Xfce Panel Plugins - en to hr translation catalogue (286 entries)

en: 	Astronomical data:
    	Last:	%s
    	Next:	%s
    	Current failed attempts: %d
hr: 	Astronomski podatci:
    	Zadnji:	%s
    	Slijedeći:	%s
    	Trenutni neuspjeli pokušaji: %d

en: 	Data not available, will use sane default values for night and day.
hr: 	Podatci nedostupni, koristit će se razumne zadane vrijednosti za noć i dan.

en: 	Direction: %s (%s%s)
hr: 	Smjer: %s (%s%s)

en: 	Encyclopedic information partly taken from
hr: 	Enciklopedijske informacije dijelom preuzete s

en: 	Moon phase:	%s
hr: 	Mjesečeva faze:	%s

en: 	Moon phase:	Unknown
hr: 	Mjesečeve faze:	Nepoznato

en: 	Moonrise:	%s
hr: 	Izlazak mjeseca:	%s

en: 	Moonrise:	The moon never rises today.
hr: 	Izlazak mjeseca:	Mjesec danas ne izlazi.

en: 	Moonset:	%s
hr: 	Zalazak mjeseca:	%s

en: 	Moonset:	The moon never sets today.
hr: 	Zalazak mjeseca:	Mjesec danas ne zalazi.

en: 	Speed: %s %s (%s on the Beaufort scale)
hr: 	Brzina: %s %s (%s na Beaufort skali)

en: 	Sunrise:		%s
hr: 	Izlazak sunaca:		%s

en: 	Sunrise:		The sun never rises today.
hr: 	Izlazak sunca:		Sunce danas ne izlazi.

en: 	Sunset:		%s
hr: 	Zalazak sunca:		%s

en: 	Sunset:		The sun never sets today.
hr: 	Zalazak sunca:		Sunce danas ne zalazi.

en: 	Temperatures, wind, atmosphere and cloud data calculated
    	for:		%s
hr: 	Temperature, vjetar, atmosfera i podatci o naoblaci izračunati
    	za:		%s

en: 	Weather data:
    	Last:	%s
    	Next:	%s
    	Current failed attempts: %d
hr: 	Podatci o vremenu:
    	Zadnji:	%s
    	Slijedeći:	%s
    	Trenutni neuspjeli pokušaji: %d

en: 
    	Elevation and timezone data provided by
hr: 
    	Nadmorsku visinu i vremensku zonu pruža

en: 
    	Precipitation and the weather symbol have been calculated
    	using the following time interval:
    	Start:	%s
    	End:	%s
hr: 
    	Padaline i vremenski simbol su izračunati koristeći
    	slijedeći vremenski interval:
    	Početak:	%s
    	Kraj:	%s

en: 
    	Weather and astronomical data from
hr: 
    	Vremenski i astronomski podatci s

en: 
    Astronomical Data
hr: 
    Astronomski podatci

en: 
    Atmosphere
hr: 
    Atmosfera

en: 
    Clouds
hr: 
    Oblaci

en: 
    Credits
hr: 
    Zasluge

en: 
    Downloads
hr: 
    Preuzimanja

en: 
    Precipitation
hr: 
    Oborine

en: 
    Temperatures
hr: 
    Temperature

en: 
    Times Used for Calculations
hr: 
    Vremena upotrebljeno za kalkulaciju

en: 
    Wind
hr: 
    Vjetar

en: 1 millimeter is one thousandth of a meter - the fundamental unit of length in the International System of Units -, or approximately 0.04 inches.
hr: 1 milimetar je tisućiti dio metra - temeljna jedinica dujline u Međunarodnom sustavu jedinica -, ili približno 0.04 inča.

en: <b><span size="large">%s</span></b> <span size="medium">(%s)</span>
    <b><span size="large">%s</span></b>
    
    <b>Temperature:</b> %s
    <b>Wind:</b> %s from %s
    <b>Pressure:</b> %s
    <b>Humidity:</b> %s
hr: <b><span size="large">%s</span></b> <span size="medium">(%s)</span>
    <b><span size="large">%s</span></b>
    
    <b>Temperatura:</b> %s
    <b>Vjetar:</b> %s from %s
    <b>Tlak:</b> %s
    <b>Vlažnost:</b> %s

en: <b><span size="large">%s</span></b> <span size="medium">(%s)</span>
    <b><span size="large">%s</span></b>
    <span size="smaller">from %s to %s, with %s of precipitation</span>
    
    <b>Temperature:</b> %s		<span size="smaller">(values at %s)</span>
    <b>Wind:</b> %s (%son the Beaufort scale) from %s(%s)
    <b>Pressure:</b> %s    <b>Humidity:</b> %s
    <b>Fog:</b> %s    <b>Cloudiness:</b> %s
    
    <span size="smaller">%s</span>
hr: <b><span size="large">%s</span></b> <span size="medium">(%s)</span>
    <b><span size="large">%s</span></b>
    <span size="smaller">od %s do %s, s %s padalina</span>
    
    <b>Temperatura:</b> %s		<span size="smaller">(vrijednost u %s)</span>
    <b>Vjetar:</b> %s (%s po Beaufort skali) sa %s(%s)
    <b>Tlak:</b> %s    <b>Vlažnost:</b> %s
    <b>Magla:</b> %s    <b>Naoblaka:</b> %s
    
    <span size="smaller">%s</span>

en: <b>Atmosphere</b>
hr: <b>Atmosfera</b>

en: <b>Clouds</b>
hr: <b>Oblaci</b>

en: <b>Directory:</b> %s
    
    <b>Author:</b> %s
    
    <b>Description:</b> %s
    
    <b>License:</b> %s
hr: <b>Direktorij:</b> %s
    
    <b>Autor:</b> %s
    
    <b>Opis:</b> %s
    
    <b>Licenca:</b> %s

en: <b>Precipitation</b>
hr: <b>Padaline</b>

en: <b>Temperatures</b>
hr: <b>Temperature</b>

en: <b>Times used for calculations</b>
hr: <b>Vremena upotrebljeno za kalkulacije</b>

en: <tt><small>Amount:        %s%s%s</small></tt>
hr: <tt><small>Količina:        %s%s%s</small></tt>

en: <tt><small>Apparent temperature: %s%s%s</small></tt>
hr: <tt><small>Prividna temperatura: %s%s%s</small></tt>

en: <tt><small>Barometric pressure:  %s%s%s</small></tt>
hr: <tt><small>Tlak zraka:  %s%s%s</small></tt>

en: <tt><small>Cloudiness:    %5s%s%s</small></tt>
hr: <tt><small>Naoblaka:    %5s%s%s</small></tt>

en: <tt><small>Data calculated for:  %s</small></tt>
hr: <tt><small>Podatci izračunati za:  %s</small></tt>

en: <tt><small>Dew point:            %s%s%s</small></tt>
hr: <tt><small>Točka rosišta:            %s%s%s</small></tt>

en: <tt><small>Fog:           %5s%s%s</small></tt>
hr: <tt><small>Magla:           %5s%s%s</small></tt>

en: <tt><small>High clouds:   %5s%s%s</small></tt>
hr: <tt><small>Visoki oblaci:   %5s%s%s</small></tt>

en: <tt><small>Interval end:         %s</small></tt>
hr: <tt><small>Kraj intervala:         %s</small></tt>

en: <tt><small>Interval start:       %s</small></tt>
hr: <tt><small>Početak intervala:       %s</small></tt>

en: <tt><small>Low clouds:    %5s%s%s</small></tt>
hr: <tt><small>Niski oblaci:    %5s%s%s</small></tt>

en: <tt><small>Middle clouds: %5s%s%s</small></tt>
hr: <tt><small>Srednji oblaci: %5s%s%s</small></tt>

en: <tt><small>Moon phase: %s</small></tt>
hr: <tt><small>Mjesečeva mjena: %s</small></tt>

en: <tt><small>Moon phase: Unknown</small></tt>
hr: <tt><small>Mjesečeva mjena: Nepoznata</small></tt>

en: <tt><small>Moonrise: %s</small></tt>
hr: <tt><small>Izlazak mjeseca: %s</small></tt>

en: <tt><small>Moonrise: The moon never rises this day.</small></tt>
hr: <tt><small>Izlazak mjeseca: Mjesec danas ne izlazi.</small></tt>

en: <tt><small>Moonset:  %s</small></tt>
hr: <tt><small>Zalazak mjeseca:  %s</small></tt>

en: <tt><small>Moonset: The moon never sets this day.</small></tt>
hr: <tt><small>Zalazak mjeseca: Mjesec danas ne zalazi.</small></tt>

en: <tt><small>Relative humidity:    %s%s%s</small></tt>
hr: <tt><small>Relativna vlažnost:    %s%s%s</small></tt>

en: <tt><small>Sunrise: %s</small></tt>
hr: <tt><small>Izlazak sunca: %s</small></tt>

en: <tt><small>Sunrise: The sun never rises this day.</small></tt>
hr: <tt><small>Izlazak sunca: Sunce danas ne izlazi.</small></tt>

en: <tt><small>Sunset:  %s</small></tt>
hr: <tt><small>Zalazak sunca:  %s</small></tt>

en: <tt><small>Sunset: The sun never sets this day.</small></tt>
hr: <tt><small>Zalazak sunca: Sunce danas ne zalazi.</small></tt>

en: A
hr: S

en: A foot (plural feet) is a unit of length defined as being 0.3048 m exactly and used in the imperial system of units and United States customary units. It is subdivided into 12 inches. The measurement of altitude in the aviation industry is one of the few areas where the foot is widely used outside the English-speaking world.
hr: Stopa (foot) jedinica je duljine definirana kao točno 0.3048 m te se koristi u imperijalnom sustavu jedinica i sustavu mjera SAD-a. Podijeljena je na 12 inča. Mjerenje visine u avijaciji je jedno od rijetkih područja gdje se stope koriste izvan ne-engleskog govornog područja.

en: A more calendar-like view, with the days in columns and the daytimes (morning, afternoon, evening, night) in rows.
hr: Pogled sličniji kalendaru, s danima u stupcima te dijelovima dana (jutro, poslijepodne, večer, noć) u retcima.

en: Add the selected value to the labels that should be displayed in the scrollbox.
hr: Dodajte izabranu vrijednost listi za prikaz u oviru.

en: Afternoon
hr: Poslijepodne

en: Air temperature, sometimes referred to as dry-bulb temperature. Measured by a thermometer that is freely exposed to the air, yet shielded from radiation and moisture.
hr: Temperatura zraka, poznata i kao temperatura suhog termometra. Mjeri se pomoću termometra slobodno izloženog na zraku, ali zaštićenog od radijacije i vlage.

en: Also known as <i>felt temperature</i>, <i>effective temperature</i>, or what some weather providers declare as <i>feels like</i>. Human temperature sensation is not only based on air temperature, but also on heat flow, physical activity and individual condition. While being a highly subjective value, apparent temperature can actually be useful for warning about extreme conditions (cold, heat).
    
    <b>Note:</b> This is a calculated value not provided by met.no. You should use a calculation model appropriate for your local climate and personal preferences on the units page.
hr: Poznata i kao <i>percipirana</i> ili <i>efektivna</i> temperatura, nekada se navodi i kao <i>osjećaj kao da je</i>. Na ljudski osjet temperature ne utjeće samo temperatura zraka već i strujanje topline, fizička aktivnost ili trenutno stanje tijela. Iako veoma subjektivna vrijednost, prividna temperatura može biti korisna pri upozoravanju na ekstrmne uvjete (hladnoće ili topline).
    
    <b>Napomena:</b> Ovu vrijednost ne pruža met.no već je izračunata. Trebate koristiti model primjeren lokalnoj klimi te osobnim preferencijama na stranici s mjerama.

en: Altitu_de:
hr: Visi_na:

en: Altitude
hr: Nadmorska visina

en: Apparent te_mperature:
hr: Prividna te_mperatura:

en: Apparent temperature
hr: Prividna temperatura

en: Apparent temperature (A)
hr: Prividna temperatura (A)

en: Barometric _pressure:
hr: Barometarski _tlak:

en: Barometric pressure
hr: Tlak zraka

en: Barometric pressure (P)
hr: Barometarski tlak (P)

en: C
hr: N

en: CH
hr: VO

en: CL
hr: NO

en: CM
hr: SO

en: Cancel
hr: Odustani

en: Cannot update weather data
hr: Ne mogu ažurirati podatke o vremenu

en: Celsius (°C)
hr: Celzijus (°C)

en: Change the name for the location to your liking. It is used for display and does not affect the location parameters in any way.
hr: Promjeni ime lokacije u ono koje ti se sviđa. Koristi se samo za prikaz i ne utječe na parametre lokacije.

en: Change...
hr: Promijeni...

en: Check to always use only a single row on a multi-row panel and a small icon in deskbar mode.
hr: Odaberite kako bi se uvijek prikazivao samo jedan redak na ploči s više redaka te male ikone u deskbar načinu.

en: Choose a font you like and set it to a smaller or larger size. Middle-click on the button to unset the font and use your theme's default.
hr: Izaberite font koji vam se sviđa te izaberite veličinu. Srednja tipka miša vraća font na zadanu vrijednost teme.

en: Choose an icon theme.
hr: Odaberite temu ikone.

en: Choose the value to add to the list below. Values can be added more than once.
hr: Odaberi vrijednost za dodavanje na donju listu.Vrijednosti mogu biti dodane više puta.

en: Choose your preferred tooltip style. Some styles give a lot of useful data, some are clearer but provide less data on a glance.
hr: Odaberite preferirani stil oblačića. Neki stilovi nude puno informacija dok su drugi jednostavniji i s manje podataka.

en: Clear
hr: Vedro

en: Cloudiness
hr: Naoblaka

en: Cloudiness (C)
hr: Naoblaka (C)

en: Cloudiness, or cloud cover, defines the fraction of the sky obscured by clouds when observed from a given location. Clouds are both carriers of precipitation and regulator to the amount of solar radiation that reaches the surface. While during daytime they reduce the temperature, at night they have the opposite effect, as water vapor prevents long-wave radiation from escaping into space. Apart from that, clouds reflect light to space and in that way contribute to the cooling of the planet.
hr: Naoblaka označava koliki dio neba je prekriven oblacima kada ga se promatra sa neke lokacije. Oblaci su nosioci padalina, ali i regulatori solarne radijacije. Dok tijekom dana snižavaju temperaturu blokiranjem sunčevih zraka, tijekom noći imaju suprotni učinak tako što vodena para sprječava odlazak radijacije dugih valova u svemir. Osim toga reflektiranjem sunčevih zraka u svemir pridonose hlađenju planeta.

en: Cloudy
hr: Oblačno

en: Coordinates
hr: Koordinate

en: Currently no data available.
hr: Trenutno podaci nisu dostupni.

en: D
hr: R

en: Days in columns
hr: Dani u stupcima

en: Days in rows
hr: Dani u redovima

en: Decide how many values should be shown at once in the scrollbox. You can choose a smaller font or enlarge the panel to make more lines fit.
hr: Odlučite koliko informacije se odjednom pokazuje u okviru. Možete izabrati manju veličinu teksta ili povećati ploču kako bi sve linije stale.

en: Detecting...
hr: Otkrivanje ...

en: Dew point
hr: Rosište

en: Dew point (D)
hr: Rosište (DP)

en: E
hr: I

en: East
hr: Istok

en: Enter a city name or address
hr: Unesite naziv grada ili adresu

en: Evening
hr: Večer

en: F
hr: M

en: Feet (ft)
hr: Stopa (ft)

en: Feet per second (ft/s)
hr: Stopa u sekundi (ft/s)

en: First quarter
hr: Prva četvrt

en: Fog
hr: Magla

en: Fog (F)
hr: Magla (F)

en: Fog is a type of low-lying stratus cloud, with the moisture in it often generated locally such as from a nearby lake, river, ocean, or simply moist ground, that forms when the difference between temperature and dew point is below 2.5 °C (4 °F), usually at a relative humidity of 100%. Fog commonly produces precipitation in the form of drizzle or very light snow and reduces visibility to less than 1 km (5/8 statute mile).
hr: Magla je veoma nizak stratus oblak čija se vlaga generira lokalno, iz jezera, rijeke, mora ili jedonstavno mokre zemlje. Formira se kada je razlika u temperaturi i točki rosišta niža od 2.5 °C (4 °F), uglavnom pri vlazi od 100%. Magla često proizvodi padaline u obliku rosulje ili veoma slabog snijega te smanjuje vidljivost ispod 1 kilometra (5/8 milje).

en: Font and color:
hr: Font i boja:

en: For locations outside Norway the elevation model that's used by the met.no webservice is not very good, so it's usually necessary to specify the altitude as an additional parameter, otherwise the reported values will not be correct.
    
    The plugin tries to auto-detect the altitude using the GeoNames webservice, but that might not always be correct too, so you can change it here.
    
    Altitude is given in meters above sea level, or alternatively in feet by changing the unit on the units page. It should match the real value roughly, but small differences will have no influence on the weather data. Inside Norway, this setting has no effect at all.
hr: Za lokacije izvan Norveške model elevacije koji koristi met.no webservis nije u potpunosti točan, zato je uglavnom potrebno ručno odrediti nadmorsku visinu kao dodatni parametar, inače prijavljene vrijednosti neće biti točne.
    
    Dodatak pokušava sam otkriti nadmorsku visinu koristeći GeoNames webservis, ali ni to nije uvijek točno stoga ju možete promijeniti ovdje.
    
    Nadmorska visina se mjeri u metrima od površine mora ili u stopama ako promijenite mjerne jedinice u opcijama. Ugrubo bi trebala odgovarati stvarnoj vrijednosti, ali mala odstupanja neće imati utjecaj na podatke o vremenu. Unutar Norveške ova postavka nema nikakvog utjecaja.

en: Full moon
hr: Puni mjesec

en: H
hr: V

en: Hectopascals (hPa)
hr: Hektopaskali (hPa)

en: Hide the scrollbox to save valuable space on the panel. Most interesting information is also provided in the tooltip - provided you choose an appropriate tooltip style - that is shown when hovering over the icon.
hr: Sakrijte klizni okvir kako bi uštedjeli dragocijen prostor na ploči. Najinteresantnije informacije se također pružaju i u oblačiću u slučaju da tako izaberete. Oblačić se pokazuje prelaženjem s pokazivačem preko ikone.

en: High clouds
hr: Visoki oblaci

en: High clouds (CH)
hr: Visoki oblaci (CH)

en: Humidity (H)
hr: Vlažnost (H)

en: Humidity is defined as the amount of water vapor in the air and increases the possibility of precipitation, fog and dew. While absolute humidity is the water content of air, relative humidity gives (in %) the current absolute humidity relative to the maximum for that air temperature and pressure.
hr: Vlaga je definirana kao količina vodene pare u zraku. Ona povećava vjerojatnost za padaline, maglu i rosu. Dok je apsolutna vlaga sadržaj vode u zraku, relativna vlaga (u %) označava apsolutnu vlagu s obzirom na trenutnu temperaturu i pritisak.

en: If the chosen location is not in your current timezone, then it is necessary to <i>put</i> the plugin into that other timezone for the times to be shown correctly. The proper timezone will be auto-detected via the GeoNames web service, but you might want to correct it if necessary.
    Leave this field empty to use the timezone set by your system. Invalid entries will cause the use of UTC time, but that may also depend on your system.
hr: Ako izabran lokacija nije u vašoj trenutnoj vremenskoj zoni, tada je neophodno <i>staviti</i> priključak u tu drugu vremensku zonu da bi vremena bila točno prikazana. Ispravna vremenska zona biti će pronađena pomoću GeoNames wweb usluge, ali možda je želite ispraviti ako je to neophodno.
    Ostavite ovo polje prazno da bi koristiki vremensku zonu koju je postavio vaš sustav.Neispravni unosi mogu uzrokovati korištenje UTC vremena, ali to također može ovisiti o vašem sustavu.

en: Improvements by Robert G. Quayle and Robert G. Steadman applied in 1998 to earlier experiments/developments by Steadman. This model only depends on wind speed and temperature, not on relative humidity and can be used for both heat and cold stress.
hr: Poboljšanja Roberta G. Quaylea and Roberta G. Steadmana primjenjena 1998. ranijim Steadmanovim eksperimentima/razvojem. Ovaj model ovisi samo o brzini vjetra i temperaturi, ne o relativnoj vlažnosti te može biti primjenjen i na osjet topline i na osjet hladnoće.

en: Inches (in)
hr: Inči (in)

en: Inches of mercury (inHg)
hr: Inči žive (inHg)

en: Inches of mercury is still widely used for barometric pressure in weather reports, refrigeration and aviation in the United States, but seldom used elsewhere. It is defined as the pressure exerted by a 1 inch circular column of mercury of 1 inch in height at 32 °F (0 °C) at the standard acceleration of gravity.
hr: Inč žive se i dalje široko koristi za prikaz tlaka zraka u vremenskim izvješćima, hlađenju i avijaciji u SAD-u, ali rijetko bilo gdje drugdje. Definirana je kao pritisak postignut 1 inčom kružnog stupca žive visine 1 inča na 32 °F (0 °C) pri standardom ubrzanju zemljine sile teže.

en: Invented by Sir Francis Beaufort in 1805, this empirical scale on wind speed is based on people's observations of specific land or sea conditions, denoting these conditions with numbers from 0 (calm) to 12 (hurricane).
hr: Izumljena od strane Sir Francisa Beauforta 1805. godine, ova emirijska skala brzine vjetra zasnovana je na zapažanjima ljudi o uvjetima na zemlji ili moru, označavajući uvjete s brojevima od 0 (mirno) do 12 (uragan).

en: Kilometers per hour (km/h)
hr: Kilometra na sat (km/h)

en: Knots (kt)
hr: Čvorovi (kt)

en: L_ongitude:
hr: D_užina:

en: Labels to d_isplay
hr: Natpisi za p_rikaz

en: Latitud_e:
hr: Širin_a:

en: Latitude
hr: Geografska širina

en: Latitude specifies the north-south position of a point on the Earth's surface. If you change this value manually, you need to provide altitude and timezone manually too.
hr: Širina određuje poziciju sjever-jug na površini Zemlje. Ako ručno mijenjate ovu vrijednost isto ćete morati učiniti i za nadmorsku visinu te vremensku zonu.

en: Li_nes:
hr: Re_ci:

en: Light rain
hr: Lagana kiša

en: Light rain with thunder
hr: Lagana kiša s grmljavinom

en: Lightly cloudy
hr: Lagana naoblaka

en: Location _name:
hr: Ime _lokacije:

en: Longitude
hr: Geografska dužina

en: Longitude specifies the east-west position of a point on the Earth's surface. If you change this value manually, you need to provide altitude and timezone manually too.
hr: Dužina određuje poziciju istok-zapad na površini Zemlje. Ako ručno mijenjate ovu vrijednost isto ćete morati učiniti i za nadmorsku visinu te vremensku zonu.

en: Low clouds
hr: Niski oblaci

en: Low clouds (CL)
hr: NIski oblaci (CL)

en: Met.no provides forecast data for up to %d days in the future. Choose how many days will be shown in the forecast tab in the summary window. On slower computers, a lower number might help against lags when opening the window. Note however that usually forecasts for more than three days in the future are unreliable at best ;-)
hr: Met.no pruža podatke o prognozi do %d dana u budućnost. Izaberite koliko dana želite prikazivati u kartici pregleda. Na sporijim računalima, manji broj može pomoći u bržem otvaranju prozora. Uzmite u obzir da su prognoze za tri dana u budućnost i dulje, manje pouzdane.

en: Meter per second is <i>the</i> unit typically used by meteorologists to denote wind speeds.
hr: Metar po sekundi <i>je</i> jedinica koju koriste meteorolozi za označavanje brzine vjetra.

en: Meters (m)
hr: Metri (m)

en: Meters per second (m/s)
hr: Metara u sekundi (m/s)

en: Middle clouds
hr: Srednji oblaci

en: Middle clouds (CM)
hr: Srednji oblaci (CM)

en: Miles per hour (mph)
hr: Milja na sat (mph)

en: Miles per hour is an imperial unit of speed expressing the number of statute miles covered in one hour.
hr: Milja po satu je imperijalna jedinica brzine koja izražava broj pređenih milja po jednom satu.

en: Millimeters (mm)
hr: Milimetri (mm)

en: Morning
hr: Jutro

en: Move the selected value down in the list of labels to display.
hr: Pomakni odabranu vrijednost na listi prema dole.

en: Move the selected value up in the list of labels to display.
hr: Pomakni odabranu vrijednost gore na listi natpisa za prikaz.

en: N
hr: S

en: NE
hr: SI

en: NW
hr: SZ

en: Named after the astronomer Anders Celsius who invented the original scale in 1742, the Celsius scale is an international standard unit and nowadays defined using the Kelvin scale. 0 °C is equivalent to 273.15 K and 1 °C difference in temperature is exactly the same difference as 1 K. It is defined with the melting point of water being roughly at 0 °C and its boiling point at 100 °C at one standard atmosphere (1 atm = 1013.5 hPa). Until 1948, the unit was known as <i>centigrade</i> - from Latin <i>centum</i> (100) and <i>gradus</i> (steps).
    In meteorology and everyday life the Celsius scale is very convenient for expressing temperatures because its numbers can be an easy indicator for the formation of black ice and snow.
hr: Imenovana po astronomu Andreasu Celsiusu, izumitelju orginalne ljestvice 1742. godine, Celzijeva ljestvica je međunarodni standard i danas je definirana Kelvinom ljestvicom. 0 °C je ekvivalent vrijednosti 273.15 K i razlika od 1 °C je jednaka onoj od 1 K. Definirana je točkom taljenja vode na oko 0 °C i točkom vrelišta vode na oko 100 °C pri jednoj standardnoj atmosferi (1 atm = 1013.5 hPa). Do 1948, jedinica je bila poznata pod nazivom <i>centigrad</i> - od latinskog <i>centum</i> (100) i <i>gradus</i> (stupanj). U meteorologiji i svakodnevnom životu Celzijus je vrlo prikladna skala za korištenje jer je dobar indikator stvaranja leda i snijega.

en: New moon
hr: Mladi mjesec

en: Night
hr: Noć

en: No Data
hr: Nema podataka

en: North
hr: Sjever

en: North-East
hr: Sjeveroistok

en: North-West
hr: Sjeverozapad

en: Nowadays wind speed/velocity is measured using an anemometer (Greek <i>anemos</i>, meaning <i>wind</i>) in 10 m (33 ft) height. Anemometers usually measure either wind speed or pressure, but will provide both values as they are closely related to and can be deduced from each other.
hr: Brzina se vjetra danas mjeri korištenjem anemometra, tj. vjetrometra (Grčki <i>anemos</i>, znači <i>wind</i>) na 10 m (33 ft) visine. Anemometri mjere ili brzinu vjetra ili pritisak, ali nudi obje vrijednosti budući da su one međusobno povezane te mogu biti izvedene jedna iz druge.

en: Open the user icon themes directory in your file manager, creating it if necessary.
hr: Otvorite direktorij s ikonama korisnika u upravitelju datotekama, stvarajući direktorij ukoliko je potrebno.

en: Partly cloudy
hr: Djelomično oblačno

en: Please change location name to your liking and correct alltitude and timezone if they are not auto-detected correctly.
hr: Molimo promijenite ime lokacije po vašoj želji i ispravite vremensku zonu i nadmorsku visinu ako nisu ispravno otkrivene.

en: Please set a location in the plugin settings.
hr: Molim postavite lokaciju u postavke priključka.

en: Pound-force per square inch (psi)
hr: Funta po kvadratnom palcu (psi)

en: Prec_ipitations:
hr: Obo_rine

en: Precipitation (R)
hr: Oborine (R)

en: Precipitation amount
hr: Količina padalina

en: R
hr: K

en: Rain
hr: Kiša

en: Rain showers
hr: Kišni pljuskovi

en: Rain with thunder
hr: Kiša s grmljavinom

en: Re_fresh
hr: Os_vježi

en: Relative humidity
hr: Relativna vlažnost

en: Results
hr: Rezultati

en: S
hr: J

en: SE
hr: JI

en: SW
hr: JZ

en: Scroll the current displayed value(s) out and the new value(s) in instead of simply changing them. Uncheck this option if you find the animation too distracting.
hr: Animiraj prijelaz prikazanih(e) vrijednosti umjesto jednostavnog izmjenjivanja. Maknite kvačicu ako vas animacija ometa.

en: Search
hr: Traži

en: Search for a new location and auto-detect its parameters.
hr: Traži novu lokaciju i automatski odredi njene parametre.

en: Search location
hr: Traži lokaciju

en: Searching...
hr: Tražim...

en: Select _font
hr: Odaberi _font

en: Select a value in the list of labels to display and click this button to remove it.
hr: Odaberite vrijednost na listi i kliknite na gumb kako bi ju maknuli.

en: Select font
hr: Odaberi font

en: Short-term forecast data unavailable.
hr: Kratkoročni podaci o prognozi nisu dostupni.

en: Show current weather conditions
hr: Prikaži trenutne vremenske uvjete

en: Show weather conditions and forecasts
hr: Prikaži vremenske uvjete i prognoze

en: Shows the forecasts in a table with the daytimes (morning, afternoon, evening, night) in columns and the days in rows.
hr: Pokazuje prognoze u tablici s dobima dana (jutro, popodne, večer, noć) u stupcima i dane u retcima.

en: Simple
hr: Jednostavno

en: Sleet
hr: Susnježica

en: Sleet showers
hr: Pljuskovi susnježice

en: Sleet showers with thunder
hr: Susnježica s gromovima

en: Sleet with thunder
hr: Susnježica s gromovima

en: Snow
hr: Snijeg

en: Snow showers
hr: Snježni pljuskovi

en: Snow showers with thunder
hr: Snijeg s gromovima

en: South
hr: Jug

en: South-East
hr: Jugoistok

en: South-West
hr: Jugozapad

en: Sunny
hr: Sunčano

en: Temperature
hr: Temperatura

en: Temperature (T)
hr: Temperatura (T)

en: The Canadian counterpart to the US windchill/heat index, with the wind chill being similar to the previous model but with slightly different constraints. Instead of the heat index <i>humidex</i> will be used. For wind chill to become effective, wind speeds need to be above 2.0 km/h (1.24 mph) and air temperature below or equal to 0 °C (32 °F). For humidex, air temperature needs to be at least 20.0 °C (68 °F), with a dewpoint greater than 0 °C (32 °F). If these conditions are not met, the air temperature will be shown.
hr: Kanadski pandan osjetu vjetra/indeksu topline, gdje je osjet vjetra sličan prošlom modelu, ali s različitim ograničenjima. Umjesto indeksa topline koristi se indeks vlage, <i>humidex</i>. Za osjet vjetra brzina mora biti viša od 2.0 km/h (1.24 mph) i temperatura zraka niža ili jednaka 0 °C (32 °F). Za indeks vlažnosti, temperatura zraka mora biti barem 20.0 °C (68 °F) s rosištem višim od 0 °C (32 °F). Ako nisu postignuti ovi uvjeti pokazivat će se temperatura zraka.

en: The English word <i>inch</i> comes from Latin <i>uncia</i> meaning <i>one-twelfth part</i> (in this case, one twelfth of a foot). In the past, there have been many different standards of the inch with varying sizes of measure, but the current internationally accepted value is exactly 25.4 millimeters.
hr: Engleska riječ <i>inch</i> dolazi od latinske riječi <i>uncia</i> što znači <i>jedna dvanaestina</i> (u ovom slučaju, jedna dvanaestina stope). U prošlosti je bilo mnogo različitih standarda inča sas promjenljivim veličinama mjere, ali trenutno međunarodno prihvaćena vrijednost je točno 25,4 milimetra.

en: The Norwegian Meteorological Institute
hr: Norveški meteorološki institut

en: The amount of rain, drizzle, sleet, hail, snow, graupel and other forms of water falling from the sky over a specific period.
    
    The values reported by met.no are those of precipitation in the liquid state - or in other words: of rain -, so if snow is expected (but not sleet), then the amount of snow will be <i>guessed</i> by multiplying the original value by a ratio dependent on the air temperature:
    
    <tt><small>                   T &lt; -11.1 °C (12 °F) =&gt; 1:12
    -11.1 °C (12 °F) &lt; T &lt;  -4.4 °C (24 °F) =&gt; 1:10
     -4.4 °C (24 °F) &lt; T &lt;  -2.2 °C (28° F) =&gt; 1:7
     -2.2 °C (28 °F) &lt; T &lt;  -0.6 °C (31 °F) =&gt; 1:5
     -0.6 °C (31 °F) &lt; T                    =&gt; 1:3
    
    </small></tt>Example: If temperature is -5 °C (12 °F), then snow density will be low and a rain to snow ratio of 1:10 will be used for calculation. Assuming the reported value is 5 mm, then the calculated amount of snow precipitation is 50 mm.
    
    <b>Note</b>: While air temperature is an important factor in this calculation, there are other influencing factors that the plugin doesn't know about like the type of snow and ground temperature. Because of that, these rules will only lead to rough estimates and may not represent the real amount of snow.
hr: Količina kiše, rose, susnježice, tuče, snijega, sniježnih kuglica i drugih oblika vode koja pada s neba u određenom vremenskom periodu.
    
    Vrijednost koju prijavljuje met.no odnosi se na tekuće stanje, odnosno kišu. U slučaju da se očekuje snijeg (ne susnježica) količina će biti <i>pogađana</i> množenjem orginalne vrijednosti s omjerom ovisnim o temperaturi zraka:
    
    <tt><small> T &lt; -11.1 °C (12 °F) =&gt; 1:12
    -11.1 °C (12 °F) &lt; T &lt; -4.4 °C (24 °F) =&gt; 1:10
    -4.4 °C (24 °F) &lt; T &lt; -2.2 °C (28° F) =&gt; 1:7
    -2.2 °C (28 °F) &lt; T &lt; -0.6 °C (31 °F) =&gt; 1:5
    -0.6 °C (31 °F) &lt; T =&gt; 1:3
    
    </small></tt>Primjer: Ako je temperatura -5 °C (12 °F) onda će gustoća snijega biti niska te će se koristi omjer kiše prema snijegu 1:10. Ako uzmemo da je prijavljena količina kiša 5 mm onda će izračunata vrijednost količine snijega biti 50 mm.
    
    <b>Napomena:</b> Dok je temperatura zraka važan faktor u ovom izračunu, postoje i drugi utjecajni faktori, poput vrste padajućeg snijega ili temperature zemlje, koji nisu poznati ovom dodatku. Zbog toga ove izračunate vrijednosti treba promatrati kao grube procijene i ne moraju u potpunosti odgovarati stvarnoj količini snijega.

en: The current Fahrenheit temperature scale is based on one proposed in 1724 by the physicist Daniel Gabriel Fahrenheit. 0 °F was the freezing point of brine on the original scale at standard atmospheric pressure, which was the lowest temperature achievable with this mixture of ice, salt and ammonium chloride. The melting point of water is at 32 °F and its boiling point at 212 °F. The Fahrenheit and Celsius scales intersect at -40 degrees. Even in cold winters, the temperatures usually do not fall into negative ranges on the Fahrenheit scale.
    With its inventor being a member of the Royal Society in London and having a high reputation, the Fahrenheit scale enjoyed great popularity in many English-speaking countries, but was replaced by the Celsius scale in most of these countries during the metrification process in the mid to late 20th century.
hr: Trenutna Fahrenheit temperaturna ljestvica bazirana je na prijedlogu fizičara Daniela Gabriela Fahrenheita 1724. godine. 0 °F na orginalnoj ljestvici predstavlja točku leđenja slane vode pri standardnom atmosferskom tlaku, što je bila najniža temperatura koja se mogla postići kombiniranjem mješavine leda, soli i amonijevog klorida. Talište vode je na 32 °F, a vrelište na 212 °F. Fahrenheitova i Celzijeva ljestvica sjeku se na -40 stupnjeva. Čak i za vrijeme velike zime, temperaure po Fahrenheitovj ljestvici ne spuštaju se do negativnih vrijednosti.
    S obzirom da je Fahrenheit bio član Kraljevskog društva u Londonu i da je uživao veliku reputaciju, ljestvica je bila veoma popularna u zemljama engleskog govornog područja. Na svojoj popularnosti, u odnosu na Celzijevu ljestvicu, počinje gubiti s procesom metrifikacije sredinom i krajem 20. stoljeća u tim zemljama.

en: The foot per second (pl. feet per second) in the imperial unit system is the counterpart to the meter per second in the International System of Units.
hr: Stopa po sekundi (foot per second) u imperijalnom sustavu jedinica je pandan metru u sekundi u međunarodnom sustavu jedinica.

en: The knot is a unit of speed equal to one international nautical mile (1.852 km) per hour, or approximately 1.151 mph, and sees worldwide use in meteorology and in maritime and air navigation. A vessel travelling at 1 knot along a meridian travels one minute of geographic latitude in one hour.
hr: Čvor je jedinica brzine jednaka jednoj nautičkoj milji (1.852 km) po satu ili približno 1.151 mph te se koristi širom svijeta u meteorologiji, nautici te avijaciji. Plovilo koje plovi brzinom od jednog čvora duž meridijana prevaljuje jednu minutu geografske širine po satu.

en: The meter is the fundamental unit of length in the International System of Units. Originally intended to be one ten-millionth of the distance from the Earth's equator to the North Pole at sea level, its definition has been periodically refined to reflect growing knowledge of metrology (the science of measurement).
hr: Metar je osnovna jedinica duljine u međunarodnom sustavu jedinica. Orginalno je trebao biti jedna desetmilijuntnina udaljenosti Ekvatora od Sjevernog pola na razini mora. Njegova definicija je s vremenom bila precizirana kako bi odgovarala sve većem broju saznanja u metrologiji (znanosti o mjerama).

en: The pascal, named after mathematician, physicist and philosopher Blaise Pascal, is a SI derived unit and a measure of force per unit area, defined as one newton per square meter. One standard atmosphere (atm) is 1013.25 hPa.
hr: Pascal, nazvan po matematičaru, fizičaru i filozofu Blaiseu Pascalu, je SI izvedena jedinica i mjera za silu po prostornom metru, definirana kao jedan njutn po kvadratnom metru. Jedna standardna atmosfera (atm) jednaka je 1013.25 hPa.

en: The pound per square inch is a unit of pressure based on avoirdupois units (a system of weights based on a pound of 16 ounces) and defined as the pressure resulting from a force of one pound-force applied to an area of one square inch. It is used in the United States and to varying degrees in everyday life in Canada, the United Kingdom and maybe some former British Colonies.
hr: Funta po kvadratnom inču je jedinica pritiska bazirana na avoirdupois sustavu (užasno debeo u prijevodu s francuskog, sustav težine baziran na funti od 16 unca) i definirana kao rezultat pritiska jedne funte na kvadratni inč. Koristi se u SAD-u, u različitim stupnjevima u svakodnevnom životu u Kanadi, Ujedinjenom Kraljevstvu i nekim bivšim britanskim kolonijama.

en: The sun never rises today.
hr: Danas sunce ne izlazi.

en: The sun never sets today.
hr: Danas sunce ne zalazi.

en: The sun rises at %s and sets at %s.
hr: Sunce izlazi u %s i zalazi u %s.

en: The torr unit was named after the physicist and mathematician Evangelista Torricelli who discovered the principle of the barometer in 1644 and demonstrated the first mercury barometer to the general public. A pressure of 1 torr is approximately equal to one millimeter of mercury, and one standard atmosphere (atm) equals 760 Torr.
hr: Torr jedinica nazvana je po fizičaru i matematičaru Evangelistu Torriceliu koji je otkrio princip barometra 1644. te demonstrirao prvi živin barometar široj javnosti. Pritiska 1 torra približno je jednak milimetru žive. Jedna standardna atmosfera (atm) jednako je 760 torra.

en: The weight of the air that makes up the atmosphere exerts a pressure on the surface of the Earth, which is known as atmospheric pressure. To make it easier to compare the value to other values for locations with different altitudes, atmospheric pressure is adjusted to the equivalent sea-level pressure and called barometric pressure. Rising barometric pressures generally indicate an improvement in weather conditions, while falling pressures mean deterioration.
hr: Težina zraka koji čini atmosferu vrši pritisak na površinu Zemlje, poznat kao atmosferski pritisak. Kako bi se lakše uspoređivale vrijednosti za lokacije na različitim nadmorskim visinama, atmosferski pritisak je prilagođen ekvivalentnom pritisku na razini mora te nazivan tlak zraka. Povećanje tlaka zraka uglavnom korespondira s poboljšanjem vremena, dok pad tlaka ukazuje na pogoršanje vremena.

en: There may be problems with some themes that cause the scrollbox text to be hardly readable. If this is the case or you simply want it to appear in another color, then you can change it using this button. Middle-click on the button to unset the scrollbox text color.
hr: S nekim temama mogu postojati problemi koji čine tekst u okviru jedva čitljivim. Ako je to slučaj ili jednostavno želite promijeniti boju teksta onda to možete učiniti ovim gumbom. Srednjom tipkom miša vraćate vrijednosti na zadane.

en: These are the values that will be shown in the scrollbox. Select a single value here and click the appropriate button to remove it or move it up and down in the list.
hr: Ovo su vrijednosti koje će se pokazivati u okviru. Odaberite liniju i koristite gumbove kako bi ju maknuli ili pomaknuli gore ili dole na listi.

en: Third quarter
hr: Posljednja četvrt

en: This gives the cardinal direction (North, East, South, West) the wind is coming from.
hr: Ovo kazuje smjer (Sjever, Istok, Jug, Zapad) iz kojeg vjetar dolazi.

en: This gives the direction the wind is coming from in azimuth degrees (North = 0°, East = 90°, South = 180° and West = 270°).
hr: Ovo kazuje smjer vjetra u vodoravnim stupnjevima (Sjever = 0°, Istok = 90°, Jug = 180° i Zapad = 270°).

en: This gives the low-level cloud cover in percent. According to WMO definition, low-level clouds can be found at altitudes below 4,000 m (13,000 ft), or 5,000 m (16,000 ft) at the equator, though their basis often lie below 2,000 m (6,500 ft). They are mainly composed of water droplets or ice particles and snow, when temperatures are cold enough.
hr: Pruža vrijednost niske naoblake u postotcima. Prema WMO definiciji, niski se oblaci mogu naći na 4000 m (13000 stopa) ili 5000 m (16000 stopa) na ekvatoru iako je njihova baza uglavnom ispod 2000 m (6500 stopa). Sastoje se od kapljica vode ili čestica leda i snijega, zavisno o temperaturi.

en: This is the model used by the Australian Bureau of Meteorology, especially adapted for the climate of this continent. Possibly used in Central Europe and parts of other continents too, but then windchill and similar values had never gained that much popularity there as in the US or Canada, so information about its usage is scarce or uncertain. It depends on air temperature, wind speed and humidity and can be used for lower and higher temperatures alike.
hr: Ovaj model koristi Australski meteorološki biro, posebno prilagođen za klimu tog kontinenta. Vjerojatno se koristi i u nekim zemljama Centralne Europe i drugih zemalja, ali parametri osjeta vjetra i slično nikada nisu bili toliko popularni kao u SAD-u i Kanadi pa su informacije o korištenju oskudne ili nesigurne. Ovisi o temperaturi zraka, brzini vjetra i vlazi te može biti jednako korišten i za niske i za visoke temperature.

en: This is the temperature to which air must be cooled to reach 100% relative humidity, given no change in water content. Reaching the dew point halts the cooling process, as condensation occurs which releases heat into the air. A high dew point increases the possibility of rain and severe thunderstorms. The dew point allows the prediction of dew, frost, fog and minimum overnight temperature, and has influence on the comfort level one experiences.
    
    <b>Note:</b> This is a calculated value not provided by met.no.
hr: Ovo je temperatura na koju se zrak mora ohladiti kako bi se dostigla relativna vlažnost od 100%, uz uvjet da se ne promijeni sastav vode. Dostizanje točke rosišta zaustavlja proces hlađenja budući da dolazi do kondezacije koja otpušta toplinu u zrak. Visoka točka rosišta povećava mogućnost za kišu i jake oluje. Točka rosišta omogućava predviđanje rose, mraza, magle i mininimalne noćne temperature te ima utjecaj na osjećaj komfora.
    
    <b>Napomena:</b> Ovu vrijednost ne pruža met.no već je izračunata.

en: This reports the high-level cloud cover in percent. According to WMO definition, high-level clouds can be found in altitudes of 8,000 to 15,000 m (26,000 to 49,000 ft), or 10,000 m-18,000 m (33,000-59,000 ft) at the equator, where temperatures are so low that they are mainly composed of ice crystals. While typically thin and white in appearance, they can be seen in a magnificent array of colors when the sun is low on the horizon.
hr: Pruža vrijednost visoke naoblake u postotcima. Prema WMO definiciji, visoki se oblaci mogu naći između 8000-15000 m (26000-49000 stopa) ili 10000-18000 m (33000-59000 stopa) na ekvatoru, gdje su temperature veoma niske tako da se uglavnom sastoje od ledenih kristala. Iako su tipično tanki i bijeli izgledom, može ih se vidjeti u veličanstvenom nizu boja kada je sunce nisko na horizontu.

en: This specifies the mid-level cloud cover in percent. According to WMO definition, mid-level clouds form in heights of 4,000-8,000 m (13,000-26,000 ft), or 5,000-10,000 m (16,000-33,000 ft) at the equator. Like their low-level cousins, they are principally composed of water droplets. When temperatures get low enough, ice particles can replace the droplets.
hr: Pruža vrijednost srednje naoblake u postotcima. Prema WMO definiciji, srednji se oblaci mogu naći između 4000-8000 m (13000-26000 stopa) ili 5000-10000 m (16000-33000 stopa) na ekvatoru. Kao i njihovi rođaci, niski oblaci, sastoje se od kapljica vode ili čestica leda i snijega, ako je temperatura dovoljno niska.

en: Thunder showers
hr: Olujni pljuskovi

en: Thundersnow
hr: Olujni snijegovi

en: Today
hr: Danas

en: Tomorrow
hr: Sutra

en: Torr (mmHg)
hr: Milimetara žive (mmHg)

en: Unnamed place
hr: Neimenovano mjesto

en: Unset
hr: Nepostavljeno

en: Use only a single _panel row
hr: Koristi samo jedan redak na _ploči

en: Used in North America, wind chill will be reported for low temperatures and heat index for higher ones. At night, heat index will be replaced by the Summer Simmer Index. For wind chill, wind speeds need to be above 3.0 mph (4.828 km/h) and air temperature below 50.0 °F (10.0 °C). For heat index, air temperature needs to be above 80 °F (26.7 °C) - or above 71.6 °F (22 °C) at night - and relative humidity at least 40%. If these conditions are not met, the air temperature will be shown.
hr: U Sjevernoj Americi, kao oznaka za subjektivni osjećaj temperature, navodi se indeks osjeta vjetra ili <i>windchill</i> što je omjer brzine vjetra i temperature zraka, za niže temperature i indeks topline za više temperature. Po noći se umjesto indeksa topline koristi indeks ljetnog isparvanja, <i>Summer Simmer index</i>, slično toplinskom indeksu, ali preciznije za noćne uvjete. Za osjet vjetra brzina mora biti viša od 3.0 mph (4.828 km/h) i temperatura zraka niža od 50.0 °F (10.0 °C). Za indeks topline, temperatura zraka mora biti viša od 80 °F (26.7 °C) danju i 71.6 °F (22 °C) noću te relativna vlažnost najmanje 40%. Ako nisu postignuti ovi uvjeti pokazivat će se temperatura zraka.

en: Verbose
hr: Opširno

en: W
hr: Z

en: WB
hr: VBS

en: WD
hr: SV

en: WS
hr: BV

en: Waning crescent
hr: Padajući polumjesec

en: Waning gibbous
hr: Padajući izbočeni mjesec

en: Waxing crescent
hr: Rastući polumjesec

en: Waxing gibbous
hr: Rastući izbočeni mjesec

en: Weather Report
hr: Vremenski izvještaj

en: Weather Update
hr: Dopune vremena

en: West
hr: Zapad

en: Wikipedia
hr: Wikipedija

en: Wind direction (WD)
hr: Smjer vjetra (WD)

en: Wind direction in degrees (WD)
hr: Smjer vjetra u supnjevima (WD)

en: Wind speed (WS)
hr: Brzina vjetra (WS)

en: Wind speed - Beaufort scale (WB)
hr: Brzina vjetra - Beaufort-ova skala (WB)

en: Wind speeds in TV or in the news are often provided in km/h.
hr: Brzina vjetra na televiziji je često dana u km/h.

en: Windchill/Heat index
hr: Subjektivni osjećaj/Index topline

en: Windchill/Humidex
hr: Subjektivni osjećaj/Index vlage

en: _Appearance
hr: _Izgled

en: _Close
hr: _Zatvori

en: _Details
hr: _Pojedinosti

en: _Forecast
hr: _Prognoza vremena

en: _Forecast layout:
hr: _Raspored prognoze:

en: _Help
hr: _Pomoć

en: _Icon theme:
hr: _Tema ikone:

en: _Location
hr: _Lokacija

en: _Number of forecast days:
hr: _Broj dana prognoze:

en: _Round values
hr: Zaokruži vrijednosti

en: _Scrollbox
hr: _Okvir

en: _Temperature:
hr: _Temperatura:

en: _Timezone:
hr: _Vremenska zona:

en: _Tooltip style:
hr: S_til oblačića:

en: _Units
hr: _Jedinice

en: _Wind speed:
hr: _Brzina vjetra:

en: feet
hr: stope

en: meters
hr: metri
