geonames - en to hi translation catalogue (1232 entries)

en: 1007311
hi: डरबन

en: 1018725
hi: ब्लूमफ़ोनटेन

en: 105343
hi: जेद्दाह

en: 1070940
hi: अन्टाननरीवो

en: 108410
hi: रियाद

en: 109223
hi: मदीना

en: 109323
hi: अल-खोबर

en: 110336
hi: दम्माम

en: 111822
hi: यज़्द

en: 1120985
hi: ज़रंज

en: 1123004
hi: तालोक़ान

en: 112931
hi: तेहरान

en: 1133453
hi: मेयमना

en: 1135689
hi: कुंदुज़

en: 113646
hi: तबरेज़

en: 1138958
hi: काबुल

en: 1142264
hi: फ़राह

en: 114259
hi: सीरजान

en: 1145352
hi: चारीकार

en: 1159301
hi: ज़ाहेदान

en: 1161724
hi: चाबहार

en: 1163582
hi: ठट्टा

en: 1164408
hi: सख्खर

en: 1164909
hi: सियालकोट

en: 1166000
hi: सरगोढा

en: 1166548
hi: साहिवाल

en: 1166827
hi: रोहड़ी

en: 1166993
hi: रावलपिंडी

en: 1167460
hi: रहीम यार ख़ान

en: 1167528
hi: क्वेटा

en: 1168197
hi: पेशावर

en: 1169605
hi: मुज़फ़्फ़रगढ़

en: 116996
hi: सारी

en: 1172451
hi: लाहौर

en: 117392
hi: सक्केज

en: 1174872
hi: कराची

en: 117574
hi: सनंदज

en: 1176515
hi: जकोबाबाद

en: 1176615
hi: इस्लामाबाद

en: 1176734
hi: हैदराबाद

en: 1177446
hi: ग्वादर

en: 1180289
hi: डेरा ग़ाज़ी ख़ान

en: 118063
hi: सब्ज़ेवार

en: 1181611
hi: चमन

en: 1183460
hi: बन्नू

en: 1185241
hi: ढाका

en: 118743
hi: रश्त

en: 119208
hi: कोम

en: 119505
hi: कज़्वीन

en: 1205733
hi: चटगाँव

en: 1217662
hi: बुख़ारा

en: 1218667
hi: मरी

en: 1219649
hi: तुर्कमेनाबात

en: 1220798
hi: पंजाकॅन्त

en: 1226260
hi: त्रिंकोमली

en: 1241622
hi: कैंडी

en: 1242833
hi: जाफना

en: 1246294
hi: गाल्ल

en: 124665
hi: मशहद

en: 1248991
hi: कोलंबो

en: 1250161
hi: बट्टिकलोवा

en: 1251081
hi: अनुराधापुर

en: 1252416
hi: थिम्फू

en: 1252942
hi: वर्धा

en: 1252948
hi: वरंगल

en: 1253084
hi: विजयनगरम

en: 1253102
hi: विशाखापत्तनम

en: 1253184
hi: विजयवाडा

en: 1253200
hi: विदिशा

en: 1253286
hi: वेल्लोर

en: 1253392
hi: वर्कला

en: 1253405
hi: वाराणसी

en: 1253573
hi: बड़ोदरा

en: 1253894
hi: उल्हासनगर

en: 1253914
hi: उज्जैन

en: 1253956
hi: उधमपुर

en: 1253986
hi: उदयपुर

en: 1253993
hi: उदगमंदलम

en: 1254080
hi: तुमसर

en: 1254163
hi: तिरुवनन्तपुरम

en: 1254348
hi: तिरूपुर

en: 1254360
hi: तिरुपति

en: 1254361
hi: तिरूनेलवेली

en: 1254388
hi: तिरुचिरापल्ली

en: 1254589
hi: तिरुवारूर

en: 1254649
hi: तंजावुर

en: 1254808
hi: नई टिहरी

en: 1255634
hi: श्रीनगर

en: 1255947
hi: शिवकाशी

en: 1256047
hi: सिरसी

en: 1256052
hi: सिरसा

en: 1256067
hi: सिरोही

en: 1256237
hi: शिमला

en: 1256246
hi: सिमडेगा

en: 1256259
hi: सिलवास

en: 1256287
hi: सिलचर

en: 1256451
hi: शिवपुरी

en: 1256489
hi: शिरडी

en: 1256515
hi: शिमोगा

en: 1256523
hi: शिलांग

en: 1256525
hi: सिलीगुड़ी

en: 1256739
hi: शहदोल

en: 1256922
hi: सिकंदराबाद

en: 1256989
hi: सत्यमंगलम

en: 1257540
hi: संभल

en: 1257542
hi: संबलपुर

en: 1257629
hi: सेलम

en: 1257804
hi: सहरसा

en: 1258044
hi: रुड़की

en: 1258076
hi: रोहतक

en: 1258182
hi: रीवा

en: 1258294
hi: रक्सौल

en: 1258315
hi: राउरकेला

en: 1258338
hi: रत्नागिरि

en: 1258526
hi: राँची

en: 1258677
hi: Rāmgarh

en: 1258698
hi: रामेश्वरम शहर

en: 1258980
hi: रायपुर

en: 1259005
hi: रायगढ

en: 1259091
hi: कोल्लम

en: 1259148
hi: पुष्कर

en: 1259166
hi: पूर्णिया

en: 1259229
hi: पुणे

en: 1259385
hi: पोर्ट ब्लेयर

en: 1259395
hi: पोरबन्दर

en: 1259425
hi: पॉण्डिचेरी

en: 1259811
hi: फलटण

en: 1260016
hi: पौड़ी

en: 1260086
hi: पटना

en: 1260156
hi: पटौदी

en: 1260434
hi: पनवेल

en: 1260546
hi: पंढरपुर

en: 1260607
hi: पणजी

en: 1260671
hi: पलनी

en: 1260728
hi: पालक्काड़

en: 1261181
hi: उत्तरी लखीमपुर

en: 1261481
hi: नई दिल्ली

en: 1261529
hi: नेल्लौर

en: 1261598
hi: नवांशहर

en: 1261613
hi: नवलगढ

en: 1261731
hi: नाशीक

en: 1261977
hi: नांदेड़

en: 1262067
hi: नलगोंडा

en: 1262180
hi: नागपुर

en: 1262321
hi: मैसूर

en: 1262332
hi: मुज़फ़्फ़र नगर

en: 1262374
hi: मसूरी

en: 1262463
hi: मुन्नार

en: 1262710
hi: मोतिहारी

en: 1262771
hi: मुरैना

en: 1263103
hi: मेट्टुपालयम

en: 1263214
hi: मेरठ

en: 1263230
hi: मेंडक

en: 1263247
hi: मयीलाडूतुरै

en: 1263311
hi: मऊ

en: 1263364
hi: मथुरा

en: 1263780
hi: मैंगलूर

en: 1263814
hi: मांड्या

en: 1263834
hi: मंदसौर

en: 1263862
hi: मंडी

en: 1264154
hi: मलप्पुरम

en: 1264385
hi: महेश्वर

en: 1264521
hi: मदुरई

en: 1264527
hi: चेन्नई

en: 1264543
hi: मध्यमग्राम

en: 1264621
hi: मदनपल्ली

en: 1264728
hi: लुधियाना

en: 1264733
hi: लखनऊ

en: 1264976
hi: लेह

en: 1265014
hi: लातूर

en: 1265157
hi: ललितपुर

en: 1265491
hi: करनूल

en: 1265683
hi: कुंभकोणम

en: 1265859
hi: कृष्णानगर

en: 1265863
hi: कृष्णगिरि

en: 1265873
hi: कोष़िक्कोड

en: 1265911
hi: कोट्टायम

en: 1266038
hi: कोटागिरी

en: 1266049
hi: कोटा

en: 1266122
hi: कोरबा जिला

en: 1266154
hi: कोप्पल

en: 1266366
hi: कोहिमा

en: 1266486
hi: किशनगढ़

en: 1266666
hi: खोपोली

en: 1266744
hi: खेतड़ी

en: 1267031
hi: खण्डवा

en: 1267076
hi: खम्मम

en: 1267154
hi: खजुराहो

en: 1267182
hi: खैर प्रखण्ड

en: 1267486
hi: कठुआ

en: 1267579
hi: काशीपुर

en: 1267635
hi: कारवार

en: 1267648
hi: करूर

en: 1267819
hi: करौली

en: 1267995
hi: कानपुर

en: 1268011
hi: कन्नौज

en: 1268381
hi: कालका

en: 1268593
hi: कैथल

en: 1268782
hi: जलंधर

en: 1268865
hi: जोधपुर

en: 1268977
hi: झारसुगुडा

en: 1268988
hi: झरिया

en: 1269042
hi: झज्जर

en: 1269093
hi: जयनगर

en: 1269135
hi: जौनपुर

en: 1269300
hi: जमशेदपुर

en: 1269321
hi: जम्मू

en: 1269407
hi: जलगाँव

en: 1269507
hi: जैसलमेर

en: 1269515
hi: जयपुर

en: 1269578
hi: जगदलपुर

en: 1269633
hi: जबलपुर

en: 1269655
hi: ईटानगर

en: 1269743
hi: इन्दौर

en: 1269771
hi: इंफाल

en: 1269810
hi: इगतपुरी

en: 1269843
hi: हैदराबाद

en: 1270022
hi: हिसार

en: 1270090
hi: हिण्डौन सिटी

en: 1270164
hi: हजारीबाग

en: 1270351
hi: हरिद्वार

en: 1270498
hi: हल्द्वानी

en: 1270670
hi: गुंटकल

en: 1270752
hi: गुलबर्ग

en: 1270927
hi: गोरखपुर

en: 1270990
hi: गोंदिया जिला

en: 1271064
hi: गोकर्ण

en: 1271107
hi: गोधरा

en: 1271175
hi: गिरीडीह

en: 1271476
hi: गुवाहाटी

en: 1271631
hi: गान्तोक

en: 1271900
hi: फ़तेहपुर सीकरी

en: 1271911
hi: तहसील फ़तेहपुर

en: 1271951
hi: फरीदाबाद

en: 1272181
hi: दुर्ग

en: 1272237
hi: दुमका

en: 1272502
hi: दीव

en: 1272543
hi: দিন্দিগুল

en: 1272648
hi: डिब्रूगढ़

en: 1272694
hi: धुबरी

en: 1272832
hi: धर्मशाला

en: 1272847
hi: धर्मपुरी

en: 1272979
hi: धनबाद

en: 1273066
hi: देवास

en: 1273123
hi: देवनहल्ली

en: 127319
hi: खुर्रमशहर

en: 1273193
hi: देवरिया

en: 1273241
hi: देवघर

en: 1273294
hi: दिल्ली

en: 1273369
hi: दौसा

en: 1273491
hi: दरभंगा

en: 1273587
hi: दमोह

en: 1273618
hi: दमन

en: 1273780
hi: कटक

en: 1273802
hi: कडलूर

en: 1273865
hi: कोयंबतूर

en: 1273874
hi: कोच्चि

en: 1274056
hi: चित्रदुर्ग

en: 1274353
hi: छपरा

en: 1274693
hi: चन्द्रपुर

en: 1274746
hi: चंडीगढ़

en: 1274755
hi: चंदेरी

en: 1274784
hi: चन्दननगर

en: 1274848
hi: चंबा

en: 1274890
hi: चक्रधरपुर

en: 1274987
hi: कण्णूर

en: 1275004
hi: कोलकाता

en: 1275120
hi: बुलन्दशहर

en: 1275152
hi: बुधना

en: 1275163
hi: बदायूँ

en: 1275198
hi: ब्रह्मपुर

en: 1275339
hi: बम्बई

en: 1275346
hi: बोलपुर पश्चिम बंगाल

en: 1275389
hi: बोधगया

en: 1275665
hi: बीकानेर

en: 1275679
hi: बिजनौर

en: 1275701
hi: बीजापुर

en: 1275738
hi: बीदर

en: 1275812
hi: भुज

en: 1275817
hi: भुवनेश्वर

en: 1275841
hi: भोपाल

en: 1275901
hi: भिवंडी

en: 1275971
hi: भिलाई

en: 1276032
hi: भावनगर

en: 1276070
hi: बठिंडा

en: 1276128
hi: भरतपुर

en: 1276335
hi: भदोही

en: 1276393
hi: बेतिया

en: 1276509
hi: बेल्लारी

en: 1276533
hi: बेलगाँव

en: 1276609
hi: बेगूसराय

en: 1277013
hi: बरेली

en: 1277333
hi: बंगलौर

en: 1277599
hi: बालेश्वर

en: 1278083
hi: आज़मगढ़

en: 1278094
hi: अयोध्या

en: 1278149
hi: औरंगाबाद

en: 1278173
hi: अत्तुर

en: 1278297
hi: अशोकनगर

en: 1278314
hi: आसनसोल

en: 1278446
hi: अररिया

en: 1278483
hi: आरा

en: 1278593
hi: अनुगुल

en: 1278667
hi: अनन्तनाग

en: 1278710
hi: अमृतसर

en: 1278715
hi: अमरेली

en: 1278946
hi: अलवर

en: 1278974
hi: अल्मोड़ा

en: 1278994
hi: इलाहाबाद

en: 1279017
hi: अलीगढ़

en: 1279105
hi: अकोला

en: 1279159
hi: अजमेर

en: 1279186
hi: आइज़ोल

en: 1279228
hi: अहमदनगर

en: 1279233
hi: अहमदाबाद

en: 1279259
hi: आगरा

en: 1279290
hi: अगरतला

en: 1279403
hi: अबोहर

en: 1280517
hi: नगचु विभाग

en: 1280737
hi: ल्हासा

en: 1280849
hi: काश्गर

en: 1281019
hi: ख़ोतान

en: 1282027
hi: माले

en: 128234
hi: कर्मान

en: 1282898
hi: पोखरा

en: 1283190
hi: कीर्तिपुर

en: 1283240
hi: काठमांडू

en: 1283318
hi: जनकपुर

en: 1283339
hi: हेटौडा

en: 1283582
hi: विराटनगर

en: 1283613
hi: भरतपुर, नेपाल

en: 128747
hi: कैरैज

en: 1295765
hi: सितवे

en: 1298824
hi: यांगून

en: 1311874
hi: माण्डले

en: 141681
hi: बंदर-ए-अब्बास

en: 144448
hi: अहवाज़

en: 144616
hi: अहार

en: 145233
hi: अबदानन

en: 145459
hi: अबादान

en: 146268
hi: निकोसिया

en: 1462733
hi: आदमपुर

en: 1500973
hi: किज़िल

en: 1508291
hi: चेल्याबिंस्क

en: 1512569
hi: ताशकन्द

en: 1513131
hi: नवोई

en: 1513966
hi: गुलिस्तोन

en: 1515007
hi: उलियास्ताइ

en: 1521368
hi: बायकोनूर

en: 1526384
hi: अलमाती

en: 1527199
hi: तोकमोक

en: 1527534
hi: ओश

en: 1528121
hi: काराकोल

en: 1528249
hi: जलालाबाद

en: 1528675
hi: बिश्केक

en: 1529102
hi: उरुमची

en: 1529531
hi: दूनहुआंग

en: 1581130
hi: हनोई

en: 160196
hi: दोदोमा

en: 160263
hi: दार अस सलाम

en: 1609350
hi: बैंकॉक

en: 161616
hi: बलक़ानाबात

en: 1621177
hi: योग्यकार्ता

en: 162183
hi: अश्क़ाबाद

en: 1622846
hi: उबुद

en: 1636544
hi: मानदो

en: 1639002
hi: कूटा

en: 1642911
hi: जकार्ता

en: 1645457
hi: दिली

en: 1645528
hi: देनपसार

en: 1668341
hi: ताइपे

en: 169389
hi: इदलिब

en: 169577
hi: होम्स

en: 170063
hi: हलब

en: 1701668
hi: मनीला

en: 170654
hi: दमिश्क

en: 1735161
hi: कुआ लालम्पुर

en: 173576
hi: लताकिया

en: 1784658
hi: झेंगझोऊ

en: 1788852
hi: शिनिंग

en: 1791247
hi: वूहान

en: 1792947
hi: तिआंजिन

en: 1793511
hi: ताइयुआन

en: 1795270
hi: शिजियाझुआंग

en: 1795565
hi: शेन्झेन

en: 1797333
hi: चूफ़ू

en: 1797929
hi: चिंगदाओ

en: 1799869
hi: नाननींग

en: 1799962
hi: नानजिंग

en: 1800163
hi: नानचांग

en: 1801792
hi: लुओयांग

en: 1804430
hi: लान्झू

en: 1804651
hi: कुनमिंग

en: 1805753
hi: जीनान

en: 1808722
hi: हेफ़ेई

en: 1808926
hi: हांगझोऊ

en: 1809078
hi: हाइकोऊ

en: 1809461
hi: गुइयांग

en: 1809498
hi: गुइलिन

en: 1809858
hi: ग्वांगझोउ

en: 1810821
hi: फ़ूझोउ

en: 1812545
hi: डोंग्गूआन

en: 1813253
hi: लिजिआंग, युन्नान

en: 1814906
hi: चोंग्किंग

en: 1815286
hi: चेंगदू

en: 1815577
hi: चांगशा

en: 1816670
hi: बीजिंग

en: 1819729
hi: हॉन्ग कॉन्ग

en: 1821306
hi: नामपेन्ह

en: 1822214
hi: सीम रीप

en: 1835848
hi: सियोल

en: 1850147
hi: टोक्यो

en: 1851100
hi: टाकामास्तु

en: 1856177
hi: नागासाकी

en: 1857910
hi: क्योटो

en: 1859171
hi: कोबे

en: 1862415
hi: हिरोशिमा

en: 1871859
hi: प्योंगयांग

en: 1886760
hi: सूझोऊ

en: 2013348
hi: व्लादिवोस्तोक

en: 2022890
hi: ख़ाबारोव्स्क

en: 2023469
hi: इरकुत्स्क

en: 2031405
hi: अर्देनैट

en: 2032201
hi: बल्गान

en: 2032614
hi: बरून-उर्त

en: 2034937
hi: शेनयांग

en: 2037013
hi: हारबिन

en: 2038180
hi: चांगचून

en: 2044757
hi: चोंग्जिन

en: 2063523
hi: पर्थ

en: 2073124
hi: डार्विन

en: 2078025
hi: एडिलेड

en: 2088122
hi: पोर्ट मोरेस्बी

en: 2147714
hi: सिडनी

en: 2158177
hi: मेलबोर्न

en: 2163355
hi: होबार्ट

en: 2165798
hi: गीलोंग

en: 2168305
hi: दब्बो

en: 2172517
hi: कैनबरा

en: 2174003
hi: ब्रिस्बेन

en: 2179537
hi: वेलिंग्टन

en: 2186280
hi: नेल्सन

en: 2186313
hi: नेपियर

en: 2190324
hi: हैमिल्टन

en: 2192362
hi: क्राइस्टचर्च

en: 2193733
hi: ऑक्लैण्ड

en: 2198148
hi: सुवा

en: 2204506
hi: लौतोका

en: 2206854
hi: गिस्बॉर्न

en: 2208032
hi: टाइरंगा

en: 2210247
hi: ताराबूलस

en: 2210554
hi: सिर्त

en: 2240449
hi: लुआण्डा

en: 2246452
hi: सेन्ट लुईस द्वीप

en: 2253354
hi: डकार

en: 2262644
hi: तोमर

en: 2267057
hi: लिस्बन

en: 2306104
hi: अक्रा

en: 2314302
hi: किन्शासा

en: 2317397
hi: बान्दुन्दु प्रान्त

en: 232422
hi: कम्पाला

en: 2332459
hi: लागोस

en: 2352778
hi: अबुजा

en: 2374775
hi: बिसाउ

en: 2399697
hi: लिबरेविले

en: 2409306
hi: फ़्रीटाउन

en: 2413876
hi: बाञ्जुल

en: 2449067
hi: टिम्बकटू

en: 2464470
hi: ट्यूनिस

en: 2501152
hi: कांस्टैंटाइन

en: 250441
hi: अम्मान

en: 2507480
hi: अल्जीयर्स

en: 2510409
hi: तोलेदो

en: 2510693
hi: टालावेरा दी ला रीना

en: 2511174
hi: सान्ता क्रूस दे तेनरीफ़

en: 2520611
hi: काकेरेस

en: 2523920
hi: पलेर्मो

en: 2615876
hi: ओडिन्से

en: 2633655
hi: वुडफ़र्ड ग्रीन

en: 2633858
hi: विनचेस्टर

en: 2633907
hi: विल्सडन

en: 2634549
hi: वेम्बली

en: 2635042
hi: अक्सब्रिज

en: 2635607
hi: टॉटरिज

en: 2636432
hi: स्वान्ज़ी

en: 2636948
hi: स्टेपनी

en: 2637490
hi: साउथॉल

en: 2638077
hi: शेफ़ील्ड

en: 2638976
hi: राइस्लिप

en: 2639912
hi: प्रेस्टन

en: 2640275
hi: पिनर

en: 2640729
hi: ऑक्सफोर्ड

en: 2640894
hi: ओर्पिंगटन

en: 2641290
hi: नॉर्थहॉल्ट

en: 2641598
hi: न्यूपोर्ट

en: 2643123
hi: मैन्चेस्टर

en: 2643743
hi: लंदन

en: 2644210
hi: लिवरपूल

en: 2644688
hi: लीड्स

en: 2646004
hi: आइज़लवर्थ

en: 2646517
hi: हाउंस्लो

en: 2646976
hi: हाइबरी

en: 2647468
hi: हार्ल्सडन

en: 2647514
hi: हैनवर्थ

en: 2647972
hi: ग्रीनफ़र्ड

en: 2648579
hi: ग्लासगो

en: 2648997
hi: फ़ुलहम

en: 2649055
hi: फ़्रायर्न बार्नेट

en: 2649441
hi: फ़िंचली

en: 2649571
hi: फ़ेल्ठम

en: 2650225
hi: एडिनबरा

en: 2651347
hi: डर्बी

en: 2651621
hi: डेगनहम

en: 2651984
hi: क्रिकलवुड

en: 2653123
hi: चिसलहर्स्ट

en: 2653229
hi: चेसिंग्टन

en: 2653256
hi: चेप्स्टो

en: 2653822
hi: कार्डिफ़

en: 2654675
hi: ब्रिस्टल

en: 2655603
hi: बर्मिंघम

en: 2656065
hi: बेकेनहम

en: 2656295
hi: बार्नेट

en: 2656296
hi: बार्न्स

en: 2656333
hi: बार्किंग

en: 2657324
hi: एंडोवर

en: 2657697
hi: ऐक्टन

en: 2657832
hi: एबरडीन

en: 2657896
hi: ज़्यूरिख़

en: 2660646
hi: जिनेवा

en: 2661552
hi: अथर्ववेद

en: 2666199
hi: उप्साला

en: 266826
hi: त्रिपोली

en: 2673730
hi: स्टॉकहोम

en: 2759706
hi: एपेलडॉर्न

en: 2759794
hi: ऐम्स्टर्डैम

en: 2766824
hi: साल्ज़बोर्ग

en: 276781
hi: बेयरूत

en: 2797656
hi: खेंट

en: 281133
hi: ग़ज़ा

en: 281184
hi: यरुशलम

en: 2818067
hi: ऊएतेर्सेन्

en: 2820860
hi: ट्युबिन्गन

en: 2825297
hi: श्टुटगार्ट

en: 2842647
hi: सारब्रुकेन

en: 2867714
hi: म्यूनिख

en: 287286
hi: मस्क़त

en: 2874545
hi: मागदेबुर्ग

en: 2879139
hi: लिपजिग

en: 2885679
hi: कॉन्स्टेंस

en: 2895044
hi: जेना

en: 292223
hi: दुबई

en: 292672
hi: शारजाह

en: 292968
hi: अबू धाबी

en: 293397
hi: तेल अविव

en: 2934246
hi: डसेलडॉर्फ़

en: 2945024
hi: ब्रंजविक

en: 294801
hi: हैफ़ा

en: 2953400
hi: मुंडेर

en: 2954172
hi: औग्स्बुर्ग

en: 296562
hi: योज़्गत

en: 2971053
hi: वलांस

en: 2972191
hi: टुर

en: 2972315
hi: तुलूज़

en: 2972328
hi: तुलों

en: 2973783
hi: स्ट्रासबर्ग

en: 2980916
hi: सेंट डेनिस

en: 2982652
hi: रुआं

en: 2987914
hi: पेर्पिञां

en: 2988507
hi: पैरिस

en: 2990440
hi: नीस

en: 2990969
hi: नांत

en: 2990999
hi: नांसी

en: 2995469
hi: मार्सैय

en: 2996944
hi: ल्यों

en: 2998286
hi: लिमोज

en: 2998324
hi: लील

en: 3014728
hi: ग्रेनोब्ल

en: 3020686
hi: दैंकर्क

en: 3021372
hi: दीजों

en: 3024635
hi: क्लेरमाँ फ़ेराँ

en: 3025466
hi: शैर्बूर

en: 3028808
hi: कैन

en: 3030300
hi: ब्रैस्त

en: 3031582
hi: बोर्दो

en: 3045190
hi: सोपरोन

en: 3054643
hi: बुडापेस्ट

en: 306571
hi: कोन्या

en: 3069011
hi: ओलोमौक

en: 3080944
hi: ज़ागान

en: 3087584
hi: रसिबोर्ज्

en: 3109256
hi: सेगोविआ

en: 3109642
hi: सांतिआगो दे कोम्पोस्तेला

en: 3117735
hi: मद्रिद

en: 3124132
hi: कुऐनका

en: 3128760
hi: बार्सिलोना

en: 3143244
hi: ओस्लो

en: 3164527
hi: वेरोना

en: 3165185
hi: ट्रिएस्ट

en: 3165524
hi: टोरीनो

en: 3166548
hi: सियेना

en: 3169070
hi: रोम

en: 3169561
hi: रवेन्ना

en: 3170647
hi: पीसा

en: 3172394
hi: नापोलि

en: 3176219
hi: जेनोआ

en: 3176959
hi: फ़्लोरेन्स

en: 3181528
hi: ब्रिंडिसि

en: 3182164
hi: बेर्गमो

en: 3182351
hi: बारी

en: 3183875
hi: तिराना

en: 323786
hi: अंकारा

en: 3247449
hi: आखन

en: 335035
hi: हरार

en: 3369157
hi: केपटाउन

en: 3378644
hi: जॉर्जटाउन

en: 3383330
hi: पारामरिबो

en: 3390760
hi: रिसीफ़ी

en: 3413829
hi: रेक्जाविक

en: 3432043
hi: ला प्लाटा

en: 3435217
hi: कोरियेन्टेस

en: 3435910
hi: ब्युएनॉस एरीस

en: 3441575
hi: मोण्टेवीडियो

en: 3448439
hi: साओ पाउलो

en: 3451190
hi: रियो डि जेनेरो

en: 3464975
hi: कुरितिबा

en: 3469058
hi: ब्रासीलिया

en: 3522507
hi: वाहाका डे जुएरेज़

en: 3531673
hi: कान्कुन

en: 3534915
hi: त्रिनिदाद

en: 3553478
hi: हवाना

en: 3573890
hi: पोर्ट ऑफ स्पेन

en: 3582672
hi: बेल्मोपान

en: 3582677
hi: बेलीज़ सिटी

en: 3582883
hi: उसुलुतान

en: 3583102
hi: सोनसोनाते

en: 3583334
hi: सानता-आना

en: 3583361
hi: सान-साल्वाडोर

en: 3587091
hi: छालातेनानगो

en: 360502
hi: लक्सर

en: 361055
hi: इस्माइलिया

en: 361058
hi: सिकन्दरिया

en: 3621849
hi: सान होज़े

en: 3645532
hi: सिउदाद बोलिवर

en: 3646738
hi: काराकास

en: 3652462
hi: क्वीटो

en: 3688689
hi: बोगोटा

en: 3718426
hi: पोर्ट-ऑ-प्रिंस

en: 3835869
hi: सैन्टियागो डेल एस्त्रो

en: 3838233
hi: साल्टा

en: 3843123
hi: न्यूक्वीन

en: 3844421
hi: मेन्दोज़ा

en: 3868626
hi: वालपाराईसो

en: 3893894
hi: कॉन्सेप्सिओन

en: 3899361
hi: एरिका

en: 3899539
hi: एंटोफ़गास्टा

en: 3907584
hi: पोतोसी

en: 3911925
hi: ला पास

en: 3936456
hi: लीमा

en: 3941584
hi: कुज़्को

en: 4081644
hi: ओपेलाइका

en: 415189
hi: अदन

en: 4160021
hi: जैक्सनविल

en: 4164138
hi: मियामी

en: 4180439
hi: अटलांटा

en: 418863
hi: इस्फ़हान

en: 4257227
hi: इवान्सविल

en: 4259418
hi: इंडियानापोलिस

en: 4265737
hi: टेरे हौते

en: 4315588
hi: बेटन रूज

en: 4335045
hi: न्यू ओर्लियंस

en: 4347778
hi: बाल्टीमोर

en: 4392388
hi: जेफर्सन सिटी

en: 4560349
hi: फिलाडेल्फिया

en: 456172
hi: रीगा

en: 4575352
hi: कोलंबिया

en: 4641239
hi: मेम्फिस

en: 4671240
hi: आर्लिंग्टन

en: 4671654
hi: ऑस्टिन

en: 4684888
hi: डैलस

en: 468902
hi: यरोस्लाव

en: 4699066
hi: ह्युस्टन

en: 4726206
hi: सैन एन्टोनियो

en: 472757
hi: वोल्गोग्राद

en: 479561
hi: ऊफ़ा

en: 4835797
hi: हार्टफ़ोर्ड

en: 4839822
hi: नॉरवॉक

en: 4862034
hi: आइओवा नगर

en: 4887398
hi: शिकागो

en: 491422
hi: सोची

en: 4919451
hi: क्राउन पॉइंट

en: 4920423
hi: फोर्ट वेन

en: 4920607
hi: गैरी

en: 4923531
hi: मिशिगन शहर

en: 4930956
hi: बोस्टन

en: 4984247
hi: ऍन आर्बर्

en: 4990729
hi: डेट्राइट

en: 5037649
hi: मिनियापोलिस

en: 5045360
hi: सेंट पॉल

en: 5053358
hi: वुडबरी

en: 5097529
hi: एडिसन

en: 509820
hi: पेत्रोज़ावोद्स्क

en: 5101798
hi: न्यूर्क

en: 5110302
hi: ब्रुकलीन

en: 5110629
hi: बफ़ेलो

en: 5128581
hi: न्यूयॉर्क

en: 5134086
hi: रोचेस्टर

en: 5206379
hi: पिट्सबर्ग

en: 5225857
hi: एबरडीन

en: 5226534
hi: ब्रूकिंग्स

en: 5229794
hi: मिट्शॅल

en: 5231851
hi: सियुक फ़ॉल्स

en: 5232741
hi: वॉटरटाउन

en: 524305
hi: मूरमान्स्क

en: 524901
hi: मास्को

en: 5261457
hi: मैडिसन

en: 5263045
hi: मिल्वौकी

en: 5265838
hi: औशकोश

en: 5308655
hi: फ़ीनिक्स

en: 5327684
hi: बर्कली

en: 5341145
hi: कूपर्टीनो

en: 53654
hi: मोगादीशू

en: 5367929
hi: लाँग बीच

en: 5368361
hi: लॉस एंजेलिस

en: 5375480
hi: माउंटेन व्यू

en: 5380748
hi: पालो आल्टो

en: 5389489
hi: सैक्रामेण्टो

en: 5391811
hi: सैन डिएगो

en: 5391959
hi: सैन फ्रांसिस्को

en: 5392171
hi: सैन होज़े

en: 5400075
hi: सनीवेल

en: 5419384
hi: डॅनवर

en: 5490263
hi: साण्टा फे

en: 5506956
hi: लास वेगास

en: 551487
hi: काज़ान

en: 5746545
hi: पोर्टलैंड

en: 5768233
hi: रैपिड सिटी

en: 5780993
hi: सॉल्ट लेक सिटी

en: 580497
hi: आस्त्राख़ान

en: 5809844
hi: सीऐटल

en: 5856195
hi: होनोलूलू

en: 587084
hi: बाकू

en: 5879400
hi: एंकोरेज

en: 588409
hi: ताल्लिन

en: 5907364
hi: ब्रैंपटन

en: 5913490
hi: कैलगरी

en: 598272
hi: केदैंऐ

en: 601734
hi: दाशोग़ुज़

en: 602150
hi: ऊमेओ

en: 610612
hi: अक़तऊ

en: 611717
hi: थ्बिलीसी

en: 6167865
hi: टोरण्टो

en: 6173331
hi: वैंकूवर

en: 618426
hi: चिशिनाउ

en: 6254843
hi: वीरेन्द्रनगर

en: 6295587
hi: बाटम

en: 6324621
hi: पवई

en: 6325494
hi: क्यूबेक नगर

en: 658225
hi: हेलसिंकी

en: 66093
hi: यासूज

en: 6690108
hi: पंचकुला

en: 6690595
hi: शैडवेल

en: 6690866
hi: सर्बिटन

en: 6954929
hi: ग्रेटर नोएडा

en: 701822
hi: हिन्दी

en: 703448
hi: कीव

en: 711894
hi: बोहोदूख़िव

en: 727011
hi: सोफिया

en: 7279735
hi: मूवाट्टुपुषा

en: 7279741
hi: वापी

en: 7279746
hi: नोएडा

en: 7279754
hi: सिंगरौली

en: 745044
hi: इस्तांबुल

en: 7535506
hi: गोल्डर्स ग्रीन

en: 890299
hi: हरारे

en: 909137
hi: लुसाका

en: 933773
hi: गोबोर्नी

en: 934154
hi: पोर्ट लुई

en: 94824
hi: करबला

en: 964137
hi: प्रिटोरिया

en: 964420
hi: पोर्ट एलिज़ाबेथ

en: 965289
hi: पोलक्वानी

en: 965301
hi: पीटरमैरिट्सबर्ग

en: 971534
hi: नेल्सप्रूइत

en: 9794300
hi: शाहबाजपुर

en: 98860
hi: नजफ़

en: 99072
hi: मोसुल

en: 990930
hi: किम्बरली

en: 99135
hi: कूफ़ा

en: 993800
hi: जोहान्सबर्ग

en: AD
hi: एंडोरा

en: AD.02
hi: कनिल्लो पल्ली

en: AD.05
hi: ओर्दिनो पल्ली

en: AD.06
hi: संत जूलिया डी लोरिया पल्ली

en: AD.08
hi: एस्कल्देस-एङोर्दन्य पल्ली

en: AE
hi: संयुक्त अरब अमीरात

en: AF
hi: अफ़गानिस्तान

en: AF.10
hi: हेलमंद प्रान्त

en: AF.24
hi: कुंदुज़ प्रान्त

en: AF.30
hi: बल्ख़ प्रान्त

en: AF.42
hi: पंजशीर प्रान्त

en: AG
hi: एंटिगुआ और बरबुडा

en: AG.01
hi: बारबूडा

en: AG.09
hi: रेडोन्डा

en: AI
hi: एंग्विला

en: AL
hi: अल्बेनिया

en: AM
hi: आर्मेनिया

en: AO
hi: अंगोला

en: AO.01
hi: बेंगुला प्रांत

en: AO.03
hi: कबिन्ड प्रांत

en: AO.08
hi: हुआंबो प्रांत

en: AO.14
hi: मोक्सिको प्रांत

en: AO.16
hi: ज़ैरे प्रांत

en: AO.18
hi: लुंडा सुल प्रांत

en: AQ
hi: अंटार्कटिका

en: AR
hi: अर्जेंटीना

en: AS
hi: अमेरिकी समोआ

en: AT
hi: ऑस्ट्रिया

en: AT.02
hi: केरिन्थिया

en: AT.08
hi: वोरार्लबर्ग

en: AU
hi: ऑस्ट्रेलिया

en: AU.01
hi: ऑस्ट्रेलियाई राजधानी क्षेत्र

en: AU.03
hi: नॉर्थर्न टेरिटरी

en: AW
hi: अरूबा

en: AX
hi: एलैंड द्वीपसमूह

en: AZ
hi: अज़रबैजान

en: BA
hi: बोस्निया और हरज़ेगोविना

en: BB
hi: बारबाडोस

en: BD
hi: बाँग्लादेश

en: BD.84
hi: चटगाँव विभाग

en: BE
hi: बेल्जियम

en: BF
hi: बुर्किना फ़ासो

en: BG
hi: बल्गारिया

en: BH
hi: बहरीन

en: BI
hi: बरंडी

en: BJ
hi: बेनिन

en: BL
hi: सेंट बार्थेलेमी

en: BM
hi: बरमूडा

en: BN
hi: ब्रूनेई

en: BO
hi: बोलीविया

en: BQ
hi: कैरिबियन नीदरलैंड

en: BR
hi: ब्राज़ील

en: BR.04
hi: आमेज़ोनास

en: BR.08
hi: एस्पिरितो सान्तो

en: BR.11
hi: मातो ग्रोसो दो सुल

en: BR.13
hi: मरान्हाओ

en: BR.14
hi: मातो ग्रोसो

en: BR.15
hi: मिनास जेरायज़

en: BR.20
hi: पियाउई

en: BR.29
hi: गोइयास

en: BR.30
hi: पेरनाम्बुको

en: BR.31
hi: टोकाचिस

en: BS
hi: बहामास

en: BT
hi: भूटान

en: BT.13
hi: पारो-भूटान

en: BV
hi: बोवेत द्वीप

en: BW
hi: बोत्स्वाना

en: BY
hi: बेलारूस

en: BZ
hi: बेलीज़

en: CA
hi: कनाडा

en: CA.01
hi: अल्बर्टा

en: CA.02
hi: ब्रिटिश कोलम्बिया

en: CA.03
hi: मानिटोबा

en: CA.08
hi: ओण्टारियो

en: CC
hi: कोकोस (कीलिंग) द्वीपसमूह

en: CD
hi: कांगो (डीआरसी)

en: CF
hi: मध्य अफ़्रीकी गणराज्य

en: CG
hi: कोंगो

en: CH
hi: स्विटज़रलैंड

en: CH.GE
hi: जनीवा कैन्टन

en: CH.JU
hi: जूरा कैन्टन

en: CH.NE
hi: नोशातेल कैन्टन

en: CH.TI
hi: तिचीनो कैन्टन

en: CI
hi: आइवरी कोस्ट

en: CK
hi: कुक द्वीपसमूह

en: CL
hi: चिली

en: CM
hi: कैमरून

en: CN
hi: चीन

en: CN.26
hi: शान्शी

en: CO
hi: कोलंबिया

en: CR
hi: कोस्टारिका

en: CU
hi: क्यूबा

en: CV
hi: कैप वर्डे

en: CW
hi: क्यूरासाओ

en: CX
hi: क्रिसमस द्वीप

en: CY
hi: साइप्रस

en: CZ
hi: चेक़ गणतंत्र

en: DE
hi: जर्मनी

en: DE.03
hi: ब्रेमेन

en: DE.06
hi: निचला सैक्सोनी

en: DE.08
hi: राइनलैन्ड

en: DE.09
hi: सारलैंड

en: DE.10
hi: श्लेसविग-होल्सटीन

en: DE.11
hi: ब्रैंडेनबर्ग

en: DE.14
hi: सैक्सोनी-एन्हाल्ट

en: DE.16
hi: बर्लिन

en: DJ
hi: जिबूती

en: DK
hi: डेनमार्क

en: DM
hi: डोमिनिका

en: DO
hi: डॉमिनिकन गणतंत्र

en: DZ
hi: अल्जीरिया

en: EC
hi: इक्वाडोर

en: EE
hi: एस्टोनिया

en: EG
hi: मिस्त्र

en: EH
hi: पश्चिमी सहारा

en: ER
hi: एरीत्रिया

en: ES
hi: स्पेन

en: ES.53
hi: कैनरी द्वीपसमूह

en: ES.54
hi: कास्तिया-ला मांचा

en: ES.58
hi: गलिशिया

en: ET
hi: इथियोपिया

en: FI
hi: फ़िनलैंड

en: FJ
hi: फ़िजी

en: FK
hi: फ़ॉकलैंड द्वीपसमूह

en: FM
hi: माइक्रोनेशिया

en: FO
hi: फ़ेरो द्वीपसमूह

en: FR
hi: फ़्रांस

en: FR.53
hi: ब्रतान्य

en: GA
hi: गैबॉन

en: GB
hi: यू॰के॰

en: GB.ENG
hi: इंग्लैण्ड

en: GD
hi: ग्रेनाडा

en: GE
hi: जॉर्जिया

en: GE.02
hi: अबख़ाज़िया

en: GF
hi: फ़्रेंच गुयाना

en: GG
hi: गर्नसी

en: GH
hi: घाना

en: GI
hi: जिब्राल्टर

en: GL
hi: ग्रीनलैंड

en: GM
hi: गाम्बिया

en: GN
hi: गिनी

en: GP
hi: ग्वाडेलूप

en: GQ
hi: इक्वेटोरियल गिनी

en: GR
hi: यूनान

en: GS
hi: दक्षिण जॉर्जिया और दक्षिण सैंडविच द्वीपसमूह

en: GT
hi: ग्वाटेमाला

en: GU
hi: गुआम

en: GW
hi: गिनी-बिसाऊ

en: GY
hi: गुयाना

en: HK
hi: हाँग काँग

en: HM
hi: हर्ड द्वीप और मैकडोनॉल्ड द्वीपसमूह

en: HN
hi: हौंडुरस

en: HR
hi: क्रोएशिया

en: HT
hi: हैती

en: HU
hi: हंगरी

en: ID
hi: इन्डोनेशिया

en: ID.08
hi: पूर्व जावा

en: ID.21
hi: मध्य सुलावेसी

en: ID.26
hi: उत्तर सुमात्रा

en: ID.30
hi: पश्चिम जावा

en: ID.31
hi: उत्तर सुलावेसी

en: ID.32
hi: दक्षिण सुमात्रा

en: ID.33
hi: बांतेन

en: IE
hi: आयरलैण्ड

en: IL
hi: इजराइल

en: IM
hi: आइल ऑफ़ मैन

en: IN
hi: भारत

en: IN.01
hi: अण्डमान और निकोबार द्वीपसमूह

en: IN.02
hi: आन्ध्र प्रदेश

en: IN.03
hi: असम

en: IN.05
hi: चण्डीगढ़

en: IN.07
hi: दिल्ली

en: IN.09
hi: गुजरात

en: IN.10
hi: हरियाणा

en: IN.11
hi: हिमाचल प्रदेश

en: IN.12
hi: जम्मू और कश्मीर

en: IN.13
hi: केरल

en: IN.16
hi: महाराष्ट्र

en: IN.17
hi: मणिपुर

en: IN.18
hi: मेघालय

en: IN.19
hi: कर्नाटक

en: IN.20
hi: नागालैण्ड

en: IN.22
hi: पुदुच्चेरी

en: IN.23
hi: पंजाब

en: IN.24
hi: राजस्थान

en: IN.25
hi: तमिल नाडु

en: IN.26
hi: त्रिपुरा

en: IN.28
hi: पश्चिम बंगाल

en: IN.29
hi: सिक्किम

en: IN.30
hi: अरुणाचल प्रदेश

en: IN.31
hi: मिज़ोरम

en: IN.33
hi: गोवा

en: IN.34
hi: बिहार

en: IN.35
hi: मध्य प्रदेश

en: IN.36
hi: उत्तर प्रदेश

en: IN.37
hi: छत्तीसगढ़

en: IN.38
hi: झारखण्ड

en: IN.39
hi: उत्तराखंड

en: IN.40
hi: तेलंगाना

en: IN.41
hi: लद्दाख़

en: IO
hi: ब्रिटिश हिंद महासागरीय क्षेत्र

en: IQ
hi: ईराक

en: IR
hi: ईरान

en: IR.22
hi: बुशहर प्रांत

en: IS
hi: आइसलैण्ड

en: IT
hi: इटली

en: IT.01
hi: आब्रुत्सो

en: IT.02
hi: बाज़िलीकाता

en: IT.03
hi: कालाब्रिया

en: IT.04
hi: कांपानिया

en: IT.07
hi: लात्सियो

en: IT.08
hi: लिगुरिया

en: IT.13
hi: पुलिया

en: IT.15
hi: सिसिली

en: JE
hi: जर्सी

en: JM
hi: जमैका

en: JO
hi: जॉर्डन

en: JP
hi: जापान

en: JP.02
hi: अकिता प्रीफ़ेक्चर

en: JP.03
hi: आओमोरी प्रीफ़ेक्चर

en: JP.08
hi: फ़ूकूशिमा प्रीफ़ेक्चर

en: JP.16
hi: इवाते प्रीफ़ेक्चर

en: KE
hi: केन्या

en: KG
hi: किरगिजस्तान

en: KH
hi: कंबोडिया

en: KI
hi: किरिबाती

en: KM
hi: कोमोरोस

en: KN
hi: सेन्ट किट्स और नेविस

en: KP
hi: उत्तर कोरिया

en: KR
hi: दक्षिणी कोरिया

en: KW
hi: कुवैत

en: KY
hi: कैमेन द्वीपसमूह

en: KZ
hi: कज़ाकस्तान

en: LA
hi: लाओस

en: LB
hi: लेबनान

en: LB.06
hi: दक्षिण प्रान्त

en: LC
hi: सेन्ट लुसिया

en: LI
hi: लियक़्टँस्टीन

en: LK
hi: श्री लंका

en: LK.29
hi: मध्य प्रान्त

en: LK.32
hi: उत्तर पश्चिमी प्रान्त

en: LK.38
hi: उत्तरी प्रान्त

en: LR
hi: लाइबेरिया

en: LS
hi: लेसोथो

en: LT
hi: लिथुआनिया

en: LU
hi: लग्ज़मबर्ग

en: LV
hi: लाटविया

en: LY
hi: लीबिया

en: MA
hi: मोरक्को

en: MC
hi: मोनाको

en: MD
hi: मोल्दोवा

en: ME
hi: मोंटेनेग्रो

en: MF
hi: सेंट मार्टिन

en: MG
hi: मेडागास्कर

en: MH
hi: मार्शल द्वीपसमूह

en: MK
hi: मैसिडोनिया

en: ML
hi: माली

en: MM
hi: म्याँमार

en: MN
hi: मंगोलिया

en: MO
hi: मकाऊ

en: MP
hi: उत्तरी मारियाना द्वीपसमूह

en: MQ
hi: मार्टीनिक

en: MR
hi: मोरीतानिया

en: MS
hi: मोंटसेरात

en: MT
hi: माल्टा

en: MU
hi: मॉरीशस

en: MV
hi: मालदीव

en: MW
hi: मलावी

en: MX
hi: मैक्सिको

en: MY
hi: मलेशिया

en: MY.02
hi: केडा

en: MZ
hi: मोज़ाम्बिक

en: NA
hi: नामीबिया

en: NA.21
hi: खोमास प्रदेश

en: NA.33
hi: ओहांगवेना प्रदेश

en: NA.35
hi: ओमाहेके प्रदेश

en: NA.36
hi: ओमुसाती प्रदेश

en: NA.37
hi: ओशाना प्रदेश

en: NA.38
hi: ओशीकोतो प्रदेश

en: NC
hi: न्यू कैलेडोनिया

en: NE
hi: नाइजर

en: NF
hi: नॉरफ़ॉक द्वीप

en: NG
hi: नाइजीरिया

en: NI
hi: निकारागुआ

en: NL
hi: नीदरलैंड

en: NO
hi: नॉर्वे

en: NP
hi: नेपाल

en: NR
hi: नाउरु

en: NU
hi: नीयू

en: NZ
hi: न्यूज़ीलैंड

en: NZ.G2
hi: वेलिंग्टन

en: OM
hi: ओमान

en: PA
hi: पनामा

en: PE
hi: पेरु

en: PF
hi: फ़्रेंच पोलिनेशिया

en: PG
hi: पापुआ न्यू गिनी

en: PH
hi: फिलिपींस

en: PK
hi: पाकिस्तान

en: PK.05
hi: सिंध

en: PK.06
hi: आज़ाद कश्मीर

en: PL
hi: पोलैंड

en: PM
hi: सेंट पिएरे और मिक्वेलान

en: PN
hi: पिटकैर्न द्वीपसमूह

en: PR
hi: पोर्टो रिको

en: PS
hi: फ़िलिस्तीन

en: PS.GZ
hi: गाज़ा पट्टी

en: PT
hi: पुर्तगाल

en: PW
hi: पलाऊ

en: PY
hi: पॅराग्वे

en: QA
hi: क़तर

en: RE
hi: रियूनियन

en: RO
hi: रोमानिया

en: RS
hi: सर्बिया

en: RU
hi: रूस

en: RU.17
hi: दाग़िस्तान

en: RU.28
hi: कारेलिया गणतंत्र

en: RU.81
hi: उल्यानोव्स्क ओब्लास्ट

en: RU.90
hi: पेर्म क्राय

en: RW
hi: रवांडा

en: SA
hi: सऊदी अरब

en: SB
hi: सोलोमन द्वीपसमूह

en: SC
hi: सेशेल्स

en: SD
hi: सूडान

en: SE
hi: स्वीडन

en: SE.03
hi: यैव्लेबॉर्य लैन

en: SE.15
hi: ओरेब्रो लैन

en: SE.28
hi: वेस्त्रा योतालान्द लैन

en: SG
hi: सिंगापुर

en: SH
hi: सेंट हेलेना

en: SI
hi: स्लोवेनिया

en: SJ
hi: स्वालबार्ड और जान मायेन

en: SJ.21
hi: स्वालबार्ड

en: SK
hi: स्लोवाकिया

en: SL
hi: सीएरा लिओन

en: SM
hi: सैन मरिनो

en: SN
hi: सेनेगल

en: SO
hi: सोमालिया

en: SR
hi: सूरीनाम

en: SS
hi: दक्षिण सूडान

en: ST
hi: श?ओ टोम? अन्द फ्र?न्चिपे

en: SV
hi: अल सल्वाडोर

en: SX
hi: सिंट मार्टिन

en: SY
hi: सीरिया

en: SY.13
hi: दमिश्क़ प्रान्त

en: SZ
hi: स्वाज़ीलैंड

en: TC
hi: तुर्क और कैकोज़ द्वीपसमूह

en: TD
hi: चड

en: TF
hi: फ़्रांसीसी दक्षिणी क्षेत्र

en: TG
hi: टोगो

en: TH
hi: थाईलैंड

en: TJ
hi: ताज़िकिस्तान

en: TK
hi: तोकेलाउ

en: TL
hi: तिमोर-लेस्त

en: TM
hi: तुर्कमेनिस्तान

en: TM.01
hi: आख़ाल प्रान्त

en: TM.02
hi: बलक़ान प्रान्त

en: TM.04
hi: लेबाप प्रान्त

en: TM.05
hi: मरी प्रान्त

en: TN
hi: ट्यूनीसिया

en: TO
hi: टोंगा

en: TR
hi: तुर्की

en: TR.10
hi: बालिकेसिर प्रांत

en: TR.11
hi: बिलेसिक प्रांत

en: TR.41
hi: कोकाएली

en: TR.57
hi: सिनोप

en: TR.76
hi: बतमान

en: TT
hi: त्रिनिदाद और टोबैगो

en: TV
hi: तुवालू

en: TW
hi: ताइवान

en: TW.03
hi: ताइपे

en: TZ
hi: तंज़ानिया

en: UA
hi: उक्रेन

en: UG
hi: यूगांडा

en: UM
hi: यू॰एस॰ आउटलाइंग द्वीपसमूह

en: US
hi: संयुक्त राज्य अमेरिका

en: US.AK
hi: अलास्का

en: US.AL
hi: अलाबामा

en: US.AR
hi: आर्कन्सा

en: US.AZ
hi: एरीजोना

en: US.CA
hi: कैलिफ़ोर्निया

en: US.CO
hi: कॉलोराडो

en: US.CT
hi: कनेक्टिकट

en: US.DE
hi: डेलावेयर

en: US.FL
hi: फ़्लोरिडा

en: US.HI
hi: हवाई

en: US.IA
hi: आयोवा

en: US.ID
hi: इडाहो

en: US.IL
hi: इलिनॉय

en: US.IN
hi: इण्डियाना

en: US.KS
hi: केन्सास

en: US.KY
hi: कॅण्टकी

en: US.LA
hi: लुईज़ियाना

en: US.MA
hi: मासेचुसेट्स

en: US.MD
hi: मैरिलैण्ड

en: US.ME
hi: मेन

en: US.MI
hi: मिशिगन

en: US.MN
hi: मिनेसोटा

en: US.MO
hi: मिज़ूरी

en: US.MS
hi: मिसिसिप्पी

en: US.MT
hi: मोन्टाना

en: US.NC
hi: उत्तर केरोलिना

en: US.ND
hi: उत्तर डकोटा

en: US.NE
hi: नेब्रास्का

en: US.NH
hi: नया हेम्पशायर

en: US.NJ
hi: न्यू जर्सी

en: US.NM
hi: नया मेक्सिको

en: US.NV
hi: नेवाडा

en: US.NY
hi: न्यूयॉर्क

en: US.OH
hi: ओहायो

en: US.OK
hi: ओक्लाहोमा

en: US.OR
hi: औरिगन

en: US.PA
hi: पेन्सिलवेनिया

en: US.RI
hi: रोड आइलैण्ड

en: US.SC
hi: दक्षिणी केरोलाइना

en: US.SD
hi: दक्षिण डकोटा

en: US.TN
hi: टेनेसी

en: US.TX
hi: टेक्सस

en: US.UT
hi: यूटा

en: US.VA
hi: वर्जीनिया

en: US.VT
hi: वरमॉण्ट

en: US.WA
hi: वॉशिंगटन राज्य

en: US.WI
hi: विस्कॉन्सिन

en: US.WV
hi: पश्चिम वर्जीनिया

en: US.WY
hi: वायोमिंग

en: UY
hi: उरूग्वे

en: UZ
hi: उज़्बेकिस्तान

en: VA
hi: वेटिकन सिटि

en: VC
hi: सेंट विंसेंट और ग्रेनाडाइंस

en: VE
hi: वेनेज़्वेला

en: VG
hi: ब्रिटिश वर्जिन द्वीपसमूह

en: VI
hi: यू॰एस॰ वर्जिन द्वीपसमूह

en: VN
hi: वियतनाम

en: VN.20
hi: हो ची मिन्ह शहर

en: VU
hi: वन्वातु

en: WF
hi: वालिस और फ़्यूचूना

en: WS
hi: समोआ

en: XK
hi: कोसोवो

en: YE
hi: यमन

en: YE.05
hi: शबवाह प्रान्त

en: YT
hi: मायोते

en: ZA
hi: दक्षिण अफ़्रीका

en: ZM
hi: ज़ाम्बिया

en: ZW
hi: ज़िम्बाब्वे
