Xfce Panel Plugins - en to nl translation catalogue (285 entries)

en: 	Astronomical data:
    	Last:	%s
    	Next:	%s
    	Current failed attempts: %d
nl: 	Astronomische gegevens:
    	Laatste:	%s
    	Volgende:	%s
    	Huidige mislukte pogingen: %d

en: 	Data not available, will use sane default values for night and day.
nl: 	Gegevens niet beschikbaar, zal redelijke standaardwaarden gebruiken voor nacht en dag.

en: 	Direction: %s (%s%s)
nl: 	Richting: %s (%s%s)

en: 	Encyclopedic information partly taken from
nl: 	Encyclopedische informatie deels overgenomen uit

en: 	Met.no Locationforecast API states that this version
    	of the webservice is deprecated, and the plugin needs to be
    	adapted to use a newer version, or it will stop working within
    	a few months.
    	Please file a bug on https://gitlab.xfce.org/panel-plugins/xfce4-weather-plugin/
    	if no one else has done so yet.
nl: 	De Locationforecast API van Met.no meldt dat deze versie
    	van de webdienst verouderd is en dat het invoegsel moet
    	worden aangepast voor gebruik van een nieuwere versie,
    	want anders zal hij binnen enkele maanden ophouden te werken.
    	Meld dit a.u.b. op https://gitlab.xfce.org/panel-plugins/xfce4-weather-plugin/
    	indien dat nog niet is gebeurd.

en: 	Moon phase:	%s
nl: 	Schijngestalten van de maan:	%s

en: 	Moon phase:	Unknown
nl: 	Schijngestalte van de maan:	Onbekend

en: 	Moonrise:	%s
nl: 	Maansopgang:	%s

en: 	Moonrise:	The moon never rises today.
nl: 	Maansopgang:	De maan komt vandaag nimmer op.

en: 	Moonset:	%s
nl: 	Maansondergang:	%s

en: 	Moonset:	The moon never sets today.
nl: 	Maansondergang:	De maan gaat vandaag nimmer onder.

en: 	Speed: %s %s (%s on the Beaufort scale)
nl: 	Snelheid: %s %s (%s op de schaal van Beaufort)

en: 	Sunrise:		%s
nl: 	Zonsopgang:		%s

en: 	Sunrise:		The sun never rises today.
nl: 	Zonsopgang:		De zon komt vandaag nooit op.

en: 	Sunset:		%s
nl: 	Zonsondergang:		%s

en: 	Sunset:		The sun never sets today.
nl: 	Zonsondergang:		De zon gaat vandaag nooit onder.

en: 	Temperatures, wind, atmosphere and cloud data calculated
    	for:		%s
nl: 	Gegevens voor temperatuur, wind, luchtdruk en bewolking
    	berekend voor:		%s

en: 	Weather data:
    	Last:	%s
    	Next:	%s
    	Current failed attempts: %d
nl: 	Weergegevens:
    	Laatste:	%s
    	Volgende:	%s
    	Huidige mislukte pogingen: %d

en: 
    	Elevation and timezone data provided by
nl: 
    	Hoogte- en tijdzonegegevens geleverd door

en: 
    	Met.no sunrise API states that this version of the webservice
    	is deprecated, and the plugin needs to be adapted to use
    	a newer version, or it will stop working within a few months.
    	Please file a bug on https://gitlab.xfce.org/panel-plugins/xfce4-weather-plugin/
    	if no one else has done so yet.
nl: 
    	sunrise API van Met.no meldt dat deze versie van de webdienst
    	verouderd is en dat het invoegsel moet worden aangepast om
    	een nieuwere versie te gebruiken, want anders stopt hij er binnenkort mee.
    	Meld dit a.u.b. op https://gitlab.xfce.org/panel-plugins/xfce4-weather-plugin/
    	indien dat nog niet is gebeurd.

en: 
    	Precipitation and the weather symbol have been calculated
    	using the following time interval:
    	Start:	%s
    	End:	%s
nl: 
    	Neerslag en het weersymbool zijn berekend
    	met gebruikmaking van de volgende tussenpoze:
    	Begin:	%s
    	Einde:	%s

en: 
    	Weather and astronomical data from
nl: 
    	Weer en astronomische gegevens van

en: 
    Astronomical Data
nl: 
    Astronomische gegevens

en: 
    Atmosphere
nl: 
    Atmosfeer

en: 
    Clouds
nl: 
    Wolken

en: 
    Credits
nl: 
    Met dank aan

en: 
    Downloads
nl: 
    Opgehaalde gegevens

en: 
    Precipitation
nl: 
    Neerslag

en: 
    Temperatures
nl: 
    Temperaturen

en: 
    Times Used for Calculations
nl: 
    Tijden gebruikt voor berekeningen

en: 1 millimeter is one thousandth of a meter - the fundamental unit of length in the International System of Units -, or approximately 0.04 inches.
nl: 1 millimeter is éénduizendste meter.

en: <b><span size="large">%s</span></b> <span size="medium">(%s)</span>
    <b><span size="large">%s</span></b>
    
    <b>Temperature:</b> %s
    <b>Wind:</b> %s from %s
    <b>Pressure:</b> %s
    <b>Humidity:</b> %s
nl: <b><span size="large">%s</span></b> <span size="medium">(%s)</span>
    <b><span size="large">%s</span></b>
    
    <b>Temperatuur:</b> %s
    <b>Wind:</b> %s van %s
    <b>Luchtdruk:</b> %s
    <b>Luchtvochtigheid:</b> %s

en: <b><span size="large">%s</span></b> <span size="medium">(%s)</span>
    <b><span size="large">%s</span></b>
    <span size="smaller">from %s to %s, with %s of precipitation</span>
    
    <b>Temperature:</b> %s		<span size="smaller">(values at %s)</span>
    <b>Wind:</b> %s (%son the Beaufort scale) from %s(%s)
    <b>Pressure:</b> %s    <b>Humidity:</b> %s
    <b>Fog:</b> %s    <b>Cloudiness:</b> %s
    
    <span size="smaller">%s</span>
nl: <b><span size="large">%s</span></b> <span size="medium">(%s)</span>
    <b><span size="large">%s</span></b>
    <span size="smaller">van %s tot %s, met %s neerslag</span>
    
    <b>Temperatuur:</b> %s		<span size="smaller">(waarden op %s)</span>
    <b>Wind:</b> %s (%sop de schaal van Beaufort) van %s(%s)
    <b>Luchtdruk:</b> %s    <b>Luchtvochtigheid:</b> %s
    <b>Nevel:</b> %s    <b>Bewolking:</b> %s
    
    <span size="smaller">%s</span>

en: <b>Atmosphere</b>
nl: <b>Atmosfeer</b>

en: <b>Clouds</b>
nl: <b>Wolken</b>

en: <b>Directory:</b> %s
    
    <b>Author:</b> %s
    
    <b>Description:</b> %s
    
    <b>License:</b> %s
nl: <b>Map:</b> %s
    
    <b>Auteur:</b> %s
    
    <b>Beschrijving:</b> %s
    
    <b>Licentie:</b> %s

en: <b>Precipitation</b>
nl: <b>Neerslag</b>

en: <b>Show scrollbox</b>
nl: <b>Schuifvak tonen</b>

en: <b>Temperatures</b>
nl: <b>Temperaturen</b>

en: <b>Times used for calculations</b>
nl: <b>Tijden gebruikt voor berekeningen</b>

en: <tt><small>Amount:        %s%s%s</small></tt>
nl: <tt><small>Hoeveelheid:        %s%s%s</small></tt>

en: <tt><small>Apparent temperature: %s%s%s</small></tt>
nl: <tt><small>Gevoelstemperatuur: %s%s%s</small></tt>

en: <tt><small>Barometric pressure:  %s%s%s</small></tt>
nl: <tt><small>Luchtdruk:  %s%s%s</small></tt>

en: <tt><small>Cloudiness:    %5s%s%s</small></tt>
nl: <tt><small>Bewolking:    %5s%s%s</small></tt>

en: <tt><small>Data calculated for:  %s</small></tt>
nl: <tt><small>Gegevens berekend voor:  %s</small></tt>

en: <tt><small>Dew point:            %s%s%s</small></tt>
nl: <tt><small>Dauwpunt:            %s%s%s</small></tt>

en: <tt><small>Fog:           %5s%s%s</small></tt>
nl: <tt><small>Mist:           %5s%s%s</small></tt>

en: <tt><small>High clouds:   %5s%s%s</small></tt>
nl: <tt><small>Hoge bewolking:   %5s%s%s</small></tt>

en: <tt><small>Interval end:         %s</small></tt>
nl: <tt><small>Einde tussenpoze:         %s</small></tt>

en: <tt><small>Interval start:       %s</small></tt>
nl: <tt><small>Begin tussenpoze:       %s</small></tt>

en: <tt><small>Low clouds:    %5s%s%s</small></tt>
nl: <tt><small>Laaghangende bewolking:    %5s%s%s</small></tt>

en: <tt><small>Middle clouds: %5s%s%s</small></tt>
nl: <tt><small>Middelhoge bewolking: %5s%s%s</small></tt>

en: <tt><small>Moon phase: %s</small></tt>
nl: <tt><small>Maanfase: %s</small></tt>

en: <tt><small>Moon phase: Unknown</small></tt>
nl: <tt><small>Maanfase: onbekend</small></tt>

en: <tt><small>Moonrise: %s</small></tt>
nl: <tt><small>Maansopgang: %s</small></tt>

en: <tt><small>Moonrise: The moon never rises this day.</small></tt>
nl: <tt><small>Maansopgang: de maan zal vandaag nimmer opgaan.</small></tt>

en: <tt><small>Moonset:  %s</small></tt>
nl: <tt><small>Maansondergang: %s</small></tt>

en: <tt><small>Moonset: The moon never sets this day.</small></tt>
nl: <tt><small>Maansondergang: de maan zal vandaag nimmer ondergaan.</small></tt>

en: <tt><small>Relative humidity:    %s%s%s</small></tt>
nl: <tt><small>Relatieve luchtvochtigheid:    %s%s%s</small></tt>

en: <tt><small>Sunrise: %s</small></tt>
nl: <tt><small>Zonsopgang: %s</small></tt>

en: <tt><small>Sunrise: The sun never rises this day.</small></tt>
nl: <tt><small>Zonsopgang: de zon zal vandaag nimmer opkomen.</small></tt>

en: <tt><small>Sunset:  %s</small></tt>
nl: <tt><small>Zonsondergang: %s</small></tt>

en: <tt><small>Sunset: The sun never sets this day.</small></tt>
nl: <tt><small>Zonsondergang: de zon zal vandaag nimmer ondergaan.</small></tt>

en: A foot (plural feet) is a unit of length defined as being 0.3048 m exactly and used in the imperial system of units and United States customary units. It is subdivided into 12 inches. The measurement of altitude in the aviation industry is one of the few areas where the foot is widely used outside the English-speaking world.
nl: Zie Wikipedia over de voet: http://nl.wikipedia.org/wiki/Voet_(lengtemaat)

en: A more calendar-like view, with the days in columns and the daytimes (morning, afternoon, evening, night) in rows.
nl: Een meer kalenderachtige aanblik, met de dagen in kolommen en de dagtijden (ochtend, middag, avond, nacht) in rijen.

en: Add the selected value to the labels that should be displayed in the scrollbox.
nl: Voeg de gekozen waarde toe aan de etiketten die moeten worden getoond in het schuifvak.

en: Afternoon
nl: Middag

en: Air temperature, sometimes referred to as dry-bulb temperature. Measured by a thermometer that is freely exposed to the air, yet shielded from radiation and moisture.
nl: Luchttemperatuur. Gemeten door een een thermometer die vrijelijk is blootgesteld aan de lucht, maar wel beschut is tegen zonnestraling en vocht.

en: Also known as <i>felt temperature</i>, <i>effective temperature</i>, or what some weather providers declare as <i>feels like</i>. Human temperature sensation is not only based on air temperature, but also on heat flow, physical activity and individual condition. While being a highly subjective value, apparent temperature can actually be useful for warning about extreme conditions (cold, heat).
    
    <b>Note:</b> This is a calculated value not provided by met.no. You should use a calculation model appropriate for your local climate and personal preferences on the units page.
nl: Zie Wikipedia over de gevoelstemperatuur: http://nl.wikipedia.org/wiki/Gevoelstemperatuur

en: Altitu_de:
nl: Hoogte:

en: Altitude
nl: Hoogte

en: Animate transitions between labels
nl: Animeer overgangen tussen etiketten

en: Apparent te_mperature:
nl: Gevoelstemperatuur:

en: Apparent temperature
nl: Gevoelstemperatuur

en: Apparent temperature (A)
nl: Gevoelstemperatuur (G)

en: Available icon themes are listed here. You can add icon themes to $HOME/.config/xfce4/weather/icons (or the equivalent directory on your system). Information about how to create or use icon themes can be found in the README file. New icon themes will be detected every time you open this config dialog.
nl: Beschikbare pictogramthema's staan hier opgesomd. U kunt  pictogramthema's toevoegen aan ~/.config/xfce4/weather/icons (of aan de overeenkomstige map in uw systeem). Informatie over het maken of gebruiken van pictogramthema's vindt u in het README-bestand. Nieuwe pictogramthema's zullen worden herkend telkens wanneer u deze instellingsdialoog opent.

en: Barometric _pressure:
nl: Luchtdruk:

en: Barometric pressure
nl: Luchtdruk

en: Barometric pressure (P)
nl: Luchtdruk (D)

en: C
nl: VB

en: CH
nl: HW

en: CL
nl: LB

en: CM
nl: MW

en: Cancel
nl: Afbreken

en: Cannot update weather data
nl: Kan weerinformatie niet bijwerken

en: Change the name for the location to your liking. It is used for display and does not affect the location parameters in any way.
nl: Verander de locatienaam naar uw believen. Hij wordt gebruikt voor weergave en beïnvloedt de locatieparameters in genen dele.

en: Change...
nl: Veranderen...

en: Check to always use only a single row on a multi-row panel and a small icon in deskbar mode.
nl: Vink aan om altijd slechts een enkele rij te gebruiken op een werkbalk met meerdere rijen en een klein pictogram in de modus voor bureaubladbalk.

en: Choose a font you like and set it to a smaller or larger size. Middle-click on the button to unset the font and use your theme's default.
nl: Kies een lettertype dat u bevalt en stel het in op een kleiner of groter formaat. Middelklik op de knop om het lettertype te verwijderen en de standaard van uw thema te gebruiken.

en: Choose an icon theme.
nl: Kies een pictogramthema.

en: Choose the value to add to the list below. Values can be added more than once.
nl: Kies de waarde om toe te voegen aan de onderstaande lijst. Waarden kunnen meer dan eens worden toegevoegd.

en: Choose your preferred tooltip style. Some styles give a lot of useful data, some are clearer but provide less data on a glance.
nl: Kies de zweeftipstijl van uw voorkeur. Sommige stijlen geven veel nuttige gegevens, andere zijn overzichtelijker maar bieden minder gegevens in één oogopslag.

en: Clear
nl: Helder

en: Cloudiness
nl: Bewolking

en: Cloudiness (C)
nl: Bewolking (B)

en: Cloudiness, or cloud cover, defines the fraction of the sky obscured by clouds when observed from a given location. Clouds are both carriers of precipitation and regulator to the amount of solar radiation that reaches the surface. While during daytime they reduce the temperature, at night they have the opposite effect, as water vapor prevents long-wave radiation from escaping into space. Apart from that, clouds reflect light to space and in that way contribute to the cooling of the planet.
nl: Zie Wikipedia over bewolking: http://nl.wikipedia.org/wiki/Wolk

en: Cloudy
nl: Bewolkt

en: Coordinates
nl: Coördinaten

en: Currently no data available.
nl: Thans geen gegevens beschikbaar.

en: Days in columns
nl: Dagen in kolommen

en: Days in rows
nl: Dagen in rijen

en: Decide how many values should be shown at once in the scrollbox. You can choose a smaller font or enlarge the panel to make more lines fit.
nl: Beslis hoeveel waarden er direct getoond moeten worden in het schuifvak. U kunt een kleiner lettertype kiezen of de werkbalk vergroten om er meer regels in kwijt te kunnen.

en: Detecting...
nl: Aan het detecteren...

en: Dew point
nl: Dauwpunt

en: Dew point (D)
nl: Dauwpunt (DP)

en: E
nl: O

en: East
nl: Oost

en: Enter a city name or address
nl: Voer een plaatsnaam of adres in

en: Evening
nl: Avond

en: F
nl: G

en: Feet (ft)
nl: Voet (vt)

en: Feet per second (ft/s)
nl: Voet per seconde (vt/s)

en: First quarter
nl: Eerste kwartier

en: Fog
nl: Mist

en: Fog (F)
nl: Mist (M)

en: Fog is a type of low-lying stratus cloud, with the moisture in it often generated locally such as from a nearby lake, river, ocean, or simply moist ground, that forms when the difference between temperature and dew point is below 2.5 °C (4 °F), usually at a relative humidity of 100%. Fog commonly produces precipitation in the form of drizzle or very light snow and reduces visibility to less than 1 km (5/8 statute mile).
nl: Zie Wikipedia over mist: http://nl.wikipedia.org/wiki/Mist

en: Font and color:
nl: Lettertype en kleur:

en: For locations outside Norway the elevation model that's used by the met.no webservice is not very good, so it's usually necessary to specify the altitude as an additional parameter, otherwise the reported values will not be correct.
    
    The plugin tries to auto-detect the altitude using the GeoNames webservice, but that might not always be correct too, so you can change it here.
    
    Altitude is given in meters above sea level, or alternatively in feet by changing the unit on the units page. It should match the real value roughly, but small differences will have no influence on the weather data. Inside Norway, this setting has no effect at all.
nl: Voor locaties buiten Noorwegen is het hoogtemodel dat de webdienst Met. no gebruikt niet erg goed, dus is het gewoonlijk nodig om de hoogte als een extra parameter op te geven, anders zullen de gerapporteerde waarden niet correct zijn.
    
    Het invoegsel probeert om de hoogte automatisch te bespeuren met behulp van de webdienst GeoNames, maar die zou ook weleens niet altijd correct kunnen zijn, dus kunt u het hier veranderen.
    
    Hoogte wordt gegeven in meters boven zeeniveau, of anders in voet, door de eenheid te veranderen op de eenhedenpagina. Het zou ruwweg moeten overeenkomen met de echte waarde, maar kleine verschillen zullen geen invloed hebben op de weergegevens. Binnen Noorwegen heeft deze instelling totaal geen effect.

en: Full moon
nl: Volle maan

en: H
nl: V

en: Hectopascals (hPa)
nl: Hectopascal (hPa)

en: Hide the scrollbox to save valuable space on the panel. Most interesting information is also provided in the tooltip - provided you choose an appropriate tooltip style - that is shown when hovering over the icon.
nl: Verberg het schuifvak om waardevolle ruimte op de werkbalk te besparen. De meeste belangwekkende informatie wordt ook geleverd door de zweeftip, mits u een geschikte zweeftip-stijl kiest. Een zweeftip wordt getoond wanneer u de muispijl laat rusten op het pictogram.

en: High clouds
nl: Hoge bewolking

en: High clouds (CH)
nl: Hoge wolken (HW)

en: Humidity (H)
nl: Luchtvochtigheid (V)

en: Humidity is defined as the amount of water vapor in the air and increases the possibility of precipitation, fog and dew. While absolute humidity is the water content of air, relative humidity gives (in %) the current absolute humidity relative to the maximum for that air temperature and pressure.
nl: Zie Wikipedia over de luchtvochtigheid: http://nl.wikipedia.org/wiki/Luchtvochtigheid

en: If the chosen location is not in your current timezone, then it is necessary to <i>put</i> the plugin into that other timezone for the times to be shown correctly. The proper timezone will be auto-detected via the GeoNames web service, but you might want to correct it if necessary.
    Leave this field empty to use the timezone set by your system. Invalid entries will cause the use of UTC time, but that may also depend on your system.
nl: Indien de gekozen locatie zich niet bevindt in uw huidige tijdzone, dan is het nodig om het invoegsel in die andere tijdzone te plaatsen om de juiste tijden te zien te krijgen. De juiste tijdzone zal vanzelf bespeurd worden via de webdienst GeoNames, maar u kunt die desgewenst corrigeren.
    Laat dit veld leeg om de tijdzone van uw systeem te gebruiken. Ongeldige invulling kan de UTC-tijd oproepen, maar kan ook van uw systeem afhangen.

en: Improvements by Robert G. Quayle and Robert G. Steadman applied in 1998 to earlier experiments/developments by Steadman. This model only depends on wind speed and temperature, not on relative humidity and can be used for both heat and cold stress.
nl: Zie Wikipedia over de verbeteringen van Robert G. Quayle en Robert G. Steadman.

en: Inches of mercury (inHg)
nl: Inches kwik (inHg)

en: Inches of mercury is still widely used for barometric pressure in weather reports, refrigeration and aviation in the United States, but seldom used elsewhere. It is defined as the pressure exerted by a 1 inch circular column of mercury of 1 inch in height at 32 °F (0 °C) at the standard acceleration of gravity.
nl: Zie Wikipedia over kwikdruk: http://nl.wikipedia.org/wiki/Mm_Hg

en: Invented by Sir Francis Beaufort in 1805, this empirical scale on wind speed is based on people's observations of specific land or sea conditions, denoting these conditions with numbers from 0 (calm) to 12 (hurricane).
nl: Zie Wikipedia over Beaufort: http://nl.wikipedia.org/wiki/Schaal_van_Beaufort

en: Kilometers per hour (km/h)
nl: Kilometer per uur (km/u)

en: Knots (kt)
nl: Knopen (kp)

en: L_ongitude:
nl: Lengtegraad:

en: Labels to d_isplay
nl: Te tonen etiketten

en: Latitud_e:
nl: Breedtegraad:

en: Latitude
nl: Breedtegraad

en: Latitude specifies the north-south position of a point on the Earth's surface. If you change this value manually, you need to provide altitude and timezone manually too.
nl: Breedtegraad specificeert de noord-zuidpositie van een punt op de oppervlakte van de aarde. Indien u deze waarde handmatig verandert, dan zou u tevens de hoogte en tijdzone moeten opgeven.

en: Li_nes:
nl: Regels:

en: Light rain
nl: Lichte regen

en: Light rain with thunder
nl: Lichte regen met onweer

en: Lightly cloudy
nl: Licht bewolkt

en: Location _name:
nl: Locatienaam:

en: Longitude
nl: Lengtegraad

en: Longitude specifies the east-west position of a point on the Earth's surface. If you change this value manually, you need to provide altitude and timezone manually too.
nl: Lengtegraad specificeert de oost-westpositie van een punt op de oppervlakte van de aarde. Indien u deze waarde handmatig verandert, dan zou u tevens de hoogte en tijdzone moeten opgeven.

en: Low clouds
nl: Laaghangende bewolking

en: Low clouds (CL)
nl: Laaghangende bewolking (LB)

en: Met.no provides forecast data for up to %d days in the future. Choose how many days will be shown in the forecast tab in the summary window. On slower computers, a lower number might help against lags when opening the window. Note however that usually forecasts for more than three days in the future are unreliable at best ;-)
nl: Met.no geeft voorspellingsgegevens tot %d dagen in de toekomst. Kies hoeveel dagen er getoond zullen worden in het voorspellingstabblad in het samenvattingsvenster. Op langzamere computers zou een lager aantal kunnen helpen tegen vertraging bij het openen van het venster. Besef echter wel dat voorspellingen van meer dan drie dagen vooruit, gewoonlijk onbetrouwbaar zijn....

en: Meter per second is <i>the</i> unit typically used by meteorologists to denote wind speeds.
nl: Meter per seconde is de eenheid die meteorologen het meeste gebruiken om windsnelheden aan te duiden.

en: Meters per second (m/s)
nl: Meter per seconde (m/s)

en: Middle clouds
nl: Gemiddelde bewolking

en: Middle clouds (CM)
nl: Middelhoge wolken (MW)

en: Miles per hour (mph)
nl: Mijl per uur (mpu)

en: Miles per hour is an imperial unit of speed expressing the number of statute miles covered in one hour.
nl: Mijl per uur is een Britse snelheideenheid.

en: Millimeters (mm)
nl: Millimeter (mm)

en: Morning
nl: Ochtend

en: Move the selected value down in the list of labels to display.
nl: Verplaats de gekozen waarde omlaag in de lijst van te tonen etiketten.

en: Move the selected value up in the list of labels to display.
nl: Verplaats de gekozen waarde naar omhoog in de lijst van te tonen etiketten.

en: NE
nl: NO

en: Named after the astronomer Anders Celsius who invented the original scale in 1742, the Celsius scale is an international standard unit and nowadays defined using the Kelvin scale. 0 °C is equivalent to 273.15 K and 1 °C difference in temperature is exactly the same difference as 1 K. It is defined with the melting point of water being roughly at 0 °C and its boiling point at 100 °C at one standard atmosphere (1 atm = 1013.5 hPa). Until 1948, the unit was known as <i>centigrade</i> - from Latin <i>centum</i> (100) and <i>gradus</i> (steps).
    In meteorology and everyday life the Celsius scale is very convenient for expressing temperatures because its numbers can be an easy indicator for the formation of black ice and snow.
nl: Zie Wikipedia over Celsius: http://nl.wikipedia.org/wiki/Celsius

en: New moon
nl: Nieuwe maan

en: Night
nl: Nacht

en: No Data
nl: Geen gegevens

en: No location selected.
nl: Geen locatie gekozen.

en: North
nl: Noord

en: North-East
nl: Noordoost

en: North-West
nl: Noordwest

en: Nowadays wind speed/velocity is measured using an anemometer (Greek <i>anemos</i>, meaning <i>wind</i>) in 10 m (33 ft) height. Anemometers usually measure either wind speed or pressure, but will provide both values as they are closely related to and can be deduced from each other.
nl: Zie Wikipedia over windsnelheid: http://nl.wikipedia.org/wiki/Schaal_van_Beaufort

en: OK
nl: Oké

en: Open the user icon themes directory in your file manager, creating it if necessary.
nl: Open de map met pictogramthema's van de gebruiker in uw bestandbeheerder (maakt hem eerst indien nodig).

en: P
nl: D

en: Partly cloudy
nl: Half bewolkt

en: Please change location name to your liking and correct alltitude and timezone if they are not auto-detected correctly.
nl: Verander a.u.b. de locatienaam naar uw believen en corrigeer hoogte en tijdzone indien die niet automatisch correct werden bespeurd.

en: Please set a location in the plugin settings.
nl: Kies a.u.b. een locatie in de instellingen van het invoegsel.

en: Plugin settings...
nl: Instellingen van invoegsel...

en: Pound-force per square inch (psi)
nl: Pondkracht per vierkante inch (psi)

en: Prec_ipitations:
nl: Neerslag:

en: Precipitation (R)
nl: Neerslag (R)

en: Precipitation amount
nl: Hoeveelheid neerslag

en: Rain
nl: Regen

en: Rain showers
nl: Regenbuien

en: Rain with thunder
nl: Regen met onweer

en: Re_fresh
nl: Ver_versen

en: Relative humidity
nl: Relatieve luchtvochtigheid

en: Results
nl: Resultaten

en: S
nl: Z

en: SE
nl: ZO

en: SW
nl: ZW

en: Scroll the current displayed value(s) out and the new value(s) in instead of simply changing them. Uncheck this option if you find the animation too distracting.
nl: Maak een verschuivende animatie van de oude en de nieuwe waarde(n) in plaats van hen te veranderen. Schakel deze optie uit indien u de animatie vreselijk irritant vindt.

en: Search
nl: Zoeken

en: Search for a new location and auto-detect its parameters.
nl: Zoek naar een nieuwe locatie en bepaal zijn parameters automatisch.

en: Search location
nl: Zoek locatie

en: Searching...
nl: Aan het zoeken...

en: Select _font
nl: Kies lettertype

en: Select a value in the list of labels to display and click this button to remove it.
nl: Kies een waarde in de lijst van etiketten die weergegeven moeten worden en klik op deze knop om hem te verwijderen.

en: Select font
nl: Kies lettertype

en: Short-term forecast data unavailable.
nl: Gegevens voor korte-termijnvoorspelling niet beschikbaar.

en: Show current weather conditions
nl: Toon huidige weeromstandigheden

en: Show weather conditions and forecasts
nl: Toon weeromstandigheden en voorspellingen

en: Shows the forecasts in a table with the daytimes (morning, afternoon, evening, night) in columns and the days in rows.
nl: Toont de voorspellingen in een tabel met de dagtijden (ochtend, middag, avond, nacht) in kolommen en de dagen in rijen.

en: Simple
nl: Simpel

en: Sleet
nl: Natte sneeuw

en: Sleet showers
nl: Ijzelbuien

en: Sleet showers with thunder
nl: Ijzelbuien met onweer

en: Sleet with thunder
nl: Ijzel met onweer

en: Snow
nl: Sneeuw

en: Snow showers
nl: Sneeuwbuien

en: Snow showers with thunder
nl: Sneeuwbuien met onweer

en: South
nl: Zuid

en: South-East
nl: Zuidoost

en: South-West
nl: Zuidwest

en: Sunny
nl: Zonnig

en: Temperature
nl: Temperatuur

en: Temperature (T)
nl: Temperatuur (T)

en: The Canadian counterpart to the US windchill/heat index, with the wind chill being similar to the previous model but with slightly different constraints. Instead of the heat index <i>humidex</i> will be used. For wind chill to become effective, wind speeds need to be above 2.0 km/h (1.24 mph) and air temperature below or equal to 0 °C (32 °F). For humidex, air temperature needs to be at least 20.0 °C (68 °F), with a dewpoint greater than 0 °C (32 °F). If these conditions are not met, the air temperature will be shown.
nl: Zie Wikipedia over de Canadese versie van gevoelstemperatuur.

en: The English word <i>inch</i> comes from Latin <i>uncia</i> meaning <i>one-twelfth part</i> (in this case, one twelfth of a foot). In the past, there have been many different standards of the inch with varying sizes of measure, but the current internationally accepted value is exactly 25.4 millimeters.
nl: Zie Wikipedia over de inch: http://nl.wikipedia.org/wiki/Inch

en: The Norwegian Meteorological Institute
nl: Het Noorse Meteorologische Instituut

en: The amount of rain, drizzle, sleet, hail, snow, graupel and other forms of water falling from the sky over a specific period.
    
    The values reported by met.no are those of precipitation in the liquid state - or in other words: of rain -, so if snow is expected (but not sleet), then the amount of snow will be <i>guessed</i> by multiplying the original value by a ratio dependent on the air temperature:
    
    <tt><small>                   T &lt; -11.1 °C (12 °F) =&gt; 1:12
    -11.1 °C (12 °F) &lt; T &lt;  -4.4 °C (24 °F) =&gt; 1:10
     -4.4 °C (24 °F) &lt; T &lt;  -2.2 °C (28° F) =&gt; 1:7
     -2.2 °C (28 °F) &lt; T &lt;  -0.6 °C (31 °F) =&gt; 1:5
     -0.6 °C (31 °F) &lt; T                    =&gt; 1:3
    
    </small></tt>Example: If temperature is -5 °C (12 °F), then snow density will be low and a rain to snow ratio of 1:10 will be used for calculation. Assuming the reported value is 5 mm, then the calculated amount of snow precipitation is 50 mm.
    
    <b>Note</b>: While air temperature is an important factor in this calculation, there are other influencing factors that the plugin doesn't know about like the type of snow and ground temperature. Because of that, these rules will only lead to rough estimates and may not represent the real amount of snow.
nl: Zie Wikipedia over neerslag: http://nl.wikipedia.org/wiki/Neerslag_(atmosfeer)

en: The current Fahrenheit temperature scale is based on one proposed in 1724 by the physicist Daniel Gabriel Fahrenheit. 0 °F was the freezing point of brine on the original scale at standard atmospheric pressure, which was the lowest temperature achievable with this mixture of ice, salt and ammonium chloride. The melting point of water is at 32 °F and its boiling point at 212 °F. The Fahrenheit and Celsius scales intersect at -40 degrees. Even in cold winters, the temperatures usually do not fall into negative ranges on the Fahrenheit scale.
    With its inventor being a member of the Royal Society in London and having a high reputation, the Fahrenheit scale enjoyed great popularity in many English-speaking countries, but was replaced by the Celsius scale in most of these countries during the metrification process in the mid to late 20th century.
nl: Zie Wikipedia over Fahrenheit: http://nl.wikipedia.org/wiki/Fahrenheit

en: The foot per second (pl. feet per second) in the imperial unit system is the counterpart to the meter per second in the International System of Units.
nl: Zie Wikipedia over de voet: http://nl.wikipedia.org/wiki/Voet_(lengtemaat)

en: The knot is a unit of speed equal to one international nautical mile (1.852 km) per hour, or approximately 1.151 mph, and sees worldwide use in meteorology and in maritime and air navigation. A vessel travelling at 1 knot along a meridian travels one minute of geographic latitude in one hour.
nl: Zie Wikipedia over de knoop: http://nl.wikipedia.org/wiki/Knoop_(snelheid)

en: The meter is the fundamental unit of length in the International System of Units. Originally intended to be one ten-millionth of the distance from the Earth's equator to the North Pole at sea level, its definition has been periodically refined to reflect growing knowledge of metrology (the science of measurement).
nl: Zie Wikipedia over de meter: http://nl.wikipedia.org/wiki/Meter

en: The pascal, named after mathematician, physicist and philosopher Blaise Pascal, is a SI derived unit and a measure of force per unit area, defined as one newton per square meter. One standard atmosphere (atm) is 1013.25 hPa.
nl: Zie Wikipedia over pascal: http://nl.wikipedia.org/wiki/Pascal_(eenheid)

en: The pound per square inch is a unit of pressure based on avoirdupois units (a system of weights based on a pound of 16 ounces) and defined as the pressure resulting from a force of one pound-force applied to an area of one square inch. It is used in the United States and to varying degrees in everyday life in Canada, the United Kingdom and maybe some former British Colonies.
nl: Zie Wikipedia over avoirdupois: http://nl.wikipedia.org/wiki/Avoirdupoids

en: The sun never rises and sets at %s.
nl: De zon komt nooit op en gaat onder om %s.

en: The sun never rises today.
nl: De zon zal vandaag nooit opkomen.

en: The sun never sets today.
nl: De zon zal vandaag nooit ondergaan.

en: The sun rises at %s and never sets.
nl: De zon komt op om %s en gaat nooit onder.

en: The sun rises at %s and sets at %s.
nl: De zon komt op om %s en gaat onder om %s.

en: The torr unit was named after the physicist and mathematician Evangelista Torricelli who discovered the principle of the barometer in 1644 and demonstrated the first mercury barometer to the general public. A pressure of 1 torr is approximately equal to one millimeter of mercury, and one standard atmosphere (atm) equals 760 Torr.
nl: Zie Wikipedia over de torr-eenheid: http://nl.wikipedia.org/wiki/Mm_Hg

en: The weight of the air that makes up the atmosphere exerts a pressure on the surface of the Earth, which is known as atmospheric pressure. To make it easier to compare the value to other values for locations with different altitudes, atmospheric pressure is adjusted to the equivalent sea-level pressure and called barometric pressure. Rising barometric pressures generally indicate an improvement in weather conditions, while falling pressures mean deterioration.
nl: Zie Wikipedia over de luchtdruk: http://nl.wikipedia.org/wiki/Luchtdruk

en: There may be problems with some themes that cause the scrollbox text to be hardly readable. If this is the case or you simply want it to appear in another color, then you can change it using this button. Middle-click on the button to unset the scrollbox text color.
nl: Er kunnen problemen optreden bij sommige thema's die veroorzaken dat de tekst van het schuifvak nauwelijks leesbaar is. Indien zulks het geval is, of indien u eenvoudigweg wilt dat het in een andere kleur wordt getoond, dan kunt u het veranderen met deze knop. Middelklik op de knop om de tekstkleur van het schuifvak te verwijderen.

en: These are the values that will be shown in the scrollbox. Select a single value here and click the appropriate button to remove it or move it up and down in the list.
nl: Dit zijn de waarden die getoond zullen worden in het schuifvak. Kies een enkele waarde hier en klik op de juiste knop om hem te verwijderen of om hem omhoog/omlaag te verschuiven in de lijst.

en: Third quarter
nl: Derde kwartier

en: This gives the cardinal direction (North, East, South, West) the wind is coming from.
nl: Dit geeft de hoofdrichting weer (Noord, Oost, Zuid, West) van waaruit de wind komt.

en: This gives the direction the wind is coming from in azimuth degrees (North = 0°, East = 90°, South = 180° and West = 270°).
nl: Dit geeft de richting weer van waaruit de wind komt, in azimuth-graden (Noord = 0°, Oost = 90°, Zuid = 180° en West = 270°).

en: This gives the low-level cloud cover in percent. According to WMO definition, low-level clouds can be found at altitudes below 4,000 m (13,000 ft), or 5,000 m (16,000 ft) at the equator, though their basis often lie below 2,000 m (6,500 ft). They are mainly composed of water droplets or ice particles and snow, when temperatures are cold enough.
nl: Zie Wikipedia over laaghangende bewolking: http://nl.wikipedia.org/wiki/Wolk#Lage_bewolking

en: This is the model used by the Australian Bureau of Meteorology, especially adapted for the climate of this continent. Possibly used in Central Europe and parts of other continents too, but then windchill and similar values had never gained that much popularity there as in the US or Canada, so information about its usage is scarce or uncertain. It depends on air temperature, wind speed and humidity and can be used for lower and higher temperatures alike.
nl: Zie Wikipedia over de Australische versie van gevoelstemperatuur.

en: This is the temperature to which air must be cooled to reach 100% relative humidity, given no change in water content. Reaching the dew point halts the cooling process, as condensation occurs which releases heat into the air. A high dew point increases the possibility of rain and severe thunderstorms. The dew point allows the prediction of dew, frost, fog and minimum overnight temperature, and has influence on the comfort level one experiences.
    
    <b>Note:</b> This is a calculated value not provided by met.no.
nl: Zie Wikipedia over het dauwpunt: http://nl.wikipedia.org/wiki/Dauwpunt

en: This reports the high-level cloud cover in percent. According to WMO definition, high-level clouds can be found in altitudes of 8,000 to 15,000 m (26,000 to 49,000 ft), or 10,000 m-18,000 m (33,000-59,000 ft) at the equator, where temperatures are so low that they are mainly composed of ice crystals. While typically thin and white in appearance, they can be seen in a magnificent array of colors when the sun is low on the horizon.
nl: Zie Wikipedia over hoge bewolking: http://nl.wikipedia.org/wiki/Wolk#Hoge_bewolking

en: This specifies the mid-level cloud cover in percent. According to WMO definition, mid-level clouds form in heights of 4,000-8,000 m (13,000-26,000 ft), or 5,000-10,000 m (16,000-33,000 ft) at the equator. Like their low-level cousins, they are principally composed of water droplets. When temperatures get low enough, ice particles can replace the droplets.
nl: Zie Wikipedia over middelhoge bewolking: http://nl.wikipedia.org/wiki/Wolk#Middelbare_bewolking

en: Thunder showers
nl: Onweersbuien

en: Thundersnow
nl: Sneeuwbui met onweer

en: Today
nl: Vandaag

en: Tomorrow
nl: Morgen

en: Unnamed place
nl: Naamloze plaats

en: Unset
nl: Niet ingesteld

en: Use only a single _panel row
nl: Gebruik slechts een enkele werkbalkrij

en: Used in North America, wind chill will be reported for low temperatures and heat index for higher ones. At night, heat index will be replaced by the Summer Simmer Index. For wind chill, wind speeds need to be above 3.0 mph (4.828 km/h) and air temperature below 50.0 °F (10.0 °C). For heat index, air temperature needs to be above 80 °F (26.7 °C) - or above 71.6 °F (22 °C) at night - and relative humidity at least 40%. If these conditions are not met, the air temperature will be shown.
nl: Zie Wikipedia over de gevoelstemperatuur: http://nl.wikipedia.org/wiki/Gevoelstemperatuur

en: Verbose
nl: Woordenrijk

en: WD
nl: WR

en: Waning crescent
nl: Afnemende maan

en: Waning gibbous
nl: Afnemende maan

en: Waxing crescent
nl: Wassende maan

en: Waxing gibbous
nl: Wassende maan

en: Weather Report
nl: Weerbericht

en: Weather Update
nl: Weerbericht

en: Wind direction (WD)
nl: Windrichting (WR)

en: Wind direction in degrees (WD)
nl: Windrichting in graden (WG)

en: Wind speed (WS)
nl: Windsnelheid (WS)

en: Wind speed - Beaufort scale (WB)
nl: Windsnelheid - schaal van Beaufort (WB)

en: Wind speeds in TV or in the news are often provided in km/h.
nl: Windsnelheden op televisie of in het nieuws, worden vaak gegeven in km/u.

en: Windchill/Heat index
nl: Windkilte/Warmte-index

en: Windchill/Humidex
nl: Windkilte/Vochtigheids-index

en: _Appearance
nl: Uiterlijk

en: _Close
nl: S_luiten

en: _Forecast
nl: _Verwachting

en: _Forecast layout:
nl: Vormgeving van weersverwachting:

en: _Help
nl: _Hulp

en: _Icon theme:
nl: Pictogramthema:

en: _Location
nl: Locatie

en: _Number of forecast days:
nl: Aantal voorspelde dagen:

en: _Round values
nl: Waarden afronden

en: _Scrollbox
nl: _Schuifvak

en: _Temperature:
nl: Temperatuur:

en: _Timezone:
nl: Tijdzone:

en: _Tooltip style:
nl: Stijl van zweeftip:

en: _Units
nl: Eenheden

en: _Wind speed:
nl: Windsnelheid:

en: feet
nl: voet

en: ft
nl: vt

en: ft/s
nl: vt/s

en: km/h
nl: km/u

en: kt
nl: kp

en: mph
nl: mpu
