Xfce Apps - en to ru translation catalogue (204 entries)

en: %s - Properties
ru: Свойства: %s

en: %s: %s
    
    Try %s --help to see a full list of
    available command line options.
ru: %s: %s
    Попробуйте %s --help для просмотра полного списка параметров командной строки.

en: <b>Accessed:</b>
ru: <b>Доступ:</b>

en: <b>Date taken:</b>
ru: <b>Дата съёмки:</b>

en: <b>Kind:</b>
ru: <b>Тип:</b>

en: <b>Modified:</b>
ru: <b>Изменён:</b>

en: <b>Name:</b>
ru: <b>Имя:</b>

en: <b>Size:</b>
ru: <b>Размер:</b>

en: Active
ru: Активно

en: Active item border color
ru: Цвет границ активного элемента

en: Active item fill color
ru: Цвет заполнения активного элемента

en: Active item index
ru: Индекс активного элемента

en: Active item text color
ru: Цвет текста активного элемента

en: All Files
ru: Все файлы

en: An error occurred when deleting image '%s' from disk
ru: При удалении изображения «%s» с диска произошла ошибка

en: An error occurred when sending image '%s' to trash
ru: При отправке изображения «%s» в корзину произошла ошибка

en: Apply to all workspaces
ru: Применить для всех рабочих мест

en: Are you sure you want to delete image '%s' from disk?
ru: Удалить изображение «%s» с диска?

en: Are you sure you want to send image '%s' to trash?
ru: Отправить изображение «%s» в корзину?

en: Auto
ru: Автоматически

en: Background color
ru: Цвет фона

en: Behaviour
ru: Поведение

en: Bottom
ru: Внизу

en: Centered
ru: Центровать

en: Choose 'set wallpaper' method
ru: Выберите способ установки обоев

en: Cleanup
ru: Очистка

en: Clear private data
ru: Очистка личных данных

en: Clock
ru: Часы

en: Close this image
ru: Закрыть изображение

en: Configure which system is currently managing your desktop.
    This setting determines the method <i>Ristretto</i> will use
    to configure the desktop wallpaper.
ru: Выберите ваше текущее рабочее окружение.
    Эта настройка указывает способ, которым <i>Ristretto</i>
    будет устанавливать обои рабочего стола.

en: Control
ru: Управление

en: Could not load directory
ru: Не удалось загрузить каталог

en: Could not save file
ru: Не удалось сохранить файл

en: Cursor item border color
ru: Цвет границ курсора активного элемента

en: Cursor item fill color
ru: Цвет заполнения курсора активного элемента

en: Cursor item text color
ru: Цвет курсора активного элемента

en: Delete this image from disk
ru: Удалить изображение с диска

en: Desktop
ru: Рабочий стол

en: Developers:
ru: Разработчики:

en: Directory only partially loaded
ru: Каталог загружен только частично

en: Display
ru: Отображение

en: Display information about ristretto
ru: Показать информацию о программе

en: Display ristretto user manual
ru: Показать руководство пользователя ristretto

en: Do _not show this message again
ru: Больше _не показывать это сообщение

en: Edit this image
ru: Редактировать изображение

en: Edit with
ru: Редактировать с помощью

en: Empty
ru: Пусто

en: Everything
ru: Всё время

en: F_irst
ru: П_ервое

en: Failed to print the image
ru: Не удалось напечатать изображение

en: Fast and lightweight image viewer
ru: Быстрая и легковесная программа просмотра изображений

en: First image
ru: Первое изображение

en: Flip _Horizontally
ru: Отразить _горизонтально

en: Flip _Vertically
ru: Отразить _вертикально

en: Fullscreen
ru: Полноэкранный режим

en: General
ru: Общие

en: Hide thumbnail bar when fullscreen
ru: Скрывать панель эскизов в полноэкранном режиме

en: Icon Bar Model
ru: Тип панели иконок

en: Image
ru: Изображение

en: Image Viewer
ru: Просмотр изображений

en: Image Viewer Preferences
ru: Настройки программы

en: Images
ru: Изображения

en: Invert zoom direction
ru: Изменить направление масштабирования

en: Large
ru: Крупные

en: Larger
ru: Большие

en: Last Four Hours
ru: Последние четыре часа

en: Last Hour
ru: Последний час

en: Last Two Hours
ru: Последние два часа

en: Last image
ru: Последнее изображение

en: Leave Fullscreen
ru: Выйти из полноэкранного режима

en: Leave _Fullscreen
ru: Выйти из полно_экранного режима

en: Left
ru: Слева

en: Limit rendering quality
ru: Ограничить качество отображения

en: Loading...
ru: Загрузка...

en: Look at your images easily
ru: Просмотр фотографий — это просто

en: Maximize window on startup when opening an image
ru: При открытии изображения развёртывать окно во весь экран

en: Model for the icon bar
ru: Модель для панели иконок

en: Mouse cursor
ru: Курсор мыши

en: Next image
ru: Следующее

en: No supported image type found in the directory
ru: В каталоге не найдено изображений поддерживаемого типа

en: None
ru: Нет

en: Normal
ru: Обычные

en: Open %s and other files of type %s with:
ru: Открывать %s и другие файлы типа %s с помощью:

en: Open With Other _Application...
ru: Открыть с помо_щью...

en: Open an image
ru: Открыть изображение

en: Open image
ru: Открыть изображение

en: Orientation
ru: Ориентация

en: Other Applications
ru: Другие приложения

en: Override background color:
ru: Установить цвет фона:

en: Pause slideshow
ru: Остановить слайд-шоу

en: Period of inactivity (seconds):
ru: Период бездействия (секунды):

en: Play slideshow
ru: Начать слайд-шоу

en: Press open to select an image
ru: Нажмите Открыть для выбора изображения

en: Previous image
ru: Предыдущее

en: Print the current image
ru: Распечатать текущее изображение

en: Quality
ru: Качество

en: Quit Ristretto
ru: Выйти из программы

en: Recently used
ru: Недавно просмотренные

en: Recommended Applications
ru: Рекомендованные приложения

en: Right
ru: Справа

en: Ristretto Image Viewer
ru: Просмотр изображений Ristretto

en: Ristretto is an image viewer for the Xfce desktop environment.
ru: Ristretto — быстрая и легковесная программа просмотра изображений для рабочего окружения Xfce.

en: Rotate _Left
ru: Повернуть в_лево

en: Rotate _Right
ru: Повернуть в_право

en: Save a copy of the image
ru: Сохранить копию изображения

en: Save copy
ru: Сохранить копию

en: Scaled
ru: Растянуть

en: Scroll wheel
ru: Колёсико мыши

en: Scrolled window
ru: Окно с полосой прокрутки

en: Scrolled window icon bar is placed into
ru: Окно с полосой прокрутки, в которое помещена панель эскизов

en: Set as _Wallpaper...
ru: Сделать о_боями рабочего стола...

en: Set as wallpaper
ru: Установить как обои

en: Show Fullscreen Clock
ru: Отображать часы в полноэкранном режиме

en: Show Status _Bar
ru: Показать строку состо_яния

en: Show Text
ru: Показать текст

en: Show _Thumbnail Bar
ru: Панель _эскизов

en: Show an analog clock that displays the current time when the window is fullscreen
ru: Показывать часы, отображающие текущее время, при просмотре в полноэкранном режиме.

en: Show file properties
ru: Показать свойства файла

en: Show settings dialog
ru: Показать диалог настроек

en: Slideshow
ru: Слайд-шоу

en: Small
ru: Мелкие

en: Smaller
ru: Маленькие

en: Some files could not be opened: see the text logs for details
ru: Не удалось открыть некоторые файлы (подробности доступны в текстовом журнале)

en: Start a slideshow
ru: Начать слайд-шоу

en: Start in fullscreen mode
ru: Запустить в полноэкранном режиме

en: Startup
ru: Запуск

en: Stretched
ru: Замостить

en: Style:
ru: Стиль:

en: Switch to fullscreen
ru: Во весь экран

en: The Ristretto Image Viewer is an application that can be used to view and scroll through images, run a slideshow of images, open images with other applications like an image-editor or configure an image as the desktop wallpaper.
ru: Программа просмотра изображений Ristretto может быть использована для показа и смены изображений, демонстрации слайд-шоу из изображений, открытия изображений в других программах, например, в редакторах, и замены обоев на рабочем столе.

en: The mouse cursor can be automatically hidden after a certain period of inactivity
    when the window is fullscreen.
ru: Курсор мыши автоматически скрываться после определённого периода бездействия
    в полноэкранном режиме.

en: The orientation of the iconbar
ru: Ориентация панели иконок

en: The thumbnail bar can be automatically hidden when the window is fullscreen.
ru: Панель эскизов может быть скрыта при переходе в полноэкранный режим.

en: The thumbnailer-service can not be reached,
    for this reason, the thumbnails can not be
    created.
    
    Install <b>Tumbler</b> or another <i>thumbnailing daemon</i>
    to resolve this issue.
ru: Не удалось установить соединение со службой создания эскизов.
    Эскизы для изображений создаваться не будут.
    
    Установите <b>Tumbler</b> или иную <i>службу эскизов (миниатюр)</i>,
    чтобы это исправить.

en: The time period an individual image is displayed during a slideshow
    (in seconds)
ru: Время показа изображений в режиме слайд-шоу 
    (в секундах)

en: Thumb_nail Size
ru: Раз_мер эскизов

en: Thumbnail Bar _Position
ru: По_ложение панели эскизов

en: Thumbnails
ru: Эскизы

en: Tiled
ru: Сжать

en: Time range to clear:
ru: Период для очистки:

en: Timeout
ru: Задержка

en: Today
ru: Сегодня

en: Top
ru: Вверху

en: Unsupported mime type
ru: Неподдерживаемый тип MIME

en: Use as _default for this kind of file
ru: Использовать по _умолчанию для файлов данного типа

en: Version information
ru: Информация о версии

en: Very Large
ru: Очень большие

en: Very Small
ru: Очень маленькие

en: With this option enabled, the maximum image-quality will be limited to the screen-size.
ru: С этой опцией, максимальное качество изображения будет ограничено размером экрана.

en: Wrap around images
ru: Циклический просмотр изображений

en: Xfce Developers
ru: Разработчики Xfce

en: Zoom _Fit
ru: Вписать в _окно

en: Zoom _In
ru: _Приблизить

en: Zoom _Out
ru: О_тдалить

en: Zoom in
ru: Приблизить

en: Zoom out
ru: Отдалить

en: Zoom to 100%
ru: Исходный размер

en: Zoom to fit window
ru: Уместить в окне

en: Zoomed
ru: Приближено

en: _About
ru: _О программе

en: _Apply
ru: _Применить

en: _Back
ru: _Назад

en: _Cancel
ru: О_тмена

en: _Clear private data...
ru: О_чистить личные данные...

en: _Close
ru: _Закрыть

en: _Contents
ru: _Содержание

en: _Copy image to clipboard
ru: _Копировать изображение в буфер обмена

en: _Default Zoom
ru: Масштаб _по умолчанию

en: _Delete
ru: _Удалить

en: _Do not ask again for this session
ru: _Больше не спрашивать до перезапуска

en: _Edit
ru: _Правка

en: _File
ru: _Файл

en: _Flip
ru: _Отразить

en: _Forward
ru: _Вперёд

en: _Fullscreen
ru: _Полноэкранный режим

en: _Go
ru: Пере_ход

en: _Help
ru: _Справка

en: _Last
ru: _Последнее

en: _Leave Fullscreen
ru: _Выйти из полноэкранного режима

en: _Normal Size
ru: _Нормальный размер

en: _OK
ru: _Ок

en: _Open
ru: _Открыть

en: _Open with
ru: _Открыть в

en: _Open...
ru: _Открыть...

en: _Pause
ru: _Пауза

en: _Play
ru: Н_ачать слайд-шоу

en: _Position
ru: _Позиция

en: _Preferences...
ru: _Настройки...

en: _Print...
ru: _Печать...

en: _Properties...
ru: С_войства

en: _Quit
ru: _Выйти

en: _Recently used
ru: _Недавние

en: _Rotation
ru: _Повернуть

en: _Save
ru: _Сохранить

en: _Save copy...
ru: _Сохранить копию...

en: _Show Toolbar
ru: Панель _инструментов

en: _Size
ru: Раз_мер

en: _Smart Zoom
ru: _Интеллектуальный масштаб

en: _Sort by
ru: _Сортировать по

en: _View
ru: Прос_мотр

en: _Zoom
ru: _Масштаб

en: date
ru: дате

en: file name
ru: имени файла

en: file type
ru: типу файла
