Xfce Apps - en to nn translation catalogue (248 entries)

en: %s cannot be added to the composition, because it exceeds the maximum allowed file size for iso9660.
nn: kan ikkje leggja %s til i samansetjinga, fordi det er større enn maksstorleiken for ISO9660.

en: %s is missing.
    
    You do not have a decoder installed to handle this file.
    Probably you need to look at the gst-plugins-* packages
    for the necessary plugins.
nn: %s manglar.
    
    Du har ikkje installert ein omkodar som kan handtera denne fila.
    Du treng truleg pakkene gst-plugins-* 
    for å få dei naudsynte innstikka..

en: %s's home
nn: Heimen åt %s

en: %s: %s
    Try %s --help to see a full list of available command line options.
nn: %s: %s
    Prøv %s --help for heile lista over kommandolinjeval.

en: <big>Burn _Image</big>
nn: <big>Brenn b_ilete</big>

en: <big>New _Data Composition</big>
nn: <big>Ny _data-samansetjing</big>

en: <big>_Audio CD</big>
nn: <big>_Lyd-CD</big>

en: <big>_Blank Disc</big>
nn: <big>_Tom plate</big>

en: <small>Would you like to change the default composition name?</small>
nn: <small>Vil du endra standardnamnet på samansetjinga?</small>

en: <span weight="bold" foreground="darkred" stretch="semiexpanded">Please select an image to burn</span>
nn: <span weight="bold" foreground="darkred" stretch="semiexpanded">Vel eit bilete å brenna</span>

en: A file named "%s" already exists in this directory, the file hasn't been added.
nn: Det finst alt ei fil med namnet «%s» i denne mappa. Fila er ikkje lagt til.

en: A file with the same name is already present in the composition.
nn: Det finst alt ei fil med dette namnet i samansetjinga.

en: A problem with the burn backend occurred.
nn: Det vart ein feil med grunnprogrammet for brenning.

en: Aborted
nn: Avbrote

en: Aborting...
nn: Avbryt...

en: Add
nn: Legg til

en: Add a new directory to the composition
nn: Legg til ei ny mappe i samansetjinga

en: Add the selected file(s) to the composition
nn: Legg fila/filene til samansetjinga

en: Adding files to the composition
nn: Legg filer til samansetjinga

en: Adding home directory
nn: Legg til heimemappa

en: All files
nn: Alle filer

en: An error occurred in the burn backend
nn: Det vart ein feil i grunnprogrammet for brenning.

en: An error occurred in the burn backend.
nn: Det vart ein feil i grunnprogrammet for brenning.

en: Another cd burning GUI
nn: Endå ei brukarflate for CD-brenning

en: Audio CD playable in regular stereos
nn: Lyd-CD som kan spelast på vanlege stereoanlegg

en: Audio composition
nn: Lydsamansetjing

en: Blank CD-RW
nn: Tom CD-RW-plate

en: Blank Disc
nn: Tom plate

en: Blank mode
nn: Tømemodus

en: Blanking disc...
nn: Tømer plata...

en: Burn Composition
nn: Brenn samansetjinga

en: Burn Image
nn: Brenn bilete

en: Burn Image (xfburn)
nn: Brenn bilete (xfburn)

en: Burn image
nn: Brenn bilete

en: Burn mode is not currently implemented.
nn: Denne brennemodusen kan ikkje brukast no.

en: Burn speeds supported by the device
nn: Brennefartane eininga støttar

en: Burning composition...
nn: Brenner samansetjing...

en: Burning device
nn: Brenneeining

en: Burning image...
nn: Brenner bilete...

en: Burning track %2d/%d...
nn: Brenner spor %2d/%d...

en: CD Reader device
nn: CD-leseeining

en: CD and DVD burning application
nn: Brenneprogram for CD-ar og DVD-ar

en: Can burn CDR
nn: Kan brenna CDR

en: Can burn CDRW
nn: Kan brenna CDRW

en: Can burn DVDPLUSR
nn: Kan brenna DVDPLUSR

en: Can burn DVDR
nn: Kan brenna DVDR

en: Can burn DVDRAM
nn: Kan brenna DVDRAM

en: Cancel
nn: Avbryt

en: Cancelled
nn: Avbrote

en: Cannot access drive (it might be in use)
nn: Får ikkje tilgang til stasjonen (han kan vera i bruk)

en: Cannot append data to multisession disc in this write mode (use TAO instead)
nn: Kan ikkje leggja til data til fleirøktsplate i denne skrivemodusen (bruk TAO i staden)

en: Cannot append data to multisession disc in this write mode (use TAO instead).
nn: Kan ikkje leggja data til ei fleirøkts-plate i denne skrivemodusen (bruk TAO i staden).

en: Cannot burn audio onto a DVD.
nn: Kan ikkje brenna lyd på ein DVD.

en: Cannot open image.
nn: Kan ikkje opna biletet.

en: Cannot recognize state of drive and disc
nn: Klarer ikkje finna tilstanden til brennaren og plata.

en: Cannot recognize the state of the drive and disc.
nn: Klarer ikkje finna ut kva status stasjonen og plata har.

en: Changing this setting only takes full effect after a program restart.
nn: Denne endringa vil koma i bruk når programmet blir starta på nytt.

en: Clear
nn: Tøm

en: Clear the content of the composition
nn: Tøm innhaldet i samansetjinga

en: Close
nn: Lukk

en: Closed disc with data detected, a blank or appendable disc is needed.
nn: Fann ei lukka plate med data på. Du treng ei tom eller ikkje lukka plate

en: Closed disc with data detected. Need blank or appendable disc
nn: Fann ei lukka plate med data. Treng ei tom eller ikkje lukka plate

en: Closing session...
nn: Lukkar økta...

en: Closing track...
nn: Lukkar sporet...

en: Completed
nn: Fullført

en: Composition name
nn: Namn på samansetjinga

en: Contents
nn: Innhald

en: Continue to _show this notice
nn: Hald fram å _visa denne meldinga

en: Copy data CD
nn: Kopier data-CD

en: Copy data DVD
nn: Kopier data-DVD

en: Could not create ISO source structure.
nn: Kan ikkje laga ISO-kjeldestruktur.

en: Could not create destination ISO file: %s
nn: Klarte ikkje laga ISO-målfila: %s

en: Could not open %s.
nn: Klarte ikkje opna %s.

en: Could not open %s: %s
nn: Klarte ikkje opna %s: %s

en: Could not stat %s: %s
nn: Klarte ikkje opna %s: %s

en: Create ISO from CD
nn: Lag ISO-bilete frå CD

en: Create a new data disc with the files of your choosing
nn: Lag ei ny data-plate med dei filene du vil ha

en: Create directory
nn: Lag mappe

en: Currently selected device
nn: Den valde eininga

en: DVD Reader device
nn: DVD-leseeining

en: DVD+RW does not need blanking
nn: DVD+RW treng ikkje tømast

en: Data Composition
nn: Datasamansetjing

en: Default value for eject checkbox
nn: Standardverdi for løys ut-krysseboksen

en: Detected devices
nn: Funne einingar

en: Determine whether the close button is visible
nn: Avgjer om lukkeknappen er synleg

en: Device address
nn: Adresse til eininga

en: Device buffer:
nn: Einingsbuffer:

en: Devices
nn: Einingar

en: Disc is not erasable.
nn: Plata er ikkje slettbar.

en: Disc status
nn: Plate-status

en: Display name
nn: Vis namn

en: Done
nn: Ferdig

en: Drive can't burn on the inserted disc
nn: Stasjonen klarer ikkje brenna til denne plata

en: Drive is empty
nn: Stasjonen er tom

en: Duplicate filename '%s' for '%s'
nn: Filnamnet '%s' er ein dublett for '%s'

en: E_ject disk
nn: L_øys ut plata

en: Eject the disc
nn: Løys ut plata

en: Empty speed list
nn: Tom liste over brennefart

en: Error determining disc
nn: Klarte ikkje avgjera typen plate

en: Estimated writing speed:
nn: Omtrentleg skrivefart:

en: FIFO buffer size (in kb)
nn: FIFO-bufferstorleik (i kB)

en: FIFO buffer:
nn: FIFO-buffer:

en: Failed
nn: Mislukkast

en: Failed to change songs while transcoding
nn: Klarte ikkje endra songar under omkoding

en: Failed to get image size
nn: Klarte ikkje henta biletstorleiken

en: Failed to initialize %s transcoder: %s
    	(falling back to basic implementation)
nn: Klarte ikkje starta %s-omkodaren: %s
    	(går attende til vanleg innstilling)

en: Failure
nn: Feil

en: File
nn: Fil

en: File %s does not contain uncompressed PCM wave audio
nn: Fila %s inneheld ikkje ukomprimert PCM-lydbylgje.

en: File %s does not have a .wav extension
nn: Fila %s har ikkje .wav-etternamn

en: File browser
nn: Filprogram

en: Filename
nn: Filnamn

en: Filesystem
nn: Filsystem

en: Flushing cache...
nn: Tømer mellomlager...

en: Folder
nn: Mappe

en: Formatting...
nn: Formaterer...

en: Full Blank (slow)
nn: Full tøming (seint)

en: Full Deformat (slow)
nn: Full deformatering (seint)

en: Full Format
nn: Full formatering

en: General
nn: Allment

en: Gstreamer did not want to start transcoding (timed out)
nn: Gstreamer ville ikkje ta til med omkodinga (tidsavbrot).

en: ISO images
nn: ISO-bilete

en: Image
nn: Bilete

en: Image file '%s' does not exist.
nn: Biletfila '%s' finst ikkje.

en: Image to burn
nn: Bilete å brenna

en: Initializing...
nn: Startar opp...

en: Inserted disc is already blank
nn: Denne plata er allereie tom

en: Inserted disc is full
nn: Plata er full

en: Inserted disc is unsuitable
nn: Du kan ikkje bruka denne plata

en: Is it a valid combination
nn: Er det ein gyldig kombinasjon

en: Is the combination of hardware and disc valid to burn the composition?
nn: Er kombinasjonen av maskinvare og plate gyldige for å brenna denne samansetjinga?

en: Is the disc erasable
nn: Kan plata slettast

en: Label
nn: Etikett

en: Length
nn: Lengd

en: List of devices
nn: Liste over einingar

en: Local Path
nn: Lokal stig

en: Make sure you selected a valid file and you have the proper permissions to access it.
nn: Pass på at du har valt ei gyldig fil, og at du har løyve til å lesa fila.

en: Max
nn: Maks

en: Min. fill was %2d%%
nn: Minste bufferfyll var %2d%%

en: Name
nn: Namn

en: New audio composition
nn: Ny lyd-samansetjing

en: New data composition
nn: Ny data-samansetjing

en: New directory
nn: Ny mappe

en: No burners are currently available
nn: Det finst ingen brennarar no

en: No disc detected in drive
nn: Fann inga plate i stasjonen

en: No disc detected in drive.
nn: Fann inga plate i stasjonen.

en: No disc detected in the drive.
nn: Fann inga plate i stasjonen.

en: Number of burners in the system
nn: Kor mange brennarar på maskina

en: Number of drives in the system
nn: Kor mange stasjonar på maskina

en: Number of drives in the system (readers and writers)
nn: Kor mange stasjonar på maskina (lesarar og brennarar)

en: On the _fly
nn: I _ein omgang

en: Only create _ISO
nn: Berre lag _ISO

en: Options
nn:  Val

en: Please insert a recordable disc.
nn: Set inn ei skrivbar plate.

en: Preferences
nn: Innstillingar

en: Prepare the rewriteable disc for a new burn
nn: Gjer ei overskrivbar plate klar for ny brenning

en: Proceed to Burn
nn: Gå til brenning

en: Profile name as reported by libburn
nn: Det profilnamnet libburn oppgjev

en: Profile no. as reported by libburn
nn: Det profilnummeret libburn oppgjev

en: Quick Blank
nn: Snøgg tøming

en: Quick Deformat
nn: Snøgg deformatering

en: Quick Format
nn: Snøgg formatering

en: Reading CD...
nn: Les CD...

en: Ready
nn: Klar

en: Refresh
nn: Last omatt

en: Refresh file list
nn: Last fillista på nytt

en: Remove
nn: Fjern

en: Remove the selected file(s) from the composition
nn: Fjern fila/filene frå samansetjinga

en: Rename
nn: Døyp om

en: Rename Artist
nn: Døyp om artist

en: Rename Title
nn: Døyp om tittelen

en: Sc_an for devices
nn: _Leit etter einingar

en: Select command
nn: Vel kommando

en: Show _hidden files
nn: Vis _gøymde filer

en: Show a text entry for the name of the volume
nn: Vis eit tekstfelt for namnet på eininga

en: Show close button
nn: Vis lukkeknapp

en: Show human_readable filesizes
nn: Vis filstorleikar i _lesbart format

en: Show mode selection
nn: Vis modusval

en: Show mode selection combo
nn: Vis nedtrekkslista for å velja modus

en: Show speed selection
nn: Vis fartsval

en: Show speed selection combo
nn: Vis kombinasjonsboks for fartsval

en: Show volume name
nn: Vis einingsnamn

en: Show warning on _empty speed list
nn: Vis åtvaring om lista over brennefart er _tom

en: Show writers only
nn: Vis berre brennarar

en: Size
nn: Storleik

en: Sorry, multisession is not yet supported
nn: Orsak, me kan ikkje brenna fleire økter enno

en: Temporary directory
nn: Mellombelsmappe

en: The basic transcoder is built in,
    and does not require any library.
    But it can only handle uncompressed
    .wav files.
    If you would like to create audio
    compositions from different types of
    audio files, please compile with
    gstreamer support.
nn: Den grunnleggjande omkodaren er
    bygd inn, og treng ikkje noko bibliotek.
    Han kan rettnok berre handtera 
    ukomprimerte .wav-filer.
    Viss du vil laga lydsamansetjingar
    av andre typar lydfiler, bør du kompilera
    med gstreamer-støtte.

en: The blank mode shows different disc status messages than regular mode
nn: Tømemodusen viser andre statusmeldingar enn den vanlege modusen

en: The gstreamer transcoder uses the gstreamer
    library for creating audio compositions.
    
    Essentially all audio files should be supported
    given that the correct plugins are installed.
    If an audio file is not recognized, make sure
    that you have the 'good','bad', and 'ugly'
    gstreamer plugin packages installed.
nn: Gstreamer-omkodaren bruker gstreamer-
    biblioteket for å laga lydsamansetjingar.
    
    I utgangsunktet bør alle lydfiler vera støtta,
    så sant dei rette lyd-innstikka er installerte.
    Viss ei lydfil ikkje blir attkjend, må du sjå etter at
    du har installert 'good','bad', og 'ugly'-pakkene
    for gstreamer-innstikk.

en: The inserted disc is already blank.
nn: Plata du sette inn, er allereie tom.

en: The selected image does not fit on the inserted disc
nn: Dette biletet er for stort til plata som står i.

en: The text of the label
nn: Tekst på etiketten

en: The write mode is not supported currently.
nn: Denne skrivemodusen er ikkje støtta no.

en: There is not enough space available on the inserted disc.
nn: Det er ikkje nok plass på den plata du sette inn.

en: Title
nn: Tittel

en: Tune how Xfburn behaves
nn: Still inn korleis Xfburn ber seg åt

en: Unable to determine image size.
nn: Klarer ikkje avgjera storleiken på biletet.

en: Unable to grab the drive.
nn: Klarte ikkje fanga stasjonen.

en: Unable to initialize the burning backend.
nn: Klarer ikkje starta opp bakprogrammet for brenning

en: User Aborted
nn: Brukaren avbraut

en: Volume name :
nn: Einingsnamn:

en: Welcome
nn: Velkomen

en: What files can get burned to an audio CD?
nn: Kva filer kan du brenna på ein lyd-CD?

en: Write CD-R
nn: Skriv CD-R

en: Write CD-RW
nn: Skriv CD-RW

en: Write DVD-R
nn: Skriv DVD-R

en: Write DVD-RAM
nn: Skriv DVD-RAM

en: Write _mode:
nn: Skrive_modus:

en: Write-once disc, no blanking possible
nn: Eingongsplate, du kan ikkje tøma henne.

en: Writing CD...
nn: Skriv CD...

en: Writing ISO...
nn: Skriv ISO...

en: Writing Lead-In...
nn: Skriv snabel...

en: Writing Lead-Out...
nn: Skriv rove...

en: Writing pregap...
nn: Skriv førgap...

en: You are about to add your home directory to the composition. This is likely to take a very long time, and also to be too big to fit on one disc.
    
    Are you sure you want to proceed?
nn: Du skal til å leggja heimemappa di til i denne samansetjinga. Det tek truleg lang tid, og kan vera for mykje for ei einskild plate.
    
    Er du sikker på at du vil halda fram?

en: You are trying to burn more onto the disc than it can hold.
nn: Du prøver å brenna meir på plata enn det er plass til.

en: You can only have a maximum of 99 tracks.
nn: Du kan ikkje ha fleire enn 99 spor.

en: You must give a name to the file.
nn: Du må gje eit namn til fila.

en: _Blank
nn: _Tøm

en: _Burn Composition
nn: _Brenn samansetjinga

en: _Burn image
nn: _Brenn bilete

en: _Clean temporary directory on exit
nn: _Tøm mellombels-mappa når programmet avsluttar

en: _Copy CD
nn: _Kopier CD

en: _Copy DVD
nn: _Kopier DVD

en: _Dummy write
nn: _Liksomskriving

en: _Edit
nn: _Rediger

en: _Help
nn: _Hjelp

en: _Quit
nn: A_vslutt

en: _Speed:
nn: _Fart:

en: _View
nn: _Vis

en: abandoned
nn: forlate

en: aborted
nn: avbrote

en: basic
nn: grunnleggjande

en: default
nn: standard

en: ended
nn: slutta

en: ending
nn: sluttar

en: failing
nn: feila

en: libburn PACKET block types
nn: PACKET-blokktypar for libburn

en: libburn RAW block types
nn: RAW-blokktypar for libburn

en: libburn SAO block types
nn: SAO-blokktypar for libburn

en: libburn TAO block types
nn: TAO-blokktypar for libburn

en: no info
nn: ingen informasjon

en: none
nn: ingen

en: not implemented
nn: ikkje laga til

en: see console
nn: sjå terminalen

en: standby
nn: ventar

en: unused
nn: ubrukt
