geonames - en to yi translation catalogue (756 entries)

en: 1070940
yi: אנטאנאנאריווא

en: 108410
yi: ריאד

en: 113646
yi: טאבריז

en: 1138958
yi: קאבול

en: 1174872
yi: קאראטשי

en: 1176615
yi: איסלאמאבאד

en: 1185241
yi: דאקא

en: 1205733
yi: טשיטאגאנג

en: 1273294
yi: דעלהי

en: 1275004
yi: קאלקאטא

en: 1275339
yi: מומביי

en: 1283240
yi: קאטמאנדו

en: 146268
yi: ניקאסיע

en: 1508291
yi: טשעליאבינסק

en: 1512569
yi: טאשקענט

en: 1526384
yi: אלמאטיע

en: 1528675
yi: בישקעק

en: 1581130
yi: האנוי

en: 160196
yi: דאדאמא

en: 160263
yi: דאר עס סאלאאם

en: 1609350
yi: באנגקאק

en: 162183
yi: אשגאבאט

en: 1642911
yi: דזשאקארטא

en: 1684712
yi: טאקלאבאן

en: 170654
yi: דמשק

en: 174991
yi: אררט

en: 1816670
yi: בייזשינג

en: 1819729
yi: האנג קאנג

en: 1835848
yi: סעאל

en: 184745
yi: נייראבי

en: 1857910
yi: קיאטא

en: 1871859
yi: פיאנגיאנג

en: 2013348
yi: וולאדיוואסטאק

en: 2023469
yi: אירקוצק

en: 2026643
yi: ביראבידזשאן

en: 2073124
yi: דארווין

en: 2147714
yi: סידני

en: 2172517
yi: קאנבערא

en: 2174003
yi: בריזבן

en: 2179537
yi: װעלינגטאן

en: 2210247
yi: טריפאלי

en: 2220957
yi: יאונדע

en: 223817
yi: דזשיבוטי

en: 2240449
yi: לואנדע

en: 2253354
yi: דאקאר

en: 2274895
yi: מאנראוויע

en: 2279755
yi: יאמוסאקרא

en: 2293538
yi: אבידזשאן

en: 2306104
yi: אקרא

en: 2314302
yi: קינשאזע

en: 232422
yi: קאמפאלא

en: 2332459
yi: לאגאס

en: 233508
yi: ענטעבע

en: 2352778
yi: אבודזשא

en: 2357048
yi: וואגאדוגו

en: 2365267
yi: לאמע

en: 2374775
yi: ביסאו

en: 2392087
yi: פארטא-נאווא

en: 2399697
yi: ליברעוויל

en: 2409306
yi: פריטאון

en: 2413876
yi: באנזשול

en: 2440485
yi: ניאמיי

en: 2449067
yi: טימבוקטו

en: 250441
yi: אמאן

en: 2507480
yi: אלזשירס

en: 2509954
yi: וואלענציע

en: 2510409
yi: טאלעדא

en: 2510911
yi: סעווילא

en: 2511174
yi: סאנטא קרוז דע טענעריפע

en: 2519240
yi: קארדאבע

en: 2538475
yi: ראבאט

en: 2561668
yi: אגאדיר

en: 2562305
yi: וואלעטא

en: 2633691
yi: וואלווערהאמפטאן

en: 2635412
yi: טרורא

en: 2636714
yi: סטראטפארד

en: 2638077
yi: שעפילד

en: 2640729
yi: אקספארד

en: 2641673
yi: ניוקאסטל

en: 2642607
yi: מידלזברא

en: 2643123
yi: מאנטשעסטער

en: 2643743
yi: לאנדאן

en: 2644210
yi: ליווערפול

en: 2644668
yi: לעסטער

en: 2644688
yi: לידז

en: 2644849
yi: לארן

en: 2646826
yi: היטשין

en: 2647632
yi: האליפאקס

en: 2648404
yi: גלאסטער

en: 2648579
yi: גלאזגא

en: 2648773
yi: גייטסהעד

en: 2649808
yi: עקסעטער

en: 2650225
yi: עדינבורג

en: 2651347
yi: דארבי

en: 2653822
yi: קארדיף

en: 2654675
yi: בריסטאל

en: 2654993
yi: בראדפארד

en: 2655603
yi: בירמינגהאם

en: 2655984
yi: בעלפאסט

en: 2656046
yi: בעדפארד

en: 2656295
yi: לאנדאנער בארא פון בארנעט

en: 2657832
yi: אבערדין

en: 2657896
yi: ציריך

en: 2659601
yi: מאנטרע

en: 2659811
yi: לוצערן

en: 2659836
yi: לוגאנא

en: 266045
yi: זאכלא

en: 2661552
yi: בערן

en: 2661604
yi: באזעל

en: 2664454
yi: וועסטעראס

en: 2666199
yi: אופסאלא

en: 266826
yi: טריפאלי

en: 2673730
yi: שטאקהאלם

en: 268064
yi: צידון

en: 2686657
yi: ערעברו

en: 2688368
yi: נארשעפינג

en: 2691440
yi: מעלנליקע

en: 2694762
yi: לינשעפינג

en: 2711537
yi: געטעבארג

en: 2747891
yi: ראטערדאם

en: 2751773
yi: ליידן

en: 2759794
yi: Mokum Aleph

en: 2766824
yi: זאלצבורג

en: 276781
yi: ביירוט

en: 2783615
yi: ווילרייק

en: 2792413
yi: ליעזש

en: 2803138
yi: אנטווערפן

en: 2806142
yi: ווארמז

en: 2809346
yi: וויסבאדן

en: 281133
yi: עזה

en: 281184
yi: ירושלים

en: 2818067
yi: איטערזען

en: 282239
yi: ראמאללא

en: 2825297
yi: שטוטגארט

en: 282615
yi: שכם

en: 2842647
yi: זארבריקן

en: 284899
yi: יריחו

en: 285066
yi: חברון

en: 2861650
yi: נירנבערג

en: 2867714
yi: מינכן

en: 2874225
yi: מיינץ

en: 2886242
yi: קעלן

en: 290030
yi: דאכא

en: 2907911
yi: היידלבערג

en: 2910831
yi: האנאווער

en: 2911298
yi: האַמבורג

en: 292223
yi: דוביי

en: 2923544
yi: פיורדא

en: 2929670
yi: ערפורט

en: 293100
yi: צפת

en: 293222
yi: יבנה

en: 293322
yi: טבריה

en: 293397
yi: תל אביב-יפו

en: 293426
yi: טמרה

en: 2934691
yi: דיסבורג

en: 2935022
yi: דרעזדן

en: 293619
yi: שדרות

en: 293768
yi: רמלה

en: 293783
yi: רמת השרון

en: 293788
yi: רמת גן

en: 293835
yi: קריית מלאכי

en: 293962
yi: אור יהודה

en: 2939623
yi: דאכוי

en: 2940132
yi: קעמניץ

en: 294068
yi: נתיבות

en: 294071
yi: נתניה

en: 294074
yi: נס ציונה

en: 294078
yi: נשר

en: 294117
yi: נהריה

en: 294421
yi: לוד

en: 294514
yi: כפר סבא

en: 2946447
yi: באן

en: 294760
yi: הוד השרון

en: 294801
yi: חיפה

en: 2950159
yi: בערלין

en: 295277
yi: אילת

en: 295328
yi: דימונה

en: 295530
yi: באר שבע

en: 295548
yi: בת ים

en: 295629
yi: אשדוד

en: 2964574
yi: דובלין

en: 2969392
yi: ווישי

en: 2972315
yi: טולוז

en: 2973783
yi: שטראסבורג

en: 2987914
yi: פערפיניאן

en: 2988507
yi: פאריז

en: 2990440
yi: ניס

en: 2994160
yi: מעץ

en: 2995469
yi: מארסיי

en: 2996944
yi: ליאן

en: 2998324
yi: ליל

en: 3014728
yi: גרענאבלע

en: 3020686
yi: דונקערק

en: 3031582
yi: בארדא

en: 303195
yi: אסמאניע

en: 3033123
yi: בעזאנסאן

en: 3045190
yi: שאפראן

en: 3046526
yi: פעטש

en: 3049885
yi: פֿיילעדאַז

en: 3052040
yi: דינדיש

en: 3054643
yi: בודאפעשט

en: 3058531
yi: נייטרא

en: 3060972
yi: בראטיסלאווא

en: 3067421
yi: פראסטיץ

en: 3068160
yi: פילזען

en: 3078610
yi: ברין

en: 3081368
yi: ברעסלוי

en: 3083829
yi: שטעטין

en: 3087497
yi: ראדאמסק

en: 3087584
yi: ראטיבאר

en: 3088171
yi: פויזן

en: 3088825
yi: פלאצק

en: 3088972
yi: פיעטרקאוו

en: 3089658
yi: אשפעצין

en: 3090146
yi: עלקוש

en: 3093133
yi: לאדזש

en: 3093524
yi: ליסא

en: 3094802
yi: קראקע

en: 3096472
yi: קאטאוויץ

en: 3096880
yi: קאליש

en: 3099434
yi: דאנציג

en: 3101547
yi: קשאנאוו

en: 3102014
yi: בידגאש

en: 3103719
yi: בענדין

en: 3104132
yi: אלעקסאנדער

en: 3104324
yi: סאראגאסא

en: 3109642
yi: סאנטיאגא דע קאמפאסטעלא

en: 3117735
yi: מאדריד

en: 3128760
yi: בארצעלאנע

en: 3165524
yi: טורין

en: 3172394
yi: נאפאלי

en: 3176959
yi: פירענצע

en: 3183875
yi: טיראנא

en: 3186886
yi: זאגרעב

en: 3191281
yi: סאראיעווא

en: 3192224
yi: פולא

en: 323786
yi: אנקארא

en: 330546
yi: מאסאווע

en: 3352136
yi: ווינטהוק

en: 3369157
yi: קאפשטאט

en: 3370903
yi: דזשיימסטאן

en: 3383330
yi: פאראמאריבא

en: 3387604
yi: סירינהאַéם

en: 3413829
yi: רעקיאוויק

en: 3432043
yi: לא פלאטא

en: 3435910
yi: בוענאס איירעס

en: 3439101
yi: סיודאד דעל עסטע

en: 3439389
yi: אסונסיאן

en: 3441575
yi: מאנטעווידעא

en: 3448439
yi: סאו פאולא

en: 3451190
yi: ריא דע זשאנערא

en: 3463030
yi: פאס דו איגוואסו

en: 3464975
yi: קוריטיבא

en: 3469058
yi: בראזיליא

en: 3553478
yi: האוואנע

en: 3582672
yi: בעלמאפאן

en: 3583361
yi: סאן סאלוואדאר

en: 3600949
yi: טעגוסיגאלפע

en: 361058
yi: אלעקסאנדריע

en: 361546
yi: על אריש

en: 3632308
yi: מערידא

en: 3646738
yi: קאראקאס

en: 3652462
yi: קיטא

en: 3676623
yi: לעטיסיע

en: 3688689
yi: באגאטא

en: 3860259
yi: קארדאבע

en: 3868192
yi: ווילא אלעמאנא

en: 3868626
yi: וואלפאראיסא

en: 3868707
yi: וואלדיוויא

en: 3870011
yi: טעמוקא

en: 3870282
yi: טאלקאוואנא

en: 3873775
yi: ראנקאגווע

en: 3874787
yi: פּונטא ארענאס

en: 3874930
yi: פּארטא וואראס

en: 3874960
yi: פּארטא מאנט

en: 3876664
yi: פּענקא

en: 3882428
yi: לאס אנדזשעלעס

en: 3893532
yi: קאראנעל

en: 3893894
yi: קאנסעפסיאן

en: 3895138
yi: טשיגואיאנטע

en: 3896218
yi: קאסטרא

en: 3899361
yi: אריקא

en: 3899539
yi: אנטאפאגאסטא

en: 3911925
yi: לא פאז

en: 3936456
yi: לימא

en: 4076784
yi: מאנטגאמערי

en: 4119403
yi: ליטל ראק

en: 4142290
yi: דאווער

en: 4148411
yi: באקא ראטאן

en: 4164138
yi: מיאמי

en: 4174715
yi: טאלאהאסי

en: 4180439
yi: אטלאנטא

en: 4221552
yi: סאוואנאה

en: 4250542
yi: ספרינגפילד

en: 425378
yi: בוזשומבורע

en: 4259418
yi: אינדיאנאפאליס

en: 4335045
yi: ניו ארלינס

en: 4347778
yi: באלטימאר

en: 4500546
yi: אטלאנטיק סיטי

en: 4509177
yi: קאלומבוס

en: 4560349
yi: פילאדעלפיע

en: 456172
yi: ריגע

en: 4575352
yi: קאלאמביע

en: 460413
yi: דענענבורג

en: 4641239
yi: מעמפיס

en: 4671654
yi: אסטין

en: 4699066
yi: היוסטן

en: 4726206
yi: סאן אנטאניא

en: 4845411
yi: וועסט הארטפארד

en: 4887398
yi: שיקאגא

en: 4901514
yi: מייוווד

en: 491687
yi: סמאלענסק

en: 4929022
yi: אמהערסט

en: 4930956
yi: באסטאן

en: 4931972
yi: קעמברידזש

en: 4957280
yi: באנגאר

en: 4990729
yi: דעטרויט

en: 4997787
yi: קאלאמאזו

en: 5059163
yi: פארגא

en: 5084868
yi: קאנקארד

en: 5100280
yi: לייקוואוד

en: 5101798
yi: נוארק

en: 5102443
yi: פאסעיק

en: 5106834
yi: אלבאני

en: 5107152
yi: אמסטערדאם

en: 5109790
yi: בארא פארק

en: 5110302
yi: ברוקלין

en: 5110629
yi: באפאלא

en: 5110918
yi: בושוויק

en: 5116917
yi: פאר ראקעוועי

en: 5117378
yi: פלעטבוש

en: 5123533
yi: קרית יואל

en: 5127315
yi: מאנסי

en: 5128581
yi: ניו־יאָרק

en: 5139301
yi: ספרינג וועלי

en: 5144336
yi: ווייט פלעינס

en: 5145215
yi: יאנקערס

en: 5150529
yi: קליוולאנד

en: 5206379
yi: פיטסבורג

en: 5224151
yi: פראווידענס

en: 524901
yi: מאָסקװע

en: 5263045
yi: מילוואקי

en: 5308655
yi: פיניקס

en: 5323810
yi: אנאהיים

en: 53654
yi: מאגאדישו

en: 5368361
yi: לאס אנדזשעלעס

en: 5378538
yi: אקלאנד

en: 5389489
yi: סאקראמענטא

en: 5391811
yi: סאן דיעגא

en: 5391959
yi: סאן פראנציסקא

en: 5419384
yi: דענווער

en: 5506956
yi: לאס וועגאס

en: 5511077
yi: רינא

en: 5809844
yi: סיאטל

en: 5856195
yi: האנאלולו

en: 587084
yi: באקו

en: 588409
yi: טאלין

en: 593116
yi: ווילנע

en: 593733
yi: ווילקאמיר

en: 598316
yi: קאוונע

en: 6094817
yi: אטאווא

en: 611717
yi: טביליסי

en: 616052
yi: יערעוואן

en: 6167865
yi: טאראנטא

en: 617367
yi: סאראקע‏‎

en: 618426
yi: קעשענעוו

en: 620127
yi: וויטעבסק

en: 620391
yi: וואלקאוויסק

en: 621266
yi: סטויפץ

en: 621741
yi: סלוצק

en: 621754
yi: סלאנים

en: 622739
yi: ראגאטשאוו

en: 625144
yi: מינסק

en: 625324
yi: מאזיר

en: 625665
yi: מאהליב

en: 626081
yi: לידא

en: 627145
yi: קאברין

en: 629634
yi: בריסק

en: 658225
yi: העלסינקי

en: 665850
yi: שאץ

en: 667303
yi: סנט דשזארדזש

en: 667873
yi: סאַטמאַר

en: 668732
yi: ראמאן

en: 669289
yi: ראדעוויץ

en: 671768
yi: גרויסווארדיין

en: 675810
yi: יאס

en: 676527
yi: גורא הומארא

en: 679550
yi: דעזש

en: 681290
yi: Kloiznburg

en: 682685
yi: קראלי

en: 683506
yi: בוקאַרעשט

en: 686967
yi: זשיטאמיר

en: 689378
yi: לודמיר

en: 689558
yi: וויניצע

en: 690548
yi: אונגוואר

en: 690688
yi: אומאן

en: 691016
yi: טולטשין

en: 691179
yi: טריסקעוויץ

en: 692818
yi: אלט-קאנסטאנטין‎

en: 693615
yi: סקווירא

en: 695594
yi: ראוונע

en: 696643
yi: פאלטאווע

en: 698131
yi: אוורוטש

en: 698740
yi: אדעס

en: 700507
yi: נאדווערנע

en: 700646
yi: מונקאטש

en: 700918
yi: מאהילעװ

en: 701822
yi: מאריופאל

en: 702550
yi: לעמבערג

en: 702569
yi: לוצק

en: 703448
yi: קיעוו

en: 704617
yi: קאוולע

en: 705392
yi: קאלאמיי

en: 706950
yi: קאַמענעץ־פאדאלסק

en: 707099
yi: קאַלוש

en: 709248
yi: כוואסטוב

en: 709755
yi: דאלינע

en: 709930
yi: דניפרא

en: 710400
yi: טשארטקאוו

en: 710719
yi: טשערנאוויץ

en: 711669
yi: באריסלאוו

en: 712165
yi: שווארצע טומאה

en: 712423
yi: בערעגסאז

en: 712441
yi: בערדיטשעוו

en: 715839
yi: איהעל

en: 716935
yi: נירעדהאז

en: 717902
yi: מאקעווע

en: 721239
yi: ערלוי

en: 724503
yi: קעזמארק

en: 727011
yi: סאפיע

en: 728193
yi: פלאוודיוו

en: 7535506
yi: גאלדערס גרין

en: 756135
yi: װאַרשע

en: 756868
yi: טאמאשאוו

en: 757026
yi: טארנע

en: 757033
yi: דזשיקאוו

en: 759412
yi: שעדליץ

en: 759591
yi: סאניק

en: 759734
yi: ריישע

en: 760343
yi: ראפשיץ

en: 760778
yi: ראדעם

en: 761168
yi: פשעמישל

en: 762788
yi: אטוואצק

en: 762863
yi: אסטראווצע

en: 763111
yi: אפאטשנא

en: 763534
yi: צאנז

en: 763556
yi: נאווידוואר

en: 765876
yi: לובלין

en: 766810
yi: לאנצהוט

en: 767814
yi: קאזשניץ

en: 769250
yi: קעלץ

en: 776069
yi: ביאליסטאק

en: 776175
yi: ביאלע

en: 785842
yi: סקאפיע

en: 785965
yi: זענטא

en: 8184212
yi: רהט

en: 909137
yi: לוסאקא

en: 927967
yi: לילאנגווע

en: 932505
yi: מאסערו

en: 933773
yi: גאבאראן

en: 934985
yi: מבאבאנע

en: 99072
yi: מאסול

en: 993800
yi: יאהאנעסבורג

en: AD
yi: אַנדארע

en: AE
yi: פאראייניגטע אראבישע עמיראטן

en: AF
yi: אַפֿגהאַניסטאַן

en: AG
yi: אַנטיגוע און באַרבודע

en: AL
yi: אַלבאַניע

en: AM
yi: אַרמעניע

en: AO
yi: אַנגאלע

en: AQ
yi: אַנטאַרקטיקע

en: AR
yi: אַרגענטינע

en: AT
yi: עסטרייך

en: AT.01
yi: בורגנלאנד

en: AU
yi: אויסטראַליע

en: AW
yi: אַרובאַ

en: AZ
yi: אזערבאדזשאן

en: BA
yi: באסניע הערצעגאווינע

en: BB
yi: באַרבאַדאס

en: BD
yi: באַנגלאַדעש

en: BE
yi: בעלגיע

en: BF
yi: בורקינע פֿאַסא

en: BG
yi: בולגאַריע

en: BI
yi: בורונדי

en: BJ
yi: בענין

en: BM
yi: בערמודע

en: BN
yi: ברוניי

en: BO
yi: באליוויע

en: BR
yi: בראַזיל

en: BS
yi: באַהאַמאַס

en: BT
yi: בהוטאַן

en: BW
yi: באצוואַנע

en: BY
yi: בעלאַרוס

en: BZ
yi: בעליז

en: CA
yi: קאַנאַדע

en: CA.01
yi: אלבערטא

en: CA.02
yi: בריטישע קאלומביע

en: CA.03
yi: מאניטאבא

en: CA.07
yi: נאווע סקאשע

en: CA.08
yi: אנטעריא

en: CA.11
yi: סאסקאטשעווען

en: CA.12
yi: יוקאן

en: CD
yi: קאנגא־קינשאַזע

en: CF
yi: צענטראַל־אַפֿריקאַנישע רעפּובליק

en: CH
yi: שווייץ

en: CI
yi: העלפֿאַ נדביין בארטן

en: CK
yi: קוק אינזלען

en: CL
yi: טשילע

en: CM
yi: קאַמערון

en: CN
yi: כינע

en: CO
yi: קאלאמביע

en: CR
yi: קאסטאַ ריקאַ

en: CU
yi: קובאַ

en: CV
yi: קאַפּווערדישע אינזלען

en: CW
yi: קוראַסאַא

en: CZ
yi: טשעכיי

en: DE
yi: דייטשלאַנד

en: DE.06
yi: אונטער-זאקסן

en: DE.08
yi: ריינלאנד-פאלץ

en: DE.11
yi: בראנדנבורג

en: DE.14
yi: זאקסן-אנהאלט

en: DE.16
yi: בערלין

en: DJ
yi: דזשיבוטי

en: DK
yi: דענמאַרק

en: DM
yi: דאמיניקע

en: DO
yi: דאמיניקאַנישע רעפּובליק

en: DZ
yi: אלזשיר

en: EC
yi: עקוואַדאר

en: EE
yi: עסטלאַנד

en: EG
yi: עגיפּטן

en: ER
yi: עריטרעע

en: ES
yi: שפּאַניע

en: ES.53
yi: קאנארישע אינזלען

en: ET
yi: עטיאפּיע

en: FI
yi: פֿינלאַנד

en: FJ
yi: פֿידזשי

en: FK
yi: פֿאַלקלאַנד אינזלען

en: FM
yi: מיקראנעזיע

en: FO
yi: פֿאַרא אינזלען

en: FR
yi: פֿראַנקרייך

en: GA
yi: גאַבאן

en: GB
yi: פֿאַראייניגטע קעניגרייך

en: GB.ENG
yi: ענגלאנד

en: GB.WLS
yi: Veylz

en: GD
yi: גרענאַדאַ

en: GE
yi: גרוזיע

en: GF
yi: פֿראַנצויזישע גויאַנע

en: GG
yi: גערנזי

en: GH
yi: גהאַנע

en: GI
yi: גיבראַלטאַר

en: GL
yi: גרינלאַנד

en: GM
yi: גאַמביע

en: GN
yi: גינע

en: GP
yi: גוואַדעלופ

en: GQ
yi: עקוואַטארישע גינע

en: GR
yi: גריכנלאַנד

en: GT
yi: גוואַטעמאַלע

en: GU
yi: גוואַם

en: GW
yi: גינע־ביסאַו

en: GY
yi: גויאַנע

en: HN
yi: האנדוראַס

en: HR
yi: קראאַטיע

en: HT
yi: האַיטי

en: HU
yi: אונגערן

en: HU.18
yi: סאבאלטש-סאטמאר-בערעג

en: ID
yi: אינדאנעזיע

en: IE
yi: אירלאַנד

en: IL
yi: ישראל

en: IL.04
yi: חיפה דיסטריקט

en: IN
yi: אינדיע

en: IN.02
yi: אנדרא פראדעש

en: IN.03
yi: אסאם

en: IN.05
yi: טשאנדיגאר

en: IN.09
yi: גודזשאראט

en: IN.13
yi: קעראלא

en: IN.16
yi: מאהאראשטרא

en: IN.19
yi: קארנאטאקא

en: IN.24
yi: ראדזשאסטהאן

en: IN.25
yi: טאמיל נאדו

en: IN.35
yi: מאדהיא פראדעש

en: IN.36
yi: אוטאר פראדעש

en: IN.37
yi: טשאטיסגארה

en: IN.38
yi: דזשארקהאנד

en: IN.40
yi: טעלאנגאנע

en: IQ
yi: איראק

en: IR
yi: איראַן

en: IS
yi: איסלאַנד

en: IT
yi: איטאַליע

en: IT.15
yi: סיציליע

en: JE
yi: דזשערזי

en: JM
yi: דזשאַמייקע

en: JO
yi: יאַרדן

en: JP
yi: יאַפּאַן

en: KE
yi: קעניע

en: KH
yi: קאַמבאדיע

en: KI
yi: קיריבאַטי

en: KM
yi: קאמאראס

en: KY
yi: קיימאַן אינזלען

en: KZ
yi: קאַזאַקסטאַן

en: LA
yi: לאַאס

en: LB
yi: לבנון

en: LI
yi: ליכטנשטיין

en: LK
yi: סרי־לאַנקאַ

en: LR
yi: ליבעריע

en: LS
yi: לעסאטא

en: LT
yi: ליטע

en: LU
yi: לוקסעמבורג

en: LV
yi: לעטלאַנד

en: LV.06
yi: דענענבורג

en: LY
yi: ליביע

en: MA
yi: מאַראקא

en: MC
yi: מאנאַקא

en: MD
yi: מאלדאווע

en: ME
yi: מאנטענעגרא

en: MG
yi: מאַדאַגאַסקאַר

en: MH
yi: מאַרשאַל אינזלען

en: ML
yi: מאַלי

en: MM
yi: מיאַנמאַר

en: MN
yi: מאנגאליי

en: MQ
yi: מאַרטיניק

en: MR
yi: מאַריטאַניע

en: MS
yi: מאנטסעראַט

en: MT
yi: מאַלטאַ

en: MU
yi: מאריציוס

en: MV
yi: מאַלדיוון

en: MW
yi: מאַלאַווי

en: MX
yi: מעקסיקע

en: MY
yi: מאַלייזיע

en: MZ
yi: מאזאַמביק

en: NA
yi: נאַמיביע

en: NC
yi: נײַ קאַלעדאניע

en: NE
yi: ניזשער

en: NF
yi: נארפֿאלק אינזל

en: NG
yi: ניגעריע

en: NI
yi: ניקאַראַגוע

en: NL
yi: האלאַנד

en: NO
yi: נארוועגיע

en: NP
yi: נעפּאַל

en: NZ
yi: ניו זילאַנד

en: PA
yi: פּאַנאַמאַ

en: PE
yi: פּערו

en: PF
yi: פֿראַנצויזישע פּאלינעזיע

en: PG
yi: פּאַפּואַ נײַ גינע

en: PH
yi: פֿיליפּינען

en: PK
yi: פּאַקיסטאַן

en: PL
yi: פּוילן

en: PN
yi: פּיטקערן אינזלען

en: PR
yi: פּארטא־ריקא

en: PS.GZ
yi: עזה פאס

en: PT
yi: פּארטוגאַל

en: PY
yi: פּאַראַגווײַ

en: QA
yi: קאַטאַר

en: RE
yi: רעאוניאן

en: RO
yi: רומעניע

en: RS
yi: סערביע

en: RU
yi: רוסלאַנד

en: RU.89
yi: יידישע אויטאנאמע געגנט

en: RW
yi: רוואַנדע

en: SB
yi: סאלאמאן אינזלען

en: SC
yi: סיישעל

en: SD
yi: סודאַן

en: SE
yi: שוועדן

en: SG
yi: סינגאַפּור

en: SH
yi: סט העלענע

en: SI
yi: סלאוועניע

en: SK
yi: סלאוואַקיי

en: SL
yi: סיערע לעאנע

en: SM
yi: סאַן מאַרינא

en: SN
yi: סענעגאַל

en: SO
yi: סאמאַליע

en: SR
yi: סורינאַם

en: SS
yi: דרום־סודאַן

en: ST
yi: סאַא טאמע און פּרינסיפּע

en: SV
yi: על סאַלוואַדאר

en: SY
yi: סיריע

en: SZ
yi: סוואַזילאַנד

en: TD
yi: טשאַד

en: TG
yi: טאגא

en: TH
yi: טיילאַנד

en: TL
yi: מזרח טימאר

en: TM
yi: טורקמעניסטאַן

en: TN
yi: טוניסיע

en: TO
yi: טאנגאַ

en: TR
yi: טערקיי

en: TT
yi: טרינידאַד און טאבאַגא

en: TV
yi: טואוואַלו

en: TW
yi: טייוואן

en: TZ
yi: טאַנזאַניע

en: UA
yi: אוקראַינע

en: UA.03
yi: טשערנאוויצער גובערניע

en: UA.11
yi: אויטאנאמישע רעפובליק פון קרים

en: UG
yi: אוגאַנדע

en: US
yi: פֿש

en: US.AK
yi: אלאסקע

en: US.AL
yi: אלאבאמא

en: US.AR
yi: ארקענסא

en: US.AZ
yi: אריזאנע

en: US.CA
yi: קאליפארניע

en: US.CO
yi: קאלאראדא

en: US.CT
yi: קאנעטיקעט

en: US.DE
yi: דעלעווער

en: US.FL
yi: פלארידע

en: US.HI
yi: האוואי

en: US.IA
yi: אייאווע

en: US.ID
yi: איידעהא

en: US.IL
yi: אילינוי

en: US.IN
yi: אינדיאנע

en: US.KS
yi: קענזעס

en: US.KY
yi: קענטאקי

en: US.LA
yi: לואיזיאנא

en: US.MA
yi: מאסאטשוסעטס

en: US.MD
yi: מארילאנד

en: US.ME
yi: מעין

en: US.MI
yi: מישיגן

en: US.MN
yi: מינעסאטע

en: US.MO
yi: מיזורי

en: US.MS
yi: מיסיסיפי

en: US.MT
yi: מאנטענע

en: US.NC
yi: צפון קאראליינע

en: US.ND
yi: צפון דעקאטע

en: US.NE
yi: נעבראסקא

en: US.NH
yi: ניו העמפשער

en: US.NJ
yi: ניו זשערסי

en: US.NM
yi: ניו מעקסיקא

en: US.NV
yi: נעוואדא

en: US.NY
yi: ניו יארק

en: US.OH
yi: אהאיא

en: US.OK
yi: אקלעהאמע

en: US.OR
yi: ארעגאן

en: US.PA
yi: פענסילוועניע

en: US.RI
yi: ראוד איילענד

en: US.SC
yi: דרום קאראליינע

en: US.SD
yi: דרום דעקאטע

en: US.TN
yi: טענעסי

en: US.TX
yi: טעקסאס

en: US.UT
yi: יוטא

en: US.VA
yi: ווירדזשיניע

en: US.VT
yi: ווערמאנט

en: US.WA
yi: וואשינגטאן

en: US.WI
yi: וויסקאנסין

en: US.WV
yi: וועסט ווירדזשיניע

en: US.WY
yi: וויאמינג

en: UY
yi: אורוגוויי

en: UZ
yi: אוזבעקיסטאן

en: VA
yi: וואַטיקאַן שטאָט

en: VE
yi: ווענעזועלע

en: VN
yi: וויעטנאַם

en: VN.20
yi: הא טשי מין שטאט

en: VU
yi: וואַנואַטו

en: WS
yi: סאַמאאַ

en: XK
yi: קאסאווא

en: YE
yi: תימן

en: YT
yi: מאַיאט

en: ZA
yi: דרום־אַפֿריקע

en: ZM
yi: זאַמביע

en: ZW
yi: זימבאַבווע
