Xfce Panel Plugins - en to es translation catalogue (285 entries)

en: 	Astronomical data:
    	Last:	%s
    	Next:	%s
    	Current failed attempts: %d
es: 	Datos astronómicos:
    	Últimos:	%s
    	Próximos:	%s
    	Intentos fallidos: %d

en: 	Data not available, will use sane default values for night and day.
es: 	Los datos no están disponibles, se usarán los valores predeterminados para la noche y el día.

en: 	Direction: %s (%s%s)
es: 	Dirección: %s (%s%s)

en: 	Encyclopedic information partly taken from
es: 	Información enciclopédica parcialmente obtenida de

en: 	Met.no Locationforecast API states that this version
    	of the webservice is deprecated, and the plugin needs to be
    	adapted to use a newer version, or it will stop working within
    	a few months.
    	Please file a bug on https://gitlab.xfce.org/panel-plugins/xfce4-weather-plugin/
    	if no one else has done so yet.
es: 	La API Locationforecast de met.no indica que esta versión del
    	servicio web está en desuso y se debe adaptar el complemento
    	para usar una versión más reciente o dejará de funcionar en
    	unos meses.
    	Informe del error en https://gitlab.xfce.org/panel-plugins/xfce4-weather-plugin/
    	si nadie más lo ha hecho todavía.

en: 	Moon phase:	%s
es: 	Fase lunar:			%s

en: 	Moon phase:	Unknown
es: 	Fase lunar:			Desconocida

en: 	Moonrise:	%s
es: 	Salida de la luna:	%s

en: 	Moonrise:	The moon never rises today.
es: 	Salida de la luna:	Hoy no sale la luna.

en: 	Moonset:	%s
es: 	Puesta de la luna:	%s

en: 	Moonset:	The moon never sets today.
es: 	Puesta de la luna:	Hoy no se pone la luna.

en: 	Speed: %s %s (%s on the Beaufort scale)
es: 	Velocidad: %s %s (%s en escala de Beaufort)

en: 	Sunrise:		%s
es: 	Amanecer:	%s

en: 	Sunrise:		The sun never rises today.
es: 	Amanecer:	Hoy no sale el sol.

en: 	Sunset:		%s
es: 	Ocaso:		%s

en: 	Sunset:		The sun never sets today.
es: 	Ocaso:		Hoy no se pone el sol.

en: 	Temperatures, wind, atmosphere and cloud data calculated
    	for:		%s
es: 	Datos de temperatura, viento, atmósfera y nubosidad calculados
    	para:		%s

en: 	Weather data:
    	Last:	%s
    	Next:	%s
    	Current failed attempts: %d
es: 	Datos meteorológicos:
    	Últimos:	%s
    	Próximos:	%s
    	Intentos fallidos: %d

en: 
    	Elevation and timezone data provided by
es: 
    	Datos de elevación y husos horarios proporcionados por

en: 
    	Met.no sunrise API states that this version of the webservice
    	is deprecated, and the plugin needs to be adapted to use
    	a newer version, or it will stop working within a few months.
    	Please file a bug on https://gitlab.xfce.org/panel-plugins/xfce4-weather-plugin/
    	if no one else has done so yet.
es: 
    	La API Sunrise de met.no indica que esta versión del servicio web
    	está en desuso y el complemento se debe adaptar para usar
    	una versión más reciente o dejará de funcionar en unos meses.
    	Informe del error en https://gitlab.xfce.org/panel-plugins/xfce4-weather-plugin/
    	si nadie más lo ha hecho todavía.

en: 
    	Precipitation and the weather symbol have been calculated
    	using the following time interval:
    	Start:	%s
    	End:	%s
es: 
    	Las precipitaciones y el símbolo meteorológico se han calculado
    	usando el intervalo siguiente:
    	Inicio:		%s
    	Fin:		%s

en: 
    	Weather and astronomical data from
es: 
    	Datos meteorológicos y astronómicos proporcionados por

en: 
    Astronomical Data
es: 
    Datos astronómicos

en: 
    Atmosphere
es: 
    Atmósfera

en: 
    Clouds
es: 
    Nubes

en: 
    Credits
es: 
    Créditos

en: 
    Downloads
es: 
    Descargas

en: 
    Precipitation
es: 
    Precipitaciones

en: 
    Temperatures
es: 
    Temperaturas

en: 
    Times Used for Calculations
es: 
    Horas usadas para los cálculos

en: 
    Wind
es: 
    Viento

en: 1 millimeter is one thousandth of a meter - the fundamental unit of length in the International System of Units -, or approximately 0.04 inches.
es: 1 milímetro es la milésima parte de un metro, la unidad fundamental de longitud en el Sistema Internacional, o aproximadamente 0,04 pulgadas.

en: <b><span size="large">%s</span></b> <span size="medium">(%s)</span>
    <b><span size="large">%s</span></b>
    
    <b>Temperature:</b> %s
    <b>Wind:</b> %s from %s
    <b>Pressure:</b> %s
    <b>Humidity:</b> %s
es: <b><span size="large">%s</span></b> <span size="medium">(%s)</span>
    <b><span size="large">%s</span></b>
    
    <b>Temperatura:</b> %s
    <b>Viento:</b> %s desde el %s
    <b>Presión:</b> %s
    <b>Humedad:</b> %s

en: <b><span size="large">%s</span></b> <span size="medium">(%s)</span>
    <b><span size="large">%s</span></b>
    <span size="smaller">from %s to %s, with %s of precipitation</span>
    
    <b>Temperature:</b> %s		<span size="smaller">(values at %s)</span>
    <b>Wind:</b> %s (%son the Beaufort scale) from %s(%s)
    <b>Pressure:</b> %s    <b>Humidity:</b> %s
    <b>Fog:</b> %s    <b>Cloudiness:</b> %s
    
    <span size="smaller">%s</span>
es: <b><span size="large">%s</span></b> <span size="medium">(%s)</span>
    <b><span size="large">%s</span></b>
    <span size="smaller">de %s hasta %s, con precipitaciones de %s </span>
    
    <b>Temperatura:</b> %s		<span size="smaller">(Valores a las %s)</span>
    <b>Viento:</b> %s (%sen escala Beaufort) desde el %s(%s)
    <b>Presión:</b> %s	<b>Humedad:</b> %s
    <b>Niebla:</b> %s		<b>Nubosidad:</b> %s
    
    <span size="smaller">%s</span>

en: <b>Atmosphere</b>
es: <b>Atmósfera</b>

en: <b>Clouds</b>
es: <b>Nubes</b>

en: <b>Directory:</b> %s
    
    <b>Author:</b> %s
    
    <b>Description:</b> %s
    
    <b>License:</b> %s
es: <b>Carpeta:</b> %s
    
    <b>Autor:</b> %s
    
    <b>Descripción:</b> %s
    
    <b>Licencia:</b> %s

en: <b>Precipitation</b>
es: <b>Precipitaciones</b>

en: <b>Show scrollbox</b>
es: <b>Mostrar el cuadro de desplazamiento</b>

en: <b>Temperatures</b>
es: <b>Temperaturas</b>

en: <b>Times used for calculations</b>
es: <b>Horas usadas para los cálculos</b>

en: <tt><small>Amount:        %s%s%s</small></tt>
es: <tt><small>Cantidad:      %s%s%s</small></tt>

en: <tt><small>Apparent temperature: %s%s%s</small></tt>
es: <tt><small>Temperatura aparente: %s%s%s</small></tt>

en: <tt><small>Barometric pressure:  %s%s%s</small></tt>
es: <tt><small>Presión atmosférica:  %s%s%s</small></tt>

en: <tt><small>Cloudiness:    %5s%s%s</small></tt>
es: <tt><small>Nubosidad:    %5s%s%s</small></tt>

en: <tt><small>Data calculated for:  %s</small></tt>
es: <tt><small>Datos calculados para: %s</small></tt>

en: <tt><small>Dew point:            %s%s%s</small></tt>
es: <tt><small>Punto de rocío:       %s%s%s</small></tt>

en: <tt><small>Fog:           %5s%s%s</small></tt>
es: <tt><small>Niebla:       %5s%s%s</small></tt>

en: <tt><small>High clouds:   %5s%s%s</small></tt>
es: <tt><small>Nubes altas:  %5s%s%s</small></tt>

en: <tt><small>Interval end:         %s</small></tt>
es: <tt><small>Final del intervalo:   %s</small></tt>

en: <tt><small>Interval start:       %s</small></tt>
es: <tt><small>Inicio del intervalo:  %s</small></tt>

en: <tt><small>Low clouds:    %5s%s%s</small></tt>
es: <tt><small>Nubes bajas:  %5s%s%s</small></tt>

en: <tt><small>Middle clouds: %5s%s%s</small></tt>
es: <tt><small>Nubes medias: %5s%s%s</small></tt>

en: <tt><small>Moon phase: %s</small></tt>
es: <tt><small>Fase lunar: %s</small></tt>

en: <tt><small>Moon phase: Unknown</small></tt>
es: <tt><small>Fase lunar: Desconocida</small></tt>

en: <tt><small>Moonrise: %s</small></tt>
es: <tt><small>Salida de la luna: %s</small></tt>

en: <tt><small>Moonrise: The moon never rises this day.</small></tt>
es: <tt><small>Salida de la luna: Este día no sale la luna.</small></tt>

en: <tt><small>Moonset:  %s</small></tt>
es: <tt><small>Ocaso de la luna: %s</small></tt>

en: <tt><small>Moonset: The moon never sets this day.</small></tt>
es: <tt><small>Ocaso de la luna: Este día no se pone la luna.</small></tt>

en: <tt><small>Relative humidity:    %s%s%s</small></tt>
es: <tt><small>Humedad relativa:     %s%s%s</small></tt>

en: <tt><small>Sunrise: %s</small></tt>
es: <tt><small>Amanecer: %s</small></tt>

en: <tt><small>Sunrise: The sun never rises this day.</small></tt>
es: <tt><small>Amanecer: Este día no sale el sol.</small></tt>

en: <tt><small>Sunset:  %s</small></tt>
es: <tt><small>Ocaso: %s</small></tt>

en: <tt><small>Sunset: The sun never sets this day.</small></tt>
es: <tt><small>Ocaso: Este día no se pone el sol.</small></tt>

en: A foot (plural feet) is a unit of length defined as being 0.3048 m exactly and used in the imperial system of units and United States customary units. It is subdivided into 12 inches. The measurement of altitude in the aviation industry is one of the few areas where the foot is widely used outside the English-speaking world.
es: El pie es una unidad de longitud que se define exactamente como 0,3048 m y que se usa en el sistema imperial de unidades y en las unidades habituales de Estados Unidos. Se subdivide en 12 pulgadas. La medición de la altitud en el sector de la aviación es uno de los pocos ámbitos en los que el pie se usa ampliamente fuera del mundo anglosajón.

en: A more calendar-like view, with the days in columns and the daytimes (morning, afternoon, evening, night) in rows.
es: Una vista más parecida a un calendario, con los días en columnas y las franjas horarias (mañana, tarde, noche) en filas.

en: Add the selected value to the labels that should be displayed in the scrollbox.
es: Añada el valor seleccionado a las etiquetas que se deben mostrar en el cuadro de desplazamiento.

en: Afternoon
es: tarde

en: Air temperature, sometimes referred to as dry-bulb temperature. Measured by a thermometer that is freely exposed to the air, yet shielded from radiation and moisture.
es: Temperatura del aire, a veces llamada temperatura seca. Medida por un termómetro expuesto libremente al aire, pero protegido de la radiación y la humedad.

en: Also known as <i>felt temperature</i>, <i>effective temperature</i>, or what some weather providers declare as <i>feels like</i>. Human temperature sensation is not only based on air temperature, but also on heat flow, physical activity and individual condition. While being a highly subjective value, apparent temperature can actually be useful for warning about extreme conditions (cold, heat).
    
    <b>Note:</b> This is a calculated value not provided by met.no. You should use a calculation model appropriate for your local climate and personal preferences on the units page.
es: También se conoce como <i>sensación térmica</i> o <i>temperatura efectiva</i>. La sensación de temperatura del ser humano no solo se basa en la temperatura del aire, sino también en el flujo de calor, la actividad física y la condición del individuo. Aunque es un valor muy subjetivo, la temperatura aparente puede ser útil para advertir sobre condiciones extremas (frío, calor).
    
    <b>Nota:</b> Se trata de un valor calculado que no proporciona met.no. Se debe usar un modelo de cálculo apropiado para su clima local y sus preferencias personales en la página de unidades.

en: Altitu_de:
es: _Altitud:

en: Altitude
es: Altitud

en: Animate transitions between labels
es: Animar las transiciones entre etiquetas

en: Apparent te_mperature:
es: Te_mperatura aparente:

en: Apparent temperature
es: Temperatura aparente

en: Apparent temperature (A)
es: Temperatura aparente (A)

en: Available icon themes are listed here. You can add icon themes to $HOME/.config/xfce4/weather/icons (or the equivalent directory on your system). Information about how to create or use icon themes can be found in the README file. New icon themes will be detected every time you open this config dialog.
es: Los temas de iconos disponibles se enumeran aquí. Puede agregar temas de íconos en $HOME/.config/xfce4/weather/icons (o al directorio equivalente en su sistema). Puede encontrar información sobre cómo crear o utilizar temas de iconos en el archivo README. Se detectarán nuevos temas de iconos cada vez que abra este cuadro de diálogo de configuración.

en: Barometric _pressure:
es: _Presión atmosférica:

en: Barometric pressure
es: Presión atmosférica

en: Barometric pressure (P)
es: Presión atmosférica (P)

en: C
es: N

en: CH
es: NA

en: CL
es: NB

en: CM
es: NM

en: Cancel
es: Cancelar

en: Cannot update weather data
es: No se pueden actualizar los datos meteorológicos

en: Change the name for the location to your liking. It is used for display and does not affect the location parameters in any way.
es: Cambie el nombre de la ubicación a su gusto. Solo se usa a título informativo y no afecta a los parámetros de ubicación en modo alguno.

en: Change...
es: Cambiar...

en: Check to always use only a single row on a multi-row panel and a small icon in deskbar mode.
es: Marque para usar siempre una sola fila en un panel de varias filas y un icono pequeño en el modo de barra de escritorio.

en: Choose a font you like and set it to a smaller or larger size. Middle-click on the button to unset the font and use your theme's default.
es: Elija una tipografía que le guste y ajuste su tamaño. Haga clic central para desactivarla y usar el valor predeterminado del tema.

en: Choose an icon theme.
es: Escoja un tema de iconos.

en: Choose the value to add to the list below. Values can be added more than once.
es: Elija el valor que quiere añadir a la lista inferior. Los valores se pueden añadir más de una vez.

en: Choose your preferred tooltip style. Some styles give a lot of useful data, some are clearer but provide less data on a glance.
es: Elija su estilo de información emergente preferido. Algunos estilos dan muchos datos útiles, otros son más claros pero proporcionan menos datos.

en: Clear
es: Despejado

en: Cloudiness
es: Nubosidad

en: Cloudiness (C)
es: Nubosidad (N)

en: Cloudiness, or cloud cover, defines the fraction of the sky obscured by clouds when observed from a given location. Clouds are both carriers of precipitation and regulator to the amount of solar radiation that reaches the surface. While during daytime they reduce the temperature, at night they have the opposite effect, as water vapor prevents long-wave radiation from escaping into space. Apart from that, clouds reflect light to space and in that way contribute to the cooling of the planet.
es: La nubosidad define la fracción del cielo oscurecida por las nubes cuando se observa desde un lugar determinado. Las nubes son a la vez portadoras de precipitaciones y reguladoras de la cantidad de radiación solar que llega a la superficie. Mientras que durante el día reducen la temperatura, por la noche tienen el efecto contrario, ya que el vapor de agua impide que la radiación de onda larga escape al espacio. Además, las nubes reflejan la luz hacia el espacio y contribuyen así al enfriamiento del planeta.

en: Cloudy
es: Nublado

en: Coordinates
es: Coordenadas

en: Currently no data available.
es: Actualmente no hay datos disponibles.

en: D
es: R

en: Days in columns
es: Días en columnas

en: Days in rows
es: Días en filas

en: Decide how many values should be shown at once in the scrollbox. You can choose a smaller font or enlarge the panel to make more lines fit.
es: Decida cuántos valores deben mostrarse a la vez en el cuadro de desplazamiento. Puede elegir una letra más pequeña o ampliar el panel para que quepan más líneas.

en: Detecting...
es: Detectando...

en: Dew point
es: Punto de rocío

en: Dew point (D)
es: Punto de rocío (R)

en: East
es: Este

en: Enter a city name or address
es: Escriba el nombre de la ciudad o la dirección

en: Evening
es: atardecer

en: Feet (ft)
es: Pies (ft)

en: Feet per second (ft/s)
es: Pies por segundo (ft/s)

en: First quarter
es: Cuarto creciente

en: Fog
es: Niebla

en: Fog (F)
es: Niebla (F)

en: Fog is a type of low-lying stratus cloud, with the moisture in it often generated locally such as from a nearby lake, river, ocean, or simply moist ground, that forms when the difference between temperature and dew point is below 2.5 °C (4 °F), usually at a relative humidity of 100%. Fog commonly produces precipitation in the form of drizzle or very light snow and reduces visibility to less than 1 km (5/8 statute mile).
es: La niebla es un tipo de estrato nuboso de baja altitud, cuya humedad se genera localmente, por ejemplo, a partir de un lago, un río, un océano o, simplemente, de la humedad del suelo. Se forma cuando la diferencia entre la temperatura y el punto de rocío es inferior a 2,5 °C (4 °F), normalmente con una humedad relativa del 100%. La niebla suele producir precipitaciones en forma de llovizna o nieve muy ligera y reduce la visibilidad a menos de 1 km (5/8 de milla terrestre).

en: Font and color:
es: Tipografía y color:

en: For locations outside Norway the elevation model that's used by the met.no webservice is not very good, so it's usually necessary to specify the altitude as an additional parameter, otherwise the reported values will not be correct.
    
    The plugin tries to auto-detect the altitude using the GeoNames webservice, but that might not always be correct too, so you can change it here.
    
    Altitude is given in meters above sea level, or alternatively in feet by changing the unit on the units page. It should match the real value roughly, but small differences will have no influence on the weather data. Inside Norway, this setting has no effect at all.
es: El modelo de elevación usado por el servicio web met.no no es muy bueno para ubicaciones situadas fuera de Noruega, así que normalmente es necesario especificar la altitud como un parámetro adicional, pues de lo contrario los valores indicados no serán correctos.
    
    El complemento intenta detectar automáticamente la altitud usando el servicio web GeoNames, pero puede que este valor no sea siempre correcto y por eso puede cambiarlo aquí.
    
    La altitud se da en metros sobre el nivel del mar o alternativamente en pies, si se cambia la unidad en la página de unidades. Debería coincidir aproximadamente con el valor real, aunque pequeñas diferencias no influirán en los datos meteorológicos. Dentro de Noruega, este ajuste no tiene ningún efecto.

en: Full moon
es: Luna llena

en: Hectopascals (hPa)
es: Hectopascales (hPa)

en: Hide the scrollbox to save valuable space on the panel. Most interesting information is also provided in the tooltip - provided you choose an appropriate tooltip style - that is shown when hovering over the icon.
es: Oculte el cuadro de desplazamiento para ahorrar un valioso espacio en el panel. La mayor parte de la información de interés también se proporciona en el texto que se muestra al situar el puntero sobre el icono, siempre que se elija un estilo de información emergente adecuado.

en: High clouds
es: Nubes altas

en: High clouds (CH)
es: Nubes altas (NA)

en: Humidity (H)
es: Humedad (H)

en: Humidity is defined as the amount of water vapor in the air and increases the possibility of precipitation, fog and dew. While absolute humidity is the water content of air, relative humidity gives (in %) the current absolute humidity relative to the maximum for that air temperature and pressure.
es: La humedad se define como la cantidad de vapor de agua en el aire y aumenta la probabilidad de precipitaciones, niebla y rocío. La humedad absoluta es el contenido de agua del aire, mientras que la humedad relativa indica (en %) la humedad absoluta actual en relación con la humedad máxima para esa temperatura y presión del aire.

en: If the chosen location is not in your current timezone, then it is necessary to <i>put</i> the plugin into that other timezone for the times to be shown correctly. The proper timezone will be auto-detected via the GeoNames web service, but you might want to correct it if necessary.
    Leave this field empty to use the timezone set by your system. Invalid entries will cause the use of UTC time, but that may also depend on your system.
es: Si la ubicación elegida no está situada en el huso horario actual, es necesario <i>indicar</i> ese otro huso horario para que las horas se muestren correctamente. El huso horario adecuado se detectará automáticamente mediante el servicio web GeoNames, pero se puede corregir si es necesario.
    Deje este campo en blanco para usar el huso horario configurado en el sistema. Las entradas no válidas harán que se use la hora UTC, pero eso también depende del sistema.

en: Improvements by Robert G. Quayle and Robert G. Steadman applied in 1998 to earlier experiments/developments by Steadman. This model only depends on wind speed and temperature, not on relative humidity and can be used for both heat and cold stress.
es: Mejoras de Robert G. Quayle y Robert G. Steadman aplicadas en 1998 a experimentos y desarrollos anteriores de Steadman. Este modelo solo depende de la velocidad del viento y de la temperatura, no de la humedad relativa, y se puede usar tanto para el estrés por calor como por frío.

en: Inches (in)
es: Pulgadas (in)

en: Inches of mercury (inHg)
es: Pulgadas de mercurio (inHg)

en: Inches of mercury is still widely used for barometric pressure in weather reports, refrigeration and aviation in the United States, but seldom used elsewhere. It is defined as the pressure exerted by a 1 inch circular column of mercury of 1 inch in height at 32 °F (0 °C) at the standard acceleration of gravity.
es: La pulgada de mercurio se sigue usando ampliamente para la presión atmosférica en los informes meteorológicos, la refrigeración y la aviación en Estados Unidos, pero rara vez en otros países. Se define como la presión ejercida por una columna circular de mercurio de 1 pulgada de altura a 32 °F (0 °C) con la aceleración estándar de la gravedad.

en: Invented by Sir Francis Beaufort in 1805, this empirical scale on wind speed is based on people's observations of specific land or sea conditions, denoting these conditions with numbers from 0 (calm) to 12 (hurricane).
es: Esta escala empírica sobre la velocidad del viento fue inventada por Sir Francis Beaufort en 1805. Se basa en las observaciones de la gente de las condiciones específicas en tierra o en el mar y las denota con números del 0 (calma) al 12 (huracán).

en: Kilometers per hour (km/h)
es: Kilómetros por hora (km/h)

en: Knots (kt)
es: Nudos (kn)

en: L_ongitude:
es: L_ongitud:

en: Labels to d_isplay
es: _Etiquetas para mostrar:

en: Latitud_e:
es: _Latitud:

en: Latitude
es: Latitud

en: Latitude specifies the north-south position of a point on the Earth's surface. If you change this value manually, you need to provide altitude and timezone manually too.
es: La latitud especifica la posición norte-sur de un punto en la superficie de la Tierra. Si se cambia este valor manualmente, hay que indicar también manualmente la altitud y el huso horario.

en: Li_nes:
es: _Líneas:

en: Light rain
es: Lluvia ligera

en: Light rain with thunder
es: Lluvia ligera con truenos

en: Lightly cloudy
es: Ligeramente nublado

en: Location _name:
es: _Nombre de la ubicación:

en: Longitude
es: Longitud

en: Longitude specifies the east-west position of a point on the Earth's surface. If you change this value manually, you need to provide altitude and timezone manually too.
es: La longitud especifica la posición este-oeste de un punto en la superficie de la Tierra. Si se cambia este valor manualmente, hay que indicar también manualmente la altitud y el huso horario.

en: Low clouds
es: Nubes bajas

en: Low clouds (CL)
es: Nubes bajas (NB)

en: Met.no provides forecast data for up to %d days in the future. Choose how many days will be shown in the forecast tab in the summary window. On slower computers, a lower number might help against lags when opening the window. Note however that usually forecasts for more than three days in the future are unreliable at best ;-)
es: Met.no proporciona datos de previsión para los próximos %d días. Elija cuántos días se mostrarán en la pestaña de previsiones de la ventana de resumen. En los equipos más lentos, un número menor puede ayudar a evitar retrasos al abrir la ventana. No obstante, tenga en cuenta que las previsiones para más de tres días suelen ser poco fiables en el mejor de los casos ;-)

en: Meter per second is <i>the</i> unit typically used by meteorologists to denote wind speeds.
es: El metro por segundo es <i>la</i> unidad que suelen usar los meteorólogos para indicar la velocidad del viento.

en: Meters (m)
es: Metros (m)

en: Meters per second (m/s)
es: Metros por segundo (m/s)

en: Middle clouds
es: Nubes medias

en: Middle clouds (CM)
es: Nubes medias (NM)

en: Miles per hour (mph)
es: Millas por hora (mph)

en: Miles per hour is an imperial unit of speed expressing the number of statute miles covered in one hour.
es: La milla por hora es una unidad imperial de velocidad que expresa el número de millas terrestres recorridas en una hora.

en: Millimeters (mm)
es: Milímetros (mm)

en: Morning
es: mañana

en: Move the selected value down in the list of labels to display.
es: Bajar el valor seleccionado en la lista de etiquetas.

en: Move the selected value up in the list of labels to display.
es: Sube el valor seleccionado en la lista de etiquetas.

en: NW
es: NO

en: Named after the astronomer Anders Celsius who invented the original scale in 1742, the Celsius scale is an international standard unit and nowadays defined using the Kelvin scale. 0 °C is equivalent to 273.15 K and 1 °C difference in temperature is exactly the same difference as 1 K. It is defined with the melting point of water being roughly at 0 °C and its boiling point at 100 °C at one standard atmosphere (1 atm = 1013.5 hPa). Until 1948, the unit was known as <i>centigrade</i> - from Latin <i>centum</i> (100) and <i>gradus</i> (steps).
    In meteorology and everyday life the Celsius scale is very convenient for expressing temperatures because its numbers can be an easy indicator for the formation of black ice and snow.
es: La escala Celsius lleva el nombre del astrónomo Anders Celsius, inventor de la escala original en 1742. Es una unidad estándar internacional y se define hoy en día mediante la escala Kelvin. 0 °C equivalen a 273,15 K y 1 °C de diferencia de temperatura es exactamente la misma diferencia que 1 K. Se define con el punto de fusión del agua en 0 °C y su punto de ebullición en 100 °C a una atmósfera estándar (1 atm = 1013,5 hPa). Hasta 1948, la unidad se conocía como grado <i>centígrado</i>, del latín <i>centum</i> (100) y <i>gradus</i> (paso o escalón).
    En meteorología y en la vida cotidiana, la escala Celsius es muy conveniente para expresar las temperaturas, ya que sus números son un indicador sencillo para las heladas y la nieve.

en: New moon
es: Luna nueva

en: Night
es: noche

en: No Data
es: Sin datos

en: No location selected.
es: No se ha seleccionado ninguna ubicación.

en: North
es: Norte

en: North-East
es: Noreste

en: North-West
es: Noroeste

en: Nowadays wind speed/velocity is measured using an anemometer (Greek <i>anemos</i>, meaning <i>wind</i>) in 10 m (33 ft) height. Anemometers usually measure either wind speed or pressure, but will provide both values as they are closely related to and can be deduced from each other.
es: Hoy en día la velocidad del viento se mide con un anemómetro (del griego <i>anemos</i>, que significa <i>viento</i>) a 10 m de altura (33 pies). Los anemómetros generalmente miden la velocidad o la presión del viento, pero proporcionan ambos valores, ya que están estrechamente relacionados y uno se puede deducir del otro.

en: OK
es: Aceptar

en: Open the user icon themes directory in your file manager, creating it if necessary.
es: Abrir la carpeta de temas de iconos del usuario en el gestor de archivos. Crearla si es necesario.

en: Partly cloudy
es: Parcialmente nublado

en: Please change location name to your liking and correct alltitude and timezone if they are not auto-detected correctly.
es: Cambie el nombre de la ubicación a su gusto y corrija la altitud y el huso horario si no se detectan correctamente de modo automático.

en: Please set a location in the plugin settings.
es: Configure una ubicación en los ajustes del complemento.

en: Plugin settings...
es: Configuración del complemento...

en: Pound-force per square inch (psi)
es: Libra-fuerza por pulgada cuadrada (psi)

en: Prec_ipitations:
es: Pr_ecipitaciones:

en: Precipitation (R)
es: Precipitaciones (R)

en: Precipitation amount
es: Cantidad de precipitaciones

en: Rain
es: Lluvia

en: Rain showers
es: Chubascos

en: Rain with thunder
es: Lluvia con truenos

en: Re_fresh
es: Actuali_zar

en: Relative humidity
es: Humedad relativa

en: Results
es: Resultados

en: SW
es: SO

en: Scroll the current displayed value(s) out and the new value(s) in instead of simply changing them. Uncheck this option if you find the animation too distracting.
es: Desplaza hacia fuera los valores actuales y hacia dentro los valores nuevos en vez de simplemente cambiarlos. Desactive esta opción si la animación le resulta molesta.

en: Search
es: Buscar

en: Search for a new location and auto-detect its parameters.
es: Buscar una nueva ubicación y detectar automáticamente sus parámetros.

en: Search location
es: Buscar la ubicación

en: Searching...
es: Buscando...

en: Select _font
es: _Seleccione la tipografía

en: Select a value in the list of labels to display and click this button to remove it.
es: Seleccione un valor en la lista de etiquetas y haga clic en este botón para eliminarlo.

en: Select font
es: Seleccione la tipografía

en: Short-term forecast data unavailable.
es: Datos de previsión a corto plazo no disponibles.

en: Show current weather conditions
es: Muestra las condiciones meteorológicas actuales

en: Show weather conditions and forecasts
es: Mostrar las condiciones y las previsiones meteorológicas

en: Shows the forecasts in a table with the daytimes (morning, afternoon, evening, night) in columns and the days in rows.
es: Muestra las previsiones en una tabla con las franjas horarias (mañana, tarde, noche) en columnas y los días en filas.

en: Sleet
es: Aguanieve

en: Sleet showers
es: Chubascos de aguanieve

en: Sleet showers with thunder
es: Chubascos de aguanieve con truenos

en: Sleet with thunder
es: Aguanieve con truenos

en: Snow
es: Nieve

en: Snow showers
es: Chubascos de nieve

en: Snow showers with thunder
es: Chubascos de nieve con truenos

en: South
es: Sur

en: South-East
es: Sudeste

en: South-West
es: Sudoeste

en: Sunny
es: Soleado

en: Temperature
es: Temperatura

en: Temperature (T)
es: Temperatura (T)

en: The Canadian counterpart to the US windchill/heat index, with the wind chill being similar to the previous model but with slightly different constraints. Instead of the heat index <i>humidex</i> will be used. For wind chill to become effective, wind speeds need to be above 2.0 km/h (1.24 mph) and air temperature below or equal to 0 °C (32 °F). For humidex, air temperature needs to be at least 20.0 °C (68 °F), with a dewpoint greater than 0 °C (32 °F). If these conditions are not met, the air temperature will be shown.
es: El equivalente canadiense al índice de sensación térmica y la temperatura de bochorno de Estados Unidos, con una sensación térmica similar a la del modelo anterior, pero con restricciones ligeramente diferentes. En vez de la temperatura de bochorno se usará el <i>humidex</i> (abreviatura de índice de humedad). Para que la sensación térmica sea efectiva, la velocidad del viento tiene que ser superior a 2,0 km/h (1.24 mph) y la temperatura del aire debe ser inferior o igual a 0 °C (32 °F). Para el humidex, la temperatura del aire debe ser de al menos 20,0 °C (68 °F), con un punto de rocío superior a 0 °C (32 °F). Si no se cumplen estas condiciones, se mostrará la temperatura del aire.

en: The English word <i>inch</i> comes from Latin <i>uncia</i> meaning <i>one-twelfth part</i> (in this case, one twelfth of a foot). In the past, there have been many different standards of the inch with varying sizes of measure, but the current internationally accepted value is exactly 25.4 millimeters.
es: La palabra inglesa <i>inch</i>, pulgada, proviene del latín <i>uncia</i>, que significa <i>doceava parte</i> (en este caso, la doceava parte de un pie). En el pasado, ha habido muchos estándares de pulgada con diferentes tamaños de medida, pero el valor actual aceptado internacionalmente es exactamente 25,4 milímetros.

en: The Norwegian Meteorological Institute
es: Instituto Meteorológico de Noruega

en: The amount of rain, drizzle, sleet, hail, snow, graupel and other forms of water falling from the sky over a specific period.
    
    The values reported by met.no are those of precipitation in the liquid state - or in other words: of rain -, so if snow is expected (but not sleet), then the amount of snow will be <i>guessed</i> by multiplying the original value by a ratio dependent on the air temperature:
    
    <tt><small>                   T &lt; -11.1 °C (12 °F) =&gt; 1:12
    -11.1 °C (12 °F) &lt; T &lt;  -4.4 °C (24 °F) =&gt; 1:10
     -4.4 °C (24 °F) &lt; T &lt;  -2.2 °C (28° F) =&gt; 1:7
     -2.2 °C (28 °F) &lt; T &lt;  -0.6 °C (31 °F) =&gt; 1:5
     -0.6 °C (31 °F) &lt; T                    =&gt; 1:3
    
    </small></tt>Example: If temperature is -5 °C (12 °F), then snow density will be low and a rain to snow ratio of 1:10 will be used for calculation. Assuming the reported value is 5 mm, then the calculated amount of snow precipitation is 50 mm.
    
    <b>Note</b>: While air temperature is an important factor in this calculation, there are other influencing factors that the plugin doesn't know about like the type of snow and ground temperature. Because of that, these rules will only lead to rough estimates and may not represent the real amount of snow.
es: La cantidad de lluvia, llovizna, aguanieve, granizo, nieve, granizo menudo y otras precipitaciones en un período específico.
    
    Los valores notificados por met.no son los de la precipitación en estado líquido (o en otras palabras: de lluvia), por lo que si se espera nieve (pero no aguanieve), la cantidad de nieve se <i>estimará</i> multiplicando el valor original por una proporción que depende de la temperatura del aire:
    
    <tt><small> T &lt; -11,1 °C (12 °F) =&gt; 1:12
    -11,1 °C (12 °F) &lt; T &lt;  -4,4 °C (24 °F) =&gt; 1:10
     -4,4 °C (24 °F) &lt; T &lt;  -2,2 °C (28° F) =&gt; 1:7
     -2,2 °C (28 °F) &lt; T &lt;  -0,6 °C (31 °F) =&gt; 1:5
     -0,6 °C (31 °F) &lt; T =&gt; 1:3
    
    </small></tt>Ejemplo: Si la temperatura es de -5 °C (12 °F), la densidad de la nieve será baja y se usará una proporción de lluvia a nieve de 1:10 para el cálculo. Suponiendo que el valor notificado es de 5 mm, la cantidad calculada de precipitación de nieve es de 50 mm.
    
    <b>Nota</b>: Aunque la temperatura del aire es un factor importante en este cálculo, hay otros factores que influyen y que el complemento desconoce, como el tipo de nieve y la temperatura del suelo. Por eso, estas reglas solo dan estimaciones aproximadas y puede que no representen la cantidad real de nieve.

en: The current Fahrenheit temperature scale is based on one proposed in 1724 by the physicist Daniel Gabriel Fahrenheit. 0 °F was the freezing point of brine on the original scale at standard atmospheric pressure, which was the lowest temperature achievable with this mixture of ice, salt and ammonium chloride. The melting point of water is at 32 °F and its boiling point at 212 °F. The Fahrenheit and Celsius scales intersect at -40 degrees. Even in cold winters, the temperatures usually do not fall into negative ranges on the Fahrenheit scale.
    With its inventor being a member of the Royal Society in London and having a high reputation, the Fahrenheit scale enjoyed great popularity in many English-speaking countries, but was replaced by the Celsius scale in most of these countries during the metrification process in the mid to late 20th century.
es: La actual escala de temperatura Fahrenheit se basa en la propuesta en 1724 por el físico Daniel Gabriel Fahrenheit. 0 °F era el punto de congelación de la salmuera a presión atmosférica estándar en la escala original, que era la temperatura más baja que se podía alcanzar con esta mezcla de hielo, sal y cloruro de amonio. El punto de fusión del agua está en 32 °F y su punto de ebullición en 212 °F. Las escalas Fahrenheit y Celsius se cruzan a -40 grados. Incluso en inviernos fríos, las temperaturas no suelen caer a valores negativos en la escala Fahrenheit.
    Dado que su inventor era miembro de la Royal Society de Londres y gozaba de gran reputación, la escala Fahrenheit gozó de gran popularidad en muchos países de habla inglesa, pero fue sustituida por la escala Celsius en la mayoría de estos países durante el proceso de metrificación de mediados a finales del siglo XX.

en: The foot per second (pl. feet per second) in the imperial unit system is the counterpart to the meter per second in the International System of Units.
es: El pie por segundo en el sistema de unidades imperial es la contrapartida del metro por segundo en el Sistema Internacional.

en: The knot is a unit of speed equal to one international nautical mile (1.852 km) per hour, or approximately 1.151 mph, and sees worldwide use in meteorology and in maritime and air navigation. A vessel travelling at 1 knot along a meridian travels one minute of geographic latitude in one hour.
es: El nudo es una unidad de velocidad equivalente a una milla náutica internacional (1,852 km) por hora, o aproximadamente 1,151 mph, y se usa en todo el mundo en meteorología y en la navegación marítima y aérea. Un barco que viaja a 1 nudo a lo largo de un meridiano recorre un minuto de latitud geográfica en una hora.

en: The meter is the fundamental unit of length in the International System of Units. Originally intended to be one ten-millionth of the distance from the Earth's equator to the North Pole at sea level, its definition has been periodically refined to reflect growing knowledge of metrology (the science of measurement).
es: El metro es la unidad fundamental de longitud en el Sistema Internacional. En un principio era la diezmillonésima parte de la distancia entre el ecuador de la Tierra y el polo norte a nivel del mar, pero su definición se ha ido perfeccionando periódicamente para reflejar los crecientes conocimientos de la metrología (la ciencia de la medición).

en: The pascal, named after mathematician, physicist and philosopher Blaise Pascal, is a SI derived unit and a measure of force per unit area, defined as one newton per square meter. One standard atmosphere (atm) is 1013.25 hPa.
es: El pascal se llama así por el matemático, físico y filósofo Blaise Pascal. Es una unidad derivada del Sistema Internacional y mide la fuerza por unidad de superficie, definida como un newton por metro cuadrado. Una atmósfera estándar (atm) es 1013,25 hPa.

en: The pound per square inch is a unit of pressure based on avoirdupois units (a system of weights based on a pound of 16 ounces) and defined as the pressure resulting from a force of one pound-force applied to an area of one square inch. It is used in the United States and to varying degrees in everyday life in Canada, the United Kingdom and maybe some former British Colonies.
es: La libra por pulgada cuadrada es una unidad de presión basada en unidades avoirdupois (un sistema de pesos basado en una libra de 16 onzas) y se define como la presión resultante de una fuerza de una libra aplicada a un área de una pulgada cuadrada. Se usa en Estados Unidos y, en mayor o menor medida, en la vida cotidiana de Canadá, el Reino Unido y quizá algunas antiguas colonias británicas.

en: The sun never rises and sets at %s.
es: El sol no sale y se pone a las %s.

en: The sun never rises today.
es: Hoy no sale el sol.

en: The sun never sets today.
es: Hoy no se pone el sol.

en: The sun rises at %s and never sets.
es: El sol sale a las %s y no se pone.

en: The sun rises at %s and sets at %s.
es: El sol sale a las %s y se pone a las %s.

en: The torr unit was named after the physicist and mathematician Evangelista Torricelli who discovered the principle of the barometer in 1644 and demonstrated the first mercury barometer to the general public. A pressure of 1 torr is approximately equal to one millimeter of mercury, and one standard atmosphere (atm) equals 760 Torr.
es: El milímetro de mercurio es equivalente al torr. El torr debe su nombre al físico y matemático Evangelista Torricelli, que descubrió el principio del barómetro en 1644 y mostró al público el primer barómetro de mercurio. Una atmósfera estándar (atm) equivale a 760 mmHg o Torr.

en: The weight of the air that makes up the atmosphere exerts a pressure on the surface of the Earth, which is known as atmospheric pressure. To make it easier to compare the value to other values for locations with different altitudes, atmospheric pressure is adjusted to the equivalent sea-level pressure and called barometric pressure. Rising barometric pressures generally indicate an improvement in weather conditions, while falling pressures mean deterioration.
es: El peso del aire que compone la atmósfera ejerce una presión sobre la superficie de la Tierra, que se conoce como presión atmosférica. Para facilitar la comparación con otros valores de lugares con diferentes altitudes, la presión atmosférica se ajusta a la presión equivalente al nivel del mar. El aumento de las presiones suele indicar una mejora de las condiciones meteorológicas, mientras que el descenso implica un empeoramiento.

en: There may be problems with some themes that cause the scrollbox text to be hardly readable. If this is the case or you simply want it to appear in another color, then you can change it using this button. Middle-click on the button to unset the scrollbox text color.
es: Puede haber problemas con algunos temas que hacen que el texto de la caja de desplazamiento sea apenas legible. Si este es el caso, o simplemente prefiere otro color, puede usar este botón. Haga clic central para anular la configuración del color del texto de la caja de desplazamiento.

en: These are the values that will be shown in the scrollbox. Select a single value here and click the appropriate button to remove it or move it up and down in the list.
es: Estos son los valores que se mostrarán en el cuadro de desplazamiento. Seleccione aquí un solo valor y haga clic en el botón correspondiente para eliminarlo o moverlo hacia arriba y hacia abajo en la lista.

en: Third quarter
es: Cuarto menguante

en: This gives the cardinal direction (North, East, South, West) the wind is coming from.
es: Indica el punto cardinal (norte, este, sur, oeste) del que procede el viento.

en: This gives the direction the wind is coming from in azimuth degrees (North = 0°, East = 90°, South = 180° and West = 270°).
es: Indica la dirección del viento en grados de acimut (norte = 0°, este = 90°, sur = 180° y oeste = 270°).

en: This gives the low-level cloud cover in percent. According to WMO definition, low-level clouds can be found at altitudes below 4,000 m (13,000 ft), or 5,000 m (16,000 ft) at the equator, though their basis often lie below 2,000 m (6,500 ft). They are mainly composed of water droplets or ice particles and snow, when temperatures are cold enough.
es: Indica el porcentaje de nubosidad a baja altura. Según la definición de la OMM, las nubes bajas se encuentran a altitudes inferiores a los 4.000 m (13.000 pies), o a los 5.000 m (16.000 pies) en el ecuador, aunque su base se encuentra a menudo por debajo de los 2.000 m (6.500 pies). Se componen principalmente de gotas de agua o partículas de hielo y nieve, cuando las temperaturas son lo suficientemente frías.

en: This is the model used by the Australian Bureau of Meteorology, especially adapted for the climate of this continent. Possibly used in Central Europe and parts of other continents too, but then windchill and similar values had never gained that much popularity there as in the US or Canada, so information about its usage is scarce or uncertain. It depends on air temperature, wind speed and humidity and can be used for lower and higher temperatures alike.
es: Este es el modelo usado por la Oficina Australiana de Meteorología, adaptado especialmente al clima de este continente. Posiblemente también se use en Europa Central y en algunas partes de otros continentes, pero la sensación térmica y valores similares nunca han ganado tanta popularidad allí como en Estados Unidos o Canadá, así que la información sobre su uso es escasa o incierta. Depende de la temperatura del aire, la velocidad del viento y a humedad, y se puede usar tanto para temperaturas bajas como altas.

en: This is the temperature to which air must be cooled to reach 100% relative humidity, given no change in water content. Reaching the dew point halts the cooling process, as condensation occurs which releases heat into the air. A high dew point increases the possibility of rain and severe thunderstorms. The dew point allows the prediction of dew, frost, fog and minimum overnight temperature, and has influence on the comfort level one experiences.
    
    <b>Note:</b> This is a calculated value not provided by met.no.
es: Es la temperatura a la que se debe enfriar el aire para alcanzar el 100% de humedad relativa, sin que cambie el contenido de agua. Al alcanzarse el punto de rocío se detiene el proceso de enfriamiento, ya que la condensación que se produce libera calor en el aire. Un punto de rocío elevado aumenta la probabilidad de que se produzcan lluvias y tormentas eléctricas intensas. El punto de rocío permite predecir el rocío, la escarcha, la niebla y la temperatura mínima nocturna, y tiene influencia en el nivel de confort que se experimenta.
    
    <b>Nota:</b> Se trata de un valor calculado que no proporciona met.no.

en: This reports the high-level cloud cover in percent. According to WMO definition, high-level clouds can be found in altitudes of 8,000 to 15,000 m (26,000 to 49,000 ft), or 10,000 m-18,000 m (33,000-59,000 ft) at the equator, where temperatures are so low that they are mainly composed of ice crystals. While typically thin and white in appearance, they can be seen in a magnificent array of colors when the sun is low on the horizon.
es: Informa del porcentaje de nubosidad a gran altura. Según la definición de la OMM, las nubes altas se encuentran en altitudes de 8.000-15.000 m  (26.000-49.000 pies), de 10.000-18.000 m (33.000-59.000 pies) en el ecuador, donde las temperaturas son tan bajas que se componen principalmente de cristales de hielo. Aunque normalmente son finas y blancas, es posible verlas en una magnífica gama de colores cuando el sol está bajo en el horizonte.

en: This specifies the mid-level cloud cover in percent. According to WMO definition, mid-level clouds form in heights of 4,000-8,000 m (13,000-26,000 ft), or 5,000-10,000 m (16,000-33,000 ft) at the equator. Like their low-level cousins, they are principally composed of water droplets. When temperatures get low enough, ice particles can replace the droplets.
es: Especifica el porcentaje de nubosidad a media altura. Según la definición de la OMM, las nubes medias se forman en alturas de 4.000-8.000 m (13.000-26.000 pies) o de 5.000-10.000 m (16.000-33.000 pies) en el ecuador. Al igual que sus homólogas de baja altura, están compuestas principalmente por gotas de agua. Cuando las temperaturas son lo suficientemente bajas, las partículas de hielo sustituyen a las gotas.

en: Thunder showers
es: Tormentas

en: Thundersnow
es: Tormenta de nieve

en: Today
es: hoy

en: Tomorrow
es: mañana

en: Torr (mmHg)
es: Milímetros de mercurio (mmHg)

en: Unnamed place
es: Lugar sin nombre

en: Unset
es: Sin configurar

en: Use only a single _panel row
es: Usar solo una _fila del panel

en: Used in North America, wind chill will be reported for low temperatures and heat index for higher ones. At night, heat index will be replaced by the Summer Simmer Index. For wind chill, wind speeds need to be above 3.0 mph (4.828 km/h) and air temperature below 50.0 °F (10.0 °C). For heat index, air temperature needs to be above 80 °F (26.7 °C) - or above 71.6 °F (22 °C) at night - and relative humidity at least 40%. If these conditions are not met, the air temperature will be shown.
es: Se usa en América del Norte. La sensación térmica se indicará para las temperaturas bajas y la temperatura de bochorno para las altas. Por la noche, la temperatura de bochorno se sustituirá por el índice de calor de verano (SSI). Para la sensación térmica, la velocidad del viento debe ser superior a 4,828 km/h (3.0 mph) y la temperatura del aire inferior a 10 °C (50.0 °F). Para la temperatura de bochorno, la temperatura del aire debe ser superior a 26,7 °C (80 °F), o superior a 22 °C (71.6 °F) por la noche, y la humedad relativa debe ser del 40% como mínimo. Si no se cumplen estas condiciones, se mostrará la temperatura del aire.

en: Verbose
es: Detallado

en: W
es: O

en: WB
es: VB

en: WD
es: DV

en: WS
es: VV

en: Waning crescent
es: Luna menguante

en: Waning gibbous
es: Luna gibosa menguante

en: Waxing crescent
es: Luna creciente

en: Waxing gibbous
es: Luna gibosa creciente

en: Weather Report
es: Informe meteorológico

en: Weather Update
es: Actualización del tiempo

en: West
es: Oeste

en: Wind direction (WD)
es: Dirección del viento (DV)

en: Wind direction in degrees (WD)
es: Dirección del viento en grados (VG)

en: Wind speed (WS)
es: Velocidad del viento (VV)

en: Wind speed - Beaufort scale (WB)
es: Velocidad del viento: escala Beaufort (VB)

en: Wind speeds in TV or in the news are often provided in km/h.
es: La velocidad del viento en televisión o en las noticias se suelen indicar en km/h.

en: Windchill/Heat index
es: Sensación térmica / temperatura de bochorno

en: Windchill/Humidex
es: Sensación térmica / índice de humedad

en: _Appearance
es: Apa_riencia

en: _Close
es: _Cerrar

en: _Details
es: _Detalles

en: _Forecast
es: _Previsión

en: _Forecast layout:
es: _Distribución de la previsión:

en: _Help
es: Ay_uda

en: _Icon theme:
es: _Tema de iconos:

en: _Location
es: U_bicación

en: _Number of forecast days:
es: Nú_mero de días de la previsión:

en: _Round values
es: Redondear _valores

en: _Scrollbox
es: Cuadro de despla_zamiento

en: _Temperature:
es: _Temperatura:

en: _Timezone:
es: _Huso horario:

en: _Tooltip style:
es: _Estilo de la información emergente:

en: _Units
es: U_nidades

en: _Wind speed:
es: _Velocidad del viento:

en: feet
es: pies

en: kt
es: kn

en: meters
es: metros
