geonames - en to bo translation catalogue (503 entries)

en: 1040652
bo: མ་པུ་ཊོ།

en: 104515
bo: མ་ཁ།

en: 1070940
bo: ཨེན་ཊ་ན་ན་རི་བོ།

en: 108410
bo: རིས་ཡག

en: 112931
bo: ཏེ་ཧི་རན​།

en: 113646
bo: ཊ་བི་རི་ཛ།

en: 1138958
bo: ཁ་པུལ།

en: 1150515
bo: སུ་ར་ཊི་ཐ་ནི།

en: 1151254
bo: པུ་ཁེཊ་གྲོང་ཁྱེར​།

en: 1151933
bo: ན་ཁཱོན་སི་ཐམ་མ་ར་ཊི།

en: 1152473
bo: ལམ་པང་།

en: 1153081
bo: ཀཱན་ཅ་ན་བུ་རི།

en: 1153557
bo: ཅུམ་ཕཱོན།

en: 1153669
bo: ཆེང་རཱེ།

en: 1174872
bo: ཀ་ར་ཆི

en: 1176615
bo: ཨི་སི་ལམ་བོ།

en: 1185241
bo: དྷ་ཁ།

en: 1248991
bo: ཁོ་ལུམ་པོ།

en: 1252416
bo: ཐིམ་ཕུ།

en: 1261481
bo: ནེའུ་དིལ་ལིའི

en: 1264621
bo: མ་ད་ནཱ་པལ་ལི།

en: 1271631
bo: སྒང་ཐོག

en: 1275004
bo: ཀ་ལི་ཀུ་ཏ

en: 1275339
bo: འབོམ་སྦེ

en: 1278094
bo: ཨ་ཡོ་དྷི་ཡ།

en: 1279715
bo: Xigazê

en: 1280281
bo: Qamdo

en: 1280517
bo: Nagqu

en: 1280737
bo: ལྷ་ས།

en: 1281368
bo: བདེ་ཆེན

en: 1283240
bo: ཀ་ཏ་མན་ཏུ།

en: 1298824
bo: ཡང་ཀོང་།

en: 144448
bo: ཨཱ་ཝཛ།

en: 146268
bo: ནེ་ཁོ་ཤི་ཡ།

en: 146400
bo: ལར་ན་ཀ།

en: 1512569
bo: ཐ་ཧྲི་ཀན།

en: 1526384
bo: ཨཱལ་མ་ཊི།

en: 1528675
bo: པི་སི་ཁེག

en: 1529102
bo: ཨུ་རུམ་ཆི་གྲོང་ཁྱེར།

en: 1529531
bo: ཏུན་ཧོང་གྲོང་ཁྱེར།

en: 1581130
bo: ཧེ་ནོ།

en: 160263
bo: ཏ་རེ་སི་ས་ལམ།

en: 1605239
bo: ཨུ་ཌོན་ཐ་ནི།

en: 1605245
bo: ཨུ་བཱོན་ར་ཊི་ཅ་ཐ་ནི།

en: 1606147
bo: སོང་ཁ་ལ།

en: 1607017
bo: རེ་ཡོང་།

en: 1607708
bo: ཕི་ཊི་ཙ་ནུ་ལོཀ།

en: 1608232
bo: ནོང་ཁའི།

en: 1608452
bo: ནཱན་གྲོང་ཁྱེར།

en: 1608527
bo: ན་ཁཱོན་ས་ཝན།

en: 1608529
bo: ན་ཁཱོན་ར་ཊི་ཅ་སི་མ།

en: 1609350
bo: པན་ཀོག

en: 1610780
bo: ཧ་ཊི་ཡའི།

en: 1611269
bo: ཅཱན་ཐ་བུ་རི།

en: 162183
bo: ཨ་ཧྲི་ཁ་པད།

en: 1642911
bo: ཊ་ཁར་ཏ།

en: 1645457
bo: དྷི་ལི།

en: 1651944
bo: ཝིན་ཆིའང་

en: 1668341
bo: ཐའེ་པེ

en: 1675151
bo: ཞིག་ཀྲུའུ།

en: 1701668
bo: མ་ནི་ལ།

en: 170654
bo: དྷ་མ་སི་ཁོ་སི།

en: 1707404
bo: ལའོ་ཨག

en: 1735161
bo: ཁལ་ལུང་ཕུ།

en: 1783763
bo: ཞུས་ཀྲོའུ།

en: 1786657
bo: ཡིན་ཁྲོའོན་གྲོང་ཁྱེར།

en: 1787227
bo: ཡྰང་ཀྲོའུ།

en: 1788852
bo: ཟི་ལིང་།

en: 1790923
bo: ཝུའུ་ཞི།

en: 1791247
bo: ཝུའུ་ཧན་གྲོང་ཁྱེར།

en: 1792947
bo: ཐན་ཅིན ་གྲོང་ཁྱེར།

en: 1796556
bo: སན་ཡ་གྲོང་ཁྱེར།

en: 1799869
bo: ནན་ཉིང་གྲོང་ཁྱེར།

en: 1801792
bo: ལུའོ་དབྱང་།

en: 1802171
bo: དར་མདོ།

en: 1804430
bo: ལན་ཀྲོའུ།

en: 1805179
bo: ཅིའུ་ཅང་།

en: 1805753
bo: ཅི་ནན།

en: 1808926
bo: ཧང་ཀྲོའུ།

en: 1809078
bo: ཧའེ་ཁོའུ་གྲོང་ཁྱེར།

en: 1809858
bo: ཀོང་ཀྲོའུ་གྲོང་ཁྱེར།

en: 1814906
bo: ཁྲུང་ཆིན་གྲོང་ཁྱེར།

en: 1816670
bo: པེ་ཅིང་གྲོང་ཁྱེར།

en: 1819729
bo: ཧོང་ཀོང་།

en: 1820906
bo: སི་རི་པེ་ཀ་མཚོ་ཁུགས་གྲོང་ཁྱེར།

en: 1821306
bo: ཕོམ་ཕེན།

en: 1835848
bo: སེ་ཨུལ།

en: 184745
bo: ནའི་རོ་བི།

en: 1857910
bo: ཁེཡོ་ཐྲོ།

en: 1871859
bo: ཕོང་ཡང་།

en: 1922014
bo: ཝུའུ་དབྱི་ཧྲན་གྲོང་ཁྱེར།

en: 202061
bo: ཀི་ག་ལི།

en: 2028462
bo: ཝུ་ལན་བ་ཐུར

en: 2036892
bo: མཁར་སྔོན་གྲོང་ཁྱེར།

en: 2088122
bo: པོ་རོ་ཊི་མོ་རེ་སི་བི།

en: 2147714
bo: སིད་ནེ།

en: 2158177
bo: མེར་བུན

en: 2163355
bo: ཧོ་སྦར་ཐེ།

en: 2172517
bo: ཁན་པེ་ར།

en: 2179537
bo: ཝེ་ལིང་ཐོན།

en: 2198148
bo: སུ་ཝ།

en: 2210247
bo: ཐི་རི་ཕོ་ལི

en: 2220957
bo: ཡོན་དྷི།

en: 223817
bo: ཇི་བའོ་ཊི།

en: 2240449
bo: ལའུན་ཌ།

en: 2253354
bo: ཌ་ཀར།

en: 2267057
bo: ལི་སི་བཱོན།

en: 2274895
bo: མོང་རོ་ཝི་ཡ།

en: 2279755
bo: ཡམ་སོ་ཁེ་རོ།

en: 2306104
bo: ཨ་ཁ་ར།

en: 2309527
bo: མ་ལ་བོ།

en: 2314302
bo: ཀིན་ཤ་ས།

en: 232422
bo: ཀམ་པ་ལ།

en: 2352778
bo: ཨ་པུ་ཅ།

en: 2357048
bo: ཨོ་འ་ག་དོའུ་གོའུ།

en: 2365267
bo: ལཱོ་མེ།

en: 2374775
bo: བི་སའོ།

en: 2392087
bo: པོར་ཊོ་-ནོ་བོ།

en: 2399697
bo: ལིབ་རེ་ཝིལ།

en: 2409306
bo: ཕིརི་ཊའུན།

en: 2410763
bo: སའོ་ཊོ་མེ།

en: 241131
bo: ཝིག་ཐོ་རི་ཡ།

en: 2413876
bo: བཱན་ཇཱུ་ལ།

en: 2440485
bo: ནི་ཡ་མེ།

en: 2464470
bo: ཊུ་ནིསི།

en: 250441
bo: ཨམ་མན།

en: 2507480
bo: ཨཱལ་ཇི་ཡར་སི།

en: 2538475
bo: ར་བ་ཐེ།

en: 2562305
bo: ཝ་ལེ་ཐ།

en: 2618425
bo: ཀའོ་པེན་ཧ་ཀེན

en: 2643743
bo: ལོན་ཊོན།

en: 2659811
bo: ལུ་ཛེར་ན།

en: 2659836
bo: ལུ་ག་ནོ།

en: 2661552
bo: པེར་ནེ།

en: 2661604
bo: པ་སེལ།

en: 2673730
bo: སི་ཏོག་ཧོ་ལིམ།

en: 2759794
bo: ཨེམ་སི་ཊར་ཌམ།

en: 276781
bo: པེ་རུ་ཐེ།

en: 281184
bo: ཇེ་རུ་ས་ལེམ།

en: 287286
bo: མི་སི་ཁ་ཁྲི།

en: 290030
bo: དྷོ་ཧ།

en: 290340
bo: མ་ན་མ།

en: 292968
bo: ཨ་པོའུ་དྷ་པེ།

en: 2946447
bo: བྷོ་ཨིན།

en: 2960316
bo: ལུ་སེམ་བའུརག

en: 2964574
bo: དུབ་ལིན།

en: 2969392
bo: ཝི་ཆི།

en: 2972315
bo: ཊོའུ་ལོའུ་སེ།

en: 2973385
bo: ཊར་བེ།

en: 2973783
bo: སི་ཐི་རཱ་སི་བུར།

en: 2983154
bo: རོ་ཌེ་ཛི།

en: 2988507
bo: ཕ་རི།

en: 2994160
bo: མེ་ཊི་ཛི།

en: 2996944
bo: ལི་ཡོང་།

en: 3002465
bo: ལ་ཕུའི་ཨང་ཝ་ལེ།

en: 3006787
bo: ལ་རོ་ཅེ་ལེ།

en: 3021372
bo: དི་ཇཱོན།

en: 3028542
bo: ཁར་པེན་ཏྲ།

en: 3035681
bo: ཨ་ཝི་ཉོང་།

en: 3038261
bo: ཨཱལ་ཕི།

en: 3038334
bo: ཨ་ཇཀ་སིའོ།

en: 3038354
bo: ཨེག་སི་-ཨེན་-ཕོ་རོའོ་ཝང་སི།

en: 3054643
bo: བུ་ད་ཕེ་སིད།

en: 3060972
bo: བ་ར་ཏིསི་ལ་བ།

en: 3067696
bo: པུ་ལ་ཁེ

en: 3088171
bo: ཕྰོ་ཟོ་ནན།

en: 3117735
bo: མ་ད་རིད།

en: 3128760
bo: བྷར་སེ་ལོ་ནཱ།

en: 3143244
bo: ཨོ་སི་ལོ།

en: 3165524
bo: ཊུ་རིན།

en: 3168070
bo: སན་མ་རི་ནོ།

en: 3176959
bo: ཧྥུ་ལོ་རོན་ཟིའུ་ཡ།

en: 3183875
bo: ཐིས་རན།

en: 3186886
bo: ཛག་རེབ།

en: 3191281
bo: ས་ར་ཇི་བོ།

en: 3196359
bo: ལི་པོ་ཡ་ན།

en: 323786
bo: ཨན་ཁ་ར།

en: 3352136
bo: ཝིན་ཌི་ཧོཡིཀ།

en: 3374333
bo: ཕུ་ར་ཡ།

en: 3378644
bo: ཅོར་ཅི་ཐོན།

en: 3383330
bo: པེ་ར་མེ་རི་བོ།

en: 3413829
bo: རེཀ་ཇ་བིཀ།

en: 343300
bo: ཨཱ་སི་མི་ར།

en: 3435910
bo: པུ་ཨེ་ནོ་སི་ཨས་རི་སི།

en: 3439389
bo: ཨ་སུན་སི་འན།

en: 3441575
bo: མཱོན་ཊི་ཝི་ཌོ།

en: 3451190
bo: རིའོ་ཌེ་ཇ་ནེའུ་རའོ།

en: 3469058
bo: པུ་རུ་ཟི་ལི་ཡ།

en: 3522507
bo: གའཀགྲོང་།

en: 3553478
bo: ཧ་ཝན

en: 3571824
bo: ན་སའོ།

en: 3573890
bo: པོ་རོ་ཊི་ཨོཕ་སི་པེ་ན།

en: 3575551
bo: པ་སི་ཐེར།

en: 3575635
bo: རུ་ཟོ།

en: 3576812
bo: ཁ་སི་ཐྲིས།

en: 3577887
bo: ཁིན་སི་ཐོན།

en: 3582672
bo: པེར་མོ་ཕན།

en: 3583361
bo: སན་སལ་ཝ་ཌོར།

en: 3600949
bo: ཐེ་གུ་སི་གེ་པ།

en: 360630
bo: ཁ་ཡི་རོ

en: 361058
bo: ཡ་ལི་ཧྲན་ད

en: 3617763
bo: མ་ན་གུ་འ།

en: 3621849
bo: སན་ཇོ་སེ།

en: 3646738
bo: ཁ་ར་ཁ་སི

en: 3652462
bo: ཁེ་ཐོ།

en: 3688689
bo: པོ་གོ་ཏ

en: 3718426
bo: པོ་རོ་ཊི་ཨའུ་པི་རིན་སི།

en: 379252
bo: ཁར་ཏུམ

en: 3868626
bo: བལྤ་རཨིསོ

en: 3899539
bo: ཨན་ཏོ་ཕ་ག་སི་ཏ

en: 3903987
bo: སུ་ཁུ་རེ།

en: 3919968
bo: ཀོ་ཅ་བང་ལྦ་

en: 3936456
bo: ལི་མ།

en: 3995465
bo: མཱོན་ཊི་རེ།

en: 4035413
bo: ཨ་པི་ཡ།

en: 4035715
bo: ཨ་ཝ་རུ་ཨ།

en: 4049979
bo: རྦིར་མིང་ཧམ།

en: 4180439
bo: ཨ་ཊི་ལཱན་ཊཱ།

en: 425378
bo: བུ་ཇུམ་བུ་ར།

en: 4347778
bo: བྷལ་ཏྲི་མོར།

en: 4525353
bo: སི་པི་རིང་ཧྥིལ་ཌི།

en: 456172
bo: རི་ག

en: 4924006
bo: མཱུན་སི།

en: 4930956
bo: བོ་སེ་ཊོན།

en: 524901
bo: མོ་སི་ཁོ།

en: 53654
bo: མོ་ག་དི་ཤུ།

en: 5391959
bo: སན་ཧྥུ་རན་སིས་ཁོ

en: 5780993
bo: ཚྭ་མཚོའི་གྲོང་ཁྱེར།

en: 5856195
bo: ཧོ་ནོ་ལུ་ལུ།

en: 587084
bo: པཱ་ཁི།

en: 588409
bo: ཏཱལ་་ལིན།

en: 593116
bo: ལྦེ་ནི་སུ་ནི།

en: 5946768
bo: ཨེ་ཏི་མོན་ཐོན།

en: 6094817
bo: ཨོ་ཏ་ཝ།

en: 611717
bo: ཁྲེ་བྷི་ལི་སི།

en: 616052
bo: ཡེ་རེ་ཝན།

en: 6173331
bo: ཝན་ཁུ་ཝེར།

en: 625144
bo: མིན་སིཀ།

en: 658225
bo: ཧེལ་སིན་ཀི།

en: 683506
bo: པུ་ཁ་རེ་སིད

en: 703448
bo: ཀིབ།

en: 727011
bo: སོ་ཧྥི་ཡ།

en: 739600
bo: སི་ནོ་པེ།

en: 7626461
bo: ཡ་རེན།

en: 785842
bo: སི་ཀོཔ་ཇི།

en: 786714
bo: པི་རི་སི་ཊི་ན།

en: 890299
bo: ཧ་ར་རི།

en: 909137
bo: ལུ་ས་ཀ།

en: 921772
bo: མོ་རོ་ནི།

en: 927967
bo: ལི་ལོང་ཀུའེ།

en: 932505
bo: མ་སི་རུ།

en: 933773
bo: ག་བོ་རོ་ནི།

en: 934154
bo: ལོ་ཡི་སི་གྲུ་ཁ།

en: 934985
bo: མ་པ་པན།

en: 964137
bo: ཕི་རི་ཐོ་རི་ཡ།

en: 98182
bo: པ་ག་ཏ

en: AD
bo: ཨེན་ཌོ་ར།

en: AE
bo: ཨ་རབ། ཨི་མི་རཊ྄། ཆིག་སྒྲིལ་རྒྱལ་ཁབ།

en: AF
bo: ཨཕ་ག་ནི་སྟཱན།

en: AG
bo: ཨེན་ཊི་གུ་དང་། བྷར་བུ་ཌ།

en: AI
bo: ཨང་གུའི་ལ།

en: AL
bo: ཨལ་བཱ་ནི་ཡ།

en: AM
bo: ཨར་མེ་ནི་ཡ།

en: AO
bo: ཨང་གཽ་ལ།

en: AQ
bo: ལྷོ་རྩེའི་མཐའ་གླིང་།

en: AR
bo: ཨར་ཇེན་ཊི་ན།

en: AT
bo: ཨསྟྲི་ཡ།

en: AU
bo: ཨསྟྲེ་ལི་ཡ།

en: AW
bo: ཨ་རུ་བ།

en: AZ
bo: ཨཛར་བཡེ་ཇན།

en: BA
bo: བོསྣི་ཡ་དང་ཧརྫོ་གོ་ཝི་ན།

en: BB
bo: བཱརྦ་ཌོས྄།

en: BD
bo: བངྒ་ལ་དེཤ།

en: BE
bo: བེལ་ཇི་ཡམ།

en: BF
bo: བརཀི་ན། ཕསོ།

en: BG
bo: བུལ་ག་རི་ཡ།

en: BH
bo: བྷཱ་རེན།

en: BI
bo: བུ་རུན་ཌི།

en: BJ
bo: བཱེ་ནིན།

en: BM
bo: བར་མུ་ཌ།

en: BN
bo: བུ་རུ་ནེ།

en: BO
bo: བོ་ལི་ཝིཡ།

en: BR
bo: བ་རཱ་ཛིལ།

en: BS
bo: བྷཱ་མས྄།

en: BT
bo: འབྲུག་ཡུལ།

en: BW
bo: བོཙ་ཝ་ན།

en: BY
bo: བེ་ལུ་རུ་སུ།

en: BZ
bo: བེ་ལིཛ།

en: CA
bo: ཁེ་ན་ཌ།

en: CD
bo: ཀོང་གོ་མི་དམངས་དམངས་གཙོ།

en: CF
bo: དབུས་ཨ་ཧྥེ་རི་ཁན་རི་པཔ་ལིཀ།

en: CG
bo: ཀོང་ཀོ

en: CH
bo: ཧྲུད་ཧྲི།

en: CI
bo: ཀོ་ཊེ་ཌི། ཨི་ཝོ་རེ།

en: CK
bo: ཀཱུག གླིང་ཕྲེན་རྒྱལ་ཁབ།

en: CL
bo: ཅི་ལི།

en: CM
bo: ཀ་མེ་རུན།

en: CN
bo: རྒྱ་ནག

en: CN.26
bo: ཧྲའན་ཞི་ཞིང་ཆེན།

en: CO
bo: ཀོ་ལོམ་བི་ཡ།

en: CR
bo: ཀོ་ས྄ཊ་རི་ཀ།

en: CU
bo: ཁྱུའུ་བ།

en: CY
bo: སཱཡེ་པ་རས྄།

en: CZ
bo: ཅཻག་སྤྱི་མཐུན་རྒྱལ་ཁབ།

en: DE
bo: འཇར་མན་

en: DE.16
bo: པེར་ལིན​།

en: DJ
bo: ཛི་བུ་ཏི།

en: DK
bo: ཌེན་མཱརྐ།

en: DM
bo: ཌོ་མིན་ནི་ཀ།

en: DO
bo: ཌོ་མིནནི་ཀན་སྤྱི་མཐུན་རྒྱལ་ཁབ།

en: DZ
bo: ཨལ་ཇི་རི་ཡ།

en: EC
bo: ཨི་ཁྭ་ཌོར།

en: EE
bo: ཨིསྟོ་ནི་ཡ།

en: EG
bo: ཨི་ཇིབྚ།

en: ER
bo: ཨེ་རི་ཏྲེ་ཨ།

en: ES
bo: སི་པན།

en: ET
bo: ཨི་ཐིའོ་པི་ཡ།

en: FI
bo: ཕིན་ལན྄ཌ།

en: FJ
bo: ཕི་ཇི།

en: FK
bo: ཕལྐ་ལནྜ་གླིང་ཕྲན།

en: FM
bo: མའི་ཀོ་རོ་ནེ་ཤི་ཡ།

en: FR
bo: ཕ་རཱན་སི།

en: GA
bo: གེ་བཽན།

en: GB
bo: དབྱིན་ཇི་

en: GD
bo: གྷ་རི་ན་ཌ།

en: GE
bo: ཇོར་ཇི་ཡ།

en: GH
bo: གྷ་ན།

en: GI
bo: ཇིབ་རཱལ་ཊར།

en: GM
bo: གྷམ་བི་ཡ།

en: GN
bo: གྷི་ནི་ཡ།

en: GR
bo: གྷི་རཱི་སི།

en: GT
bo: གྷོ་ཊེ་མ་ལ།

en: GW
bo: གྷི་ནི་ཡ་བིས྄་སོ།

en: GY
bo: གྷུ་ཡཱ་ན།

en: HK
bo: ཧོང་ཀོང་།

en: HN
bo: ཧོན་དུ་རས྄།

en: HR
bo: ཀུརོ་ཤི་ཡ།

en: HT
bo: ཧེ་ཏི།

en: HU
bo: ཧངྒ་རི།

en: ID
bo: ཨིན་ཌོ་ནེ་ཤི་ཡ།

en: IE
bo: ཨ་ཡར་ལནཌ།

en: IL
bo: ཨི་ཛ྄་རེལ།

en: IN
bo: རྒྱ་གར་

en: IN.02
bo: ཨཱན་དྷ་ར་མངའ་སྡེ།

en: IN.03
bo: ཨཱསཱམ།

en: IN.09
bo: གྷུ་ཇ་རཱཏ།

en: IN.10
bo: ཧ་རི་ཡཱ་ཎཱ།

en: IN.11
bo: ཧི་མ་ཅལ་མངའ་སྡེ།

en: IN.13
bo: ཀེ་ར་ལཱ།

en: IN.17
bo: མཱ་ནི་པུར།

en: IN.19
bo: ཁར་ན་ཀྲ་ཁཱ།

en: IN.23
bo: པན་ཇབ།

en: IN.25
bo: ཏཱ་མིལ་ན་ཌུ།

en: IN.29
bo: འབྲས་ལྗོངས།

en: IN.30
bo: ཨ་རུ་ནཱ་ཅལ་མངའ་སྡེ།

en: IN.33
bo: གྷོའ།

en: IN.34
bo: སྦི་ཧཱར།

en: IN.37
bo: ཆར་ཊི་སི་གྷར།

en: IN.38
bo: རྗར་ཁན་ཌི།

en: IN.41
bo: ལ་དྭགས

en: IQ
bo: ཨི་རག།

en: IR
bo: ཨི་རཱན།

en: IS
bo: ཨ་ཨི་སི་ལནད།

en: IT
bo: ཨི་ཀྲར་ལི་

en: IT.15
bo: སི་ཅི་ལི་ཡ།

en: IT.20
bo: ཝེ་ནེ་ཏོ།

en: JM
bo: ཛ་མེ་ཀ།

en: JO
bo: ཇོར་ཌན།

en: JP
bo: ཉི་ཧོང་

en: KE
bo: ཁེན་ཉི་ཡ།

en: KG
bo: ཁིར་གིཛ་སྟཱན།

en: KH
bo: ཀམ་བོ་ཌི་ཡ།

en: KI
bo: ཀི་རི་བཱ་ཏི།

en: KN
bo: སེནྚ། ཀིཊྚས྄། དང་། ནེ་བིས྄།

en: KP
bo: ཁྲའོ་ཤན་བྱང་རྒྱུད

en: KR
bo: ལྷོ་ཀོ་རི་ཡ།

en: KW
bo: ཀུ་ཝེད་རྒྱལ་ཁབ།

en: KY
bo: ཁེ་མེན་གླིང་ཕྲན།

en: KZ
bo: ཁ་ཛཱག་སྟཱན།

en: LA
bo: ལཱ་འོས།

en: LB
bo: ལེབ་ནོན།

en: LC
bo: སེནྚ། ལུ་ཤི་ཡ།

en: LI
bo: ལེག་ཏེན་ཚིན།

en: LK
bo: ཤྲཱི་ལངྐ་།

en: LR
bo: ལི་བེ་རི་ཡ།

en: LS
bo: ལེ་སོ་ཐོ།

en: LT
bo: ལི་ཐུ་ཨེ་ནི་ཡ།

en: LU
bo: ལཀ་ཛམ་བོརྒ།

en: LV
bo: ལཏ་བི་ཡ།

en: LY
bo: ལི་བི་ཡ།

en: MA
bo: མོ་རོ་ཀྐོ།

en: MC
bo: མོ་ན་ཀོ།

en: ME
bo: མོན་ཊེནིག་རོ།

en: MG
bo: མ་དཱ་གྷསྐཱར།

en: MH
bo: མཱར་ཤལ་གླིང་ཕྲེན།

en: ML
bo: མ་ལི།

en: MM
bo: འབར་མ།

en: MN
bo: སོག་ཡུལ།

en: MO
bo: མེ་ཀའོ།

en: MR
bo: མཽ་རི་ཏ་ནི་ཡ།

en: MT
bo: མལ་ཊ།

en: MU
bo: མཽ་རིཤས྄།

en: MV
bo: མལ་དྭིབ།

en: MW
bo: མཱ་ལཱ་ཝི།

en: MX
bo: མེཀ་སི་ཀོ།

en: MY
bo: མ་ལེ་ཤི་ཡ།

en: MZ
bo: མོ་ཛམ་བིག།

en: NA
bo: ན་མི་བི་ཡ།

en: NE
bo: ནའི་ཇར།

en: NG
bo: ནཱའི་ཇི་རི་ཡ།

en: NI
bo: ནི་ཀ་ར་གུ་ཨ།

en: NL
bo: ཧའོ་ལན།

en: NO
bo: ནོར་ཝེ།

en: NP
bo: བལ་ཡུལ་

en: NR
bo: ནཽ་རུ།

en: NU
bo: ནིའུ་ཝ།

en: NZ
bo: ནིའུ་ཛི་ལན྄ཌ།

en: OM
bo: ཨོ་མན།

en: PA
bo: པ་ནཱ་མ།

en: PE
bo: པེ་རུ།

en: PG
bo: པ་པུ་ཨ། ནིའུ། གྷི་ནི།

en: PH
bo: ཕི་ལི་པིནས྄།

en: PK
bo: པཀི་སྟཱན།

en: PL
bo: པོ་ལནྜ།

en: PT
bo: པོར་ཏུ་གྷལ།

en: PW
bo: པ་ལཽ།

en: PY
bo: པཱ་ར་གེ།

en: QA
bo: ཀ་ཏཱར།

en: RO
bo: རོ་མཱ་ནིཡ།

en: RS
bo: སེར་བི་ཡ།

en: RU
bo: ཨུ་རུ་སུ་

en: RW
bo: རུ་ཝན་ཌ།

en: SA
bo: སཽ་དྷི་ཨ་རཱ་བི་ཡ།

en: SB
bo: སོ་ལོ་མོན། གླིང་ཕྲན་ཚོ་ཁག།

en: SC
bo: སཱ་ཤཻལ།

en: SD
bo: སུ་དཱན།

en: SE
bo: ཧྲུའི་ཏན།

en: SG
bo: སིངྒ་པུར།

en: SH
bo: སེནྚ། ཧེ་ལི་ན།

en: SI
bo: ས་ལཽ་ཝེ་ནི་ཡ།

en: SK
bo: ས་ལཽ་ཝཀྱ།

en: SL
bo: སེ་ཡར་ར། ལིའོན།

en: SM
bo: སན་མེ་རི་ནོ།

en: SN
bo: སེ་ནི་གྷལ།

en: SO
bo: སོ་མཱལི་ཡ།

en: SR
bo: སུ་རི་ནཱམ།

en: ST
bo: ས་འོ་ཏོད་མད། དང་། པ྄རིན་སི་པེ།

en: SV
bo: ཨེལ། སཱལ་ཝ་ཌོར།

en: TD
bo: ཅཻཌ།

en: TH
bo: ཐའི་ལེན།

en: TJ
bo: ཐ་ཇི་ཁེ་སི་ཏན།

en: TM
bo: ཏུརཀ་མེ་ནི་སུཏན།

en: TR
bo: ཏུརཀི།

en: TV
bo: ཐུ་ཝ་ལུ།

en: TW
bo: ཐའེ་ཝན།

en: TW.02
bo: ཀའོ་ཞུང་གྲོང་ཁྱེར།

en: TW.03
bo: ཐའེ་པེ

en: UA
bo: ཡུ་ཀྲན།

en: UG
bo: ཡུ་གན་ཌ།

en: US
bo: ཨ་མེ་རི་ཀ།

en: US.AL
bo: ཨ་ལ་པ་མ།

en: US.AR
bo: ཨར་ཁན་སཱ་སི།

en: US.AZ
bo: ཨྰ་རི་ཟོ་ནྰ།

en: US.CA
bo: ཁྰ་ལེ་ཧྥོར་ནི་ཡ།

en: US.CO
bo: ཁོ་ལོ་ར་ཌོ།

en: US.DE
bo: དྷེའི་ལ་ཝར།

en: US.FL
bo: ཧྥོ་ལོ་རི་ཌ།

en: US.HI
bo: ཧ་ཝ་ཡི།

en: US.IA
bo: ཡོ་བ།

en: US.IN
bo: ཨིན་ཌི་ཡཱ་ན།

en: US.KS
bo: ཁན་སཱ་སི།

en: US.LA
bo: ལུའི་ཟི་ཨཱན་ནཱ།

en: US.MD
bo: མ་རིས་ལེན་ཌ།

en: US.MI
bo: མི་ཅི་གྷན།

en: US.MS
bo: མི་སི་སི་ཕི།

en: US.MT
bo: མོན་ཏཱ་ན།

en: US.NH
bo: ནེའུ་ཧམ་ཕུ་ཤར།

en: US.NJ
bo: ནེའུ་ཇེར་སས།

en: US.NM
bo: མེག་སི་ཀོ་གསར་མ།

en: US.NV
bo: ནེ་བ་ད།

en: US.OH
bo: ཨོ་ཧེའོ།

en: US.PA
bo: ཕེན་སུལ་ཝེ་ནའི་ཡ།

en: US.SC
bo: ཁ་རོ་ལི་ན་ལྷོ་ཕྱོགས།

en: US.TN
bo: ཐེན་ནེ་སི།

en: US.TX
bo: ཋེག་ཟ་སི།

en: US.UT
bo: ཡུ་ཊ།

en: US.VA
bo: ཝིར་ཇི་ནི་ཡ།

en: US.WA
bo: ཝ་ཤིན་ཏྲོན།

en: US.WI
bo: ཝིས་སི་ཁོན་སིན།

en: US.WY
bo: ཝ་ཡོ་མིང་།

en: UY
bo: ཨུ་རུ་གྷེ།

en: UZ
bo: ཨུཛ་བེ་ཀིསྟཱན།

en: VA
bo: ཝེ་ཊི་ཀན།

en: VC
bo: སེནྚ། ཝིན་སན། དང་། གྷིརིན་ཌིན།

en: VE
bo: ཝེ་ནི་ཛུའེ་ལ།

en: VN
bo: བི་དི་ནམ།

en: VN.20
bo: ཧོ་ཀྲི་མིན་གྲོང་ཁྱེར།

en: VU
bo: ཝ་ནུ་ཨ་ཐུ།

en: WS
bo: ནུ་བ་ས་མོ་འ།

en: YE
bo: ཡེ་མེན།

en: ZA
bo: ལྷོ་ ཨཕྲི་ཀ།

en: ZM
bo: ཛམ་བི་ཡ།

en: ZW
bo: ཛིམ་བྷཱ་བེ།
