ਸੋਮਾਲੀਆ

en: SR
pa: ਸੂਰੀਨਾਮ

en: SS
pa: ਦੱਖਣ ਸੁਡਾਨ

en: ST
pa: ਸਾਓ ਟੋਮ ਅਤੇ ਪ੍ਰਿੰਸੀਪੇ

en: SV
pa: ਅਲ ਸਲਵਾਡੋਰ

en: SX
pa: ਸਿੰਟ ਮਾਰਟੀਨ

en: SY
pa: ਸੀਰੀਆ

en: SZ
pa: ਇਸਵਾਤੀਨੀ

en: TC
pa: ਟੁਰਕਸ ਅਤੇ ਕੈਕੋਸ ਟਾਪੂ

en: TD
pa: ਚਾਡ

en: TF
pa: ਫਰੈਂਚ ਦੱਖਣੀ ਪ੍ਰਦੇਸ਼

en: TG
pa: ਟੋਗੋ

en: TH
pa: ਥਾਈਲੈਂਡ

en: TJ
pa: ਤਾਜਿਕਿਸਤਾਨ

en: TK
pa: ਟੋਕੇਲਾਉ

en: TL
pa: ਪੂਰਬ ਤਿਮੋਰ

en: TM
pa: ਤੁਰਕਮੇਨਿਸਤਾਨ

en: TN
pa: ਟਿਊਨੀਸ਼ੀਆ

en: TO
pa: ਟੌਂਗਾ

en: TR
pa: ਤੁਰਕੀ

en: TR.05
pa: ਅਮਾਸਿਆ ਸੂਬਾ

en: TR.07
pa: ਅੰਤਾਲਿਆ ਸੂਬਾ

en: TR.08
pa: ਆਰਤਵਿਨ ਸੂਬਾ

en: TR.10
pa: ਬਾਲਿਕੇਸਿਰ

en: TR.25
pa: ਏਰਜੁਰਮ

en: TR.31
pa: ਹਤਾਏ

en: TR.33
pa: ਇਸਪਾਰਤਾ ਸੂਬਾ

en: TR.37
pa: ਕਾਸਤਾਮੋਨੋ ਸੂਬਾ

en: TR.38
pa: ਕਾਇਸੇਰੀ

en: TR.48
pa: ਮੁਗਲਾ ਸੂਬਾ

en: TR.49
pa: ਮੁਸ ਪ੍ਰਾਂਤ

en: TR.52
pa: ਓਰਦੂ

en: TR.55
pa: ਸਾਮਸੂਨ ਸੂਬਾ

en: TR.65
pa: ਵਾਨ

en: TR.76
pa: ਬਾਤਮਾਨ ਸੂਬਾ

en: TR.81
pa: ਅਦਾਨਾ ਸੂਬਾ

en: TR.86
pa: ਅਰਦਹਾਨ ਸੂਬਾ

en: TR.87
pa: ਬਾਰਤੀਨ ਸੂਬਾ

en: TR.88
pa: ਇਗਦੀਰ ਸੂਬਾ

en: TR.91
pa: ਓਸਮਾਨੀਏ

en: TT
pa: ਟ੍ਰਿਨੀਡਾਡ ਅਤੇ ਟੋਬਾਗੋ

en: TV
pa: ਟੁਵਾਲੂ

en: TW
pa: ਤਾਇਵਾਨ

en: TW.02
pa: ਕਾਓਸੀਅੰਗ

en: TW.03
pa: ਤਾਈਪਈ

en: TZ
pa: ਤਨਜ਼ਾਨੀਆ

en: UA
pa: ਯੂਕਰੇਨ

en: UG
pa: ਯੂਗਾਂਡਾ

en: UM
pa: ਯੂ.ਐੱਸ. ਦੂਰ-ਦੁਰਾਡੇ ਟਾਪੂ

en: US
pa: ਯੂ.ਐੱਸ.

en: US.AK
pa: ਅਲਾਸਕਾ

en: US.AR
pa: ਆਰਕੰਸਾ

en: US.AZ
pa: ਐਰੀਜ਼ੋਨਾ

en: US.CA
pa: ਕੈਲੀਫ਼ੋਰਨੀਆ

en: US.CO
pa: ਕੋਲੋਰਾਡੋ

en: US.CT
pa: ਕਨੈਟੀਕਟ

en: US.DE
pa: ਡੇਲਾਵੇਅਰ

en: US.FL
pa: ਫ਼ਲੌਰਿਡਾ

en: US.HI
pa: ਹਵਾਈ

en: US.IA
pa: ਆਇਓਵਾ

en: US.ID
pa: ਆਇਡਾਹੋ

en: US.IL
pa: ਇਲੀਨਾਏ

en: US.IN
pa: ਇੰਡੀਆਨਾ

en: US.KS
pa: ਕਾਂਸਸ

en: US.KY
pa: ਕਿੰਟਕੀ

en: US.LA
pa: ਲੂਈਜ਼ੀਆਨਾ

en: US.MA
pa: ਮੈਸਾਚੂਸਟਸ

en: US.MD
pa: ਮੈਰੀਲੈਂਡ

en: US.ME
pa: ਮੇਨ

en: US.MI
pa: ਮਿਸ਼ੀਗਨ

en: US.MN
pa: ਮਿਨੇਸੋਟਾ

en: US.MO
pa: ਮਿਜ਼ੂਰੀ

en: US.MS
pa: ਮਿਸੀਸਿੱਪੀ

en: US.MT
pa: ਮੋਂਟਾਨਾ

en: US.NC
pa: ਉੱਤਰੀ ਕੈਰੋਲੀਨਾ

en: US.ND
pa: ਉੱਤਰੀ ਡਕੋਟਾ

en: US.NE
pa: ਨਬਰਾਸਕਾ

en: US.NH
pa: ਨਿਊ ਹੈਂਪਸ਼ਰ

en: US.NJ
pa: ਨਿਊ ਜਰਸੀ

en: US.NV
pa: ਨਵਾਡਾ

en: US.NY
pa: ਨਿਊ ਯਾਰਕ

en: US.OH
pa: ਓਹਾਇਓ

en: US.OK
pa: ਓਕਲਾਹੋਮਾ

en: US.OR
pa: ਔਰੇਗਨ

en: US.PA
pa: ਪੈੱਨਸਿਲਵੇਨੀਆ

en: US.RI
pa: ਰੋਡ ਟਾਪੂ

en: US.SC
pa: ਦੱਖਣੀ ਕੈਰੋਲੀਨਾ

en: US.SD
pa: ਦੱਖਣੀ ਡਕੋਟਾ

en: US.TN
pa: ਟੈਨੇਸੀ

en: US.TX
pa: ਟੈਕਸਸ

en: US.UT
pa: ਯੂਟਾ

en: US.VA
pa: ਵਰਜਿਨੀਆ

en: US.VT
pa: ਵਰਮਾਂਟ

en: US.WA
pa: ਵਾਸ਼ਿੰਗਟਨ

en: US.WI
pa: ਵਿਸਕਾਂਸਨ

en: US.WV
pa: ਪੱਛਮੀ ਵਰਜਿਨੀਆ

en: US.WY
pa: ਵਾਇਓਮਿੰਗ

en: UY
pa: ਉਰੂਗਵੇ

en: UZ
pa: ਉਜ਼ਬੇਕਿਸਤਾਨ

en: VA
pa: ਵੈਟੀਕਨ ਸਿਟੀ

en: VC
pa: ਸੇਂਟ ਵਿਨਸੈਂਟ ਐਂਡ ਗ੍ਰੇਨਾਡੀਨਸ

en: VE
pa: ਵੇਨੇਜ਼ੂਏਲਾ

en: VG
pa: ਬ੍ਰਿਟਿਸ਼ ਵਰਜਿਨ ਟਾਪੂ

en: VI
pa: ਯੂ ਐੱਸ ਵਰਜਿਨ ਟਾਪੂ

en: VN
pa: ਵੀਅਤਨਾਮ

en: VN.20
pa: ਹੋ ਚੀ ਮਿਨ ਸ਼ਹਿਰ

en: VU
pa: ਵਾਨੂਆਟੂ

en: WF
pa: ਵਾਲਿਸ ਅਤੇ ਫੂਟੂਨਾ

en: WS
pa: ਸਾਮੋਆ

en: XK
pa: ਕੋਸੋਵੋ

en: YE
pa: ਯਮਨ

en: YT
pa: ਮਾਯੋਟੀ

en: ZA
pa: ਦੱਖਣੀ ਅਫਰੀਕਾ

en: ZM
pa: ਜ਼ਾਮਬੀਆ

en: ZW
pa: ਜ਼ਿੰਬਾਬਵੇ
