geonames - en to bn translation catalogue (979 entries)

en: 104515
bn: মক্কা

en: 105343
bn: জেদ্দা

en: 1070940
bn: আনতানানারিভো

en: 108410
bn: রিয়াদ

en: 109223
bn: মদিনা

en: 112931
bn: তেহরান

en: 1135689
bn: কুন্দুজ

en: 1138958
bn: কাবুল

en: 1145352
bn: চরিকর

en: 1147290
bn: বাল্‌খ

en: 1159301
bn: জহেদন

en: 1163582
bn: থাট্টা

en: 1164909
bn: শিয়ালকোট

en: 1166993
bn: রাওয়ালপিন্ডি

en: 1167528
bn: কোয়েটা

en: 1168197
bn: পেশাওয়ার

en: 1172451
bn: লাহোর

en: 1174872
bn: করাচী

en: 1176615
bn: ইসলামাবাদ

en: 1185092
bn: Thākurgaon

en: 1185095
bn: Teknāf

en: 1185098
bn: টঙ্গী

en: 1185099
bn: সিলেট

en: 1185108
bn: Shibganj

en: 1185115
bn: সিরাজগঞ্জ

en: 1185128
bn: রাজশাহী

en: 1185141
bn: Panchagarh

en: 1185148
bn: Patiya

en: 1185149
bn: Parbatipur

en: 1185160
bn: Nageswari

en: 1185162
bn: ময়মনসিংহ

en: 1185167
bn: Morrelgonj

en: 1185173
bn: Mathba

en: 1185181
bn: Lalmanirhat

en: 1185186
bn: কুমিল্লা

en: 1185188
bn: রংপুর

en: 1185191
bn: Kushtia

en: 1185199
bn: Kālīganj

en: 1185204
bn: Jhikargāchha

en: 1185206
bn: Joypur Hāt

en: 1185207
bn: ইশ্বরদী

en: 1185209
bn: হবিগঞ্জ

en: 1185224
bn: ফেনী

en: 1185239
bn: Sarankhola

en: 1185241
bn: ঢাকা

en: 1185247
bn: Chilmāri

en: 1185251
bn: Lālmohan

en: 1185260
bn: Bhātpāra Abhaynagar

en: 1185262
bn: Bherāmāra

en: 1185263
bn: ভৈরব বাজার

en: 1185270
bn: Bāndarban

en: 1185272
bn: Kālia

en: 1189638
bn: Raojān

en: 1192366
bn: Pār Naogaon

en: 1196292
bn: লক্ষ্মীপুর জেলা

en: 1203891
bn: Dinājpur

en: 1205481
bn: Uttar Char Fasson

en: 1205733
bn: চট্টগ্রাম

en: 1210565
bn: Burhānuddin

en: 1217662
bn: বুখারা

en: 1241622
bn: ক্যান্ডি

en: 1246294
bn: গালে

en: 124665
bn: মাশহাদ

en: 1248991
bn: কলম্বো

en: 1252416
bn: থিম্ফু

en: 1252758
bn: য়েলাহান্কা

en: 1252919
bn: ওয়ারুদ

en: 1252942
bn: ওয়ারধা

en: 1253184
bn: বিজযবাডা

en: 1253200
bn: বিদিশা

en: 1253392
bn: বারকল

en: 1253573
bn: বড়োদরা

en: 1253702
bn: উরান

en: 1253894
bn: উল্লাসনগর

en: 1253914
bn: উজ্জয়িনী

en: 1253986
bn: উদয়পুর

en: 1254080
bn: তুমসার

en: 1254163
bn: তিরুবনন্তপুরম

en: 1254331
bn: তিরুভারুর

en: 1254346
bn: তিরুর

en: 1254710
bn: তেজপুর

en: 1254780
bn: থালস্সের্য

en: 1254912
bn: তারকেশ্বর

en: 1255121
bn: টলিপরম্ব

en: 1255482
bn: সুলিয়া

en: 1255634
bn: শ্রীনগর

en: 1256067
bn: সিরোহি

en: 1256237
bn: শিমলা

en: 1256259
bn: সিলবাস্সা

en: 1256287
bn: শিলচর

en: 1256451
bn: শিবপুরি

en: 1256489
bn: শিরদি

en: 1256515
bn: শিমোগা

en: 1256523
bn: শিলং

en: 1256525
bn: শিলিগুড়ি

en: 1256593
bn: শেওপুর

en: 1256620
bn: শেগাঁও

en: 1256739
bn: শাহদোল

en: 1257542
bn: সাম্বালপুর

en: 1257751
bn: সাঁইথিয়া

en: 1257804
bn: সহর্ষা

en: 1258076
bn: রোহতক

en: 1258294
bn: রক্সৌল

en: 1258315
bn: রাউরকেলা

en: 1258338
bn: রত্নগিরি

en: 1258526
bn: রাঁচি

en: 1258980
bn: রায়পুর

en: 1259005
bn: রায়গড়

en: 1259091
bn: কোল্লম

en: 1259148
bn: পুষ্কর

en: 1259166
bn: পূর্ণিয়া

en: 1259229
bn: পুনে

en: 1259385
bn: পোর্ট ব্লেয়ার

en: 1259395
bn: পোরবন্দর

en: 1259425
bn: পন্ডিচেরী

en: 1259811
bn: ফালটান

en: 1260086
bn: পাটনা

en: 1260137
bn: পাঠানকোট

en: 1260156
bn: পতৌদি

en: 1260341
bn: পারভানি

en: 1260434
bn: পানওয়েল

en: 1260546
bn: পাধরপুর

en: 1260607
bn: পানাজি

en: 1260637
bn: পালওয়াল

en: 1260671
bn: পালানি

en: 1260728
bn: পালক্কাদ

en: 1260833
bn: পাইথান

en: 1261012
bn: ওসমানাবাদ

en: 1261068
bn: ওজার

en: 1261181
bn: উত্তর লখিমপুর

en: 1261481
bn: নয়া দিল্লী

en: 1261598
bn: নওয়ানশাহর

en: 1261731
bn: নাশিক

en: 1262097
bn: নাকোদার

en: 1262180
bn: নাগপুর

en: 1262321
bn: মহীশূর

en: 1262516
bn: মুন্ডারগি

en: 1262663
bn: মুধোল

en: 1262664
bn: মুদগাল

en: 1262771
bn: মোরেনা

en: 1263311
bn: মৌ

en: 1263694
bn: মঞ্জেরী

en: 1263780
bn: ম্যাঙ্গালোর

en: 1263814
bn: মান্দায়া

en: 1263834
bn: মান্দসৌর

en: 1263862
bn: মান্ডী

en: 1264154
bn: মালাপ্পুরম

en: 1264385
bn: মহেশ্বর

en: 1264527
bn: চেন্নাই

en: 1264543
bn: মধ্যমগ্রাম

en: 1264688
bn: লুংলেই

en: 1264733
bn: লক্ষ্ণৌ

en: 1264976
bn: লেহ

en: 1265014
bn: লাতুর

en: 1265579
bn: কুন্নামকুলম

en: 1265607
bn: কুন্ডগোল

en: 1265645
bn: কুমতা

en: 1265859
bn: কৃষ্ণনগর

en: 1265873
bn: কোঝিকোড়

en: 1265911
bn: কোট্টায়ম

en: 1266038
bn: কোটাগিরি

en: 1266154
bn: কোপ্পাল

en: 1266366
bn: কোহিমা

en: 1266486
bn: কিষানগড়

en: 1266666
bn: খোপোলি

en: 1266744
bn: খেত্রি

en: 1266976
bn: খড়্গপুর

en: 1267031
bn: খান্দোওয়া

en: 1267635
bn: কারওয়ার

en: 1267742
bn: কারজাত

en: 1267819
bn: কারৌলি

en: 1268327
bn: কালপেত্তা

en: 1268593
bn: কাইথাল

en: 1268761
bn: জুন্নার

en: 1268782
bn: জলন্ধর

en: 1268865
bn: যোধপুর

en: 1268977
bn: ঝারসুগুড়া

en: 1269042
bn: ঝজ্জর

en: 1269093
bn: জয়নগর

en: 1269300
bn: জামশেদপুর

en: 1269407
bn: জালগাঁও

en: 1269507
bn: জয়সলমের

en: 1269515
bn: জয়পুর

en: 1269564
bn: জাগরাৱন

en: 1269578
bn: জগদলপুর

en: 1269633
bn: জবলপুর

en: 1269655
bn: ইটানগর

en: 1269743
bn: ইন্দোর

en: 1269771
bn: ইম্ফল

en: 1269810
bn: ইগাটপুরি

en: 1269834
bn: ইচালকরনজি

en: 1269843
bn: হায়দ্রাবাদ

en: 1269908
bn: হুকেরী

en: 1269935
bn: হোসপেত

en: 1270072
bn: হিঙ্গোলি

en: 1270090
bn: হিন্দাউন

en: 1270349
bn: হরিহর

en: 1270396
bn: হাওড়া

en: 1270530
bn: হাইলাকান্দি

en: 1270642
bn: গুরগাঁও

en: 1270667
bn: গুনুপুর

en: 1270752
bn: গুলবার্গ

en: 1270927
bn: গোরখপুর

en: 1270990
bn: গোনদিয়া

en: 1271175
bn: গিরিডি

en: 1271476
bn: গুয়াহাটি

en: 1271631
bn: গ্যাংটক

en: 1271715
bn: গান্ধীনগর

en: 1271834
bn: গড়হিংলাজ

en: 1272175
bn: দুর্গাপুর

en: 1272181
bn: দুর্গ

en: 1272502
bn: দিউ

en: 1272691
bn: ধুলে

en: 1273066
bn: দেওয়াস

en: 1273123
bn: দেবানহাল্লি

en: 1273294
bn: দিল্লি

en: 1273369
bn: দাউসা

en: 1273374
bn: দৌন্দ

en: 1273491
bn: দারভাঙ্গা

en: 1273587
bn: দামোহ

en: 1273780
bn: কটক

en: 1273874
bn: কোচি

en: 1274056
bn: চিত্রদুর্গ

en: 1274218
bn: চিকোদি

en: 1274353
bn: চাপরা

en: 1274693
bn: চন্দ্রপুর

en: 1274746
bn: চন্ডীগড়

en: 1274755
bn: চান্দেরী

en: 1274784
bn: চন্দননগর

en: 1274987
bn: কন্নুর

en: 1275004
bn: Kolkata

en: 1275198
bn: ব্রহ্মপুর

en: 1275339
bn: মুম্বই

en: 1275346
bn: বোলপুর

en: 1275389
bn: বুদ্ধ গয়া

en: 1275817
bn: ভুবনেশ্বর

en: 1275841
bn: ভোপাল

en: 1275901
bn: ভিওয়াদি

en: 1275971
bn: ভিলাই নগর

en: 1276070
bn: ভাটিণ্ডা

en: 1276378
bn: বেয়পারে

en: 1276393
bn: বেত্তিয়া

en: 1276449
bn: বেরাসিয়া

en: 1276509
bn: বেল্লারী

en: 1276533
bn: বেলগাউম

en: 1276589
bn: বেহরোর

en: 1276609
bn: বেগুসারাই

en: 1276988
bn: বারগড়

en: 1277029
bn: বর্ধমান

en: 1277324
bn: বনগাঁ

en: 1277333
bn: বাঙ্গালোর

en: 1277599
bn: বালেশ্বর

en: 1277820
bn: বহরমপুর

en: 1277936
bn: বাগলকোট

en: 1277976
bn: বাদলাপুর

en: 1278083
bn: আজমগড়

en: 1278094
bn: অযোধ্যা

en: 1278149
bn: আওরঙ্গাবাদ

en: 1278176
bn: অত্তিঙ্গল

en: 1278208
bn: আথনি

en: 1278297
bn: অশোকনগর

en: 1278314
bn: আসানসোল

en: 1278483
bn: আররাহ

en: 1278593
bn: অনুগুল

en: 1278609
bn: আনেকাল

en: 1278710
bn: অমৃতসর

en: 1278931
bn: আমালনের

en: 1278946
bn: আলওয়ার

en: 1279094
bn: অকোট

en: 1279105
bn: অকোলা

en: 1279159
bn: অজমের

en: 1279186
bn: আইজল

en: 1279233
bn: আহমেদাবাদ

en: 1279290
bn: আগরতলা

en: 1279390
bn: অচলপুর

en: 1279403
bn: আবোহার

en: 1280517
bn: নাগ-ছু বিভাগ

en: 1280737
bn: লাসা

en: 1280849
bn: কাশগর

en: 1282027
bn: মালে

en: 1283240
bn: কাঠমান্ডু

en: 1298824
bn: ইয়াংগুন

en: 1336133
bn: Sātkania

en: 1336134
bn: Cox’s Bāzār

en: 1336135
bn: Khulna

en: 1336136
bn: ভোলা জেলা

en: 1336137
bn: বরিশাল

en: 1336140
bn: Jessore

en: 1337233
bn: বগুড়া

en: 1337239
bn: Pīrgaaj

en: 1337240
bn: Nawābganj

en: 141349
bn: বারদাস্কান

en: 141681
bn: বন্দর আব্বাস

en: 144448
bn: আহবাজ

en: 146268
bn: নিকোসিয়া

en: 1462681
bn: Mānikchhari

en: 1477498
bn: Bhāndāria

en: 1498693
bn: মিনুসিনস্ক

en: 1508291
bn: চেলিয়াবিন্‌স্ক

en: 1512569
bn: তাশখন্দ

en: 1528675
bn: বিশকেক

en: 1581130
bn: হ্যানয়

en: 1609350
bn: ব্যাংকক

en: 162183
bn: আশখাবাদ

en: 1642911
bn: জাকার্তা

en: 1645457
bn: দিলি

en: 1651944
bn: ভিয়েনতিয়েন

en: 1668341
bn: টাইপেই

en: 170063
bn: আলেপ্পো

en: 1701668
bn: ম্যানিলা

en: 170654
bn: দামেস্ক

en: 1735161
bn: কুয়ালালামপুর

en: 1795565
bn: শেনচেন

en: 1796236
bn: সাংঘাই

en: 1800163
bn: নানছাং

en: 1809858
bn: গুয়ংঝো

en: 1816670
bn: বেইজিং

en: 1819729
bn: হংকং

en: 1820906
bn: বন্দর সেরি বেগাওয়ান

en: 1821306
bn: প্‌নম পেন

en: 1831797
bn: ব্যাটামবং

en: 1835848
bn: সিউল

en: 184745
bn: নাইরোবি

en: 1849372
bn: উজি

en: 1850147
bn: টোকিও

en: 1853909
bn: ওসাকা

en: 1857910
bn: কিয়োটো

en: 1859171
bn: কৌবে

en: 1864134
bn: ফুজি

en: 1871859
bn: পিয়ং ইয়াং

en: 2073124
bn: ডারউইন

en: 2147714
bn: সিডনি

en: 2172517
bn: ক্যানবেরা

en: 2174003
bn: ব্রিসবেন

en: 2179537
bn: ওয়েলিংটন

en: 2192362
bn: ক্রাইস্টচার্চ

en: 2193733
bn: অকল্যান্ড

en: 2198148
bn: সুভা

en: 2210247
bn: ত্রিপোলি

en: 223817
bn: জিবুতি

en: 2240449
bn: লুয়ান্ডা

en: 2253354
bn: ডাকার

en: 2267057
bn: লিসবন

en: 2274895
bn: মনরোভিয়া

en: 2293538
bn: আবিজান

en: 2306104
bn: আক্রা

en: 2314302
bn: কিনশাসা

en: 2332459
bn: লেগোস

en: 2352778
bn: আবুজা

en: 2374775
bn: বিসাউ

en: 2440485
bn: নিয়ামে

en: 2479536
bn: স্কিকদা

en: 2485926
bn: ওরান

en: 2490098
bn: মাস্কারা

en: 2503826
bn: বিসক্রা

en: 250441
bn: আম্মান

en: 2506999
bn: আন্নাবা

en: 2507480
bn: আলজিয়ার্স

en: 2511174
bn: সান্টা ক্রুজ দে তেনেরিফে

en: 2517117
bn: গ্রানাডা

en: 2538475
bn: রাবাত

en: 2553604
bn: কাসাব্লাংকা

en: 2562305
bn: ভাল্লেত্তা

en: 2618425
bn: কোপেনহাগেন

en: 2638664
bn: সল্‌স্‌বারি

en: 2639996
bn: পোর্টস্‌মাথ

en: 2640729
bn: অক্সফোর্ড

en: 2641673
bn: নিউক্যাসল আপন ট্যাইন

en: 2643123
bn: ম্যানচেস্টার

en: 2643743
bn: লন্ডন

en: 2644487
bn: লিঙ্কোন

en: 2646976
bn: হাইবারি

en: 2648579
bn: গ্লাসগো

en: 2650225
bn: এডিনবরা

en: 2651347
bn: ডার্বি

en: 2653822
bn: কার্ডিফ

en: 2653941
bn: ক্যামব্রিজ

en: 2654710
bn: ব্রাইটন

en: 2655095
bn: বোর্ন্‌মাথ

en: 2655459
bn: ব্ল্যাকপুল

en: 2655984
bn: বেলফাস্ট

en: 2657832
bn: অ্যাবরদিন

en: 2657896
bn: জুরিখ

en: 2661552
bn: বের্ন

en: 2661604
bn: বাজেল

en: 2673730
bn: স্টকহোম

en: 2751773
bn: লাইডেন

en: 2759794
bn: আমস্টারডাম

en: 2766824
bn: সলজবুর্গ

en: 276781
bn: বৈরুত

en: 2775220
bn: ইন্সব্রুক

en: 2783985
bn: ওয়াটারলু

en: 2797656
bn: জেন্ট

en: 2800866
bn: ব্রাসেলস

en: 281133
bn: গাজা সিটি

en: 281184
bn: জেরুসালেম

en: 2818067
bn: উটার্সেন

en: 2820256
bn: উল্‌ম

en: 2825297
bn: স্টুটগার্ট

en: 285066
bn: হেবরন

en: 2867714
bn: মিউনিখ

en: 287286
bn: মাস্কাট

en: 2877550
bn: লিনডাউ

en: 2879139
bn: লাইপ্‌ৎসিশ

en: 2891122
bn: কিল

en: 290030
bn: দোহা

en: 290340
bn: মানামা

en: 2910831
bn: হানোফার

en: 292223
bn: দুবাই

en: 2925533
bn: ফ্র্যাংকফার্ট

en: 2926271
bn: ফ্লেন্সবুর্গ

en: 2928810
bn: এসেন

en: 292968
bn: আবুধাবি

en: 293397
bn: তেল আভিভ

en: 2938540
bn: ডেগেনডর্ফ

en: 2950159
bn: বার্লিন

en: 295277
bn: ইলাত

en: 2954172
bn: আউগ্‌সবুর্গ

en: 2960316
bn: লুক্সেমবুর্গ

en: 2964574
bn: ডাবলিন

en: 2988507
bn: প্যারিস

en: 2990440
bn: নিস

en: 3003603
bn: ল্য মঁস

en: 3006787
bn: লা রোচ্যাল

en: 3014728
bn: গ্রনোবল

en: 3054643
bn: বুদাপেস্ট

en: 3060972
bn: ব্রাতিস্লাভা

en: 3067696
bn: প্রাগ

en: 309647
bn: আরি

en: 3104342
bn: থামোরা

en: 3117735
bn: মাদ্রিদ

en: 3128760
bn: বার্সেলোনা

en: 3143244
bn: অজলো

en: 3165185
bn: ত্রিয়েস্তে

en: 3165524
bn: তুরিন

en: 3169070
bn: রোম

en: 3172394
bn: নেপলস

en: 3173435
bn: মিলান

en: 3176959
bn: ফ্লোরেন্স

en: 3182351
bn: বারি

en: 3183875
bn: তিরানা

en: 3186886
bn: জাগরেব

en: 3191281
bn: সারায়েভো

en: 3196359
bn: লিউব্লিয়ানা

en: 323786
bn: আঙ্কারা

en: 325330
bn: আদিয়ামান

en: 325363
bn: আদানা

en: 3352844
bn: সোকপমুন্ড

en: 3369157
bn: কেপ টাউন

en: 3390760
bn: হেসিফি

en: 3399415
bn: ফর্তালিজা

en: 3405870
bn: বেলেঁ

en: 3413829
bn: রেইকিয়াভিক

en: 3421319
bn: নুক

en: 3430863
bn: মার ডেল প্লাটা

en: 3432043
bn: লা প্লাতা

en: 3435910
bn: বুয়েনোস আইরেস

en: 3440714
bn: সালতো

en: 3440781
bn: রিবেরা

en: 3441243
bn: পায়সান্দু

en: 3441575
bn: মোন্তেবিদেও

en: 3441684
bn: মের্সেদেস

en: 3441702
bn: মেলো

en: 3442057
bn: লাস পিয়েদ্রাস

en: 3443013
bn: কোলোনিয়া দেল সাক্রামেন্তো

en: 3448439
bn: সাঁউ পাউলু

en: 344979
bn: আদ্দিস আবাবা

en: 3450554
bn: সালভাদোর

en: 3451190
bn: রিও দি জেনেরিও

en: 3464975
bn: কুরিতিবা

en: 3466779
bn: র‌্যাটল সাপ

en: 3469058
bn: ব্রাসিলিয়া

en: 3530597
bn: মেক্সিকো

en: 3553478
bn: হাভানা

en: 3571824
bn: নাসাউ

en: 3573890
bn: পোর্ট অব স্পেন

en: 3595725
bn: ফ্লোরেস

en: 3600949
bn: তেগুসিগালপা

en: 360630
bn: কায়রো

en: 361058
bn: আলেকজান্দ্রিয়া

en: 3621849
bn: স্যান হোসে

en: 3646738
bn: কারাকাস

en: 3674962
bn: মেদেয়িন

en: 3688689
bn: বোগোতা

en: 3718426
bn: পোর্ট-অ-প্রিন্স

en: 3833367
bn: উসুয়াইয়া

en: 3838583
bn: রোসারিও

en: 3868626
bn: ভালপারাইসো

en: 3871336
bn: সান্টিয়াগো

en: 3911925
bn: লা পাজ

en: 3936456
bn: লিমা

en: 3941584
bn: কোস্কো

en: 4160021
bn: জ্যাক্সনভিল

en: 4164138
bn: মায়ামি

en: 4174715
bn: টালাহাসি

en: 4180439
bn: আটলান্টা

en: 4180531
bn: অগাস্টা

en: 418863
bn: এসফাহন

en: 4236895
bn: ডিকাটুর

en: 4250542
bn: স্প্রিংফিল্ড

en: 4254679
bn: ব্লুমিংটন

en: 4259418
bn: ইন্ডিয়ানাপোলিস

en: 4299276
bn: লুভল

en: 4335045
bn: নিউ অরলিন্স

en: 4347778
bn: বাল্টিমোর

en: 4393217
bn: কানসাস সিটি

en: 4460243
bn: শার্লট

en: 4487042
bn: র‌্যালি

en: 4509177
bn: কলম্বাস

en: 4544349
bn: ওকলাহোমা সিটি

en: 4560349
bn: ফিলাডেলফিয়া

en: 456172
bn: রিগা

en: 4575352
bn: কলাম্বিয়া

en: 4641239
bn: মেম্ফিস

en: 4644585
bn: ন্যাশভিল

en: 4671240
bn: আর্লিংটন

en: 4671654
bn: অস্টিন

en: 4684888
bn: ডালাস

en: 4685907
bn: ডেন্টন

en: 4691930
bn: ফোর্ট ওয়ার্থ

en: 4699066
bn: হিউস্টন

en: 4726206
bn: স্যান অ্যান্টোনিও

en: 4744091
bn: অ্যালেক্সান্ড্রিয়া

en: 479123
bn: উলিয়ানোভস্ক

en: 4791259
bn: ভার্জিনিয়া বিচ

en: 480060
bn: তিভের

en: 4885164
bn: ব্লুমিংটন

en: 4887158
bn: শ্যাম্পেইন

en: 4887398
bn: শিকাগো

en: 4889426
bn: ড্যানভিল

en: 4898182
bn: ক্যানকাকি

en: 4907959
bn: রকফোর্ড

en: 4914570
bn: আর্বানা

en: 4930956
bn: বস্টন

en: 4957003
bn: অগাস্টা

en: 4975802
bn: পোর্টল্যান্ড

en: 498817
bn: সেন্ট পিটার্সবার্গ

en: 4990729
bn: ডেট্রয়েট

en: 4995197
bn: হেমট্রামিক

en: 5037649
bn: মিনিয়াপোলিস

en: 5074472
bn: ওমাহা

en: 5107464
bn: অ্যাস্টোরিয়া

en: 5110302
bn: ব্রুকলিন

en: 5122432
bn: ইথাকা

en: 5128581
bn: নিউ ইয়র্ক সিটি

en: 5134086
bn: রচেস্টার

en: 5150529
bn: ক্লেভিল্যান্ড

en: 524901
bn: মস্কো

en: 5263045
bn: মিলওয়াকি

en: 5304391
bn: মেসা

en: 5308655
bn: ফিনিক্স

en: 5318313
bn: টুসান

en: 5350937
bn: ফ্রেসনো

en: 53654
bn: মোগাদিশু

en: 5367929
bn: লং বিচ

en: 5368361
bn: লস অ্যাঞ্জেলেস

en: 5375480
bn: মাউন্টেইন ভিউ

en: 5378538
bn: ওকল্যান্ড

en: 5389489
bn: সাক্রামেন্টো

en: 5391811
bn: সান ডিয়াগো

en: 5391959
bn: সান ফ্রান্সিস্কো

en: 5392171
bn: স্যান হোসে

en: 5417598
bn: কলোরাডো স্প্রিংস

en: 5419384
bn: ডেনভার

en: 5454711
bn: আলবাকার্কি

en: 5488441
bn: রজওয়েল

en: 5506956
bn: লাস ভেগাস

en: 5520993
bn: এল প্যাসো

en: 5809844
bn: সিয়াটল

en: 5856195
bn: হনুলুলু

en: 587084
bn: বাকু

en: 5879400
bn: অ্যাংকারিজ

en: 588409
bn: তাল্লিন

en: 593116
bn: ভিলনিউস

en: 6094817
bn: অটোয়া

en: 611717
bn: তিবি‌লিসি

en: 616052
bn: ইয়েরেভান

en: 6167865
bn: টরোন্টো

en: 6173331
bn: ভ্যানকুভার

en: 6182962
bn: উইন্ডসর

en: 633679
bn: টুর্কু

en: 634963
bn: আমবেরে

en: 6414184
bn: বিবিরহাট

en: 6545349
bn: সৈয়দপুর

en: 658225
bn: হেলসিঙ্কি

en: 6690108
bn: পঞ্চকুলা উপ শহর

en: 6690595
bn: শ্যাডওয়েল

en: 703448
bn: কিয়েভ

en: 727011
bn: সফিয়া

en: 7279600
bn: আলুভা

en: 7279735
bn: মুবাত্তুপুয্হ

en: 7279739
bn: পেরুম্বৱূর

en: 7279754
bn: সিংরাউলি

en: 745044
bn: ইস্তাম্বুল

en: 7483743
bn: Puthia

en: 7483813
bn: Nātor

en: 8629640
bn: তুতিকোরিন

en: 909137
bn: লুসাকা

en: 934154
bn: পোর্ট লুইস

en: 94824
bn: কারবালা

en: 98182
bn: বাগদাদ

en: 99135
bn: কুফা

en: AD
bn: আন্ডোরা

en: AE
bn: সংযুক্ত আরব আমিরাত

en: AF
bn: আফগানিস্তান

en: AF.10
bn: হেলমান্দ প্রদেশ

en: AF.24
bn: কুন্দুজ প্রদেশ

en: AF.30
bn: বাল্‌খ প্রদেশ

en: AF.42
bn: পাঞ্জশির প্রদেশ

en: AG
bn: অ্যান্টিগুয়া ও বারবুডা

en: AI
bn: এ্যাঙ্গুইলা

en: AL
bn: আলব্যানিয়া

en: AM
bn: আর্মেনিয়া

en: AO
bn: এ্যাঙ্গোলা

en: AQ
bn: অ্যান্টার্কটিকা

en: AR
bn: আর্জেন্টিনা

en: AS
bn: আমেরিকান সামোয়া

en: AT
bn: অস্ট্রিয়া

en: AT.01
bn: বুর্গেনল্যান্ড

en: AT.03
bn: লোয়ার অস্ট্রিয়া

en: AU
bn: অস্ট্রেলিয়া

en: AW
bn: আরুবা

en: AX
bn: আলান্ড দ্বীপপুঞ্জ

en: AZ
bn: আজারবাইজান

en: BA
bn: বসনিয়াও হার্জেগোভিনা

en: BB
bn: বারবাদোস

en: BD
bn: বাংলাদেশ

en: BD.81
bn: ঢাকা

en: BD.82
bn: খুলনা

en: BD.83
bn: Rājshāhi Bibhag

en: BD.84
bn: Chôţţogram

en: BD.85
bn: বরিশাল বিভাগ

en: BD.86
bn: Sylhet Bibhag

en: BD.87
bn: রংপুর বিভাগ

en: BE
bn: বেলজিয়াম

en: BF
bn: বুরকিনা ফাসো

en: BG
bn: বুলগেরিয়া

en: BH
bn: বাহারিন

en: BI
bn: বুরুণ্ডি

en: BJ
bn: বেনিন

en: BL
bn: সেন্ট বারথেলিমি

en: BM
bn: বারমুডা

en: BN
bn: ব্রুনেই

en: BO
bn: বলিভিয়া

en: BQ
bn: ক্যারিবিয়ান নেদারল্যান্ডস

en: BR
bn: ব্রাজিল

en: BS
bn: বাহামা দ্বীপপুঞ্জ

en: BT
bn: ভুটান

en: BV
bn: বোভেট দ্বীপ

en: BW
bn: বোত্‍সওয়ানা

en: BY
bn: বেলারুশ

en: BZ
bn: বেলিয

en: CA
bn: কানাডা

en: CA.08
bn: অন্টারিও

en: CC
bn: কোকোস (কিলিং) দ্বীপপুঞ্জ

en: CD
bn: কঙ্গো(DRC)

en: CF
bn: মধ্য আফ্রিকার প্রজাতন্ত্র

en: CG
bn: কঙ্গো - ব্রাজাভিল

en: CH
bn: সুইজারল্যান্ড

en: CI
bn: আভরি কোস্ট

en: CK
bn: কুক দ্বীপপুঞ্জ

en: CL
bn: চিলি

en: CM
bn: ক্যামেরুন

en: CN
bn: চীন

en: CN.23
bn: সাংঘাই

en: CO
bn: কোলোম্বিয়া

en: CR
bn: কোস্টারিকা

en: CU
bn: কিউবা

en: CV
bn: কেপভার্দে

en: CW
bn: কুরাসাও

en: CX
bn: ক্রিসমাস দ্বীপ

en: CY
bn: সাইপ্রাস

en: CZ
bn: চেকিয়া

en: DE
bn: জার্মানি

en: DE.06
bn: নিডারজাখসেন

en: DE.08
bn: রিনেল্যান্ড-প্যালাটিনাটা

en: DE.09
bn: জারল্যান্ড

en: DE.10
bn: শ্লেসভিগ-হোলস্টাইন

en: DE.11
bn: ব্র্যান্ডেনবুর্গ

en: DE.14
bn: জ্যাক্সোনি-আনহাল্ট

en: DE.16
bn: বার্লিন

en: DJ
bn: জিবুতি

en: DK
bn: ডেনমার্ক

en: DM
bn: ডোমিনিকা

en: DO
bn: ডোমেনিকান প্রজাতন্ত্র

en: DZ
bn: আলজেরিয়া

en: EC
bn: ইকুয়াডর

en: EE
bn: এস্তোনিয়া

en: EG
bn: মিশর

en: EG.11
bn: কায়রো

en: EH
bn: পশ্চিম সাহারা

en: ER
bn: এরিট্রিয়া

en: ES
bn: স্পেন

en: ES.39
bn: কান্তাব্রিয়া

en: ES.51
bn: আন্দালুসিয়া

en: ES.53
bn: কানারি দ্বীপপুঞ্জ

en: ES.58
bn: গালিথিয়া

en: ET
bn: ইথিওপিয়া

en: ET.44
bn: আদ্দিস আবাবা

en: FI
bn: ফিনল্যান্ড

en: FJ
bn: ফিজি

en: FK
bn: ফকল্যান্ড দ্বীপপুঞ্জ

en: FM
bn: মাইক্রোনেশিয়া

en: FO
bn: ফ্যারও দ্বীপপুঞ্জ

en: FR
bn: ফ্রান্স

en: FR.53
bn: ব্রতাইন

en: GA
bn: গ্যাবন

en: GB
bn: ইউ কে

en: GB.ENG
bn: ইংল্যান্ড

en: GD
bn: গ্রেনাডা

en: GE
bn: জর্জিয়া

en: GE.02
bn: আবখাজিয়া

en: GF
bn: ফরাসী গায়ানা

en: GG
bn: গুয়ার্নসি

en: GH
bn: ঘানা

en: GI
bn: জিব্রাল্টার

en: GL
bn: গ্রীনল্যান্ড

en: GM
bn: গ্যাম্বিয়া

en: GN
bn: গিনি

en: GP
bn: গুয়াদেলৌপ

en: GQ
bn: নিরক্ষীয় গিনি

en: GR
bn: গ্রীস

en: GS
bn: দক্ষিণ জর্জিয়া ও দক্ষিণ স্যান্ডউইচ দ্বীপপুঞ্জ

en: GT
bn: গোয়াতিমালা

en: GU
bn: গুয়াম

en: GW
bn: গিনি-বিসাউ

en: GY
bn: গিয়ানা

en: HK
bn: হংকং

en: HM
bn: হার্ড এবং ম্যাকডোনাল্ড দ্বীপপুঞ্জ

en: HN
bn: হন্ডুরাস

en: HR
bn: ক্রোয়েশিয়া

en: HT
bn: হাইতি

en: HU
bn: হাঙ্গেরী

en: ID
bn: ইন্দোনেশিয়া

en: IE
bn: আয়ারল্যান্ড

en: IL
bn: ইসরায়েল

en: IL.05
bn: তেলআবিব

en: IM
bn: আইল অফ ম্যান

en: IN
bn: ভারত

en: IN.01
bn: আন্দামান ও নিকোবর দ্বীপপুঞ্জ

en: IN.02
bn: অন্ধ্রপ্রদেশ

en: IN.03
bn: আসাম

en: IN.05
bn: চণ্ডীগড়

en: IN.09
bn: গুজরাত

en: IN.10
bn: হরিয়াণা

en: IN.11
bn: হিমাচল প্রদেশ

en: IN.13
bn: কেরল

en: IN.16
bn: মহারাষ্ট্র

en: IN.17
bn: মণিপুর

en: IN.18
bn: মেঘালয়

en: IN.19
bn: কর্ণাটক

en: IN.20
bn: নাগাল্যান্ড

en: IN.22
bn: পুদুচেরি

en: IN.23
bn: পাঞ্জাব

en: IN.24
bn: রাজস্থান

en: IN.25
bn: তামিলনাড়ু

en: IN.26
bn: ত্রিপুরা

en: IN.28
bn: পশ্চিমবঙ্গ

en: IN.29
bn: সিক্কিম

en: IN.30
bn: অরুণাচল প্রদেশ

en: IN.31
bn: মিজোরাম

en: IN.33
bn: গোয়া

en: IN.34
bn: বিহার

en: IN.35
bn: মধ্যপ্রদেশ

en: IN.36
bn: উত্তরপ্রদেশ

en: IN.37
bn: ছত্তীসগঢ়

en: IN.38
bn: ঝাড়খণ্ড

en: IN.40
bn: তেলঙ্গানা

en: IN.41
bn: লাদাখ

en: IO
bn: ব্রিটিশ ভারত মহাসাগরীয় অঞ্চল

en: IQ
bn: ইরাক

en: IQ.07
bn: বাগদাদ

en: IR
bn: ইরান

en: IR.22
bn: বুশেহর প্রদেশ

en: IS
bn: আইসল্যান্ড

en: IT
bn: ইতালি

en: IT.04
bn: কাম্পানিয়া

en: IT.15
bn: সিসিলি দ্বীপপুঞ্জ

en: JE
bn: জার্সি

en: JM
bn: জামাইকা

en: JO
bn: জর্ডান

en: JP
bn: জাপান

en: JP.40
bn: টোকিও

en: KE
bn: কেনিয়া

en: KG
bn: কির্ঘিজস্তান

en: KH
bn: ক্যাম্বোডিয়া

en: KI
bn: কিরিবাতি

en: KM
bn: কমোরোস

en: KN
bn: সেন্ট কিটস ও নেভিস

en: KP
bn: উত্তর কোরিয়া

en: KR
bn: দক্ষিণ কোরিয়া

en: KW
bn: কুয়েত

en: KY
bn: কেম্যান দ্বীপপুঞ্জ

en: KZ
bn: কাজাখাস্তান

en: LA
bn: লাওস

en: LB
bn: লেবানন

en: LC
bn: সেন্ট লুসিয়া

en: LI
bn: লিচেনস্টেইন

en: LK
bn: শ্রীলঙ্কা

en: LR
bn: লাইবিরিয়া

en: LS
bn: লেসোথো

en: LT
bn: লিথুয়েনিয়া

en: LU
bn: লাক্সেমবার্গ

en: LV
bn: লাতভিয়া

en: LY
bn: লিবিয়া

en: MA
bn: মোরক্কো

en: MC
bn: মোনাকো

en: MD
bn: মলদোভিয়া

en: ME
bn: মন্টিনিগ্রো

en: MF
bn: সেন্ট মার্টিন

en: MG
bn: মাদাগাস্কার

en: MH
bn: মার্শাল দ্বীপপুঞ্জ

en: MK
bn: উত্তর ম্যাসেডোনিয়া

en: ML
bn: মালি

en: MM
bn: মায়ানমার (বার্মা)

en: MN
bn: মোঙ্গোলিয়া

en: MO
bn: ম্যাকাও

en: MP
bn: উত্তরাঞ্চলীয় মারিয়ানা দ্বীপপুঞ্জ

en: MQ
bn: মার্টিনিক

en: MR
bn: মরিতানিয়া

en: MS
bn: মন্টসেরাট

en: MT
bn: মাল্টা

en: MU
bn: মউরিশাস

en: MV
bn: মালদ্বীপ

en: MW
bn: মালাউই

en: MX
bn: মেক্সিকো

en: MY
bn: মালয়েশিয়া

en: MZ
bn: মোজাম্বিক

en: NA
bn: নামিবিয়া

en: NC
bn: নিউ ক্যালেডোনিয়া

en: NE
bn: নাইজার

en: NF
bn: নরফোক দ্বীপ

en: NG
bn: নাইজেরিয়া

en: NI
bn: নিকারাগুয়া

en: NL
bn: হল্যাণ্ড

en: NO
bn: নরওয়ে

en: NP
bn: নেপাল

en: NR
bn: নাউরু

en: NU
bn: নিউয়ে

en: NZ
bn: নিউজিল্যান্ড

en: NZ.E7
bn: অকল্যান্ড

en: OM
bn: ওমান

en: PA
bn: পানামা

en: PE
bn: পেরু

en: PF
bn: ফরাসী পলিনেশিয়া

en: PG
bn: পাপুয়া নিউ গিনি

en: PH
bn: ফিলিপিন্স

en: PK
bn: পাকিস্তান

en: PK.05
bn: সিন্ধু প্রদেশ

en: PK.06
bn: আজাদ কাশ্মীর

en: PL
bn: পোল্যান্ড

en: PM
bn: সেন্ট পিয়ের ও মিকুয়েলন

en: PN
bn: পিটকেয়ার্ন দ্বীপপুঞ্জ

en: PR
bn: পুয়ের্তো রিকো

en: PS
bn: ফিলিস্তিন

en: PS.GZ
bn: গাজা ভূখণ্ড

en: PT
bn: পর্তুগাল

en: PW
bn: পালাউ

en: PY
bn: পারাগুয়ে

en: QA
bn: কাতার

en: RE
bn: রিইউনিয়ন

en: RO
bn: রুমানিয়া

en: RS
bn: সার্বিয়া

en: RU
bn: রাশিয়া

en: RU.66
bn: সেন্ট পিটার্সবার্গ

en: RW
bn: রুয়ান্ডা

en: SA
bn: সৌদি আরব

en: SB
bn: সলোমন দ্বীপপুঞ্জ

en: SC
bn: সিসিলি

en: SD
bn: সুদান

en: SE
bn: সুইডেন

en: SG
bn: সিঙ্গাপুর

en: SH
bn: সেন্ট হেলেনা

en: SI
bn: স্লোভানিয়া

en: SJ
bn: স্বালবার্ড ও জান মেয়েন

en: SK
bn: স্লোভাকিয়া

en: SL
bn: সিয়েরা লিওন

en: SM
bn: সান মারিনো

en: SN
bn: সেনেগাল

en: SO
bn: সোমালি

en: SR
bn: সুরিনাম

en: SS
bn: দক্ষিণ সুদান

en: ST
bn: সাওটোমা ও প্রিন্সিপি

en: SV
bn: এল সালভাদোর

en: SX
bn: সিন্ট মার্টেন

en: SY
bn: সিরিয়া

en: SZ
bn: ইসওয়াতিনি

en: TC
bn: তুর্কস ও কাইকোস দ্বীপপুঞ্জ

en: TD
bn: চ্যাড

en: TF
bn: ফরাসী দক্ষিণাঞ্চল

en: TG
bn: টোগো

en: TH
bn: থাইল্যান্ড

en: TJ
bn: তাজিকিস্তান

en: TK
bn: টোকেলাউ

en: TL
bn: পূর্ব তিমুর

en: TM
bn: তুর্কমেনিস্তান

en: TN
bn: তিউনিসিয়া

en: TO
bn: টোঙ্গা

en: TR
bn: তুরস্ক

en: TR.05
bn: আমাসিয়া প্রদেশ

en: TR.81
bn: আদানা প্রদেশ

en: TT
bn: ত্রিনিনাদ ও টোব্যাগো

en: TV
bn: টুভালু

en: TW
bn: তাইওয়ান

en: TW.03
bn: তাইপে

en: TZ
bn: তাঞ্জানিয়া

en: UA
bn: ইউক্রেন

en: UG
bn: উগান্ডা

en: UM
bn: যুক্তরাষ্ট্রের পার্শ্ববর্তী দ্বীপপুঞ্জ

en: US
bn: ইউ এস

en: US.AK
bn: আলাস্কা

en: US.AL
bn: আলাবামা

en: US.AR
bn: আর্কানসাস

en: US.AZ
bn: অ্যারিজোনা

en: US.CA
bn: ক্যালিফোর্নিয়া

en: US.CO
bn: কলোরাডো

en: US.CT
bn: কানেটিকাট

en: US.DC
bn: ওয়াশিংটন ডি.সি.

en: US.DE
bn: ডেলাওয়্যার

en: US.FL
bn: ফ্লোরিডা

en: US.HI
bn: হাওয়াই

en: US.IA
bn: আইওয়া

en: US.ID
bn: আইডাহো

en: US.IL
bn: ইলিনয়

en: US.IN
bn: ইন্ডিয়ানা

en: US.KS
bn: ক্যান্সাস

en: US.KY
bn: কেন্টাকি

en: US.LA
bn: লুইজিয়ানা

en: US.MA
bn: ম্যাসাচুসেট্‌স

en: US.MD
bn: মেরিল্যান্ড

en: US.ME
bn: মেইন

en: US.MI
bn: মিশিগান

en: US.MN
bn: মিনেসোটা

en: US.MO
bn: মিসৌরি

en: US.MS
bn: মিসিসিপি

en: US.MT
bn: মন্টানা

en: US.NC
bn: নর্থ ক্যারোলাইনা

en: US.ND
bn: নর্থ ডাকোটা

en: US.NE
bn: নেব্রাস্কা

en: US.NH
bn: নিউ হ্যাম্প্‌শায়ার

en: US.NJ
bn: নিউ জার্সি

en: US.NM
bn: নিউ মেক্সিকো

en: US.NV
bn: নেভাডা

en: US.NY
bn: নিউ ইয়র্ক

en: US.OH
bn: ওহাইও

en: US.OK
bn: ওক‌লাহোমা

en: US.OR
bn: অরেগন

en: US.PA
bn: পেন্সিল্‌ভেনিয়া

en: US.RI
bn: রোড আইল্যান্ড

en: US.SC
bn: সাউথ ক্যারোলাইনা

en: US.SD
bn: সাউথ ডাকোটা

en: US.TN
bn: টেনেসী

en: US.TX
bn: টেক্সাস

en: US.UT
bn: ইউটা

en: US.VA
bn: ভার্জিনিয়া

en: US.VT
bn: ভার্মন্ট

en: US.WA
bn: ওয়াশিংটন

en: US.WI
bn: উইসকনসিন

en: US.WV
bn: পশ্চিম ভার্জিনিয়া

en: US.WY
bn: ওয়াইয়োমিং

en: UY
bn: উরুগোয়ে

en: UZ
bn: উজবেকিস্তান

en: VA
bn: ভ্যাটিকান সিটি

en: VC
bn: সেন্ট ভিনসেন্ট ও গ্রেনাডিনস

en: VE
bn: ভেনিজুয়েলা

en: VG
bn: ব্রিটিশ ভার্জিন দ্বীপপুঞ্জ

en: VI
bn: মার্কিন যুক্তরাষ্ট্রের ভার্জিন দ্বীপপুঞ্জ

en: VN
bn: ভিয়েতনাম

en: VN.20
bn: হো চি মিন সিটি

en: VU
bn: ভানুয়াটু

en: WF
bn: ওয়ালিস ও ফুটুনা

en: WS
bn: সামোয়া

en: XK
bn: কসোভো

en: YE
bn: ইয়েমেন

en: YT
bn: মায়োত্তে

en: ZA
bn: দক্ষিণ আফ্রিকা

en: ZA.05
bn: পূর্ব কেপ প্রদেশ

en: ZM
bn: জাম্বিয়া

en: ZW
bn: জিম্বাবোয়ে
