Xfce Panel Plugins - en to ja translation catalogue (300 entries)

en: 	Astronomical data:
    	Last:	%s
    	Next:	%s
    	Current failed attempts: %d
ja: 	天文データ:
    	最新:	%s
    	次回:	%s
    	これまでの試行失敗回数: %d

en: 	Data not available, will use sane default values for night and day.
ja: 	データが利用できません。昼と夜の情報は妥当と思われるデフォルト値を利用します。

en: 	Direction: %s (%s%s)
ja: 	風向: %s (%s%s)

en: 	Encyclopedic information partly taken from
ja: 	用語の説明

en: 	Met.no Locationforecast API states that this version
    	of the webservice is deprecated, and the plugin needs to be
    	adapted to use a newer version, or it will stop working within
    	a few months.
    	Please file a bug on https://gitlab.xfce.org/panel-plugins/xfce4-weather-plugin/
    	if no one else has done so yet.
ja: 	Met.no Locationforecast API は、このバージョンのウェブサービスは
    	非推奨であり、新しいバージョンを使用するようにプラグインを
    	調整する必要があると述べています。さもなければ数ヶ月以内に
    	機能しなくなります。
    	まだ誰もバグ報告を行っていない場合は行ってください。
    	https://gitlab.xfce.org/panel-plugins/xfce4-weather-plugin/

en: 	Moon phase:	%s
ja: 	月相:		%s

en: 	Moon phase:	Unknown
ja: 	月相:		不明

en: 	Moonrise:	%s
ja: 	月の出:	%s

en: 	Moonrise:	The moon never rises today.
ja: 	月の出:	本日月は昇りません。

en: 	Moonset:	%s
ja: 	月の入り:	%s

en: 	Moonset:	The moon never sets today.
ja: 	月の入り:	本日月は沈みません。

en: 	Speed: %s %s (%s on the Beaufort scale)
ja: 	風速: %s %s (風力 %s)

en: 	Sunrise:		%s
ja: 	日の出:	%s

en: 	Sunrise:		The sun never rises today.
ja: 	日の出:	本日太陽は昇りません。

en: 	Sunset:		%s
ja: 	日の入り:	%s

en: 	Sunset:		The sun never sets today.
ja: 	日の入り:		本日太陽は沈みません。

en: 	Temperatures, wind, atmosphere and cloud data calculated
    	for:		%s
ja: 	気温、風、気圧、および雲データの予報日時
    			%s

en: 	Weather data:
    	Last:	%s
    	Next:	%s
    	Current failed attempts: %d
ja: 	気象データ:
    	最新:	%s
    	次回:	%s
    	これまでの試行失敗回数: %d

en: 
    	Elevation and timezone data provided by
ja: 
    	海抜およびタイムゾーンデータ

en: 
    	Met.no sunrise API states that this version of the webservice
    	is deprecated, and the plugin needs to be adapted to use
    	a newer version, or it will stop working within a few months.
    	Please file a bug on https://gitlab.xfce.org/panel-plugins/xfce4-weather-plugin/
    	if no one else has done so yet.
ja: 
    Met.no sunrise API は、このバージョンのウェブサービスは
    	非推奨であり、新しいバージョンを使用するようにプラグインを
    	調整する必要があると述べています。さもなければ数ヶ月以内に
    	機能しなくなります。
    	まだ誰もバグ報告を行っていない場合は行ってください。
    	https://gitlab.xfce.org/panel-plugins/xfce4-weather-plugin/

en: 
    	Precipitation and the weather symbol have been calculated
    	using the following time interval:
    	Start:	%s
    	End:	%s
ja: 
    	降水および天気マークは以下の時間帯の予報です:
    			%s から
    			%s まで

en: 
    	Weather and astronomical data from
ja: 
    	気象および天文情報

en: 
    Astronomical Data
ja: 
    天文情報

en: 
    Atmosphere
ja: 
    大気

en: 
    Clouds
ja: 
    雲

en: 
    Credits
ja: 
    クレジット

en: 
    Downloads
ja: 
    ダウンロード情報

en: 
    Precipitation
ja: 
    降水

en: 
    Temperatures
ja: 
    温度

en: 
    Times Used for Calculations
ja: 
    予報時間帯

en: 
    Wind
ja: 
    風

en: 1 millimeter is one thousandth of a meter - the fundamental unit of length in the International System of Units -, or approximately 0.04 inches.
ja: 1 ミリメートル 1/1000 メートルであり、およそ 0.04 インチです。

en: <b><span size="large">%s</span></b> <span size="medium">(%s)</span>
    <b><span size="large">%s</span></b>
    
    <b>Temperature:</b> %s
    <b>Wind:</b> %s from %s
    <b>Pressure:</b> %s
    <b>Humidity:</b> %s
ja: <b><span size="large">%s</span></b> <span size="medium">(%s)</span>
    <b><span size="large">%s</span></b>
    
    <b>気温:</b> %s
    <b>風速:</b> %s <b>風向:</b> %s
    <b>気圧:</b> %s
    <b>湿度:</b> %s

en: <b><span size="large">%s</span></b> <span size="medium">(%s)</span>
    <b><span size="large">%s</span></b>
    <span size="smaller">from %s to %s, with %s of precipitation</span>
    
    <b>Temperature:</b> %s		<span size="smaller">(values at %s)</span>
    <b>Wind:</b> %s (%son the Beaufort scale) from %s(%s)
    <b>Pressure:</b> %s    <b>Humidity:</b> %s
    <b>Fog:</b> %s    <b>Cloudiness:</b> %s
    
    <span size="smaller">%s</span>
ja: <b><span size="large">%s</span></b> <span size="medium">(%s)</span>
    <b><span size="large">%s</span></b>
    <span size="smaller">%s から %s までの降水量 %s</span>
    
    <b>気温:</b> %s		<span size="smaller">(%s 時の値)</span>
    <b>風速:</b> %s (風力 %s) <b>風向:</b> %s(%s)
    <b>気圧:</b> %s    <b>湿度:</b> %s
    <b>霧:</b> %s    <b>雲量:</b> %s
    
    <span size="smaller">%s</span>

en: <b>Atmosphere</b>
ja: <b>大気</b>

en: <b>Clouds</b>
ja: <b>雲</b>

en: <b>Directory:</b> %s
    
    <b>Author:</b> %s
    
    <b>Description:</b> %s
    
    <b>License:</b> %s
ja: <b>ディレクトリ:</b> %s
    
    <b>作者:</b> %s
    
    <b>説明:</b> %s
    
    <b>ライセンス:</b> %s

en: <b>Precipitation</b>
ja: <b>降水</b>

en: <b>Show scrollbox</b>
ja: <b>スクロールボックスを表示</b>

en: <b>Temperatures</b>
ja: <b>温度</b>

en: <b>Times used for calculations</b>
ja: <b>予報時間帯</b>

en: <tt><small>Amount:        %s%s%s</small></tt>
ja: <tt><small>降水量:   %s%s%s</small></tt>

en: <tt><small>Apparent temperature: %s%s%s</small></tt>
ja: <tt><small>体感温度: %s%s%s</small></tt>

en: <tt><small>Barometric pressure:  %s%s%s</small></tt>
ja: <tt><small>気圧:     %s%s%s</small></tt>

en: <tt><small>Cloudiness:    %5s%s%s</small></tt>
ja: <tt><small>全雲量:   %5s%s%s</small></tt>

en: <tt><small>Data calculated for:  %s</small></tt>
ja: <tt><small>予報日時: %s</small></tt>

en: <tt><small>Dew point:            %s%s%s</small></tt>
ja: <tt><small>露点温度: %s%s%s</small></tt>

en: <tt><small>Fog:           %5s%s%s</small></tt>
ja: <tt><small>霧:       %5s%s%s</small></tt>

en: <tt><small>High clouds:   %5s%s%s</small></tt>
ja: <tt><small>上層雲量: %5s%s%s</small></tt>

en: <tt><small>Interval end:         %s</small></tt>
ja: <tt><small>          %s まで</small></tt>

en: <tt><small>Interval start:       %s</small></tt>
ja: <tt><small>          %s から</small></tt>

en: <tt><small>Low clouds:    %5s%s%s</small></tt>
ja: <tt><small>下層雲量: %5s%s%s</small></tt>

en: <tt><small>Middle clouds: %5s%s%s</small></tt>
ja: <tt><small>中層雲量: %5s%s%s</small></tt>

en: <tt><small>Moon phase: %s</small></tt>
ja: <tt><small>月相: %s</small></tt>

en: <tt><small>Moon phase: Unknown</small></tt>
ja: <tt><small>月相: 不明</small></tt>

en: <tt><small>Moonrise: %s</small></tt>
ja: <tt><small>月の出: %s</small></tt>

en: <tt><small>Moonrise: The moon never rises this day.</small></tt>
ja: <tt><small>月の出: 本日月は昇りません。</small></tt>

en: <tt><small>Moonset:  %s</small></tt>
ja: <tt><small>月の入り:  %s</small></tt>

en: <tt><small>Moonset: The moon never sets this day.</small></tt>
ja: <tt><small>月の入り: 本日月は沈みません。</small></tt>

en: <tt><small>Relative humidity:    %s%s%s</small></tt>
ja: <tt><small>相対湿度: %s%s%s</small></tt>

en: <tt><small>Sunrise: %s</small></tt>
ja: <tt><small>日の出: %s</small></tt>

en: <tt><small>Sunrise: The sun never rises this day.</small></tt>
ja: <tt><small>日の出: 本日太陽は昇りません。</small></tt>

en: <tt><small>Sunset:  %s</small></tt>
ja: <tt><small>日の入り:  %s</small></tt>

en: <tt><small>Sunset: The sun never sets this day.</small></tt>
ja: <tt><small>日の入り: 本日太陽は沈みません。</small></tt>

en: A
ja: 体感

en: A foot (plural feet) is a unit of length defined as being 0.3048 m exactly and used in the imperial system of units and United States customary units. It is subdivided into 12 inches. The measurement of altitude in the aviation industry is one of the few areas where the foot is widely used outside the English-speaking world.
ja: フィートはヤード・ポンド法および米国慣習単位における長さの単位で、厳密に 0.3048 メートルと定義されています。1 フィートは 12 インチになります。航空分野では国際的に使用されています。

en: A more calendar-like view, with the days in columns and the daytimes (morning, afternoon, evening, night) in rows.
ja: 日を列に、時間帯を行にして表示します。

en: Add the selected value to the labels that should be displayed in the scrollbox.
ja: 選択した値を表示するラベルに追加します。

en: Afternoon
ja: 日中

en: Air temperature, sometimes referred to as dry-bulb temperature. Measured by a thermometer that is freely exposed to the air, yet shielded from radiation and moisture.
ja: 大気の温度です。時々乾球温度を参照します。

en: Also known as <i>felt temperature</i>, <i>effective temperature</i>, or what some weather providers declare as <i>feels like</i>. Human temperature sensation is not only based on air temperature, but also on heat flow, physical activity and individual condition. While being a highly subjective value, apparent temperature can actually be useful for warning about extreme conditions (cold, heat).
    
    <b>Note:</b> This is a calculated value not provided by met.no. You should use a calculation model appropriate for your local climate and personal preferences on the units page.
ja: <i>実効温度</i>や<i>見かけ温度</i>などとも呼ばれる、人間が肌で感じる温度の感覚を数値化したものです。
    
    <b>注意:</b> この値は本プラグインで計算したもので、met.no が提供する情報ではありません。計算モデルは「単位」タブで選択できます。

en: Altitu_de:
ja: 海抜(_D):

en: Altitude
ja: 海抜

en: Animate transitions between labels
ja: ラベル間の変化をアニメーション化する

en: Apparent te_mperature:
ja: 体感温度(_M):

en: Apparent temperature
ja: 体感温度

en: Apparent temperature (A)
ja: 体感温度 (A)

en: Available icon themes are listed here. You can add icon themes to $HOME/.config/xfce4/weather/icons (or the equivalent directory on your system). Information about how to create or use icon themes can be found in the README file. New icon themes will be detected every time you open this config dialog.
ja: 利用できるアイコンテーマのリストです。アイコンテーマは $HOME/.config/xfce4/weather/icons (またはシステム上の同様のディレクトリ) に追加できます。アイコンテーマの作成および使用方法は README ファイルを参照してください。新しいアイコンテーマはこのダイアログを開くときに検出されます。

en: Barometric _pressure:
ja: 気圧(_P)

en: Barometric pressure
ja: 気圧

en: Barometric pressure (P)
ja: 気圧 (P)

en: C
ja: 雲量

en: CH
ja: 上層雲

en: CL
ja: 下層雲

en: CM
ja: 中層雲

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Cannot update weather data
ja: 気象データを更新できません

en: Celsius (°C)
ja: 摂氏 (℃)

en: Change the name for the location to your liking. It is used for display and does not affect the location parameters in any way.
ja: 予報する地域の名称を変更します。これは表示にのみ使用され、地域パラメーターには作用しません。

en: Change...
ja: 変更…

en: Check to always use only a single row on a multi-row panel and a small icon in deskbar mode.
ja: このオプションを有効にすると、複数行パネルであっても 1 行分のみを、デスクバーモードでは小さいアイコンを使用します。

en: Choose a font you like and set it to a smaller or larger size. Middle-click on the button to unset the font and use your theme's default.
ja: スクロールボックスに使用するフォントの種類とサイズを指定します。マウスの中央クリックでフォントの設定を解除し、テーマのデフォルトに戻します。

en: Choose an icon theme.
ja: アイコンテーマを選択してください。

en: Choose the value to add to the list below. Values can be added more than once.
ja: 以下のリストに追加する値を選択してください。複数の値を追加できます。

en: Choose your preferred tooltip style. Some styles give a lot of useful data, some are clearer but provide less data on a glance.
ja: ツールチップのスタイルを選択します。

en: Clear
ja: 快晴

en: Cloudiness
ja: 全雲量

en: Cloudiness (C)
ja: 全雲量 (C)

en: Cloudiness, or cloud cover, defines the fraction of the sky obscured by clouds when observed from a given location. Clouds are both carriers of precipitation and regulator to the amount of solar radiation that reaches the surface. While during daytime they reduce the temperature, at night they have the opposite effect, as water vapor prevents long-wave radiation from escaping into space. Apart from that, clouds reflect light to space and in that way contribute to the cooling of the planet.
ja: 雲量は所定の位置から空を観測したときの、雲によって隠される割合です。雲量が大きいと日中は気温の低下につながり、夜間は気温の低下を抑制します。

en: Cloudy
ja: 曇り

en: Coordinates
ja: 位置

en: Currently no data available.
ja: 現在利用可能なデータがありません。

en: D
ja: 露点

en: Days in columns
ja: 日を列に

en: Days in rows
ja: 日を行に

en: Decide how many values should be shown at once in the scrollbox. You can choose a smaller font or enlarge the panel to make more lines fit.
ja: スクロールボックスに表示する行数を指定します。

en: Detecting...
ja: 検出しています...

en: Dew point
ja: 露点温度

en: Dew point (D)
ja: 露点温度 (D)

en: E
ja: 東

en: East
ja: 東

en: Enter a city name or address
ja: 地域の名称または緯度と経度を入力してください

en: Evening
ja: 夕方

en: F
ja: 霧

en: Fahrenheit (°F)
ja: 華氏 (℉)

en: Feet (ft)
ja: フィート (ft)

en: Feet per second (ft/s)
ja: フィート毎秒 (ft/s)

en: First quarter
ja: 上弦

en: Fog
ja: 霧

en: Fog (F)
ja: 霧 (F)

en: Fog is a type of low-lying stratus cloud, with the moisture in it often generated locally such as from a nearby lake, river, ocean, or simply moist ground, that forms when the difference between temperature and dew point is below 2.5 °C (4 °F), usually at a relative humidity of 100%. Fog commonly produces precipitation in the form of drizzle or very light snow and reduces visibility to less than 1 km (5/8 statute mile).
ja: 霧は地表付近に発生する雲の一種で、湖、川、海、あるいは湿地やその周囲でよく見られます。気温と露点温度の差が 2.5 ℃ (4 ℉) 未満で、湿度が 100％ 近くになったときに発生します。一般に霧雨または非常に小さい雪の形で降り、視程が 1 km (5/8 法定マイル) 未満になるものを言います。

en: Font and color:
ja: フォントと色:

en: For locations outside Norway the elevation model that's used by the met.no webservice is not very good, so it's usually necessary to specify the altitude as an additional parameter, otherwise the reported values will not be correct.
    
    The plugin tries to auto-detect the altitude using the GeoNames webservice, but that might not always be correct too, so you can change it here.
    
    Altitude is given in meters above sea level, or alternatively in feet by changing the unit on the units page. It should match the real value roughly, but small differences will have no influence on the weather data. Inside Norway, this setting has no effect at all.
ja: ノルウェー国外の場合、met.no ウェブサービスで使用される標高モデルはあまりよくありません。そのため、通常は追加パラメーターとして海抜を指定する必要があります。指定しないと正しい予報値にならない場合があります。
    
    このプラグインでは GeoNames ウェブサービスを使用して自動検出を試みますが、それも常に正しいとは限りません。正しくなければここで変更してください。
    
    海抜には平均海面を 0m としたときの高さをメートルまたはフィートで指定します。単位は「単位」タブで指定できます。高さはだいたいの値で十分です (細かい違いは気象データに影響を与えません)。ノルウェー国内の場合この設定は無視されます。

en: Full moon
ja: 満月

en: H
ja: 湿度

en: Hectopascals (hPa)
ja: ヘクトパスカル (hPa)

en: Hide the scrollbox to save valuable space on the panel. Most interesting information is also provided in the tooltip - provided you choose an appropriate tooltip style - that is shown when hovering over the icon.
ja: パネルにスクロールボックスを表示しません。主な天候情報はツールチップにも表示されます。

en: High clouds
ja: 上層雲

en: High clouds (CH)
ja: 上層雲量 (CH)

en: Humidity (H)
ja: 湿度 (H)

en: Humidity is defined as the amount of water vapor in the air and increases the possibility of precipitation, fog and dew. While absolute humidity is the water content of air, relative humidity gives (in %) the current absolute humidity relative to the maximum for that air temperature and pressure.
ja: 湿度は大気中に含まれる水蒸気の割合のことで、これが増加すると降雨、霧の発生、あるいは結露の可能性が高まります。絶対湿度は大気の単位容積あたりの水分量で、重量で表します。相対湿度は飽和水蒸気圧に対する実際の水蒸気量の比率と定義され、百分率で表します。

en: If the chosen location is not in your current timezone, then it is necessary to <i>put</i> the plugin into that other timezone for the times to be shown correctly. The proper timezone will be auto-detected via the GeoNames web service, but you might want to correct it if necessary.
    Leave this field empty to use the timezone set by your system. Invalid entries will cause the use of UTC time, but that may also depend on your system.
ja: 選択された地域があなたのタイムゾーンと異なる場合、その地域のタイムゾーンの指定が必要です。タイムゾーンの初期値は GeoNames ウェブサービスにより自動検出されますが、必要であればそれを修正してください。
    この指定を空のままにするとシステムのタイムゾーンが使用されます。不正な値が指定された場合、UTC が使用されます (システムによる)。

en: Improvements by Robert G. Quayle and Robert G. Steadman applied in 1998 to earlier experiments/developments by Steadman. This model only depends on wind speed and temperature, not on relative humidity and can be used for both heat and cold stress.
ja: Steadman を改善したもので、そのモデルは風速と気温のみに依存します。高温および低温ストレスに使用されます。

en: Inches (in)
ja: インチ (in)

en: Inches of mercury (inHg)
ja: 水銀柱インチ (inHg)

en: Inches of mercury is still widely used for barometric pressure in weather reports, refrigeration and aviation in the United States, but seldom used elsewhere. It is defined as the pressure exerted by a 1 inch circular column of mercury of 1 inch in height at 32 °F (0 °C) at the standard acceleration of gravity.
ja: 水銀柱インチは、アメリカ合衆国では現在も広く使われていますが、その他の地域ではほとんど使用されていません。1 水銀柱インチは、32 ℉ の標準重力加速度下で高さ 1 インチの水銀柱による圧力と定義されています。

en: Invented by Sir Francis Beaufort in 1805, this empirical scale on wind speed is based on people's observations of specific land or sea conditions, denoting these conditions with numbers from 0 (calm) to 12 (hurricane).
ja: 風力 (ビューフォート風力階級) です。風の強さを 0 から 12 までの 13 段階で表します。

en: Kilometers per hour (km/h)
ja: キロメートル毎時 (km/h)

en: Knots (kt)
ja: ノット (kt)

en: L_ongitude:
ja: 経度(_O):

en: Labels to d_isplay
ja: 表示するラベル(_I)

en: Latitud_e:
ja: 緯度(_E):

en: Latitude
ja: 緯度

en: Latitude specifies the north-south position of a point on the Earth's surface. If you change this value manually, you need to provide altitude and timezone manually too.
ja: 緯度には地球上の南北方向の位置を指定します。この値を直接変更した場合、海抜とタイムゾーンにも正しい値を設定してください。

en: Li_nes:
ja: 行数(_N):

en: Light rain
ja: 小雨

en: Light rain with thunder
ja: 雷を伴う小雨

en: Lightly cloudy
ja: 晴れ

en: Location _name:
ja: 地域(_N):

en: Longitude
ja: 経度

en: Longitude specifies the east-west position of a point on the Earth's surface. If you change this value manually, you need to provide altitude and timezone manually too.
ja: 経度には地球上の東西方向の位置を指定します。この値を直接変更した場合、海抜とタイムゾーンにも正しい値を設定してください。

en: Low clouds
ja: 下層雲

en: Low clouds (CL)
ja: 下層雲量 (CL)

en: Met.no provides forecast data for up to %d days in the future. Choose how many days will be shown in the forecast tab in the summary window. On slower computers, a lower number might help against lags when opening the window. Note however that usually forecasts for more than three days in the future are unreliable at best ;-)
ja: サマリウィンドウの「予報」タブで表示する予報日数を指定します。met.no は %d 日先までの予報データを提供しています。低速のコンピューターではこの値を大きくするとウィンドウ表示に時間がかかるかもしれません。ただし、予報が信用できるのはせいぜい 3 日先がいいところでしょう ;-)

en: Meter per second is <i>the</i> unit typically used by meteorologists to denote wind speeds.
ja: メートル毎秒は、単位秒あたりの移動量をメートル数で表します。

en: Meters (m)
ja: メートル (m)

en: Meters per second (m/s)
ja: メートル毎秒 (m/s)

en: Middle clouds
ja: 中層雲

en: Middle clouds (CM)
ja: 中層雲量 (CM)

en: Miles per hour (mph)
ja: マイル毎時 (mph)

en: Miles per hour is an imperial unit of speed expressing the number of statute miles covered in one hour.
ja: マイル毎時は、ヤード・ポンド法での速さの単位であり、単位時間あたりの移動量を法定マイル数で表します。

en: Millimeters (mm)
ja: ミリメートル (mm)

en: Morning
ja: 朝

en: Move the selected value down in the list of labels to display.
ja: 選択した値を一つ下に移動します。

en: Move the selected value up in the list of labels to display.
ja: 選択した値を1つ上に移動します。

en: N
ja: 北

en: NE
ja: 北東

en: NW
ja: 北西

en: Named after the astronomer Anders Celsius who invented the original scale in 1742, the Celsius scale is an international standard unit and nowadays defined using the Kelvin scale. 0 °C is equivalent to 273.15 K and 1 °C difference in temperature is exactly the same difference as 1 K. It is defined with the melting point of water being roughly at 0 °C and its boiling point at 100 °C at one standard atmosphere (1 atm = 1013.5 hPa). Until 1948, the unit was known as <i>centigrade</i> - from Latin <i>centum</i> (100) and <i>gradus</i> (steps).
    In meteorology and everyday life the Celsius scale is very convenient for expressing temperatures because its numbers can be an easy indicator for the formation of black ice and snow.
ja: 摂氏 (セルシウス度) は国際標準単位であり、ケルビンを基に定義されます。0 ℃は 273.15 K と等しく、1 ℃の差は 1 K と同じです。標準気圧 (1 気圧 = 1013.5hPa) 下において、融点がおよそ 0 ℃、沸点が 100 ℃になります。

en: New moon
ja: 新月

en: Night
ja: 夜

en: No Data
ja: データなし

en: No location selected.
ja: 場所を選択していません。

en: North
ja: 北

en: North-East
ja: 北東

en: North-West
ja: 北西

en: Nowadays wind speed/velocity is measured using an anemometer (Greek <i>anemos</i>, meaning <i>wind</i>) in 10 m (33 ft) height. Anemometers usually measure either wind speed or pressure, but will provide both values as they are closely related to and can be deduced from each other.
ja: 風の速さ/速度です。高度 10m (33ft) で計測されます。

en: Open the user icon themes directory in your file manager, creating it if necessary.
ja: ファイルマネージャーでアイコンテーマのディレクトリを開きます。存在しない場合は作成します。

en: P
ja: 気圧

en: Partly cloudy
ja: 晴れ時々曇り

en: Please change location name to your liking and correct alltitude and timezone if they are not auto-detected correctly.
ja: 正しく自動設定されない場合、場所の名前を好みの場所と正しい高度、タイムゾーンに変更して下さい。

en: Please set a location in the plugin settings.
ja: プラグイン設定の場所を設定してください

en: Plugin settings...
ja: プラグインの設定...

en: Pound-force per square inch (psi)
ja: 重量ポンド毎平方インチ (psi)

en: Prec_ipitations:
ja: 降水量(_I):

en: Precipitation (R)
ja: 降水量 (R)

en: Precipitation amount
ja: 降水量

en: R
ja: 降水量

en: Rain
ja: 雨

en: Rain showers
ja: 晴れ時々雨

en: Rain with thunder
ja: 雷雨

en: Re_fresh
ja: 更新(_F)

en: Relative humidity
ja: 相対湿度

en: Results
ja: 結果

en: S
ja: 南

en: SE
ja: 南東

en: SW
ja: 南西

en: Scroll the current displayed value(s) out and the new value(s) in instead of simply changing them. Uncheck this option if you find the animation too distracting.
ja: スクロールボックスに表示する値をアニメーションで切り替えます。

en: Search
ja: 検索

en: Search for a new location and auto-detect its parameters.
ja: 新しい地域を検索し、パラメーターを自動検出します。

en: Search location
ja: 場所の検索

en: Searching...
ja: 検索しています...

en: Select _font
ja: フォントの選択(_F)

en: Select a value in the list of labels to display and click this button to remove it.
ja: 選択した値を表示するラベルから削除します。

en: Select font
ja: フォントの選択

en: Short-term forecast data unavailable.
ja: 利用可能な短期予報データがありません。

en: Show current weather conditions
ja: 現在の天気状況を表示します。

en: Show weather conditions and forecasts
ja: 天気状況と予報を表示します。

en: Shows the forecasts in a table with the daytimes (morning, afternoon, evening, night) in columns and the days in rows.
ja: 時間帯を列に、日を行にして表示します。

en: Simple
ja: 簡易

en: Sleet
ja: みぞれ

en: Sleet showers
ja: 晴れ時々みぞれ

en: Sleet showers with thunder
ja: 晴れ時々雷を伴うみぞれ

en: Sleet with thunder
ja: 雷を伴うみぞれ

en: Snow
ja: 雪

en: Snow showers
ja: 晴れ時々雪

en: Snow showers with thunder
ja: 晴れ時々雷を伴う雪

en: South
ja: 南

en: South-East
ja: 南東

en: South-West
ja: 南西

en: Sunny
ja: 快晴

en: T
ja: 気温

en: Temperature
ja: 気温

en: Temperature (T)
ja: 気温 (T)

en: The Canadian counterpart to the US windchill/heat index, with the wind chill being similar to the previous model but with slightly different constraints. Instead of the heat index <i>humidex</i> will be used. For wind chill to become effective, wind speeds need to be above 2.0 km/h (1.24 mph) and air temperature below or equal to 0 °C (32 °F). For humidex, air temperature needs to be at least 20.0 °C (68 °F), with a dewpoint greater than 0 °C (32 °F). If these conditions are not met, the air temperature will be shown.
ja: カナダにおけるアメリカの風速冷却/熱指数に相当するものです。風速冷却は同じモデルを使用しますが、異なる制約があります。熱指数の代わりに<i>湿潤指数</i>が使用されます。風速冷却を効果的にするため、風速は 2.0 km/h (1.24 mph) 超、気温は 0 ℃ (32 ℉) 以下である必要があります。湿潤指数には気温が少なくとも 20.0 ℃ (68 ℉)、露点温度が 0 ℃ (32 ℉) 超である必要があります。これらの条件が満たされない場合、気温が表示されます。

en: The English word <i>inch</i> comes from Latin <i>uncia</i> meaning <i>one-twelfth part</i> (in this case, one twelfth of a foot). In the past, there have been many different standards of the inch with varying sizes of measure, but the current internationally accepted value is exactly 25.4 millimeters.
ja: インチはヤード・ポンド法での長さの単位です。過去にさまざまな標準がありましたが、現在は厳密に 25.4 ミリメートルと定義されています。

en: The Norwegian Meteorological Institute
ja: ノルウェー気象研究所

en: The amount of rain, drizzle, sleet, hail, snow, graupel and other forms of water falling from the sky over a specific period.
    
    The values reported by met.no are those of precipitation in the liquid state - or in other words: of rain -, so if snow is expected (but not sleet), then the amount of snow will be <i>guessed</i> by multiplying the original value by a ratio dependent on the air temperature:
    
    <tt><small>                   T &lt; -11.1 °C (12 °F) =&gt; 1:12
    -11.1 °C (12 °F) &lt; T &lt;  -4.4 °C (24 °F) =&gt; 1:10
     -4.4 °C (24 °F) &lt; T &lt;  -2.2 °C (28° F) =&gt; 1:7
     -2.2 °C (28 °F) &lt; T &lt;  -0.6 °C (31 °F) =&gt; 1:5
     -0.6 °C (31 °F) &lt; T                    =&gt; 1:3
    
    </small></tt>Example: If temperature is -5 °C (12 °F), then snow density will be low and a rain to snow ratio of 1:10 will be used for calculation. Assuming the reported value is 5 mm, then the calculated amount of snow precipitation is 50 mm.
    
    <b>Note</b>: While air temperature is an important factor in this calculation, there are other influencing factors that the plugin doesn't know about like the type of snow and ground temperature. Because of that, these rules will only lead to rough estimates and may not represent the real amount of snow.
ja: 降水量とは、一定期間内に空中から地表に落ちた、雨、雪、霰、雹などの総量を意味します。
    
    met.no が提供するのは、これらを液体状態にした場合 (雪などは気温を基にしたオリジナルの計算値による推測) の値になります:
    
    <tt><small>                  T &lt; -11.1 ℃ (12 ℉) =&gt; 1:12
    -11.1 ℃ (12 ℉) &lt; T &lt;  -4.4 ℃ (24 ℉) =&gt; 1:10
     -4.4 ℃ (24 ℉) &lt; T &lt;  -2.2 ℃ (28 ℉) =&gt; 1:7
     -2.2 ℃ (28 ℉) &lt; T &lt;  -0.6 ℃ (31 ℉) =&gt; 1:5
     -0.6 ℃ (31 ℉) &lt; T                   =&gt; 1:3</small></tt>
    
    例: 気温が -5 ℃ (12 ℉) のとき、雪の密度は「低」とされ、降水量と降雪量の変換比率は「1:10」として計算されます。結果、予報値は 5mm、積雪量は 50mm になります。
    
    <b>注意:</b> この計算では気温のみ使用しており、降雪の種類や地表の温度などは考慮されていません。このため、この値はおおまかな見積り値であり、実際の降雪量を表していません。

en: The current Fahrenheit temperature scale is based on one proposed in 1724 by the physicist Daniel Gabriel Fahrenheit. 0 °F was the freezing point of brine on the original scale at standard atmospheric pressure, which was the lowest temperature achievable with this mixture of ice, salt and ammonium chloride. The melting point of water is at 32 °F and its boiling point at 212 °F. The Fahrenheit and Celsius scales intersect at -40 degrees. Even in cold winters, the temperatures usually do not fall into negative ranges on the Fahrenheit scale.
    With its inventor being a member of the Royal Society in London and having a high reputation, the Fahrenheit scale enjoyed great popularity in many English-speaking countries, but was replaced by the Celsius scale in most of these countries during the metrification process in the mid to late 20th century.
ja: 華氏 (ファーレンハイト度) では、融点は 32 ℉、沸点は 212 ℉ になります。摂氏と華氏は -40 度で交差します。
    
    華氏はアメリカ、カナダ、イギリスなど英語圏の一部で使用されています。

en: The foot per second (pl. feet per second) in the imperial unit system is the counterpart to the meter per second in the International System of Units.
ja: フィート毎秒は、ヤード・ポンド法での速さおよび速度の単位であり、単位秒あたりの移動量をフィート数で表します。国際単位系におけるメートル毎秒に相当します。

en: The knot is a unit of speed equal to one international nautical mile (1.852 km) per hour, or approximately 1.151 mph, and sees worldwide use in meteorology and in maritime and air navigation. A vessel travelling at 1 knot along a meridian travels one minute of geographic latitude in one hour.
ja: ノットは、1 時間に 1 海里 (1.852 km) 進む速さの単位です。国際的には、気象、海事、および航空分野で使用されています。船舶が子午線上を 1 ノットで航行すると、1 時間で緯度 1 分移動します。

en: The meter is the fundamental unit of length in the International System of Units. Originally intended to be one ten-millionth of the distance from the Earth's equator to the North Pole at sea level, its definition has been periodically refined to reflect growing knowledge of metrology (the science of measurement).
ja: メートルは国際単位系における長さの基本単位です。1/299,792,458 秒の間に光が真空中を移動する距離と定義されています。

en: The pascal, named after mathematician, physicist and philosopher Blaise Pascal, is a SI derived unit and a measure of force per unit area, defined as one newton per square meter. One standard atmosphere (atm) is 1013.25 hPa.
ja: パスカルは、国際単位系 (SI) における単位面積にかかる力の単位です。1 パスカルは 1 ㎡につき 1 ニュートンの力がかかる圧力と定義されています。1 標準気圧 (atm) は 1013.25hPa になります。

en: The pound per square inch is a unit of pressure based on avoirdupois units (a system of weights based on a pound of 16 ounces) and defined as the pressure resulting from a force of one pound-force applied to an area of one square inch. It is used in the United States and to varying degrees in everyday life in Canada, the United Kingdom and maybe some former British Colonies.
ja: 重量ポンド毎平方インチは、常衡 (1ポンド = 16オンスに基づく質量の単位の系統) ベースの圧力の単位であり、1 平方インチあたりに 1 重量ポンドの力がかかる圧力と定義されています。アメリカ合衆国の他、カナダ、イギリス、および旧イギリス植民地の一部などの日常生活の中で使用されています。

en: The sun never rises and sets at %s.
ja: 太陽は昇ることはなく、%s に沈みます。

en: The sun never rises today.
ja: 本日太陽は昇りません。

en: The sun never sets today.
ja: 本日太陽は沈みません。

en: The sun rises at %s and never sets.
ja: 太陽は %s に昇り、沈むことはありません。

en: The sun rises at %s and sets at %s.
ja: 日の出は %s、日の入りは %s です。

en: The torr unit was named after the physicist and mathematician Evangelista Torricelli who discovered the principle of the barometer in 1644 and demonstrated the first mercury barometer to the general public. A pressure of 1 torr is approximately equal to one millimeter of mercury, and one standard atmosphere (atm) equals 760 Torr.
ja: トルはメートル法に基づく圧力の単位です。1 トルは 1 水銀柱ミリメートルとほぼ等価であり、1 標準気圧 (atm) は 760 トルになります。

en: The weight of the air that makes up the atmosphere exerts a pressure on the surface of the Earth, which is known as atmospheric pressure. To make it easier to compare the value to other values for locations with different altitudes, atmospheric pressure is adjusted to the equivalent sea-level pressure and called barometric pressure. Rising barometric pressures generally indicate an improvement in weather conditions, while falling pressures mean deterioration.
ja: 大気によって地表にかかる圧力 (大気圧) です。一般に気圧の上昇は天候の好転を、低下は悪化を意味します。

en: There may be problems with some themes that cause the scrollbox text to be hardly readable. If this is the case or you simply want it to appear in another color, then you can change it using this button. Middle-click on the button to unset the scrollbox text color.
ja: テーマによってはスクロールボックスに表示された文字が読みにくくなってしまうかもしれません。その場合のフォント色を直接指定してください。マウスの中央クリックでテーマのデフォルト色に戻します。

en: These are the values that will be shown in the scrollbox. Select a single value here and click the appropriate button to remove it or move it up and down in the list.
ja: スクロールボックスに表示される値です。値をクリックして右のボタンをクリックすると削除や移動が行えます。

en: Third quarter
ja: 下弦

en: This gives the cardinal direction (North, East, South, West) the wind is coming from.
ja: 風が吹いてくる基本方位 (東西南北) です。

en: This gives the direction the wind is coming from in azimuth degrees (North = 0°, East = 90°, South = 180° and West = 270°).
ja: 風が吹いてくる方位角 (北 = 0°、東 = 90°、南 = 180°、西 = 270°) です。

en: This gives the low-level cloud cover in percent. According to WMO definition, low-level clouds can be found at altitudes below 4,000 m (13,000 ft), or 5,000 m (16,000 ft) at the equator, though their basis often lie below 2,000 m (6,500 ft). They are mainly composed of water droplets or ice particles and snow, when temperatures are cold enough.
ja: 下層雲量の割合です。世界気象機関の定義によれば、下層雲は赤道地点で高度 4,000m (13,000ft) または 5,000m (16,000ft) 以下に発生した雲のことですが、2,000m (6,500ft) 以下とされる場合もあります。

en: This is the model used by the Australian Bureau of Meteorology, especially adapted for the climate of this continent. Possibly used in Central Europe and parts of other continents too, but then windchill and similar values had never gained that much popularity there as in the US or Canada, so information about its usage is scarce or uncertain. It depends on air temperature, wind speed and humidity and can be used for lower and higher temperatures alike.
ja: このモデルはオーストラリア気象局で使用されており、この大陸の気候に特化しています。場合によっては中央ヨーロッパやその他の地域でも使用できるかもしれませんが、風速冷却や同様の値はアメリカやカナダのように一般的ではないため、その用途はまずないか、不明です。これは気温に依存し、風速および湿度は、低い、および高い温度と同様に使用されます。

en: This is the temperature to which air must be cooled to reach 100% relative humidity, given no change in water content. Reaching the dew point halts the cooling process, as condensation occurs which releases heat into the air. A high dew point increases the possibility of rain and severe thunderstorms. The dew point allows the prediction of dew, frost, fog and minimum overnight temperature, and has influence on the comfort level one experiences.
    
    <b>Note:</b> This is a calculated value not provided by met.no.
ja: 露点温度は、大気を冷却していったときに相対湿度が 100% になる温度です。露点温度が高いと、降雨や激しい雷雨の可能性が高まります。
    
    <b>注意:</b> この値は本プラグインで計算したもので、met.no が提供する情報ではありません。

en: This reports the high-level cloud cover in percent. According to WMO definition, high-level clouds can be found in altitudes of 8,000 to 15,000 m (26,000 to 49,000 ft), or 10,000 m-18,000 m (33,000-59,000 ft) at the equator, where temperatures are so low that they are mainly composed of ice crystals. While typically thin and white in appearance, they can be seen in a magnificent array of colors when the sun is low on the horizon.
ja: 上層雲量の割合です。世界気象機関の定義によれば、上層雲は赤道地点で高度 8,000～15,000m (26,000～49,000ft) または 10,000～18,000m (33,000～59,000ft) までに発生した雲のことです。

en: This specifies the mid-level cloud cover in percent. According to WMO definition, mid-level clouds form in heights of 4,000-8,000 m (13,000-26,000 ft), or 5,000-10,000 m (16,000-33,000 ft) at the equator. Like their low-level cousins, they are principally composed of water droplets. When temperatures get low enough, ice particles can replace the droplets.
ja: 中層雲量の割合です。世界気象機関の定義によれば、中層雲は赤道地点で高度 4,000 から 8,000m (13,000 から 26,000ft) に発生した雲のことです。

en: Thunder showers
ja: 晴れ時々雷雨

en: Thundersnow
ja: 雷を伴う雪

en: Today
ja: 今日

en: Tomorrow
ja: 明日

en: Torr (mmHg)
ja: トル (mmHg)

en: Unnamed place
ja: 無名の地

en: Unset
ja: 解除

en: Use only a single _panel row
ja: パネルの 1 行分のみ使用する(_P)

en: Used in North America, wind chill will be reported for low temperatures and heat index for higher ones. At night, heat index will be replaced by the Summer Simmer Index. For wind chill, wind speeds need to be above 3.0 mph (4.828 km/h) and air temperature below 50.0 °F (10.0 °C). For heat index, air temperature needs to be above 80 °F (26.7 °C) - or above 71.6 °F (22 °C) at night - and relative humidity at least 40%. If these conditions are not met, the air temperature will be shown.
ja: 北アメリカで使用されています。風速冷却は低い気温を、熱指数は高い気温を示します。夜間には熱指数の代わりに Summer Simmer Index が使用されます。風速冷却には風速 3.0mph (4.828 km/h) 超、気温 50.0 ℉ (10.0 ℃) 未満である必要があります。熱指数には気温が 80 ℉ (26.7 ℃) 超 ― 夜間は 71.6 ℉ (22 ℃) 超 ―、相対湿度が少なくとも 40% である必要があります。これらの条件が満たされない場合は気温が表示されます。

en: Verbose
ja: 詳細

en: W
ja: 西

en: WB
ja: 風力

en: WD
ja: 風向

en: WS
ja: 風速

en: Waning crescent
ja: 下弦から新月の間

en: Waning gibbous
ja: 満月から下弦の間

en: Waxing crescent
ja: 新月から上弦の間

en: Waxing gibbous
ja: 上弦から満月の間

en: Weather Report
ja: 天気情報

en: Weather Update
ja: 最新の天気

en: West
ja: 西

en: Wikipedia
ja: ウィキペディア

en: Wind direction (WD)
ja: 風向 (WD)

en: Wind direction in degrees (WD)
ja: 風向・角度 (WD)

en: Wind speed (WS)
ja: 風速 (WS)

en: Wind speed - Beaufort scale (WB)
ja: 風力 (WB)

en: Wind speeds in TV or in the news are often provided in km/h.
ja: キロメートル毎時は、単位時間あたりの移動量をキロメートル数で表します。

en: Windchill/Heat index
ja: 風速冷却/熱指数

en: Windchill/Humidex
ja: 風速冷却/湿潤指数

en: _Appearance
ja: 外観(_A)

en: _Close
ja: 閉じる(_C)

en: _Details
ja: 詳細(_D)

en: _Forecast
ja: 予報(_F)

en: _Forecast layout:
ja: 予報レイアウト(_F):

en: _Help
ja: ヘルプ(_H)

en: _Icon theme:
ja: アイコンテーマ(_I):

en: _Location
ja: 地域(_L):

en: _Number of forecast days:
ja: 予報日数(_N):

en: _Round values
ja: 値を丸める(_R)

en: _Scrollbox
ja: スクロールボックス(_S)

en: _Temperature:
ja: 温度(_T):

en: _Timezone:
ja: タイムゾーン(_T):

en: _Tooltip style:
ja: ツールチップのスタイル(_T):

en: _Units
ja: 単位(_U)

en: _Wind speed:
ja: 風速(_W):

en: feet
ja: フィート

en: meters
ja: メートル

en: °C
ja: ℃

en: °F
ja:  ℉
