geonames - en to or translation catalogue (539 entries)

en: 108410
or: ରିଆଦ

en: 1138958
or: କାବୁଲ

en: 1174872
or: କରାଚୀ

en: 1176615
or: ଇସଲାମାବାଦ

en: 1185241
or: ଢାକା

en: 1248991
or: କଲୋମ୍ବୋ

en: 1252416
or: ଥିମ୍ପୁ

en: 1252948
or: ୱାରଙ୍ଗଲ

en: 1253084
or: ବିଜୟନଗରମ

en: 1253102
or: ବିଶାଖାପାଟଣା

en: 1253184
or: ଵିଜଯଵାଡା

en: 1253573
or: ବଡ଼ୋଦରା

en: 1253914
or: ଉଜ୍ଜୟିନୀ

en: 1253986
or: ଉଦୟପୁର

en: 1254163
or: ତ୍ରିବେନ୍ଦ୍ରମ

en: 1254360
or: ତିରୁପତି

en: 1254710
or: ତେଜପୁର

en: 1254808
or: ତେହରି

en: 1254912
or: ତାରକେଶ୍ଵର

en: 1254953
or: ତାନୁକୁ

en: 1255616
or: ଶ୍ରୀବିଲ୍ଲିପୁଥୁର

en: 1255634
or: ଶ୍ରୀନଗର

en: 1255947
or: ଶିବକାଶୀ

en: 1255953
or: ଶିବଗଙ୍ଗ

en: 1256047
or: ସିର୍ସି

en: 1256052
or: ସିର୍ସା

en: 1256067
or: ସିରୋହି

en: 1256237
or: ଶିମଲା

en: 1256246
or: ସିମଦେଗା

en: 1256259
or: ସିଲଭାସା

en: 1256287
or: ସିଲ୍‌ଚର୍

en: 1256451
or: ଶିବପୁରି

en: 1256489
or: ଶିରିଡ଼ି

en: 1256523
or: ଶିଲଂ

en: 1256593
or: ଶେଓପୁର

en: 1256620
or: ଶେ‌‌ଗାଓଁ

en: 1256739
or: ଶାହଡ଼ୋଲ

en: 1256989
or: ସାଥ୍ୟମଙ୍ଗାଲମ

en: 1257540
or: ସମ୍ଭାଲ

en: 1257542
or: ସମ୍ବଲପୁର

en: 1257629
or: ସେଲମ୍

en: 1257751
or: ସିନ୍ଥିଆ

en: 1257804
or: ସାହାର୍ସା

en: 1258044
or: ଋଡ଼କୀ

en: 1258076
or: ରୋହତକ

en: 1258111
or: ରବର୍ଟସଗଞ୍ଜ

en: 1258182
or: ରେୱା

en: 1258201
or: ରେପାଲ୍ଲେ

en: 1258213
or: ରେନିଗୁନ୍ତା

en: 1258294
or: ରାଜାଉଲ ବଜାର

en: 1258315
or: ରାଉରକେଲା

en: 1258338
or: ରତ୍ନଗିରି

en: 1258526
or: ରାଞ୍ଚି

en: 1258698
or: ରାମେଶ୍ୱରମ

en: 1258740
or: ରାମନାଥପୁରମ

en: 1258980
or: ରାୟପୁର

en: 1259005
or: ରାୟଗଢ

en: 1259091
or: କୋଲ୍ଲାମ୍

en: 1259166
or: ପୁର୍ନିଆ

en: 1259229
or: ପୁଣେ

en: 1259297
or: ପୁଡୁକ୍କୋଟ୍ଟାଇ

en: 1259385
or: ପୋର୍ଟ ବ୍ଲେୟର

en: 1259395
or: ପୋରବନ୍ଦର

en: 1259409
or: ପୋନ୍ନେରି

en: 1259440
or: ପୋଲ୍ଲାଚି

en: 1259811
or: ଫଲଟନ

en: 1259896
or: ପେରାମ୍ବାଲୁର

en: 1260016
or: ପାଉରି

en: 1260040
or: ପାତ୍ତୁକୋଟ୍ଟାଇ

en: 1260086
or: ପାଟଣା

en: 1260341
or: ପାର୍ଭାନି

en: 1260434
or: ପାନବେଲ

en: 1260448
or: ପାନରୁତି

en: 1260546
or: ପାଣ୍ଢାରପୁର

en: 1260607
or: ପାଣାଜୀ

en: 1260637
or: ପଲୱାଲ

en: 1260671
or: ପାଲାନି

en: 1260728
or: ପାଲାକ୍କଡ଼

en: 1260833
or: ପାଇଥାନ

en: 1261012
or: ଓସ୍ମାନାବାଦ

en: 1261045
or: ଓଙ୍ଗୋଲେ

en: 1261181
or: ଉତ୍ତର ଲକ୍ଷ୍ମୀପୁର

en: 1261288
or: ନିର୍ମଲ

en: 1261473
or: ନେଭେଲି

en: 1261529
or: ନେଲ୍ଲୋର

en: 1261598
or: ନୱାନଶାହର

en: 1261731
or: ନାଶିକ

en: 1261848
or: ନାରସାରାଓପେଟ୍

en: 1261852
or: ନାରସାପୁରମ୍

en: 1262067
or: ନାଲଗୋଣ୍ଡା

en: 1262097
or: ନାକୋଦାର୍

en: 1262180
or: ନାଗପୁର

en: 1262321
or: ମହୀଶୂର

en: 1262332
or: ମୁଜଫରନଗର

en: 1262374
or: ମଶୋରୀ

en: 1262516
or: ମୁନ୍ଦାର୍ଗି

en: 1262663
or: ମୁଧୋଲ୍

en: 1262771
or: ମୋରେନା

en: 1262951
or: ମୋଗା

en: 1263214
or: ମିରଟ

en: 1263230
or: ମେଦାକ୍

en: 1263364
or: ମଥୁରା

en: 1263780
or: ମାଙ୍ଗାଲୋରେ

en: 1263814
or: ମାନ୍ଦ୍ୟ

en: 1263834
or: ମାନ୍ଦ୍ସାଉର୍

en: 1263862
or: ମଣ୍ଡି

en: 1264521
or: ମଦୁରାଇ

en: 1264527
or: ଚେନ୍ନାଇ

en: 1264621
or: ମାଦାନାପାଲ୍ଲେ

en: 1264688
or: ଲୁଙ୍ଗ୍ଲେଇ

en: 1264733
or: ଲକ୍ଷ୍ନୌ

en: 1265014
or: ଲାତୁର୍

en: 1265157
or: ଲାଲିପୁର

en: 1265163
or: ଲାଲଗୁଡି

en: 1265491
or: କୁର୍ନୂଲ

en: 1265579
or: କୁନ୍ନାମକୁଲାମ

en: 1265873
or: କୋଳିକୋଡ଼

en: 1265911
or: କୋତ୍ତାୟମ

en: 1266366
or: କୋହିମା

en: 1266976
or: ଖଡ଼ଗପୁର

en: 1267076
or: ଖମ୍ମମ

en: 1267182
or: ଖେର୍

en: 1267486
or: କାଠୁଆ

en: 1267579
or: କାଶିପୁର

en: 1267635
or: କାର୍ୱାର୍

en: 1267648
or: କାରୁର୍

en: 1267742
or: କାର୍ଜାତ

en: 1268593
or: କୈଥଲ

en: 1268782
or: ଜଳନ୍ଧର

en: 1268865
or: ଯୋଧପୁର

en: 1268977
or: ଝାରସୁଗୁଡ଼ା

en: 1269300
or: ଜାମସେଦପୁର

en: 1269507
or: ଜୈସଲମେର

en: 1269515
or: ଜୟପୁର

en: 1269564
or: ଜାଗ୍ରାଓଁ

en: 1269578
or: ଜଗଦଲପୁର

en: 1269633
or: ଜାବାଲପୁର

en: 1269743
or: ଇନ୍ଦୋର

en: 1269834
or: ଇଚାଲକରଞ୍ଜି

en: 1270022
or: ହିସାର

en: 1270351
or: ହରିଦ୍ଵାର

en: 1270498
or: ହାଲଦ୍ୱାନି

en: 1270642
or: ଗୁଡ଼ଗାଓଁ

en: 1270667
or: ଗୁଣପୁର

en: 1270947
or: ଗୋବିଚେତ୍ତିପାଲୟମ

en: 1271107
or: ଗୋଧ୍ରା

en: 1271476
or: ଗୁଆହାଟୀ

en: 1271631
or: ଗାଙ୍ଗଟକ

en: 1272013
or: ଇରୋଡ

en: 1272181
or: ଦୁର୍ଗ

en: 1272237
or: ଡୁମକା

en: 1272648
or: ଦିବୃଗଡ଼

en: 1273241
or: ଦେଓଗଡ଼

en: 1273294
or: ଦିଲ୍ଲୀ

en: 1273491
or: ଦାରଭଙ୍ଗା

en: 1273618
or: ଡାମନ

en: 1273626
or: ଡାଲଟନ୍‌ଗଞ୍ଜ

en: 1273780
or: କଟକ

en: 1273865
or: କୋଇମ୍ବାଟୋର

en: 1274987
or: କାନ୍ନର

en: 1275004
or: କଲିକତା

en: 1275198
or: ବ୍ରହ୍ମପୁର

en: 1275339
or: ମୁମ୍ବାଇ

en: 1275406
or: ବୋବ୍ବିଲି

en: 1275812
or: ଭୁଜ

en: 1275841
or: ଭୋପାଳ

en: 1275901
or: ଭିୱାନ୍ଦି

en: 1275971
or: ଭିଲାଇ

en: 1276070
or: ଭଟିଣ୍ଡା

en: 1276128
or: ଭରତପୁର

en: 1276393
or: ବେଟ୍ଟିଆଃ

en: 1276509
or: ବଲ୍ଲାରୀ

en: 1276533
or: ବେଲଗାଁ

en: 1276609
or: ବେଗୁସରାଇ

en: 1276988
or: ବରଗଡ଼

en: 1277333
or: ବେଙ୍ଗାଳୁରୁ

en: 1277599
or: ବାଲେଶ୍ଵର

en: 1277820
or: ବହରମ୍‌ପୁର୍

en: 1278083
or: ଆଜମ୍‌ଗଡ଼

en: 1278094
or: ଅଯୋଧ୍ୟା

en: 1278176
or: ଆଟ୍ଟିଙ୍ଗାଲ୍

en: 1278208
or: ଆଥ୍‌ନି

en: 1278297
or: ଅଶୋକନଗର

en: 1278483
or: ଆର୍ରାହ୍

en: 1278593
or: ଅନୁଗୋଳ

en: 1278667
or: ଅନନ୍ତନାଗ

en: 1278672
or: ଅନନ୍ତପୁର

en: 1278710
or: ଅମୃତସର

en: 1278715
or: ଆମ୍ରେଲି

en: 1278931
or: ଅମଳନେର

en: 1278946
or: ଅଲୱର

en: 1279094
or: ଆକୋଟ

en: 1279105
or: ଅକୋଲା

en: 1279159
or: ଆଜମେର

en: 1279186
or: ଆଇଜୋଲ

en: 1279233
or: ଅହମଦାବାଦ

en: 1279290
or: ଅଗରତାଲା

en: 1279390
or: ଅଚଳପୁର

en: 1280737
or: ଲାସା

en: 1280849
or: କାଶଗର

en: 1283240
or: କାଠମାଣ୍ଡୁ

en: 146268
or: ନିକୋସିଆ

en: 1581130
or: ହାନୋଇ

en: 1642911
or: ଜାକର୍ତା

en: 170654
or: ଡାମାସକସ

en: 1735161
or: କୁଆଲାଲୁମ୍ପୁର

en: 1819729
or: ହଂକଂ

en: 2163355
or: ହୋବାର୍ଟ

en: 2172517
or: କାନବେରା

en: 2279755
or: ୟାମୁସସୁତ୍ରୋ

en: 2306104
or: ଆକ୍ରା

en: 232422
or: କାମ୍ପାଲା

en: 2352778
or: ଅବୁଜା

en: 2538475
or: ରବୋଟ

en: 2643743
or: ଲଣ୍ଡନ

en: 2661552
or: ବର୍ନ

en: 2759794
or: ଆମଷ୍ଟରଡ଼୍ୟାମ

en: 276781
or: ବିରୁଟ

en: 281184
or: ଜେରୁସାଲେମ

en: 2818067
or: ଊଏତେର୍ସେନ୍

en: 287286
or: ମସ୍କଟ

en: 290340
or: ମାନାମା

en: 292968
or: ଆବୁଧାବି

en: 2996944
or: ଲିଓନ

en: 3054643
or: ବୁଦାପେଷ୍ଟ

en: 3117735
or: ମାଡ୍ରିଦ

en: 3143244
or: ଅସଲୋ

en: 3183875
or: ଟିରାନା

en: 323786
or: ଆଙ୍କାରା

en: 3369157
or: କେପ ଟାଉନ

en: 3378644
or: ଜର୍ଜଟାଉନ

en: 3413829
or: ରେକ୍ଜାଭିକ

en: 3421319
or: ନୁକ

en: 3441575
or: ମଣ୍ଟିଭିଡ଼ିଓ

en: 3469058
or: ବ୍ରାସିଲିଆ

en: 3553478
or: ହାଭାନା

en: 3646738
or: କାରାକାସ

en: 3688689
or: ବୋଗୋଟା

en: 3868626
or: ବଲ୍ପରଇ େସା

en: 3911925
or: ଲାପାଜ

en: 3936456
or: ଲିମା

en: 425378
or: ବୁଜୁମବୁରା

en: 53654
or: ମୋଗାଡ଼ିସୁ

en: 5554072
or: ଜୁନୋ

en: 5856195
or: ହନଲୁଲୁ

en: 6094817
or: ଓଟାୱା

en: 6690108
or: ପଞ୍ଚକୁଲା

en: 7279735
or: ମୁବାତ୍ତୁପୁଝା

en: 7279739
or: ପେରୁମ୍ବାଭୁର

en: 7279746
or: ନୋଏଡ଼ା

en: 7279754
or: ସିଙ୍ଗରାଉଲି

en: 8347656
or: ରାମଗୁଣ୍ଡମ

en: 890299
or: ହାରାରେ

en: 909137
or: ଲୁସାକ

en: 934154
or: ପୋର୍ଟ ଲୁଇସ

en: AD
or: ଆଣ୍ଡୋରା

en: AE
or: ସଂଯୁକ୍ତ ଆରବ ଏମିରେଟସ୍

en: AF
or: ଆଫଗାନିସ୍ତାନ୍

en: AG
or: ଆଣ୍ଟିଗୁଆ ଏବଂ ବାରବୁଦା

en: AI
or: ଆଙ୍ଗୁଇଲ୍ଲା

en: AL
or: ଆଲବାନିଆ

en: AM
or: ଆର୍ମେନିଆ

en: AO
or: ଆଙ୍ଗୋଲା

en: AQ
or: ଆଣ୍ଟାର୍କାଟିକା

en: AR
or: ଆର୍ଜେଣ୍ଟିନା

en: AS
or: ଆମେରିକାନ୍ ସାମୋଆ

en: AT
or: ଅଷ୍ଟ୍ରିଆ

en: AU
or: ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ

en: AW
or: ଆରୁବା

en: AX
or: ଅଲାଣ୍ଡ ଦ୍ଵୀପପୁଞ୍ଜ

en: AZ
or: ଆଜେରବାଇଜାନ୍

en: BA
or: ବୋସନିଆ ଏବଂ ହର୍ଜଗୋଭିନା

en: BB
or: ବାରବାଡୋସ୍

en: BD
or: ବାଂଲାଦେଶ

en: BE
or: ବେଲଜିୟମ୍

en: BF
or: ବୁର୍କିନା ଫାସୋ

en: BG
or: ବୁଲଗେରିଆ

en: BH
or: ବାହାରିନ୍

en: BI
or: ବୁରୁଣ୍ଡି

en: BJ
or: ବେନିନ୍

en: BL
or: ସେଣ୍ଟ ବାର୍ଥେଲେମି

en: BM
or: ବର୍ମୁଡା

en: BN
or: ବ୍ରୁନେଇ

en: BO
or: ବୋଲଭିଆ

en: BQ
or: କାରବିୟନ୍‌ ନେଦରଲ୍ୟାଣ୍ଡ

en: BR
or: ବ୍ରାଜିଲ୍

en: BS
or: ବାହାମାସ୍

en: BT
or: ଭୁଟାନ୍

en: BV
or: ବୌଭେଟ୍‌ ଦ୍ୱୀପ

en: BW
or: ବୋଟସ୍ୱାନା

en: BY
or: ବେଲାରୁଷ୍

en: BZ
or: ବେଲିଜ୍

en: CA
or: କାନାଡା

en: CC
or: କୋକୋସ୍ (କୀଲିଂ) ଦ୍ଵୀପପୁଞ୍ଜ

en: CD
or: କଙ୍ଗୋ (ଡିଆରସି)

en: CF
or: ମଧ୍ୟ ଆଫ୍ରିକୀୟ ସାଧାରଣତନ୍ତ୍ର

en: CG
or: କଙ୍ଗୋ-ବ୍ରାଜିଭିଲ୍ଲେ

en: CH
or: ସ୍ୱିଜରଲ୍ୟାଣ୍ଡ

en: CI
or: ଆଇଭରୀ କୋଷ୍ଟ

en: CK
or: କୁକ୍‌ ଦ୍ୱୀପପୁଞ୍ଜ

en: CL
or: ଚିଲ୍ଲୀ

en: CM
or: କାମେରୁନ୍

en: CN
or: ଚିନ୍

en: CO
or: କୋଲମ୍ବିଆ

en: CR
or: କୋଷ୍ଟା ରିକା

en: CU
or: କ୍ୱିବା

en: CV
or: କେପ୍ ଭର୍ଦେ

en: CW
or: କୁରାକାଓ

en: CX
or: ଖ୍ରୀଷ୍ଟମାସ ଦ୍ୱୀପ

en: CY
or: ସାଇପ୍ରସ୍

en: CZ
or: ଚେଚିଆ

en: DE
or: ଜର୍ମାନୀ

en: DJ
or: ଜିବୋଟି

en: DK
or: ଡେନମାର୍କ

en: DM
or: ଡୋମିନିକା

en: DO
or: ଡୋମିନିକାନ୍‌ ସାଧାରଣତନ୍ତ୍ର

en: DZ
or: ଆଲଜେରିଆ

en: EC
or: ଇକ୍ୱାଡୋର୍

en: EE
or: ଏସ୍ତୋନିଆ

en: EG
or: ଇଜିପ୍ଟ

en: EH
or: ପଶ୍ଚିମ ସାହାରା

en: ER
or: ଇରିଟ୍ରିୟା

en: ES
or: ସ୍ପେନ୍

en: ET
or: ଇଥିଓପିଆ

en: FI
or: ଫିନଲ୍ୟାଣ୍ଡ

en: FJ
or: ଫିଜି

en: FK
or: ଫକ୍‌ଲ୍ୟାଣ୍ଡ ଦ୍ଵୀପପୁଞ୍ଜ

en: FM
or: ମାଇକ୍ରୋନେସିଆ

en: FO
or: ଫାରୋଇ ଦ୍ୱୀପପୁଞ୍ଜ

en: FR
or: ଫ୍ରାନ୍ସ

en: GA
or: ଗାବୋନ୍

en: GB
or: ୟୁକେ

en: GB.ENG
or: ଇଂଲଣ୍ଡ

en: GD
or: ଗ୍ରେନାଡା

en: GE
or: ଜର୍ଜିଆ

en: GE.02
or: ଆବାଖାଜିଆ

en: GF
or: ଫ୍ରେଞ୍ଚ ଗୁଇନା

en: GG
or: ଗୁଏରନେସି

en: GH
or: ଘାନା

en: GI
or: ଜିବ୍ରାଲ୍ଟର୍

en: GL
or: ଗ୍ରୀନଲ୍ୟାଣ୍ଡ

en: GM
or: ଗାମ୍ବିଆ

en: GN
or: ଗୁଇନିଆ

en: GP
or: ଗୁଆଡେଲୋପ୍

en: GQ
or: ଇକ୍ବାଟେରିଆଲ୍ ଗୁଇନିଆ

en: GR
or: ଗ୍ରୀସ୍

en: GS
or: ଦକ୍ଷିଣ ଜର୍ଜିଆ ଏବଂ ଦକ୍ଷିଣ ସାଣ୍ଡୱିଚ୍ ଦ୍ୱୀପପୁଞ୍ଜ

en: GT
or: ଗୁଏତମାଲା

en: GU
or: ଗୁଆମ୍

en: GW
or: ଗୁଇନିଆ-ବିସାଉ

en: GY
or: ଗୁଇନା

en: HK
or: ହଂ କଂ

en: HM
or: ହାର୍ଡ୍‌ ଏବଂ ମ୍ୟାକଡୋନାଲ୍ଡ ଦ୍ୱୀପପୁଞ୍ଜ

en: HN
or: ହୋଣ୍ଡୁରାସ୍‌

en: HR
or: କ୍ରୋଏସିଆ

en: HT
or: ହାଇତି

en: HU
or: ହଙ୍ଗେରୀ

en: ID
or: ଇଣ୍ଡୋନେସିଆ

en: IE
or: ଆୟରଲ୍ୟାଣ୍ଡ

en: IL
or: ଇସ୍ରାଏଲ୍

en: IM
or: ଆଇଲ୍‌ ଅଫ୍‌ ମ୍ୟାନ୍‌

en: IN
or: ଭାରତ

en: IN.01
or: ଆଣ୍ଡମାନ ଓ ନିକୋବର ଦ୍ଵୀପପୁଞ୍ଜ

en: IN.02
or: ଆନ୍ଧ୍ର ପ୍ରଦେଶ

en: IN.03
or: ଆସାମ

en: IN.05
or: ଚଣ୍ଡୀଗଡ଼

en: IN.09
or: ଗୁଜରାଟ

en: IN.10
or: ହରିୟାଣା

en: IN.11
or: ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶ

en: IN.13
or: କେରଳ

en: IN.16
or: ମହାରାଷ୍ଟ୍ର

en: IN.17
or: ମଣିପୁର

en: IN.18
or: ମେଘାଳୟ

en: IN.19
or: କର୍ଣ୍ଣାଟକ

en: IN.20
or: ନାଗାଲାଣ୍ଡ

en: IN.22
or: ପୁଡୁଚେରୀ

en: IN.23
or: ପଞ୍ଜାବ

en: IN.24
or: ରାଜସ୍ଥାନ

en: IN.25
or: ତାମିଲନାଡୁ

en: IN.26
or: ତ୍ରିପୁରା

en: IN.28
or: ପଶ୍ଚିମ ବଙ୍ଗ

en: IN.29
or: ସିକିମ

en: IN.30
or: ଅରୁଣାଚଳ ପ୍ରଦେଶ

en: IN.31
or: ମିଜୋରାମ

en: IN.33
or: ଗୋଆ

en: IN.34
or: ବିହାର

en: IN.35
or: ମଧ୍ୟ ପ୍ରଦେଶ

en: IN.36
or: ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶ

en: IN.37
or: ଛତିଶଗଡ଼

en: IN.38
or: ଝାଡ଼ଖଣ୍ଡ

en: IN.40
or: ତେଲେଙ୍ଗାନା

en: IO
or: ବ୍ରିଟିଶ୍‌ ଭାରତ ମାହାସାଗର କ୍ଷେତ୍ର

en: IQ
or: ଇରାକ୍

en: IR
or: ଇରାନ

en: IS
or: ଆଇସଲ୍ୟାଣ୍ଡ

en: IT
or: ଇଟାଲୀ

en: JE
or: ଜର୍ସି

en: JM
or: ଜାମାଇକା

en: JO
or: ଜୋର୍ଡାନ୍

en: JP
or: ଜାପାନ୍

en: KE
or: କେନିୟା

en: KG
or: କିର୍ଗିଜିସ୍ତାନ

en: KH
or: କାମ୍ବୋଡିଆ

en: KI
or: କିରିବାଟି

en: KM
or: କୋମୋରସ୍

en: KN
or: ସେଣ୍ଟ କିଟସ୍‌ ଏବଂ ନେଭିସ୍‌

en: KP
or: ଉତ୍ତର କୋରିଆ

en: KR
or: ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆ

en: KW
or: କୁଏତ୍

en: KY
or: କେମ୍ୟାନ୍‌ ଦ୍ୱୀପପୁଞ୍ଜ

en: KZ
or: କାଜାକାସ୍ତାନ

en: LA
or: ଲାଓସ୍

en: LB
or: ଲେବାନନ୍

en: LC
or: ସେଣ୍ଟ ଲୁସିଆ

en: LI
or: ଲିଚେଟନଷ୍ଟେଇନ୍

en: LK
or: ଶ୍ରୀଲଙ୍କା

en: LR
or: ଲାଇବେରିଆ

en: LS
or: ଲେସୋଥୋ

en: LT
or: ଲିଥୁଆନିଆ

en: LU
or: ଲକ୍ସେମବର୍ଗ

en: LV
or: ଲାଟଭିଆ

en: LY
or: ଲିବ୍ୟା

en: MA
or: ମୋରୋକ୍କୋ

en: MC
or: ମୋନାକୋ

en: MD
or: ମୋଲଡୋଭା

en: ME
or: ମଣ୍ଟେନିଗ୍ରୋ

en: MF
or: ସେଣ୍ଟ ମାର୍ଟିନ୍

en: MG
or: ମାଡାଗାସ୍କର୍

en: MH
or: ମାର୍ଶାଲ୍ ଦ୍ୱୀପପୁଞ୍ଜ

en: MK
or: ଉତ୍ତର ମାସେଡୋନିଆ

en: ML
or: ମାଲି

en: MM
or: ମିଆଁମାର

en: MN
or: ମଙ୍ଗୋଲିଆ

en: MO
or: ମାକାଉ

en: MP
or: ଉତ୍ତର ମାରିଆନା ଦ୍ୱୀପପୁଞ୍ଜ

en: MQ
or: ମାର୍ଟିନିକ୍ୟୁ

en: MR
or: ମୌରିଟାନିଆ

en: MS
or: ମଣ୍ଟେସେରାଟ୍

en: MT
or: ମାଲ୍ଟା

en: MU
or: ମରିସସ

en: MV
or: ମାଲଦିଭସ୍‌

en: MW
or: ମାଲୱି

en: MX
or: ମେକ୍ସିକୋ

en: MY
or: ମାଲେସିଆ

en: MZ
or: ମୋଜାମ୍ବିକ୍‌

en: NA
or: ନାମିବିଆ

en: NC
or: ନୂତନ କାଲେଡୋନିଆ

en: NE
or: ନାଇଜର

en: NF
or: ନର୍ଫକ୍ ଦ୍ଵୀପ

en: NG
or: ନାଇଜେରିଆ

en: NI
or: ନିକାରାଗୁଆ

en: NL
or: ନେଦରଲ୍ୟାଣ୍ଡ

en: NO
or: ନରୱେ

en: NP
or: ନେପାଳ

en: NR
or: ନାଉରୁ

en: NU
or: ନିଉ

en: NZ
or: ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ

en: OM
or: ଓମାନ୍

en: PA
or: ପାନାମା

en: PE
or: ପେରୁ

en: PF
or: ଫ୍ରେଞ୍ଚ ପଲିନେସିଆ

en: PG
or: ପପୁଆ ନ୍ୟୁ ଗୁଏନିଆ

en: PH
or: ଫିଲିପାଇନସ୍

en: PK
or: ପାକିସ୍ତାନ

en: PL
or: ପୋଲାଣ୍ଡ

en: PM
or: ସେଣ୍ଟ ପିଏରେ ଏବଂ ମିକ୍ୱେଲନ୍‌

en: PN
or: ପିଟକାଇରିନ୍‌ ଦ୍ୱୀପପୁଞ୍ଜ

en: PR
or: ପୁଏର୍ତ୍ତୋ ରିକୋ

en: PS
or: ପାଲେଷ୍ଟାଇନ୍

en: PT
or: ପର୍ତ୍ତୁଗାଲ୍

en: PW
or: ପାଲାଉ

en: PY
or: ପାରାଗୁଏ

en: QA
or: କତାର୍

en: RE
or: ରିୟୁନିଅନ୍

en: RO
or: ରୋମାନିଆ

en: RS
or: ସର୍ବିଆ

en: RU
or: ରୁଷିଆ

en: RW
or: ରାୱାଣ୍ଡା

en: SA
or: ସାଉଦି ଆରବିଆ

en: SB
or: ସୋଲୋମନ୍‌ ଦ୍ୱୀପପୁଞ୍ଜ

en: SC
or: ସେଚେଲସ୍

en: SD
or: ସୁଦାନ

en: SE
or: ସ୍ୱେଡେନ୍

en: SG
or: ସିଙ୍ଗାପୁର୍

en: SH
or: ସେଣ୍ଟ ହେଲେନା

en: SI
or: ସ୍ଲୋଭେନିଆ

en: SJ
or: ସାଲବାର୍ଡ ଏବଂ ଜାନ୍‌ ମାୟେନ୍‌

en: SK
or: ସ୍ଲୋଭାକିଆ

en: SL
or: ସିଏରା ଲିଓନ

en: SM
or: ସାନ୍ ମାରିନୋ

en: SN
or: ସେନେଗାଲ୍

en: SO
or: ସୋମାଲିଆ

en: SR
or: ସୁରିନାମ

en: SS
or: ଦକ୍ଷିଣ ସୁଦାନ

en: ST
or: ସାଓ ଟୋମେ ଏବଂ ପ୍ରିନସିପି

en: SV
or: ଏଲ୍ ସାଲଭାଡୋର୍

en: SX
or: ସିଣ୍ଟ ମାର୍ଟୀନ୍‌

en: SY
or: ସିରିଆ

en: SZ
or: ଇସ୍ୱାତିନୀ

en: TC
or: ତୁର୍କସ୍‌ ଏବଂ କାଇକୋସ୍‌ ଦ୍ୱୀପପୁଞ୍ଜ

en: TD
or: ଚାଦ୍

en: TF
or: ଫରାସୀ ଦକ୍ଷିଣ କ୍ଷେତ୍ର

en: TG
or: ଟୋଗୋ

en: TH
or: ଥାଇଲ୍ୟାଣ୍ଡ

en: TJ
or: ତାଜିକିସ୍ଥାନ୍

en: TK
or: ଟୋକେଲାଉ

en: TL
or: ପୂର୍ବ ତିମୋର୍‌

en: TM
or: ତୁର୍କମେନିସ୍ତାନ

en: TN
or: ଟ୍ୟୁନିସିଆ

en: TO
or: ଟୋଙ୍ଗା

en: TR
or: ତୁର୍କୀ

en: TT
or: ତ୍ରିନିଦାଦ୍ ଏବଂ ଟୋବାଗୋ

en: TV
or: ତୁଭାଲୁ

en: TW
or: ତାଇୱାନ

en: TZ
or: ତାଞ୍ଜାନିଆ

en: UA
or: ୟୁକ୍ରେନ୍

en: UG
or: ଉଗାଣ୍ଡା

en: UM
or: ଯୁକ୍ତରାଷ୍ଟ୍ର ଆଉଟ୍‌ଲାଇଙ୍ଗ ଦ୍ଵୀପପୁଞ୍ଜ

en: US
or: ଯୁକ୍ତରାଷ୍ଟ୍ର

en: US.AK
or: ଆଲାସ୍କା

en: US.NY
or: ନିଉ ୟର୍କ

en: UY
or: ଉରୁଗୁଏ

en: UZ
or: ଉଜବେକିସ୍ତାନ

en: VA
or: ଭାଟିକାନ୍ ସିଟି

en: VC
or: ସେଣ୍ଟ ଭିନସେଣ୍ଟ ଏବଂ ଦି ଗ୍ରେନାଡିସ୍

en: VE
or: ଭେନେଜୁଏଲା

en: VG
or: ବ୍ରିଟିଶ୍‌ ଭର୍ଜିନ୍ ଦ୍ୱୀପପୁଞ୍ଜ

en: VI
or: ଯୁକ୍ତରାଷ୍ଟ୍ର ଭିର୍ଜିନ୍ ଦ୍ଵୀପପୁଞ୍ଜ

en: VN
or: ଭିଏତନାମ୍

en: VN.20
or: ସାଇଗନ

en: VU
or: ଭାନୁଆତୁ

en: WF
or: ୱାଲିସ୍ ଏବଂ ଫୁତୁନା

en: WS
or: ସାମୋଆ

en: XK
or: କୋସୋଭୋ

en: YE
or: ୟେମେନ୍

en: YT
or: ମାୟୋଟେ

en: ZA
or: ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା

en: ZM
or: ଜାମ୍ବିଆ

en: ZW
or: ଜିମ୍ବାୱେ
