Xfce Panel Plugins - en to eu translation catalogue (276 entries)

en: 	Astronomical data:
    	Last:	%s
    	Next:	%s
    	Current failed attempts: %d
eu: 	Datu astronomikoak:
    	Azkenak:	%s
    	Hurrengoa:	%s
    	Uneko saiakera akasdunak: %d

en: 	Data not available, will use sane default values for night and day.
eu: 	Ez dago datu eskuragarririk, lehenetsiak erabiliko dira gau eta egunerako.

en: 	Direction: %s (%s%s)
eu: 	Norabidea: %s (%s%s)

en: 	Encyclopedic information partly taken from
eu: 	Eduki entziklopediko gehiena hemendik artua:

en: 	Moon phase:	%s
eu: 	Ilargi fasea:	%s

en: 	Moon phase:	Unknown
eu: 	Ilargi fasea:	Ezezaguna

en: 	Moonrise:	%s
eu: 	Ilargi irteera:	%s

en: 	Moonrise:	The moon never rises today.
eu: 	Ilargia irtetea:	Ilargia ez da inoiz irtengo gaur.

en: 	Moonset:	%s
eu: 	Ilargi sarrera:	%s

en: 	Moonset:	The moon never sets today.
eu: 	Ilargia sartzea:	Ilargia ez da inoiz sartuko gaur.

en: 	Speed: %s %s (%s on the Beaufort scale)
eu: 	Abiadura: %s %s (%s Beaufort eskalan)

en: 	Sunrise:		%s
eu: 	Eguzki-irteera:		%s

en: 	Sunrise:		The sun never rises today.
eu: 	Egunsentia:	Eguzkia ez da inoiz irtengo gaur.

en: 	Sunset:		%s
eu: 	Eguzki-sarrera:		%s

en: 	Sunset:		The sun never sets today.
eu: 	Ilunabarra:		Eguzkia ez da inoiz jarriko gaur.

en: 	Temperatures, wind, atmosphere and cloud data calculated
    	for:		%s
eu: 	Tenperaturak, haizea, atmosfera eta hodei datuak kalkulatuta
    	honetarako:		%s

en: 	Weather data:
    	Last:	%s
    	Next:	%s
    	Current failed attempts: %d
eu: 	Eguraldi datuak:
    	Azkenak:		%s
    	Hurrengoa:	%s
    	Uneko saiakera akasdunak: %d

en: 
    	Elevation and timezone data provided by
eu: 
    	Altuera eta ordu-eremu hornitzailea

en: 
    	Precipitation and the weather symbol have been calculated
    	using the following time interval:
    	Start:	%s
    	End:	%s
eu: 
    	Prezipitazio eta eguraldi ikurrak hurrengo denbora tartea
    	hartuta kalkulatu dira:
    	Hasiera:	%s
    	Amaiera:	%s

en: 
    	Weather and astronomical data from
eu: 
    	Eguraldia eta datu astronomikoak:

en: 
    Astronomical Data
eu: 
    Datu astronomikoak

en: 
    Atmosphere
eu: 
    Presio atmosferikoa

en: 
    Clouds
eu: 
    Hodeiak

en: 
    Credits
eu: 
    Kredituak

en: 
    Downloads
eu: 
    Deskargak

en: 
    Precipitation
eu: 
    Prezipitazioak

en: 
    Temperatures
eu: 
    Tenperatura

en: 
    Times Used for Calculations
eu: 
    Kalkuluetarako erabilitako orduak

en: 
    Wind
eu: 
    Haizea

en: 1 millimeter is one thousandth of a meter - the fundamental unit of length in the International System of Units -, or approximately 0.04 inches.
eu: Milimetro 1, metro baten - Nazioarteko Unitate Sistemaren oinarrizko luzera unitatearen- milagarren zatia da, edo 0,04 hazbete gutxi gorabehera.

en: <b><span size="large">%s</span></b> <span size="medium">(%s)</span>
    <b><span size="large">%s</span></b>
    
    <b>Temperature:</b> %s
    <b>Wind:</b> %s from %s
    <b>Pressure:</b> %s
    <b>Humidity:</b> %s
eu: <b><span size="large">%s</span></b> <span size="medium">(%s)</span>
    <b><span size="large">%s</span></b>
    
    <b>Tenperatura:</b> %s
    <b>Haizea:</b> %s from %s
    <b>Presioa:</b> %s
    <b>Hezetasuna:</b> %s

en: <b><span size="large">%s</span></b> <span size="medium">(%s)</span>
    <b><span size="large">%s</span></b>
    <span size="smaller">from %s to %s, with %s of precipitation</span>
    
    <b>Temperature:</b> %s		<span size="smaller">(values at %s)</span>
    <b>Wind:</b> %s (%son the Beaufort scale) from %s(%s)
    <b>Pressure:</b> %s    <b>Humidity:</b> %s
    <b>Fog:</b> %s    <b>Cloudiness:</b> %s
    
    <span size="smaller">%s</span>
eu: <b><span size="large">%s</span></b> <span size="medium">(%s)</span>
    <b><span size="large">%s</span></b>
    <span size="smaller">f%s(r)etatik  %s(r)etara, %sko prezipitazioarekin</span>
    
    <b>Tenperatura:</b> %s		<span size="smaller">(balioak %s(r)etan)</span>
    <b>Haizea:</b> %s (%s Beaufort eskalan) %stik(%s)
    <b>Presioa:</b> %s    <b>Hezetasuna:</b> %s
    <b>Lainoa:</b> %s    <b>Hodeiak:</b> %s
    
    <span size="smaller">%s</span>

en: <b>Atmosphere</b>
eu: <b>Atmosfera</b>

en: <b>Clouds</b>
eu: <b>Hodeiak</b>

en: <b>Directory:</b> %s
    
    <b>Author:</b> %s
    
    <b>Description:</b> %s
    
    <b>License:</b> %s
eu: <b>Direktorioa:</b> %s
    
    <b>Egilea:</b> %s
    
    <b>Deskribapena:</b> %s
    
    <b>Lizentzia:</b> %s

en: <b>Precipitation</b>
eu: <b>Prezipitazioa</b>

en: <b>Show scrollbox</b>
eu: <b>Desplazamendu-kutxa erakutsi</b>

en: <b>Temperatures</b>
eu: <b>Tenperaturak</b>

en: <b>Times used for calculations</b>
eu: <b>Kalkuluetako erabilitako orduak</b>

en: <tt><small>Amount:        %s%s%s</small></tt>
eu: <tt><small>Kopurua:        %s%s%s</small></tt>

en: <tt><small>Apparent temperature: %s%s%s</small></tt>
eu: <tt><small>Itxurazko tenperatura: %s%s%s</small></tt>

en: <tt><small>Barometric pressure:  %s%s%s</small></tt>
eu: <tt><small>Presio barometrikoa:  %s%s%s</small></tt>

en: <tt><small>Cloudiness:    %5s%s%s</small></tt>
eu: <tt><small>Hodeiak:    %5s%s%s</small></tt>

en: <tt><small>Data calculated for:  %s</small></tt>
eu: <tt><small>Datuak honetarako kalkulatuta:  %s</small></tt>

en: <tt><small>Dew point:            %s%s%s</small></tt>
eu: <tt><small>Ihintzi-puntua:            %s%s%s</small></tt>

en: <tt><small>Fog:           %5s%s%s</small></tt>
eu: <tt><small>Lainoa:           %5s%s%s</small></tt>

en: <tt><small>High clouds:   %5s%s%s</small></tt>
eu: <tt><small>Hodei altuak:   %5s%s%s</small></tt>

en: <tt><small>Interval end:         %s</small></tt>
eu: <tt><small>Tartearen amaiera:         %s</small></tt>

en: <tt><small>Interval start:       %s</small></tt>
eu: <tt><small>Tartearen hasiera:       %s</small></tt>

en: <tt><small>Low clouds:    %5s%s%s</small></tt>
eu: <tt><small>Hodei baxuak:    %5s%s%s</small></tt>

en: <tt><small>Middle clouds: %5s%s%s</small></tt>
eu: <tt><small>Tarteko hodeiak: %5s%s%s</small></tt>

en: <tt><small>Moon phase: %s</small></tt>
eu: <tt><small>Ilargialdia: %s</small></tt>

en: <tt><small>Moon phase: Unknown</small></tt>
eu: <tt><small>Ilargialdia: Ezezaguna</small></tt>

en: <tt><small>Moonrise: %s</small></tt>
eu: <tt><small>Ilargia irtetea: %s</small></tt>

en: <tt><small>Moonrise: The moon never rises this day.</small></tt>
eu: <tt><small>Ilargia irtetea: Ilargia ez da inoiz irtengo egun honetan.</small></tt>

en: <tt><small>Moonset:  %s</small></tt>
eu: <tt><small>Ilargia sartzea:  %s</small></tt>

en: <tt><small>Moonset: The moon never sets this day.</small></tt>
eu: <tt><small>Ilargia sartzea: Ilargia ez da inoiz sartuko egun honetan.</small></tt>

en: <tt><small>Relative humidity:    %s%s%s</small></tt>
eu: <tt><small>Hezetasun erlatiboa:    %s%s%s</small></tt>

en: <tt><small>Sunrise: %s</small></tt>
eu: <tt><small>Egunsentia: %s</small></tt>

en: <tt><small>Sunrise: The sun never rises this day.</small></tt>
eu: <tt><small>Egunsentia: Eguzkia ez da inoiz irtengo egun honetan.</small></tt>

en: <tt><small>Sunset:  %s</small></tt>
eu: <tt><small>Ilunabarra:  %s</small></tt>

en: <tt><small>Sunset: The sun never sets this day.</small></tt>
eu: <tt><small>Ilunabarra: Eguzkia ez da inoiz jarriko egun honetan.</small></tt>

en: A
eu: IT

en: A foot (plural feet) is a unit of length defined as being 0.3048 m exactly and used in the imperial system of units and United States customary units. It is subdivided into 12 inches. The measurement of altitude in the aviation industry is one of the few areas where the foot is widely used outside the English-speaking world.
eu: Oin bat zehazki 0,3048m bezala definitzen den luzera unitate bat da, eta unitateen sistema inperialean eta Estatu Batuetako ohiko unitateetan erabiltzen da. 12 hazbetetan banatzen da. Abiazio-industriako altitudearen neurketa da oina mundu anglosaxoitik kanpo asko erabiltzen den eremu bakanetako bat.

en: A more calendar-like view, with the days in columns and the daytimes (morning, afternoon, evening, night) in rows.
eu: Egutegi antzekoagoko ikuspegi bat, egunak zutabeetan eta egunaren zatiak (goiza, arratsaldea, iluntzea, gaua) lerroetan.

en: Add the selected value to the labels that should be displayed in the scrollbox.
eu: Hautatutako balioa gehitu desplazamendu-kutxan ikusiko diren etiketetara.

en: Afternoon
eu: Arratsaldea

en: Air temperature, sometimes referred to as dry-bulb temperature. Measured by a thermometer that is freely exposed to the air, yet shielded from radiation and moisture.
eu: Airearen tenperatura, batzuetan erraboil lehorreko tenperatura deitua. Airearekiko esposizio libreko termometro batek neurtua, baina erradiaziotik eta hezetasunetik babestua.

en: Altitu_de:
eu: Altitu_dea

en: Altitude
eu: Altitudea

en: Animate transitions between labels
eu: Etiketen arteko trantsizioak animatu

en: Apparent te_mperature:
eu: Itxurazko te_nperatura_

en: Apparent temperature
eu: Itxurazko tenperatura

en: Apparent temperature (A)
eu: Itxurazko tenperatura (T)

en: Barometric _pressure:
eu: _Presio barometrikoa (P)

en: Barometric pressure
eu: Presio barometrikoa

en: Barometric pressure (P)
eu: Presio barometrikoa (P)

en: C
eu: H

en: CH
eu: GH

en: CL
eu: BH

en: CM
eu: EMH

en: Cancel
eu: Utzi

en: Cannot update weather data
eu: Ezin dira eguraldiaren datuak eguneratu

en: Change the name for the location to your liking. It is used for display and does not affect the location parameters in any way.
eu: Aldatu kokapenaren izena nahi duzunera. Erakusteko erabiltzen da soilik eta ez du kokapen parametroetan inolako eraginik.

en: Change...
eu: Aldatu...

en: Check to always use only a single row on a multi-row panel and a small icon in deskbar mode.
eu: Markatu lerro bakarra erabiltzeko beti hainbat lerroko panel batean eta ikono txikia mahaigain-barra moduan

en: Choose a font you like and set it to a smaller or larger size. Middle-click on the button to unset the font and use your theme's default.
eu: Hautatu gustuko duzun letra-mota bat eta egin txikiago edo handiago. Erdiko klik egin botoian letra-mota ezarpena kentzeko eta lehenetsia erabiltzeko.

en: Choose an icon theme.
eu: Hautatu ikono gai bat.

en: Choose the value to add to the list below. Values can be added more than once.
eu: Hautatu balio bat beheko zerrendara gehitzeko. Balioak behin baino gehiagotan gehitu daitezke.

en: Choose your preferred tooltip style. Some styles give a lot of useful data, some are clearer but provide less data on a glance.
eu: Hautatu zure tresna-informazio estilo gogokoena. Estilo batzuk informazio baliagarri asko ematen dute, beste batzuk argiagoak dira baina informazio gutxiago bistaratzen dute.

en: Clear
eu: Garbia

en: Cloudiness
eu: Hodeitza

en: Cloudiness (C)
eu: Hodeitza (H)

en: Cloudy
eu: Hodeitsu

en: Coordinates
eu: Koordenatuak

en: Currently no data available.
eu: Ez dago datu eskuragarririk

en: Days in columns
eu: Egunak zutabetan

en: Days in rows
eu: Egunak lerroetan

en: Decide how many values should be shown at once in the scrollbox. You can choose a smaller font or enlarge the panel to make more lines fit.
eu: Erabaki zenbat balio erakutsi beharko lirateken aldi berean desplazamendu-kutxan. Letra-tamaina txikiago bat hautatu dezakezu edo panela luzatulerro gehiago sartu ahal izateko.

en: Detecting...
eu: Detektatzen...

en: Dew point
eu: Ihintz-puntua

en: Dew point (D)
eu: Ihintz-puntua (D)

en: East
eu: Ekialdea

en: Enter a city name or address
eu: Idatzi hiriaren izena edo helbidea

en: Evening
eu: Ilunabarra

en: F
eu: I

en: Feet (ft)
eu: Oin (ft)

en: Feet per second (ft/s)
eu: Oin segundoko (ft/s)

en: First quarter
eu: Lehen laurdena

en: Fog
eu: Lainoa

en: Fog (F)
eu: Lainoa (L)

en: Font and color:
eu: Letra eta kolorea:

en: For locations outside Norway the elevation model that's used by the met.no webservice is not very good, so it's usually necessary to specify the altitude as an additional parameter, otherwise the reported values will not be correct.
    
    The plugin tries to auto-detect the altitude using the GeoNames webservice, but that might not always be correct too, so you can change it here.
    
    Altitude is given in meters above sea level, or alternatively in feet by changing the unit on the units page. It should match the real value roughly, but small differences will have no influence on the weather data. Inside Norway, this setting has no effect at all.
eu: Norvegia kanpoko kokapenetarako met.no web zerbitzuak erabilitako altitude eredua ez da oso ona, beraz askotan altitudea parametro gehigarri bezala zehaztu beharra dago, bestela emandako balioak ez dira zuzenak.
    
    Pluginak altitudea automatikoki antzematen saiatzen da GeoNames web zerbitzua erabiliz, baina baliteke beti zuzena ez izatea ezta, beraz hemen aldatu dezakezu.
    
    Altitudea itsas maila gaineko metroetan zehazten da, edo oinetan unitatea unitateen orrian aldatuz.  Benetako balioarekin bat etorri beharko litzateke gutxi gorabehera, baina ezberdintasun txikiek ez dute eraginik izango eguraldi datuetan. Norvegia barnean, ezarpen honek ez du inolako eraginik.

en: Full moon
eu: Ilargi betea

en: Hectopascals (hPa)
eu: Hectopascal (hPa)

en: Hide the scrollbox to save valuable space on the panel. Most interesting information is also provided in the tooltip - provided you choose an appropriate tooltip style - that is shown when hovering over the icon.
eu: Ezkutatu desplamendu-kutxa panelean leku baliotsua libratzeko. Informazio interesgarriena ikonoaren gainean kurtsorea jartzerakoan agertzen den informazio leihotxoan ematen da ere (leihotxo estilo egokia hautatzen baduzu).

en: High clouds
eu: Goi-hodeiak

en: High clouds (CH)
eu: Goi-hodeiak (GH)

en: Humidity (H)
eu: Hezetasuna (H)

en: If the chosen location is not in your current timezone, then it is necessary to <i>put</i> the plugin into that other timezone for the times to be shown correctly. The proper timezone will be auto-detected via the GeoNames web service, but you might want to correct it if necessary.
    Leave this field empty to use the timezone set by your system. Invalid entries will cause the use of UTC time, but that may also depend on your system.
eu: Hautatutako kokapena zure uneko ordu-eremuan ez badago, orduak zuzen ikusteko plugina ordu-eremu horretan <i>jarri</i> behar da. Ordu-eremu egokia automatikoki antzemango da GeoNames web zerbitzuaren bitartez, baina agian zuzendu nahiko duzu.
    Utzi eremu hau hutsik zure sistemak ezarritako ordu-eremua erabiltzeko. Sarrera ez baliodunek UTC denbora erabiltzea ekarriko du, baina hori ere zure sistemaren araberakoa izan daiteke.

en: Inches (in)
eu: Hazbeteak (in)

en: Inches of mercury (inHg)
eu: Merkurio hazbeteak (inHg)

en: Inches of mercury is still widely used for barometric pressure in weather reports, refrigeration and aviation in the United States, but seldom used elsewhere. It is defined as the pressure exerted by a 1 inch circular column of mercury of 1 inch in height at 32 °F (0 °C) at the standard acceleration of gravity.
eu: Merkuriozko hazbeteak oraindik ere asko erabiltzen dira presio barometrikorako txosten meteorologikoetan, hozte-sistemetan eta abiazioan Estatu Batuetan, baina gutxitan erabiltzen dira beste toki batzuetan. Honela definitzen da: hazbete 1eko altuerako merkuriozko zutabe zirkular batek 32 °F-tan (0 °C) grabitatearen azelerazio estandarrarekin eragindako presioa.

en: Kilometers per hour (km/h)
eu: Kilometro orduko (km/h)

en: Knots (kt)
eu: Korapilo (kt)

en: L_ongitude:
eu: L_ongitudea

en: Labels to d_isplay
eu: Erakutsiko diren etiketak

en: Latitud_e:
eu: Latitud_ea

en: Latitude
eu: Latitudea

en: Latitude specifies the north-south position of a point on the Earth's surface. If you change this value manually, you need to provide altitude and timezone manually too.
eu: Latitudea puntu baten ipar-hego kokapena zehazten du lurraren gainazalean. Balio hau eskuz aldatzen baduzu, altitudea eta ordu-eremua eskuz zehaztu beharko dituzu ere.

en: Li_nes:
eu: Lerroak:

en: Light rain
eu: Euri arina

en: Light rain with thunder
eu: Euri arina eta trumoiak

en: Lightly cloudy
eu: Apur bat lainotua

en: Location _name:
eu: Kokaleku ize_na:

en: Longitude
eu: Longitudea

en: Longitude specifies the east-west position of a point on the Earth's surface. If you change this value manually, you need to provide altitude and timezone manually too.
eu: Longitudea puntu baten ekialde-mendebalde kokapena zehazten du lurraren gainazalean. Balio hau eskuz aldatzen baduzu, altitudea eta ordu-eremua eskuz zehaztu beharko dituzu ere.

en: Low clouds
eu: Behe-hodeiak

en: Low clouds (CL)
eu: Behe-hodeiak (BH)

en: Meter per second is <i>the</i> unit typically used by meteorologists to denote wind speeds.
eu: Metroak segundoko meteorologoek haize abiadurak adierazteko erabili ohi duten unitatea <i>da</i>.

en: Meters (m)
eu: Metro (m)

en: Meters per second (m/s)
eu: metro segundoko (m/s)

en: Middle clouds
eu: Erdi mailako hodeiak

en: Middle clouds (CM)
eu: Erdi mailako hodeiak (CM)

en: Miles per hour (mph)
eu: Mila orduko (mph)

en: Miles per hour is an imperial unit of speed expressing the number of statute miles covered in one hour.
eu: Miliak orduko ordubetean egindako lehorreko milien kopurua adierazten duen abiadura-unitate inperial bat dira.

en: Millimeters (mm)
eu: Milimetroak (mm)

en: Morning
eu: Goiza

en: Move the selected value down in the list of labels to display.
eu: Hautatutako balioa behera mugitu erakutsi beharreko etiketen zerrendan.

en: Move the selected value up in the list of labels to display.
eu: Hautatutako balioa gora mugitu erakutsi beharreko etiketen zerrendan.

en: N
eu: I

en: NE
eu: IE

en: NW
eu: IM

en: Named after the astronomer Anders Celsius who invented the original scale in 1742, the Celsius scale is an international standard unit and nowadays defined using the Kelvin scale. 0 °C is equivalent to 273.15 K and 1 °C difference in temperature is exactly the same difference as 1 K. It is defined with the melting point of water being roughly at 0 °C and its boiling point at 100 °C at one standard atmosphere (1 atm = 1013.5 hPa). Until 1948, the unit was known as <i>centigrade</i> - from Latin <i>centum</i> (100) and <i>gradus</i> (steps).
    In meteorology and everyday life the Celsius scale is very convenient for expressing temperatures because its numbers can be an easy indicator for the formation of black ice and snow.
eu: Celsius eskala, Anders Celsius astronomoaren izena daramana, jatorrizko eskalaren asmatzailea 1742an, nazioarteko unitate estandar bat da, eta gaur egun, Kelvin eskalaren bidez definitzen da. 0 °C 273,15 K-ren baliokidea da eta 1 °C-ren tenperatura-aldea 1 K-ren diferentzia bera da. Atmosfera estandar batean (1 atm = 1013,5 hPa) uraren fusio-puntua gutxi gorabehera 0 °C-koa eta bere irakite-puntua 100° C-koa dela kontuan hartuta definitzen da. 1948 arte, unitatea <i>zentigradu</i> bezala ezagutzen zen, latinezko <i>centum</i> (100) eta <i>gradus</i> (pausuak).
    Meteorologian eta eguneroko bizitzan, Celsius eskala oso erosoa da tenperaturak adierazteko, bere zenbakiak izotzaren eta elurraren adierazle errazak izan daitezkeelako.

en: New moon
eu: Ilargi berria

en: Night
eu: Gaua

en: No Data
eu: Daturik ez

en: No location selected.
eu: Ez da kokapenik hautatu.

en: North
eu: Iparra

en: North-East
eu: Ipar-ekialdea

en: North-West
eu: Ipar-mendebaldea

en: OK
eu: Ados

en: Open the user icon themes directory in your file manager, creating it if necessary.
eu: Erabiltzaile ikono itxuren direktorioa ireki zure fitxategi kudeatzailean, hura sortuz beharrezkoa balitz.

en: Partly cloudy
eu: Neurri batean lainotua

en: Please change location name to your liking and correct alltitude and timezone if they are not auto-detected correctly.
eu: Mesedez aldatu kokalekuaren izena nahi duzunera eta zuzendu altitudea eta ordu-eremua automatikoki antzematen ez badira.

en: Please set a location in the plugin settings.
eu: Mesedez ezarri kokaleku bat pluginaren ezarpenetan.

en: Plugin settings...
eu: Plugin ezarpenak...

en: Pound-force per square inch (psi)
eu: Libra-indarra hazbete karratuko (psi)

en: Prec_ipitations:
eu: Eur_ia:

en: Precipitation (R)
eu: Prezipitazioa (R)

en: Precipitation amount
eu: Prezipitazio kopurua

en: Rain
eu: Euria

en: Rain showers
eu: Zaparradak

en: Rain with thunder
eu: Euria eta trumoiak

en: Re_fresh
eu: _Freskatu

en: Relative humidity
eu: Hezetasun erlatiboa

en: Results
eu: Emaitzak

en: S
eu: H

en: SE
eu: HE

en: SW
eu: HM

en: Scroll the current displayed value(s) out and the new value(s) in instead of simply changing them. Uncheck this option if you find the animation too distracting.
eu: Ikusten d(ir)en balioa(k) kanpora eta balio berria(k) barrura desplazatu haien artean zuzenean aldatu beharrean. Desmarkatu aukera hau animazioa gehiegi distraitzen bazaitu.

en: Search
eu: Bilatu

en: Search for a new location and auto-detect its parameters.
eu: Kokapen berri bat bilatu eta bere parametroak aumatikoki antzeman.

en: Search location
eu: Bilatu kokalekua

en: Searching...
eu: Bilatzen...

en: Select _font
eu: Letra-mota hautatu

en: Select a value in the list of labels to display and click this button to remove it.
eu: Hautatu balio bat erakutsi beharreko etiketen zerrendatik eta klikatu botoi honetan kentzeko.

en: Select font
eu: Hautatu letra-tipoa

en: Short-term forecast data unavailable.
eu: Epe laburreko iragarpen datuak ez daude eskuragarri.

en: Show current weather conditions
eu: Ikusi dauden eguraldi baldintzak

en: Show weather conditions and forecasts
eu: Ikusi eguraldi baldintzak eta aurreikuspenak

en: Shows the forecasts in a table with the daytimes (morning, afternoon, evening, night) in columns and the days in rows.
eu: Iragarpena taula batean erakutsi egunaren zatiak (goiza, arratsaldea, iluntzea, gaua) zutabeetan eta egunak lerroetan.

en: Simple
eu: Soila

en: Sleet
eu: Elurbustia

en: Sleet showers
eu: Elurbustia

en: Sleet showers with thunder
eu: Elurbustia eta trumoiak

en: Sleet with thunder
eu: Elurbustia eta trumoiak

en: Snow
eu: Elurra

en: Snow showers
eu: Elurtea

en: Snow showers with thunder
eu: Elurra eta trumoiak

en: South
eu: Hegoaldea

en: South-East
eu: Hego-ekialdea

en: South-West
eu: Hego-mendebaldea

en: Sunny
eu: Eguzkitsua

en: Temperature
eu: Tenperatura

en: Temperature (T)
eu: Tenperatura (T)

en: The Canadian counterpart to the US windchill/heat index, with the wind chill being similar to the previous model but with slightly different constraints. Instead of the heat index <i>humidex</i> will be used. For wind chill to become effective, wind speeds need to be above 2.0 km/h (1.24 mph) and air temperature below or equal to 0 °C (32 °F). For humidex, air temperature needs to be at least 20.0 °C (68 °F), with a dewpoint greater than 0 °C (32 °F). If these conditions are not met, the air temperature will be shown.
eu: AEBtako haizearen bero/hotz indizearen Kanadako kontrapartida, aurreko ereduaren antzeko sentsazio termikoarekin, baina murrizketa apur bat ezberdinekin. Bero-indizearen ordez, humidexa erabiliko da. Sentsazio termikoa eraginkorra izan dadin, haizearen abiadura 2,0 km/h (1.24 mph) baino handiagoa izan behar da eta airearen tenperatura 0 °C (32 °F) baino txikiagoa. Sentsazio termikoa eraginkorra izan dadin, airearen tenperaturak gutxienez 20,0 °C-koa (68 °F) izan behar du, 0 °C-tik gorako ihintz-puntuarekin (32 °F). Baldintza horiek betetzen ez badira, airearen tenperatura erakutsiko da.

en: The English word <i>inch</i> comes from Latin <i>uncia</i> meaning <i>one-twelfth part</i> (in this case, one twelfth of a foot). In the past, there have been many different standards of the inch with varying sizes of measure, but the current internationally accepted value is exactly 25.4 millimeters.
eu: Ingelesezko <i>inch</i> (hazbete) hitza latinezko <i>uncia</i>-tik dator, eta <i>hamabiren bat</i> esan nahi du (kasu honetan, oin baten hamabiren bat). Iraganean, neurketa-tamaina desberdineko hazbetearen estandar asko egon dira, baina nazioartean onartutako egungo balioa 25,4 milimetro da.

en: The Norwegian Meteorological Institute
eu: Norvegiar meteorologia institutua

en: The current Fahrenheit temperature scale is based on one proposed in 1724 by the physicist Daniel Gabriel Fahrenheit. 0 °F was the freezing point of brine on the original scale at standard atmospheric pressure, which was the lowest temperature achievable with this mixture of ice, salt and ammonium chloride. The melting point of water is at 32 °F and its boiling point at 212 °F. The Fahrenheit and Celsius scales intersect at -40 degrees. Even in cold winters, the temperatures usually do not fall into negative ranges on the Fahrenheit scale.
    With its inventor being a member of the Royal Society in London and having a high reputation, the Fahrenheit scale enjoyed great popularity in many English-speaking countries, but was replaced by the Celsius scale in most of these countries during the metrification process in the mid to late 20th century.
eu: Gaur egungo Fahrenheit tenperatura eskala Daniel Gabriel Fahrenheit fisikariak 1724an egindako proposamenean oinarritzen da. 0 °F gatzunaren izozte puntua zen presio atmosferiko estandarrean jatorrizko eskalan, izotz, gatz eta amonio kloruro nahasketa honekin lor zitekeen tenperaturarik baxuena zena. Uraren fusio puntua 32 °F da, eta bere irakite puntua 212 °F da. Fahrenheit eta Celsius eskalak -40 gradutan gurutzatzen dira. Negu hotzetan ere, tenperaturak ez dira maila negatiboetara heltzen Fahrenheit eskalan.
    Bere asmatzailea Londresko Royal Societyko kidea zenez eta entzute handia zuenez, Fahrenheit eskalak ospe handia izan zuen ingeles hizkuntzako herrialde askotan, baina Celsius eskalak ordezkatu zuen herrialde hauetako gehienetan XX. mendearen erdialdetik amaierarako metrifikazio prozesuan.

en: The foot per second (pl. feet per second) in the imperial unit system is the counterpart to the meter per second in the International System of Units.
eu: Unitate inperialen sistemako oina segundoko (pl. oinak segundoko) Nazioarteko Unitate Sistemaren metro segundokoaren kontrapartida da.

en: The knot is a unit of speed equal to one international nautical mile (1.852 km) per hour, or approximately 1.151 mph, and sees worldwide use in meteorology and in maritime and air navigation. A vessel travelling at 1 knot along a meridian travels one minute of geographic latitude in one hour.
eu: Korapiloa nazioarteko itsas milia baten (1,852 km) baliokidea den abiadura unitate bat da, edo gutxi gorabehera 1,151 mph, eta mundu osoan erabiltzen da meteorologian eta itsas eta aireko nabigazioan. Meridiano batean zehar korapilo batean bidaiatzen duen itsasontzi batek minutu bateko latitude geografikoa egiten du ordubetean.

en: The meter is the fundamental unit of length in the International System of Units. Originally intended to be one ten-millionth of the distance from the Earth's equator to the North Pole at sea level, its definition has been periodically refined to reflect growing knowledge of metrology (the science of measurement).
eu: Metroa Nazioarteko Unitate Sisteman funtsezko luzera-unitatea da. Hasiera batean, Lurraren ekuatorearen eta Ipar Poloaren arteko itsas mailako distantziaren hamar milioiren zati bezala sortu zen, baina bere definizioa aldian-aldian hobetuz joan da, metrologiaren ezagutza gero eta handiagoak islatzeko (neurketaren zientzia).

en: The pascal, named after mathematician, physicist and philosopher Blaise Pascal, is a SI derived unit and a measure of force per unit area, defined as one newton per square meter. One standard atmosphere (atm) is 1013.25 hPa.
eu: Pascala, matematikari, fisikari eta filosofo Blaise Pascalengatik horrela deitua, SI-tik eratorritako unitate bat eta azalera-unitateko indar neurri bat da, metro karratuko newton bat bezala definitua. Atmosfera estandar bat (atm) 1013,25 hPa dira.

en: The pound per square inch is a unit of pressure based on avoirdupois units (a system of weights based on a pound of 16 ounces) and defined as the pressure resulting from a force of one pound-force applied to an area of one square inch. It is used in the United States and to varying degrees in everyday life in Canada, the United Kingdom and maybe some former British Colonies.
eu: Hazbete karratuko libra, avoirdupois unitateetan (16 ontzako libera batean oinarritutako pisu sistema bat) oinarritutako presio unitate bat da, eta hazbete karratu bateko azalera bati aplikatutako libra baten indarraren ondoriozko presio bezala definitzen da. Ameriketako Estatu Batuetan erabiltzen da, eta, neurri handiagoan edo txikiagoan, Kanadan, Erresuma Batuan eta, beharbada, kolonia britainiar ohi batzuetan.

en: The sun never rises and sets at %s.
eu: Eguzkia ez da inoiz irtengo eta sartuko da %s(e)tan.

en: The sun never rises today.
eu: Eguzkia ez da inoiz irtengo gaur

en: The sun never sets today.
eu: Eguzkia ez da inoiz ezkutatuko gaur

en: The sun rises at %s and never sets.
eu: Eguzkia %s(e)tan irteten da eta ez da sartzen.

en: The sun rises at %s and sets at %s.
eu: Eguzkia %s-tan irten eta %s-tan sartuko da.

en: The torr unit was named after the physicist and mathematician Evangelista Torricelli who discovered the principle of the barometer in 1644 and demonstrated the first mercury barometer to the general public. A pressure of 1 torr is approximately equal to one millimeter of mercury, and one standard atmosphere (atm) equals 760 Torr.
eu: Torr unitateak Evangelista Torricelli fisikari eta matematikariari zor dio bere izena. 1644an barometroaren printzipioa aurkitu zuen eta publikoari merkuriozko lehen barometroa erakutsi zion. 1 torr-eko presioa merkurio milimetro baten baliokidea da gutxi gorabehera, eta atmosfera estandar bat (atm) 760 Torr-en baliokidea da.

en: There may be problems with some themes that cause the scrollbox text to be hardly readable. If this is the case or you simply want it to appear in another color, then you can change it using this button. Middle-click on the button to unset the scrollbox text color.
eu: Estilo batzuk arazoak sor ditzakete desplazamendu-kutxaren testuarekin, irakurtzeko zailtasunak sortuz. Zure kasua bada edo besterik gabe beste kolore batekin agertzea nahi baduzu, botoi honekin aldatu dezakezu. Erdiko klik egin botoiaren gainean desplazamendu-kutxaren testuaren kolore ezarpena desegiteko.

en: These are the values that will be shown in the scrollbox. Select a single value here and click the appropriate button to remove it or move it up and down in the list.
eu: Hauek dira desplazamendu-kutxan ikusiko diren balioak. Balio bat hautatu eta klikatu botoietan balioa kentzeko edo zerrendan gora eta behera mugitzeko.

en: Third quarter
eu: Hirugarren laurdena

en: This gives the cardinal direction (North, East, South, West) the wind is coming from.
eu: Honek haizea datorren norabide kardinala adierazten du (iparraldea, ekialdea, hegoaldea, mendebaldea).

en: This gives the direction the wind is coming from in azimuth degrees (North = 0°, East = 90°, South = 180° and West = 270°).
eu: Honek haizea datorren norabidea adierazten du azimut graduetan (iparraldea = 0°, ekialdea = 90°, hegoaldea = 180° and mendebaldea = 270°).

en: This is the model used by the Australian Bureau of Meteorology, especially adapted for the climate of this continent. Possibly used in Central Europe and parts of other continents too, but then windchill and similar values had never gained that much popularity there as in the US or Canada, so information about its usage is scarce or uncertain. It depends on air temperature, wind speed and humidity and can be used for lower and higher temperatures alike.
eu: Australiako Meteorologia Bulegoak erabiltzen duen eredua da hau, kontinente honetako klimara bereziki egokitua. Litekeena da Erdialdeko Europan eta beste kontinente batzuetako zati batzuetan ere erabiltzea, baina orduan sentsazio termikoak eta antzeko balioek ez dute inoiz Estatu Batuetan edo Kanadan bezainbesteko ospea lortu, beraz, erabileraren inguruko informazioa urria edo zalantzazkoa da. Airearen tenperaturaren, haizearen abiaduraren eta hezetasunaren araberakoa da, eta tenperatura baxuetan zein altuetan erabil daiteke.

en: Thunder showers
eu: Euria trumoi eta tximistargiekin

en: Thundersnow
eu: Elur ekaitza

en: Today
eu: Gaur

en: Tomorrow
eu: Bihar

en: Unnamed place
eu: Izenik gabeko lekua

en: Unset
eu: Ezarri gabe

en: Use only a single _panel row
eu: _Panel lerro bakarra erabili

en: Used in North America, wind chill will be reported for low temperatures and heat index for higher ones. At night, heat index will be replaced by the Summer Simmer Index. For wind chill, wind speeds need to be above 3.0 mph (4.828 km/h) and air temperature below 50.0 °F (10.0 °C). For heat index, air temperature needs to be above 80 °F (26.7 °C) - or above 71.6 °F (22 °C) at night - and relative humidity at least 40%. If these conditions are not met, the air temperature will be shown.
eu: Ipar Amerikan erabilitakoa, tenperatura baxuetan sentsazio termikoa jakinaraziko da eta tenperatura altuenetan bero-indizea. Gauean, bero indizea udako bero indizearekin ordezkatuko da. Sentsazio termikorako, haizearen abiadura 4,828 km/h (3.0 mph) baino handiagoa izan behar du, eta airearen tenperatura 10 °C (50.0 °F) baino txikiagoa. Bero-indizeari dagokionez, airearen tenperatura 26,7 °C (80 °F) baino handiagoa -edo 22 °C (71,6 °F) gauean- izan behar du eta hezetasun erlatiboa %40koa izan behar du gutxienez. Baldintza horiek betetzen ez badira, airearen tenperatura erakutsiko da.

en: Verbose
eu: Hedatua

en: W
eu: M

en: WB
eu: HB

en: WD
eu: HN

en: WS
eu: HA

en: Waning crescent
eu: Ilbehera

en: Waning gibbous
eu: Konkordun ilbehera

en: Waxing crescent
eu: Handitzen ari den ilargi erdia

en: Waxing gibbous
eu: Konkordun ilgora

en: Weather Report
eu: Eguraldi txostena

en: Weather Update
eu: Eguraldiaren eguneraketa

en: West
eu: Mendebaldea

en: Wind direction (WD)
eu: Haizearen norabidea (HN)

en: Wind direction in degrees (WD)
eu: Haizearen norabidea gradutan (HN)

en: Wind speed (WS)
eu: Haizearen abiadura (HA)

en: Wind speed - Beaufort scale (WB)
eu: Haizearen abiadura - Beaufort eskala (HB)

en: Wind speeds in TV or in the news are often provided in km/h.
eu: Haizearen abiadura km/h-etan eman ohi da telebista edo berrietan.

en: Windchill/Heat index
eu: Haize-hotza/beroa

en: Windchill/Humidex
eu: Hautemandako tenperatua/Hezetasun indizea

en: _Appearance
eu: _Itxura

en: _Close
eu: _Itxi

en: _Details
eu: _Xehetasunak

en: _Forecast
eu: _Iragarpena

en: _Forecast layout:
eu: Iragarpenaren diseinua:

en: _Help
eu: _Laguntza

en: _Icon theme:
eu: Ikono gaia_

en: _Location
eu: _Kokalekua

en: _Number of forecast days:
eu: Iragarpe_naren egun kopurua:

en: _Round values
eu: Balioak bi_ribildu

en: _Scrollbox
eu: De_splazamendu-kutxa

en: _Temperature:
eu: _Tenperatura:

en: _Timezone:
eu: _Ordu-eremua:

en: _Tooltip style:
eu: _Tresna-informazioaren estiloa:

en: _Units
eu: _Unitateak

en: _Wind speed:
eu: _Haizearen abiadura:

en: feet
eu: oin

en: ft
eu: oin

en: in
eu:  -

en: km/h
eu: km/o

en: meters
eu: metro

en: mph
eu: mila/o
