geonames - en to kn translation catalogue (548 entries)

en: 1007311
kn: ಡರ್ಬನ್

en: 108410
kn: ರಿಯಾಧ್

en: 1138958
kn: ಕಾಬುಲ್

en: 1172451
kn: ಲಾಹೋರ್

en: 1174872
kn: ಕರಾಚಿ

en: 1176615
kn: ಇಸ್ಲಾಮಾಬಾದ್

en: 1185241
kn: ಢಾಕಾ

en: 1205733
kn: ಚಿತ್ತಗಾಂಗ್

en: 1248991
kn: ಕೊಲಂಬೊ

en: 1252416
kn: ಥಿಂಪು

en: 1252758
kn: ಯಲಹಂಕ

en: 1252948
kn: ವರಂಗಲ್

en: 1253102
kn: ವಿಶಾಖಪಟ್ಟಣಂ

en: 1253184
kn: ವಿಜಯವಾಡ

en: 1253286
kn: ವೆಲ್ಲೋರ್

en: 1253573
kn: ವಡೋದರಾ

en: 1253914
kn: ಉಜ್ಜೆಯನ್

en: 1253952
kn: ಉಡುಪಿ

en: 1253986
kn: ಉದಯಪುರ

en: 1254089
kn: Tumakūru

en: 1254163
kn: ತಿರುವನಂತಪುರಮ್

en: 1254348
kn: ತಿರುಪ್ಪೂರು

en: 1254360
kn: ತಿರುಪತಿ

en: 1254361
kn: ತಿರುನೆಲ್ವೆಲಿ

en: 1254388
kn: ತಿರುಚ್ಚಿರಾಪ್ಪಳ್ಳಿ

en: 1255482
kn: ಸುಳ್ಯ

en: 1255634
kn: ಶ್ರೀನಗರ

en: 1256047
kn: ಶಿರಸಿ

en: 1256237
kn: ಶಿಮ್ಲಾ

en: 1256436
kn: ಸೊಲ್ಲಾಪುರ

en: 1256489
kn: ಶಿರ್ಡಿ

en: 1256515
kn: Shivamogga

en: 1256523
kn: ಶಿಲ್ಲಾಂಗ್

en: 1257629
kn: ಸೇಲಂ‌

en: 1258338
kn: ರತ್ನಾಗಿರಿ

en: 1258526
kn: ರಾಂಚಿ

en: 1258698
kn: ರಾಮೇಶ್ವರಮ್

en: 1258980
kn: ರಾಯ್ಪುರ್

en: 1259229
kn: ಪುಣೆ

en: 1259385
kn: ಪೋರ್ಟ್ ಬ್ಲೇರ್

en: 1260086
kn: ಪಟ್ನಾ

en: 1260546
kn: ಪಂಢರಪುರ

en: 1260607
kn: ಪಣಜಿ

en: 1261731
kn: ನಾಸಿಕ್

en: 1262180
kn: ನಾಗಪುರ

en: 1262321
kn: ಮೈಸೂರು

en: 1262516
kn: ಮುಂಡರಗಿ

en: 1262663
kn: ಮುಧೋಳ

en: 1262664
kn: ಮುದಗಲ್

en: 1263364
kn: ಮಥುರಾ

en: 1263780
kn: ಮಂಗಳೂರು

en: 1263814
kn: ಮಂಡ್ಯ

en: 1264521
kn: ಮಧುರೈ

en: 1264527
kn: ಚೆನ್ನೈ

en: 1264733
kn: ಲಕ್ನೋ

en: 1265491
kn: ಕರ್ನೂಲು

en: 1265607
kn: ಕುಂದಗೋಳ

en: 1265645
kn: ಕುಮಟಾ

en: 1266220
kn: ಕೊನಾರ್ಕ್

en: 1266976
kn: ಖರಗ್‌ಪುರ

en: 1267154
kn: ಖಜುರಾಹೊ

en: 1267635
kn: ಕಾರವಾರ

en: 1267648
kn: ಕರೂರ್

en: 1268782
kn: ಜಲಂಧರ್

en: 1269300
kn: ಜಮ್ಶೆಡ್‌ಪುರ

en: 1269743
kn: ಇಂದೋರ್

en: 1269908
kn: ಹುಕ್ಕೇರಿ

en: 1269920
kn: Hubballi

en: 1269935
kn: Hosapete

en: 1270239
kn: ಹಾಸನ

en: 1270349
kn: ಹರಿಹರ

en: 1270351
kn: ಹರಿದ್ವಾರ

en: 1270642
kn: ಗುರಗಾಂವ್

en: 1270752
kn: ಕಲಬುರಗಿ

en: 1270927
kn: ಗೋರಖಪುರ

en: 1270990
kn: ಗೊಂದಿಯಾ ಜಿಲ್ಲೆ

en: 1271064
kn: ಗೋಕರ್ಣ

en: 1271476
kn: ಗುವಾಹಾಟಿ

en: 1271900
kn: ಫತೇಪುರ್ ಸಿಕ್ರಿ

en: 1273123
kn: ದೇವನಹಳ್ಳಿ

en: 1273294
kn: ದೆಹಲಿ

en: 1273491
kn: ದರ್ಬಂಗ

en: 1273865
kn: ಕೊಯಂಬತ್ತೂರು

en: 1274056
kn: ಚಿತ್ರದುರ್ಗ ನಗರ

en: 1274218
kn: ಚಿಕ್ಕೋಡಿ

en: 1274220
kn: Chikkamagalūru

en: 1274693
kn: ಚಂದ್ರಪುರ ಜಿಲ್ಲೆ

en: 1274987
kn: ಕಣ್ಣಾನೂರು

en: 1275004
kn: ಕೊಲ್ಕತ್ತ

en: 1275339
kn: ಮು೦ಬೈ

en: 1275389
kn: ಬೋಧ್ ಗಯಾ

en: 1275701
kn: ಬಿಜಾಪುರ

en: 1275738
kn: ಬೀದರ

en: 1275841
kn: ಭೊಪಾಲ್

en: 1276509
kn: ಬಳ್ಳಾರಿ

en: 1276533
kn: ಬೆಳಗಾವಿ

en: 1277013
kn: ಬರೇಲಿ

en: 1277333
kn: ಬೆಂಗಳೂರು

en: 1277599
kn: ಬಾಲಸೊರ್

en: 1278094
kn: ಅಯೋಧ್ಯೆ

en: 1278208
kn: ಅಥಣಿ

en: 1278593
kn: ಅಂಗುಲ್

en: 1278609
kn: ಆನೇಕಲ್

en: 1278672
kn: ಅನಂತಪುರ

en: 1278710
kn: ಅಮೃತಸರ

en: 1278715
kn: ಅಮ್ರೇಲಿ

en: 1278815
kn: ಆಂಬೂರು

en: 1278931
kn: ಅಮಲ್ನೇರ್

en: 1278946
kn: ಅಳ್ವಾರ್

en: 1278974
kn: ಅಲ್ಮೋರ

en: 1279105
kn: ಅಕೋಲಾ

en: 1279159
kn: ಅಜ್ಮೇರ್

en: 1279233
kn: ಅಹ್ಮದಾಬಾದ್

en: 1279259
kn: ಆಗ್ರಾ

en: 1279290
kn: ಅಗರ್ತಲ

en: 1282898
kn: ಪೊಖರಾ

en: 1283240
kn: ಕಠ್ಮಂಡು

en: 146268
kn: ನಿಕೋಸಿಯ

en: 1512569
kn: ತಾಷ್ಕೆಂಟ್

en: 1528675
kn: ಬಿಷ್ಕೆಕ್

en: 1581130
kn: ಹಾನೊಯ್

en: 1609350
kn: ಬ್ಯಾಂಕಾಕ್

en: 162183
kn: ಅಶ್ಗಾಬಾತ್

en: 1642911
kn: ಜಕಾರ್ತ

en: 1645457
kn: ಡಿಲಿ

en: 1651944
kn: ವಿಯೆನ್ ಟಿಯೇನ್

en: 1701668
kn: ಮನಿಲ

en: 170654
kn: ಡಮಾಸ್ಕಸ್

en: 1735161
kn: ಕೌಲಾಲಂಪುರ್

en: 1816670
kn: ಬೀಜಿಂಗ್

en: 1819729
kn: ಹಾಂಗ್ ಕಾಂಗ್

en: 1820906
kn: ಬಂದರ್ ಸೆರಿ ಬಗೆವನ್

en: 1835848
kn: ಸೌಲ್

en: 184745
kn: ನೈರೋಬಿ

en: 1871859
kn: ಪ್ಯೊನ್ಗ್ಯಾಂಗ್

en: 2013348
kn: ವ್ಲಾಡಿವಾಸ್ಟಾಕ್

en: 2063523
kn: ಪರ್ತ್

en: 2078025
kn: ಅಡಿಲೇಡ್

en: 2147714
kn: ಸಿಡ್ನಿ

en: 2174003
kn: ಬ್ರಿಸ್ಬೇನ್‌

en: 2179537
kn: ವೆಲ್ಲಿಂಗ್ಟನ್

en: 2193733
kn: ಆಕ್ಲೆಂಡ್‌

en: 2332459
kn: ಲಾಗೊಸ್

en: 2409306
kn: ಫ್ರೀಟೌನ್

en: 2449067
kn: ಟಿಂಬಕ್ಟು

en: 250441
kn: ಅಮ್ಮಾನ್

en: 2553604
kn: ಕಾಸಾಬ್ಲಾಂಕಾ

en: 2633858
kn: ವಿಂಚೆಸ್ಟರ್

en: 2640729
kn: ಆಕ್ಸ್‌ಫರ್ಡ್

en: 2643123
kn: ಮ್ಯಾಂಚೆಸ್ಟರ್

en: 2643743
kn: ಲಂಡನ್

en: 2644210
kn: ಲಿವರ್‌ಪೂಲ್

en: 2644688
kn: ಲೀಡ್ಸ್

en: 2648579
kn: ಗ್ಲ್ಯಾಸ್ಗೋ

en: 2650225
kn: ಎಡಿನ್‌ಬರ್ಗ್‌‌

en: 2653941
kn: ಕೇಂಬ್ರಿಜ್

en: 2654675
kn: ಬ್ರಿಸ್ಟಲ್‌

en: 2655603
kn: ಬರ್ಮಿಂಗ್ಹ್ಯಾಮ್

en: 2655984
kn: ಬೆಲ್‌ಫಾಸ್ಟ್‌

en: 2673730
kn: ಸ್ಟಾಕ್‍ಹೋಮ್

en: 2759794
kn: ಆಂಸ್ಟರ್ಡ್ಯಾಮ್

en: 2766824
kn: ಸಾಲ್ಜ್‌ಬರ್ಗ್‌

en: 276781
kn: ಬೈರುತ್

en: 281184
kn: ಜೆರುಸಲೆಂ

en: 2818067
kn: ಯುಟೆರ್ಸೆನ್

en: 2867714
kn: ಮ್ಯೂನಿಕ್

en: 2886242
kn: ಕಲೋನ್

en: 290030
kn: ದೊಹಾ

en: 2911298
kn: ಹ್ಯಾಂಬರ್ಗ್

en: 2918632
kn: ಗಾಟಿಂಗೆನ್

en: 292223
kn: ದುಬೈ

en: 292672
kn: ಶಾರ್ಜ

en: 292968
kn: ಅಬು ಧಾಬಿ

en: 294801
kn: ಹೈಫ

en: 2964574
kn: ಡಬ್ಲಿನ್

en: 2988507
kn: ಪ್ಯಾರಿಸ್

en: 3038261
kn: ಆಲ್ಬಿ

en: 3054643
kn: ಬುಡಾಪೆಸ್ಟ್

en: 3060972
kn: ಬ್ರಾಟಿಸ್ಲಾವಾ

en: 3096472
kn: ಕತೋವೀಸ್ಸ

en: 3117735
kn: ಮಡ್ರಿಡ್

en: 323786
kn: ಅಂಕಾರಾ

en: 3369157
kn: ಕೇಪ್ ಟೌನ್

en: 3435910
kn: ಬ್ಯೂನಸ್ ಐರಿಸ್

en: 3439389
kn: ಅಸೂನ್‌ಸಿಯಾನ್

en: 3448439
kn: ಸಾವೊ ಪಾಲೊ

en: 3451190
kn: ರಿಯೋ ಡಿ ಜನೈರೊ

en: 3464975
kn: ಕುರಿಟಿಬ

en: 3469058
kn: ಬ್ರೆಸಿಲಿಯಾ

en: 361058
kn: ಅಲೆಕ್ಸಾಂಡ್ರಿಯ

en: 3646738
kn: ಕರಾಕಸ್

en: 3688689
kn: ಬೊಗೋಟ

en: 3833367
kn: ಉಶುವಿಯಾ

en: 4076784
kn: ಮಾಂಟ್ಗಾಮೆರಿ

en: 4164138
kn: ಮಿಯಾಮಿ

en: 4180439
kn: ಅಟ್ಲಾಂಟಾ

en: 4335045
kn: ನ್ಯೂ ಒರ್ಲೀನ್ಸ್

en: 4347778
kn: ಬಾಲ್ಟಿಮೋರ್

en: 4407066
kn: ಸೈಂಟ್ ಲೂಯಿಸ್

en: 4460243
kn: ಷಾರ್ಲೆಟ್

en: 4560349
kn: ಫಿಲಡೆಲ್ಫಿಯಾ

en: 4752186
kn: ಚೆಸ್ಪೀಕ್

en: 4887398
kn: ಶಿಕಾಗೊ

en: 4930956
kn: ಬಾಸ್ಟನ್

en: 501175
kn: ರಾಸ್ಟೊವ್-ಆನ್-ಡಾನ್

en: 5037649
kn: ಮಿನ್ನಿಯಾಪೋಲಿಸ್

en: 5110629
kn: ಬಫಲೋ

en: 5206379
kn: ಪಿಟ್ಸ್‌ಬರ್ಗ್

en: 5263045
kn: ಮಿಲ್ವಾಕೀ

en: 5308655
kn: ಫೀನಿಕ್ಸ್

en: 5368361
kn: ಲಾಸ್ ಎಂಜಲೀಸ್

en: 5392171
kn: ಸ್ಯಾನ್‌ ಜೋಸ್‌‌

en: 5454711
kn: ಆಲ್ಬುಕರ್ಕ್

en: 553915
kn: ಕಲೂಗಾ

en: 554234
kn: ಕಲಿನಿನ್‍ಗ್ರಾಡ್

en: 5586437
kn: ಬಾಯ್ಸಿ

en: 5711789
kn: ಆಷ್ಲಂಡ್

en: 5746545
kn: ಪೋರ್ಟ್‌ಲ್ಯಾಂಡ್‌

en: 5780993
kn: ಸಾಲ್ಟ್ ಲೇಕ್ ಸಿಟಿ

en: 5809844
kn: ಸಿಯಾಟಲ್

en: 5856195
kn: ಹೊನೊಲುಲು

en: 5913490
kn: ಕ್ಯಾಲ್ಗರಿ

en: 6094817
kn: ಆಟ್ಟಾವಾ

en: 6167865
kn: ಟೊರಾಂಟೋ

en: 625144
kn: ಮಿನ್ಸ್ಕ್

en: 658225
kn: ಹೆಲ್ಸಿಂಕಿ

en: 6690108
kn: ಪಂಚಕುಲ

en: 701822
kn: ಮರಿಉಪೊಲ್

en: 7279600
kn: ಅಲುವ

en: AD
kn: ಅಂಡೋರಾ

en: AE
kn: ಯುನೈಟೆಡ್ ಅರಬ್ ಎಮಿರೇಟ್ಸ್

en: AF
kn: ಅಫಘಾನಿಸ್ಥಾನ

en: AG
kn: ಆಂಟಿಗುವಾ ಮತ್ತು ಬರ್ಬುಡಾ

en: AI
kn: ಆಂಗ್ವಿಲ್ಲಾ

en: AL
kn: ಅಲ್ಬೇನಿಯಾ

en: AM
kn: ಆರ್ಮೇನಿಯ

en: AO
kn: ಅಂಗೋಲಾ

en: AQ
kn: ಅಂಟಾರ್ಟಿಕಾ

en: AR
kn: ಅರ್ಜೆಂಟಿನಾ

en: AS
kn: ಅಮೇರಿಕನ್ ಸಮೋವಾ

en: AT
kn: ಆಸ್ಟ್ರಿಯಾ

en: AT.02
kn: ಕಾರ್ನ್ಟೆನ್

en: AT.08
kn: ವೋರಾರ್ಲ್‌ಬರ್ಗ್‌

en: AU
kn: ಆಸ್ಟ್ರೇಲಿಯಾ

en: AW
kn: ಅರುಬಾ

en: AX
kn: ಆಲ್ಯಾಂಡ್ ದ್ವೀಪಗಳು

en: AZ
kn: ಅಜರ್ಬೈಜಾನ್

en: BA
kn: ಬೋಸ್ನಿಯಾ ಮತ್ತು ಹರ್ಜೆಗೋವಿನಾ

en: BB
kn: ಬಾರ್ಬಡೋಸ್

en: BD
kn: ಬಾಂಗ್ಲಾದೇಶ್

en: BE
kn: ಬೆಲ್ಜಿಯಮ್

en: BF
kn: ಬುರ್ಕಿನಾ ಫಾಸೊ

en: BG
kn: ಬಲ್ಗೇರಿಯಾ

en: BH
kn: ಬಹ್ರೇನ್

en: BI
kn: ಬುರುಂಡಿ

en: BJ
kn: ಬೆನಿನ್

en: BL
kn: ಸೇಂಟ್ ಬಾರ್ಥೆಲೆಮಿ

en: BM
kn: ಬರ್ಮುಡಾ

en: BN
kn: ಬ್ರೂನಿ

en: BO
kn: ಬೊಲಿವಿಯಾ

en: BQ
kn: ಕೆರೀಬಿಯನ್ ನೆದರ್‌ಲ್ಯಾಂಡ್ಸ್

en: BR
kn: ಬ್ರೆಜಿಲ್

en: BS
kn: ಬಹಾಮಾಸ್

en: BT
kn: ಭೂತಾನ್

en: BV
kn: ಬೋವೆಟ್ ದ್ವೀಪ

en: BW
kn: ಬೋಟ್ಸ್‌ವಾನಾ

en: BY
kn: ಬೆಲಾರಸ್

en: BZ
kn: ಬೆಲಿಜ್

en: CA
kn: ಕೆನಡಾ

en: CA.01
kn: ಆಲ್ಬರ್ಟಾ

en: CA.02
kn: ಬ್ರಿಟಿಷ್‌‌ ಕೊಲಂಬಿಯಾ

en: CC
kn: ಕೊಕೊಸ್ (ಕೀಲಿಂಗ್) ದ್ವೀಪಗಳು

en: CD
kn: ಕಾಂಗೋ (DRC)

en: CF
kn: ಮಧ್ಯ ಆಫ್ರಿಕಾ ಗಣರಾಜ್ಯ

en: CG
kn: ಕಾಂಗೋ (ಗಣರಾಜ್ಯ)

en: CH
kn: ಸ್ವಿಟ್ಜರ್ಲ್ಯಾಂಡ್

en: CI
kn: ಐವರಿ ಕೋಸ್ಟ್

en: CK
kn: ಕುಕ್ ದ್ವೀಪಗಳು

en: CL
kn: ಚಿಲಿ

en: CM
kn: ಕ್ಯಾಮರೋನ್

en: CN
kn: ಚೀನಾ

en: CO
kn: ಕೊಲಂಬಿಯಾ

en: CR
kn: ಕೊಸ್ಟಾ ರಿಕಾ

en: CU
kn: ಕ್ಯೂಬಾ

en: CV
kn: ಕೇಪ್ ವರ್ಡೆ

en: CW
kn: ಕುರಾಕಾವ್

en: CX
kn: ಕ್ರಿಸ್ಮಸ್ ದ್ವೀಪ

en: CY
kn: ಸೈಪ್ರಸ್

en: CZ
kn: ಝೆಕಿಯಾ

en: DE
kn: ಜರ್ಮನಿ

en: DE.16
kn: ಬರ್ಲಿನ್

en: DJ
kn: ಜಿಬೂಟಿ

en: DK
kn: ಡೆನ್ಮಾರ್ಕ್

en: DM
kn: ಡೊಮಿನಿಕಾ

en: DO
kn: ಡೊಮೆನಿಕನ್ ರಿಪಬ್ಲಿಕ್

en: DZ
kn: ಅಲ್ಜೀರಿಯ

en: EC
kn: ಈಕ್ವೆಡಾರ್

en: EE
kn: ಎಸ್ಟೋನಿಯಾ

en: EG
kn: ಈಜಿಪ್ಟ್

en: EH
kn: ಪಶ್ಚಿಮ ಸಹಾರಾ

en: ER
kn: ಎರಿಟ್ರಿಯಾ

en: ES
kn: ಸ್ಪೇನ್

en: ET
kn: ಇಥಿಯೋಪಿಯಾ

en: FI
kn: ಫಿನ್‌ಲ್ಯಾಂಡ್

en: FJ
kn: ಫಿಜಿ

en: FK
kn: ಫಾಕ್‌ಲ್ಯಾಂಡ್ ದ್ವೀಪಗಳು

en: FM
kn: ಮೈಕ್ರೋನೇಶಿಯಾ

en: FO
kn: ಫರೋ ದ್ವೀಪಗಳು

en: FR
kn: ಫ್ರಾನ್ಸ್

en: GA
kn: ಗೆಬೊನ್

en: GB
kn: ಯು.ಕೆ.

en: GB.ENG
kn: ಇಂಗ್ಲೆಂಡ್

en: GD
kn: ಗ್ರೆನೆಡಾ

en: GE
kn: ಜಾರ್ಜಿಯಾ

en: GF
kn: ಫ್ರೆಂಚ್ ಗಯಾನಾ

en: GG
kn: ಗುರ್ನ್‌ಸೆ

en: GH
kn: ಘಾನಾ

en: GI
kn: ಗಿಬ್ರಾಲ್ಟರ್

en: GL
kn: ಗ್ರೀನ್‌ಲ್ಯಾಂಡ್

en: GM
kn: ಗ್ಯಾಂಬಿಯಾ

en: GN
kn: ಗಿನಿ

en: GP
kn: ಗುಡೆಲೋಪ್

en: GQ
kn: ಈಕ್ವೆಟೋರಿಯಲ್ ಗಿನಿ

en: GR
kn: ಗ್ರೀಸ್

en: GS
kn: ದಕ್ಷಿಣ ಜಾರ್ಜಿಯಾ ಮತ್ತು ದಕ್ಷಿಣ ಸ್ಯಾಂಡ್‍ವಿಚ್ ದ್ವೀಪಗಳು

en: GT
kn: ಗ್ವಾಟೆಮಾಲಾ

en: GU
kn: ಗುವಾಮ್

en: GW
kn: ಗಿನಿ-ಬಿಸ್ಸಾವ್

en: GY
kn: ಗಯಾನಾ

en: HK
kn: ಹಾಂಗ್ ಕಾಂಗ್

en: HM
kn: ಹರ್ಡ್ ಮತ್ತು ಮ್ಯಾಕ್‌ಡೋನಾಲ್ಡ್ ದ್ವೀಪಗಳು

en: HN
kn: ಹೊಂಡುರಾಸ್

en: HR
kn: ಕ್ರೊಯೇಷಿಯಾ

en: HT
kn: ಹೈಟಿ

en: HU
kn: ಹಂಗೇರಿ

en: ID
kn: ಇಂಡೋನೇಶಿಯಾ

en: IE
kn: ಐರ್ಲೆಂಡ್

en: IL
kn: ಇಸ್ರೇಲ್

en: IM
kn: ಐಲ್ ಆಫ್ ಮ್ಯಾನ್

en: IN
kn: ಭಾರತ

en: IN.01
kn: ಅಂಡಮಾನ್ ಮತ್ತು ನಿಕೊಬಾರ್ ದ್ವೀಪಗಳು

en: IN.02
kn: ಆಂಧ್ರ ಪ್ರದೇಶ

en: IN.03
kn: ಅಸ್ಸಾಂ

en: IN.05
kn: ಚಂಡೀಗಡ

en: IN.09
kn: ಗುಜರಾತ್

en: IN.10
kn: ಹರಿಯಾಣ

en: IN.11
kn: ಹಿಮಾಚಲ ಪ್ರದೇಶ

en: IN.13
kn: ಕೇರಳ

en: IN.16
kn: ಮಹಾರಾಷ್ಟ್ರ

en: IN.17
kn: ಮಣಿಪುರ

en: IN.18
kn: ಮೆಘಾಲಯ

en: IN.19
kn: ಕರ್ನಾಟಕ

en: IN.20
kn: ನಾಗಾಲ್ಯಾಂಡ್

en: IN.22
kn: ಪುದುಚೇರಿ

en: IN.23
kn: ಪಂಜಾಬ್

en: IN.24
kn: ರಾಜಸ್ಥಾನ

en: IN.25
kn: ತಮಿಳುನಾಡು

en: IN.26
kn: ತ್ರಿಪುರ

en: IN.28
kn: ಪಶ್ಚಿಮ ಬಂಗಾಳ

en: IN.29
kn: ಸಿಕ್ಕಿಂ

en: IN.30
kn: ಅರುಣಾಚಲ ಪ್ರದೇಶ

en: IN.31
kn: ಮಿಝೋರಂ

en: IN.33
kn: ಗೋವ

en: IN.34
kn: ಬಿಹಾರ

en: IN.35
kn: ಮಧ್ಯ ಪ್ರದೇಶ

en: IN.36
kn: ಉತ್ತರ ಪ್ರದೇಶ

en: IN.37
kn: ಛತ್ತೀಸ್‌ಘಡ್

en: IN.38
kn: ಝಾರ್ಖಂಡ್

en: IN.40
kn: ತೆಲಂಗಾಣ

en: IN.41
kn: ಲಡಾಖ್

en: IO
kn: ಬ್ರಿಟೀಷ್ ಹಿಂದೂ ಮಹಾಸಾಗರದ ಪ್ರದೇಶ

en: IQ
kn: ಇರಾಕ್

en: IR
kn: ಇರಾನ್

en: IS
kn: ಐಸ್‌ಲ್ಯಾಂಡ್

en: IT
kn: ಇಟಲಿ

en: JE
kn: ಜೆರ್ಸಿ

en: JM
kn: ಜಮೈಕಾ

en: JO
kn: ಜೋರ್ಡಾನ್

en: JP
kn: ಜಪಾನ್

en: KE
kn: ಕೀನ್ಯಾ

en: KG
kn: ಕಿರ್ಗಿಸ್ಥಾನ್

en: KH
kn: ಕಾಂಬೋಡಿಯಾ

en: KI
kn: ಕಿರಿಬಾಟಿ

en: KM
kn: ಕೊಮೊರೊಸ್

en: KN
kn: ಸೇಂಟ್ ಕಿಟ್ಸ್ ಮತ್ತು ನೆವಿಸ್

en: KP
kn: ಉತ್ತರ ಕೋರಿಯಾ

en: KR
kn: ದಕ್ಷಿಣ ಕೋರಿಯಾ

en: KW
kn: ಕುವೈತ್

en: KY
kn: ಕೇಮನ್ ದ್ವೀಪಗಳು

en: KZ
kn: ಕಝಾಕಿಸ್ಥಾನ್

en: LA
kn: ಲಾವೋಸ್

en: LB
kn: ಲೆಬನಾನ್

en: LC
kn: ಸೇಂಟ್ ಲೂಸಿಯಾ

en: LI
kn: ಲಿಚೆನ್‌ಸ್ಟೈನ್

en: LK
kn: ಶ್ರೀಲಂಕಾ

en: LR
kn: ಲಿಬೇರಿಯಾ

en: LS
kn: ಲೆಸೊಥೊ

en: LT
kn: ಲಿಥುವೇನಿಯಾ

en: LU
kn: ಲಕ್ಸೆಂಬರ್ಗ್

en: LV
kn: ಲಾಟ್ವಿಯಾ

en: LY
kn: ಲಿಬಿಯಾ

en: MA
kn: ಮೊರಾಕ್ಕೊ

en: MC
kn: ಮೊನಾಕೊ

en: MD
kn: ಮೊಲ್ಡೋವಾ

en: ME
kn: ಮೊಂಟೆನೆಗ್ರೋ

en: MF
kn: ಸೇಂಟ್ ಮಾರ್ಟಿನ್

en: MG
kn: ಮಡಗಾಸ್ಕರ್

en: MH
kn: ಮಾರ್ಷಲ್ ದ್ವೀಪಗಳು

en: MK
kn: ಉತ್ತರ ಮ್ಯಾಸಿಡೋನಿಯಾ

en: ML
kn: ಮಾಲಿ

en: MM
kn: ಮಯನ್ಮಾರ್ (ಬರ್ಮಾ)

en: MN
kn: ಮಂಗೋಲಿಯಾ

en: MO
kn: ಮಕಾವು

en: MP
kn: ಉತ್ತರ ಮರಿಯಾನಾ ದ್ವೀಪಗಳು

en: MQ
kn: ಮಾರ್ಟಿನಿಕ್

en: MR
kn: ಮಾರಿಟೇನಿಯಾ

en: MS
kn: ಮಾಂಟ್‌ಸೆರಟ್

en: MT
kn: ಮಾಲ್ಟಾ

en: MU
kn: ಮಾರಿಷಸ್

en: MV
kn: ಮಾಲ್ಡೀವ್ಸ್

en: MW
kn: ಮಲಾವಿ

en: MX
kn: ಮೆಕ್ಸಿಕೊ

en: MY
kn: ಮಲೇಶಿಯಾ

en: MY.02
kn: ಕಟಾಹ

en: MZ
kn: ಮೊಜಾಂಬಿಕ್

en: NA
kn: ನಮೀಬಿಯಾ

en: NC
kn: ನ್ಯೂ ಕ್ಯಾಲಿಡೋನಿಯಾ

en: NE
kn: ನೈಜರ್

en: NF
kn: ನಾರ್ಫೋಕ್ ದ್ವೀಪ

en: NG
kn: ನೈಜೀರಿಯಾ

en: NI
kn: ನಿಕಾರಾಗುವಾ

en: NL
kn: ನೆದರ್‌ಲ್ಯಾಂಡ್ಸ್

en: NO
kn: ನಾರ್ವೆ

en: NP
kn: ನೇಪಾಳ

en: NR
kn: ನೌರು

en: NU
kn: ನಿಯು

en: NZ
kn: ನ್ಯೂಜಿಲೆಂಡ್

en: OM
kn: ಓಮನ್

en: PA
kn: ಪನಾಮಾ

en: PE
kn: ಪೆರು

en: PF
kn: ಫ್ರೆಂಚ್ ಪಾಲಿನೇಷ್ಯಾ

en: PG
kn: ಪಪುವಾ ನ್ಯೂಗಿನಿಯಾ

en: PH
kn: ಫಿಲಿಫೈನ್ಸ್

en: PK
kn: ಪಾಕಿಸ್ತಾನ

en: PL
kn: ಪೋಲ್ಯಾಂಡ್

en: PM
kn: ಸೇಂಟ್ ಪಿಯರ್ ಮತ್ತು ಮಿಕ್ವೆಲನ್

en: PN
kn: ಪಿಟ್‌ಕೈರ್ನ್ ದ್ವೀಪಗಳು

en: PR
kn: ಪ್ಯೂರ್ಟೋ ರಿಕೊ

en: PS
kn: ಪ್ಯಾಲೆಸ್ಟೈನ್

en: PS.GZ
kn: ಗಾಜಾ ಪಟ್ಟಿ

en: PT
kn: ಪೋರ್ಚುಗಲ್

en: PW
kn: ಪಲಾವು

en: PY
kn: ಪರಾಗ್ವೇ

en: QA
kn: ಖತಾರ್

en: RE
kn: ರಿಯೂನಿಯನ್

en: RO
kn: ರೊಮೇನಿಯಾ

en: RS
kn: ಸೆರ್ಬಿಯಾ

en: RU
kn: ರಷ್ಯಾ

en: RW
kn: ರುವಾಂಡಾ

en: SA
kn: ಸೌದಿ ಅರೇಬಿಯಾ

en: SB
kn: ಸಾಲೊಮನ್ ದ್ವೀಪಗಳು

en: SC
kn: ಸೀಶೆಲ್ಲೆಸ್

en: SD
kn: ಸುಡಾನ್

en: SE
kn: ಸ್ವೀಡನ್

en: SG
kn: ಸಿಂಗಪುರ್

en: SH
kn: ಸೇಂಟ್ ಹೆಲೆನಾ

en: SI
kn: ಸ್ಲೋವೇನಿಯಾ

en: SJ
kn: ಸ್ವಾಲ್ಬಾರ್ಡ್ ಮತ್ತು ಜಾನ್ ಮೆಯನ್

en: SK
kn: ಸ್ಲೊವಾಕಿಯಾ

en: SL
kn: ಸಿಯೆರ್ರಾ ಲಿಯೋನ್

en: SM
kn: ಸ್ಯಾನ್ ಮೆರಿನೋ

en: SN
kn: ಸೆನೆಗಲ್

en: SO
kn: ಸೊಮಾಲಿಯಾ

en: SR
kn: ಸುರಿನಾಮ್

en: SS
kn: ದಕ್ಷಿಣ ಸುಡಾನ್

en: ST
kn: ಸಾವೋ ಟೋಮ್ ಮತ್ತು ಪ್ರಿನ್ಸಿಪಿ

en: SV
kn: ಎಲ್ ಸಾಲ್ವೇಡಾರ್

en: SX
kn: ಸಿಂಟ್ ಮಾರ್ಟೆನ್

en: SY
kn: ಸಿರಿಯಾ

en: SZ
kn: ಸ್ವಾತಿನಿ

en: TC
kn: ಟರ್ಕ್ಸ್ ಮತ್ತು ಕೈಕೋಸ್ ದ್ವೀಪಗಳು

en: TD
kn: ಚಾದ್

en: TF
kn: ಫ್ರೆಂಚ್ ದಕ್ಷಿಣ ಪ್ರದೇಶಗಳು

en: TG
kn: ಟೋಗೋ

en: TH
kn: ಥೈಲ್ಯಾಂಡ್

en: TJ
kn: ತಜಿಕಿಸ್ತಾನ್

en: TK
kn: ಟೊಕೆಲಾವ್

en: TL
kn: ಪೂರ್ವ ಟಿಮೋರ್

en: TM
kn: ತುರ್ಕಮೆನಿಸ್ತಾನ್

en: TN
kn: ಟುನೀಶಿಯ

en: TO
kn: ಟೊಂಗಾ

en: TR
kn: ಟರ್ಕಿ

en: TT
kn: ಟ್ರಿನಿಡಾಡ್ ಮತ್ತು ಟೊಬಾಗೊ

en: TV
kn: ಟುವಾಲು

en: TW
kn: ತೈವಾನ್

en: TZ
kn: ತಾಂಜೇನಿಯಾ

en: UA
kn: ಉಕ್ರೈನ್

en: UG
kn: ಉಗಾಂಡಾ

en: UM
kn: ಯುಎಸ್‌ ಔಟ್‌ಲೇಯಿಂಗ್ ದ್ವೀಪಗಳು

en: US
kn: ಯು.ಎಸ್

en: US.AK
kn: ಅಲಾಸ್ಕ

en: US.AL
kn: ಅಲಬಾಮ

en: US.AR
kn: ಅರ್ಕಾನ್ಸಾಸ್

en: US.AZ
kn: ಆರಿಜೋನ

en: US.CA
kn: ಕ್ಯಾಲಿಫೊರ್ನಿಯ

en: US.CT
kn: ಕನೆಕ್ಟಿಕಟ್

en: US.FL
kn: ಫ್ಲಾರಿಡ

en: US.HI
kn: ಹವಾಯಿ

en: US.IA
kn: ಅಯೋವಾ

en: US.ID
kn: ಐಡಹೋ

en: US.IN
kn: ಇಂಡಿಯಾನಾ

en: US.KS
kn: ಕನ್ಸಾಸ್/ಕಾನ್ಸಾಸ್‌‌

en: US.LA
kn: ಲೂಯಿಸಿಯಾನ

en: US.MD
kn: ಮೇರಿಲ್ಯಾಂಡ್

en: US.MO
kn: ಮಿಸೌರಿ

en: US.NC
kn: ಉತ್ತರ ಕೆರೊಲೀನ

en: US.ND
kn: ಉತ್ತರ ಡಕೋಟ

en: US.NE
kn: ನೆಬ್ರಸ್ಕಾ

en: US.NV
kn: ನೆವಾಡಾ

en: US.NY
kn: ನ್ಯೂ ಯಾರ್ಕ್

en: US.OK
kn: ಒಕ್ಲಹೋಮ

en: US.OR
kn: ಆರೆಗನ್

en: US.RI
kn: ರೋಡ್ ಐಲೆಂಡ್

en: US.SC
kn: ದಕ್ಷಿಣ ಕೆರೊಲಿನಾ

en: US.TX
kn: ಟೆಕ್ಸಸ್

en: US.UT
kn: ಯೂಟ

en: US.VA
kn: ವರ್ಜೀನಿಯ

en: US.WA
kn: ವಾಶಿಂಗ್ಟನ್ ರಾಜ್ಯ

en: US.WI
kn: ವಿಸ್ಕೊನ್‌ಸಿನ್

en: US.WV
kn: ವೆಸ್ಟ್ ವರ್ಜೀನಿಯ

en: US.WY
kn: ವಯೋಮಿಂಗ್

en: UY
kn: ಉರುಗ್ವೆ

en: UZ
kn: ಉಜ್ಬೇಕಿಸ್ಥಾನ್

en: VA
kn: ವ್ಯಾಟಿಕನ್ ಸಿಟಿ

en: VC
kn: ಸೇಂಟ್. ವಿನ್ಸೆಂಟ್ ಮತ್ತು ಗ್ರೆನೆಡೈನ್ಸ್

en: VE
kn: ವೆನೆಜುವೆಲಾ

en: VG
kn: ಬ್ರಿಟಿಷ್ ವರ್ಜಿನ್ ದ್ವೀಪಗಳು

en: VI
kn: ಯು.ಎಸ್. ವರ್ಜಿನ್ ದ್ವೀಪಗಳು

en: VN
kn: ವಿಯೆಟ್ನಾಮ್

en: VU
kn: ವನೌಟು

en: WF
kn: ವಾಲಿಸ್ ಮತ್ತು ಫುಟುನಾ

en: WS
kn: ಸಮೋವಾ

en: XK
kn: ಕೊಸೊವೊ

en: YE
kn: ಯೆಮನ್

en: YT
kn: ಮಯೊಟ್ಟೆ

en: ZA
kn: ದಕ್ಷಿಣ ಆಫ್ರಿಕಾ

en: ZM
kn: ಜಾಂಬಿಯ

en: ZW
kn: ಜಿಂಬಾಬ್ವೆ
