geonames - en to bo translation catalogue (266 entries)

en: 1252416
bo: ཐིམ་ཕུུུུ

en: 1252479
bo: སྤུ་ན་ཁ་

en: 1252484
bo: ཕུན་ཚོགས་གླིང་

en: 2818067
bo: ཨུ་ཏེར་སེན

en: 3868626
bo: བལྤ་རཨིསོ

en: AD
bo: ཨཱན་དོ་ར

en: AE
bo: ཡུ་ནཱའི་ཊེཌ་ ཨ་རབ་ ཨེ་མེ་རེཊས

en: AF
bo: ཨཕ་གྷ་ནི་སཏཱན

en: AG
bo: ཨན་ཊི་གུ་ཝ་ ཨེནཌ་ བྷར་བྷུ་ཌ

en: AI
bo: ཨང་གི་ལ

en: AL
bo: ཨཱལ་བེ་ནི་ཡ

en: AM
bo: ཨར་མི་ནི་ཡ

en: AO
bo: ཨང་གྷོ་ལ

en: AQ
bo: འཛམ་གླིང་ལྷོ་མཐའི་ཁྱགས་གླིང

en: AR
bo: ཨར་ཇེན་ཊི་ན

en: AS
bo: ས་མོ་ཨ་ཡུ་ཨེས་ཨེ་མངའ་ཁོངས

en: AT
bo: ཨཱོས་ཊྲི་ཡ

en: AU
bo: ཨཱོས་ཊྲེལ་ལི་ཡ

en: AW
bo: ཨ་རུ་བཱ

en: AX
bo: ཨ་ལནཌ་གླིང་ཚོམ

en: AZ
bo: ཨ་ཛར་བྷའི་ཇཱན

en: BA
bo: བྷོས་ནི་ཡ་ ཨེནཌ་ ཧར་ཛི་གྷོ་བི་ན

en: BB
bo: བྷར་བེ་ཌོས

en: BD
bo: བངྒ་ལ་དེཤ

en: BE
bo: བྷེལ་ཇམ

en: BF
bo: བྷར་ཀི་ན་ ཕེ་སོ

en: BG
bo: བུལ་ག་རི་ཡ

en: BH
bo: བྷ་རེན

en: BI
bo: བྷུ་རུན་ཌི

en: BJ
bo: བྷེ་ནིན

en: BL
bo: སེནཊ་ བར་ཐོ་ལོམ་མིའུ

en: BM
bo: བར་མུ་ཌ

en: BN
bo: བྷྲུ་ནའི

en: BO
bo: བྷེ་ལི་བི་ཡ

en: BQ
bo: ཀེ་རི་བི་ཡེན་ནེ་དར་ལནཌས྄

en: BR
bo: བྲ་ཛིལ

en: BR.15
bo: མི་ནས་ཞེ་རའིས་

en: BR.29
bo: གོ་ཡཟི་

en: BR.31
bo: ཏོ་ཀན་ཏིནསི་

en: BS
bo: བྷ་ཧ་མས྄

en: BT
bo: འབྲུག

en: BT.05
bo: བུམ་ཐང་རྫོང་ཁག་

en: BT.06
bo: ཆུ་ཁ་རྫོང་ཁག་

en: BT.08
bo: དར་དཀར་ན་རྫོང་ཁག་

en: BT.10
bo: ཧཱ་རྫོང་ཁག་

en: BT.11
bo: ལྷུན་རྩེ་རྫོང་ཁག་

en: BT.12
bo: མོང་སྒར་རྫོང་ཁག་

en: BT.13
bo: སྤ་རོ་རྫོང་ཁག་

en: BT.14
bo: པད་མ་དགའ་ཚལ་རྫོང་ཁག་

en: BT.23
bo: མགར་ས་རྫོང་ཁག་

en: BV
bo: བོའུ་ཝེཊ་མཚོ་གླིང

en: BW
bo: བྷོཙ་ཝ་ན

en: BY
bo: བེལ་ཨ་རུ་སུ

en: BZ
bo: བྷེ་ལིཛ

en: CA
bo: ཀེ་ན་ཌ

en: CC
bo: ཀོ་ཀོས་གླིང་ཚོམ

en: CD
bo: ཀོང་གྷོ ཀིན་ཤ་ས

en: CF
bo: སེན་ཊལ་ ཨཕ་རི་ཀཱན་ རི་པབ་ལིཀ

en: CG
bo: ཀོང་གྷོ བྷྲ་ཛ་བིལ

en: CH
bo: སུ་ཝིཊ་ཛར་ལེནཌ

en: CI
bo: ཨི་ཝོ་རི་ཀོསཊ

en: CK
bo: ཀུག་གླིང་ཚོམ

en: CL
bo: ཅི་ལི

en: CM
bo: ཀེ་མ་རུན

en: CN
bo: རྒྱ་ནག

en: CO
bo: ཀོ་ལོམ་བྷི་ཡ

en: CR
bo: ཀོས་ཊ་རི་ཀ

en: CU
bo: ཀིའུ་བྷ

en: CV
bo: ཀེཔ་བཱཌ

en: CW
bo: ཀྱཱུར་ར་ཀོ

en: CX
bo: ཁི་རིསྟ་མེས་མཚོ་གླིང

en: CY
bo: སཱའི་པྲས

en: CZ
bo: ཅེཀ་ རི་པབ་ལིཀ

en: DE
bo: ཇཱར་མ་ནི

en: DJ
bo: ཇི་བྷུ་ཊི

en: DK
bo: ཌེན་མཱཀ

en: DM
bo: ཌོ་མི་ནི་ཀ

en: DO
bo: ཌོ་མི་ནི་ཀཱན་ རི་པབ་ལིཀ

en: DZ
bo: ཨཱལ་ཇི་རི་ཡ

en: EC
bo: ཨེ་ཁྭ་ཌོར

en: EE
bo: ཨེས་ཊོ་ནི་ཡ

en: EG
bo: ཨི་ཇིབཊ

en: EH
bo: ནུབ་ཕྱོགས་ ས་ཧཱ་ར

en: ER
bo: ཨེ་རི་ཊྲེ་ཡ

en: ES
bo: ཨིས་པེན

en: ET
bo: ཨི་ཐི་ཡོ་པི་ཡ

en: FI
bo: ཕིན་ལེནཌ

en: FJ
bo: ཕི་ཇི

en: FK
bo: ཕལྐ་ལནྜ་གླིང་ཚོམ

en: FM
bo: མའི་ཀྲོ་ནི་ཤི་ཡ

en: FO
bo: ཕཱའེ་རོ་གླིང་ཚོམ

en: FR
bo: ཕྲཱནས

en: GA
bo: གྷ་བྷོན

en: GB
bo: ཡུ་ནཱའི་ཊེཌ་ ཀིང་ཌམ

en: GD
bo: གྲྀ་ན་ཌ

en: GE
bo: ཇཽར་ཇཱ

en: GF
bo: གུའི་ཡ་ན་ ཕྲནས྄་མངའ་ཁོངས

en: GG
bo: གུ་ཨེརྣ་སི

en: GH
bo: གྷ་ན

en: GI
bo: ཇིབ་རཱལ་ཊར

en: GL
bo: གིརཱིན་ལནཌ྄

en: GM
bo: གྷེམ་བི་ཡ

en: GN
bo: གྷི་ནི

en: GP
bo: གོ་ཌེ་ལུ་པེ

en: GQ
bo: ཨེ་ཀུ་ཊོ་རེལ་ གི་ནི

en: GR
bo: གིརིས྄

en: GS
bo: སཱའུཐ་ཇཽར་ཇཱ་ དང་ སཱའུཐ་སེནཌ྄་ཝིཅ་གླིང་ཚོམ

en: GT
bo: གྷོ་ཊ་མ་ལ

en: GU
bo: གུ་འམ་ མཚོ་གླིང

en: GW
bo: གྷི་ནི་ བྷི་སཱའུ

en: GY
bo: གྷ་ཡ་ན

en: HK
bo: ཧོང་ཀོང

en: HM
bo: ཧཱརཌ་མཚོ་གླིང་ དང་ མེཀ་ཌོ་ནལཌ྄་གླིང་ཚོམ

en: HN
bo: ཧཱན་ཌུ་རཱས྄

en: HR
bo: ཀྲོ་ཨེ་ཤ

en: HT
bo: ཧེ་ཊི

en: HU
bo: ཧཱང་གྷ་རི

en: ID
bo: ཨིན་ཌོ་ནེ་ཤི་ཡ

en: IE
bo: ཨཱ་ཡ་ལེནཌ

en: IL
bo: ཨིས་ར་ཡེལ

en: IM
bo: ཨ་ཡུལ་ ཨོཕ་ མཱན

en: IN
bo: རྒྱ་གར

en: IN.41
bo: ལ་དྭགས།

en: IO
bo: བྲི་ཊིཤ་རྒྱ་གར་གྱི་རྒྱ་མཚོ་ས་ཁོངས

en: IQ
bo: ཨི་རཱཀ

en: IR
bo: ཨི་རཱན

en: IS
bo: ཨཱའིས་ལེནཌ

en: IT
bo: ཨི་ཊ་ལི

en: JE
bo: ཇེར་སི

en: JM
bo: ཇཱ་མཻ་ཀ

en: JO
bo: ཇོར་ཌན

en: JP
bo: ཇ་པཱན

en: KE
bo: ཀེན་ཡ

en: KG
bo: ཀིར་གིས་སཏཱན

en: KH
bo: ཀམ་བྷོ་ཌི་ཡ

en: KI
bo: ཀི་རི་བ་ཏི་མཚོ་གླིང

en: KM
bo: ཀོ་མོ་རོས

en: KN
bo: སེནཊ་ ཀིཊས་ དང་ ནེ་བིས

en: KP
bo: བྱང་ ཀོ་རི་ཡ

en: KR
bo: ལྷོ་ ཀོ་རི་ཡ

en: KW
bo: ཀུ་ཝེཊ

en: KY
bo: ཁེ་མེན་གླིང་ཚོམ

en: KZ
bo: ཀ་ཛགས་སཏཱན

en: LA
bo: ལཱ་ཝོས

en: LB
bo: ལེ་བ་ནོན

en: LC
bo: སེནཊ་ ལུ་སི་ཡ

en: LI
bo: ལིཀ་ཏནས་ཏ་ཡིན

en: LK
bo: ཤྲཱི་ལང་ཀ

en: LR
bo: ལཱའི་བེ་རི་ཡ

en: LS
bo: ལཻ་སོ་ཐོ

en: LT
bo: ལི་ཐུ་ཝེ་ནི་ཡ

en: LU
bo: ལག་ཛམ་བོརྒ

en: LV
bo: ལཊ་བི་ཡ

en: LY
bo: ལི་བི་ཡ

en: MA
bo: མོ་རོ་ཀོ

en: MC
bo: མོ་ན་ཀོ

en: MD
bo: མོལ་དོ་བཱ

en: ME
bo: མོན་ཊི་ནེག་རོ

en: MF
bo: སེནཊ་ མཱར་ཊིན

en: MG
bo: མ་དཱ་གེས་ཀར

en: MH
bo: མར་ཤེལ་གླིང་ཚོམ

en: ML
bo: མཱ་ལི

en: MM
bo: མི་ཡཱན་མར་ (བྷར་མ)

en: MN
bo: སོག་པོ་ཡུལ

en: MO
bo: མཀ་ཨའུ

en: MP
bo: བྱང་ཕྱོགས་ཀྱི་མ་ར་ཡ་ན་གླིང་ཚོམ

en: MQ
bo: མཱར་ཊི་ནིཀ

en: MR
bo: མོ་རི་ཊེ་ནི་ཡ

en: MS
bo: མོན་ས་རཊ

en: MT
bo: མཱལ་ཊ

en: MU
bo: མོ་རི་ཤཱས

en: MV
bo: མཱལ་དིབས

en: MW
bo: མ་ལ་ཝི

en: MX
bo: མེཀ་སི་ཀོ

en: MY
bo: མ་ལེ་ཤི་ཡ

en: MZ
bo: མོ་ཛམ་བྷིཀ

en: NA
bo: ན་མི་བི་ཡ

en: NC
bo: ནིའུ་ཀ་ལི་དོ་ནི་ཡ

en: NE
bo: ནཱའི་ཇཱ

en: NF
bo: ནོར་ཕོལཀ་མཚོ་གླིང་

en: NG
bo: ནཱའི་ཇི་རི་ཡ

en: NI
bo: ནི་ཀྲ་ཝ་ག

en: NL
bo: ནེ་དར་ལནཌས྄

en: NO
bo: ནོར་ཝེ

en: NP
bo: བལ་ཡུལ

en: NR
bo: ནའུ་རུ་

en: NU
bo: ནི་ཨུ་ཨཻ

en: NZ
bo: ནིའུ་ཛི་ལེནཌ

en: OM
bo: ཨོ་མཱན

en: PA
bo: པ་ན་མ

en: PE
bo: པེ་རུ

en: PF
bo: ཕྲཱནས྄་ཀྱི་པོ་ལི་ནི་ཤི་ཡ

en: PG
bo: པ་པུ་ ནིའུ་གི་ནི

en: PH
bo: ཕི་ལི་པིནས

en: PK
bo: པ་ཀི་སཏཱན

en: PL
bo: པོ་ལེནཌ

en: PM
bo: སིནཊ་པི་ཡེར་ ཨེནཌ་ མིཀོ་ལེན

en: PN
bo: པིཊ་ཀེ་ཡེརན་གླིང་ཚོམ

en: PR
bo: པུ་འེར་ཊོ་རི་ཁོ

en: PS
bo: པེ་ལིསི་ཊི་ནི་ཡན་ཊེ་རི་ཐོ་རི

en: PT
bo: པོར་ཅུ་གཱལ

en: PW
bo: པ་ལའུ

en: PY
bo: པ་ར་གུ་ཝའི

en: QA
bo: ཀ་ཊར

en: RE
bo: རེ་ཡུ་ནི་ཡོན

en: RO
bo: རོ་མེ་ནི་ཡ

en: RS
bo: སཱར་བྷི་ཡ

en: RU
bo: ཨུ་རུ་སུ

en: RW
bo: རུ་ཝན་ཌ

en: SA
bo: སཱཝ་དི་ ཨ་རེ་བྷི་ཡ

en: SB
bo: སོ་ལོ་མོན་ གླིང་ཚོམ

en: SC
bo: སེ་ཤཱལས

en: SD
bo: སུ་ཌཱན

en: SE
bo: སུའི་ཌེན

en: SG
bo: སིང་ག་པོར

en: SH
bo: སེནཊ་ ཧེ་ལི་ན

en: SI
bo: སུ་ལོ་བི་ནི་ཡ

en: SJ
bo: སྭཱལ་བྷརྡ་ ཨེནཌ་ ཇཱན་མ་ཡེན

en: SK
bo: སུ་ལོ་བཱ་ཀི་ཡ

en: SL
bo: སི་ར་ ལི་འོན

en: SM
bo: སཱན་མ་རི་ནོ

en: SN
bo: སེ་ནི་གྷལ

en: SO
bo: སོ་མ་ལི་ཡ

en: SR
bo: སུ་རི་ནཱམ

en: SS
bo: སཱའུཐ་ སུ་ཌཱན

en: ST
bo: སཝ་ ཊོ་མེ་ ཨེནཌ་ པྲྀན་སི་པེ

en: SV
bo: ཨེལ་སལ་བ་ཌོར

en: SX
bo: སིནཊ་ མཱར་ཊེན

en: SY
bo: སི་རི་ཡ

en: SZ
bo: སུ་ཝ་ཛི་ལེནཌ

en: TC
bo: ཏུརྐས྄་ ཨེནཌ་ ཀ་ཀོས་གླིང་ཚོམ

en: TD
bo: ཅཱཌ

en: TF
bo: ཕྲནཅ་གི་ལྷོ་ཕྱོགས་མངའ་ཁོངས

en: TG
bo: ཊོ་གྷོ

en: TH
bo: ཐཱའི་ལེནཌ

en: TJ
bo: ཏ་ཇིག་གི་སཏཱན

en: TK
bo: ཏོ་ཀེ་ལའུ་ མཚོ་གླིང

en: TL
bo: ཏི་་མོར་ལེ་ཨེསཊ

en: TM
bo: ཊཱརཀ་མེནའི་སཏཱན

en: TN
bo: ཊུ་ནི་ཤི་ཡ

en: TO
bo: ཊོང་གྷ

en: TR
bo: ཊཱར་ཀི

en: TT
bo: ཊི་ནི་ཌཱཌ་ ཨེནཌ་ ཊོ་བྷེ་གྷོ

en: TV
bo: ཏུ་ཝ་ལུ

en: TW
bo: ཊཱའི་ཝཱན

en: TZ
bo: ཊཱན་ཛཱ་ནི་ཡ

en: UA
bo: ཡུ་ཀརེན

en: UG
bo: ཡུ་གྷན་ཌ

en: UM
bo: ཡུ་ཨེས་གྱི་མཐའ་མཚམས་མཚོ་གླིང་

en: US
bo: ཡུ་ཨེས་ཨེ

en: UY
bo: ཡུ་རུ་གུ་ཝའི

en: UZ
bo: ཨུས་བེག་གི་སཏཱན

en: VA
bo: བ་ཊི་ཀཱན་ སི་ཊི

en: VC
bo: སེནཊ་ཝིན་སེནཌ྄ ཨེནཌ་ གི་རེ་ན་དིནས྄

en: VE
bo: བེ་ནི་ཛུ་ཝེ་ལ

en: VG
bo: ཝརཇིན་གླིང་ཚོམ་ བྲཱི་ཊིཤ་མངའ་ཁོངས

en: VI
bo: ཝརཇིན་གླིང་ཚོམ་ ཡུ་ཨེས་ཨེ་མངའ་ཁོངས

en: VN
bo: བེཊ་ནཱམ

en: VU
bo: ཝ་ནུ་ཨ་ཏུ

en: WF
bo: ཝལ་ལིས྄་ ཨེནཌ་ ཕུ་ཏུ་ན་

en: WS
bo: ས་མོ་ཨ

en: YE
bo: ཡེ་མེན

en: YT
bo: མེ་ཡོཊ

en: ZA
bo: སཱའུཐ་ ཨཕ་རི་ཀ

en: ZM
bo: ཛམ་བྷི་ཡ

en: ZW
bo: ཛིམ་བྷབ་ཝེ
